Connect with us

Gündem

Kanser ilacı Covid-19 tedavisinde umut oldu


Çin’de meydana getirilen yeni bir araştırmada kanseri tedavi etmek için on yıldan uzun süredir kullanılan pralatreksat adlı ilacın Covid-19 hastalarını iyileştirebileceği ortaya konuldu.

Laboratuvar deneyleri ilacın remdesivirden daha etkili bulunduğunu ve yeni tip corona virüsün çoğalmasını durdurabileceğini gösterdi. Pralatreksat lenf bezlerinden meydana gelen tümörleri tedavi etmek için kemoterapide kullanılıyor.

Çin’de meydana getirilen yeni bir araştırmaya bakılırsa kanseri tedavi etmek için on yıldan uzun süredir kullanılan bir ilaç Covid-19 hastalarını iyileştirebilir.

Pralatreksat isminde olan ilaç, lenf bezlerinden meydana gelen tümörleri (lenfoma) tedavi etmek için kemoterapide kullanılmak için geliştirdi. Sadece, Çinli bilim adamları, pralatreksatın, şu anda Covid-19 hastalarını tedavi etmek için kullanılan remdesivirden daha iyi performans gösterdiğini keşfetti.

Bununla beraber, söz mevzusu ilaç toksisitesine karşın ölümcül kanseri olan hastalar için 2009 senesinde ABD Besin ve İlaç Dairesi tarafınca onaylandı. Pralatreksatın yan tesirleri içinde ise bitkinlik, mide bulantısı ve mukozit bulunuyor. Araştırmacılara bakılırsa, pralatreksatın yan etkilerini ortadan kaldıracak şekilde tekrardan kullanılması büyük potansiyel gösteriyor.

REMDESİVİRDEN DAHA FAZLA ETKİ GÖSTERDİ

Çin’in Shenzhen Enstitüleri’nden Hekim Haiping Zhang liderliğindeki emek verme yazarları, “Covid-19’u tedavi edebilecek etkili ilaçların belirlenmesi, özellikle de klinik deneylerde hemen test edilebilen onaylanmış ilaçların tespit edilmesi önemli ve acildir. Çalışmamız, pralatreksatın aynı deneysel koşullar içinde remdesivirden daha güçlü bir şekilde, yeni tip corona virüsün replikasyonunu güçlü bir şekilde inhibe edebildiğini keşfetti” ifadelerini kullandı.

BİN 906 İLACIN COVİD-19’A KARŞI POTANSİYELİ İNCELENDİ

Meydana getirilen emek verme kapsamında araştırmacılar, başlangıçta öteki koşulları tedavi etmek için geliştirilen mevcut ilaçları tekrardan kullanma fikrinden esin alarak suni zekadan yararlandı. Mevcut ilaçların sanal olarak taranmasına destek olmak için Zhang ve meslektaşları, ilaç-virüs etkileşimlerini simüle eden oldukca sayıda hesaplama tekniğini birleştirdi.

RNA’ya bağımlı RNA polimeraz (RdRP) isminde olan bir viral proteini hedefleyen ve yeni tip corona virüsün çoğalmasını azaltma potansiyeli olan bin 906 mevcut ilacı suni zeka ile tarandı. RdRP, yeni tip corona virüs de dahil olmak suretiyle i tüm RNA içeren virüslerin genomlarında kodlanmış temel bir proteine deniliyor.

Bilim adamları ilaçların taranmasının peşinden laboratuvar deneylerinde yeni tip corona virüse karşı kontrol edilen dört ümit verici ilacı belirledi. İlaçlardan ikisi, pralatreksat ve azitromisin, virüsün replikasyonunu başarıyla yavaşlattı. Öteki laboratuar deneyleri ise pralatreksatın, viral replikasyonu remdesivir’den daha kuvvetli bir halde inhibe ettiğini gösterdi. Bu durum, ilacın potansiyel olarak Covid için tekrardan tasarlanabileceğini düşündürdü.

REMDESİVİR HAKKINDAKİ TARTIŞMALAR SÜRÜYOR

Öte taraftan emek verme, başlangıçta hepatit C’yi tedavi etmek için geliştirilen ve hemen sonra potansiyel bir Ebola tedavisi olarak tekrardan tasarlanan remdesivirin etkinliğine ilişkin bazı genel şüpheleri takip ediyor. ABD’li ilaç üretici Gilead tarafınca geliştirilen remdesivir bu yılki pandeminin ilk aşamalarında kontrol edildi. İngiltere’de Ulusal Sıhhat Enstitüsü (NHS), remdesiviri destek olabileceği umuduyla Covid-19 hastalarında kullanım için onayladı. Kasım ayında ise Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) doktorların corona virüs hastalarını “ne kadar hasta olurlarsa olsunlar”’ remdesivir ile tedavi etmemeleri icap ettiğini ve ilacın işe yaradığına dair bir kanıtın olmadığını deklare etti.

Sadece, Aralık ayında, Nature Communications’da piyasaya sürülen bir çalışmada, remdesivirin “bazı hastalar için” oldukça etkili bir Covid-19 tedavisi olabileceğini bildirdi. İlaçi XLA isminde olan ve enfeksiyonla savaşmak için antikorlar üretmesini engellemiş olan genetik bir bozukluk sebebiyle Covid-19’la savaşmayan 31 yaşındaki bir hastanın iyileşmesine destek oldu.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Karadeniz, ağaçları ve kumu yuttu!Samsun’un Atakum ilçesi Çakırlar Yalı Mahallesi’nde Dereköy Barınağı’na kadar olan sahil şeridinde ortalama 5 senedir yaşanmış olan kıyı erozyonu kaygı verici boyutlara ulaştı. Denizin ağaçları ve sahildeki kumu yuttuğuna dikkat çeken yurttaşlar bundan önce tedbir alınmasını istiyor. Samsun Çevre Platformu, “Atakum sahillerini Karadeniz yutmaya, yetkililer seyretmeye devam ediyor” açıklaması yaparken Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, “Sahil elden gidiyor, sahil kenti olmaktan çıkıyoruz”  ifadelerini kullandı.


Okumaya devam et.

Gündem

Yeniden açılmanın heyecanını yaşayan iş yerleri geceden hazırlık yaptı


class=”cf”>

Fatih’te bir kebap salonunun çalışanları geceden masa ve sandalyelerini dezenfekte edip temizleyerek hazırlıklarını tamamladı.

“MUTLUYUZ, MÜŞTERİLERİMİZİ ÖZLEDİK”

Fatih’te bulunan bir kebap salonu yetkilisi Ahmet Gök, “Sayın Cumhurbaşkanımızın kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamaya göre, yüzde elli kapasiteyle sayın müşterilerimize hizmet vermek için gerekli hazırlıkları hijyen kurallarına uygulayarak hazırlığımıza başladık, bismillah diyerek. Sabah işimize bakacağız, sevgili müşterilerimizi bekliyoruz. İçleri rahat bir şekilde gelip yiyebilirler. Hijyen kurallarına uyarak hizmetimize devam etmekteyiz. Yaklaşık 4 aydır beklediğimiz bir karardı, mutluyuz yani. İşimizi de özledik, müşterilerimizi de özledik. Sabah 07.00 ile akşam 19.00 arası bekliyoruz müşterilerimizi. Akşam 19.00’dan sonra ise paket ya da gel al şeklinde devam edeceğiz” dedi.


Okumaya devam et.

Gündem

‘İstihdam düşerken büyüme nasıl oldu?’Türkiye’nin saygı duyulan internasyonal iktisatçılarından Prof. Dr. Korkut Boratav, 4. çeyrekteki yüzde 5.9, senenin tümündeki yüzde 1.8’lik büyümeyi değerlendirerek bilhassa istihdamdaki düşüşü hatırlattı. “İstihdamın bütün sektörlerde bu derecede düştüğü bir dönemde pozitif büyüme, Türkiye ekonomisinde verimlilik artışında dünya rekoru oluşturuyor. Bu tür bir bulgunun istatistikler açısından sorgulanması gerekiyor” diyen Boratav, şu şekilde devam etti: 

“Hem tüm sektörlerde hem ekonominin tümünde 2020’deki istihdam düşüşü dikkate alınırsa, pozitif büyüme emek verimi açısından bir dünya rekoru kırmıştır. Bu tür bir bulgunun istatistiklerin güvenilirliği ve ekonomi açısından ayrıntılı olarak sorgulanması gerekir.” İstihdam düşerken, ekonominin bu şekilde bir dinamizm içermesinin beklenemeyeceğine işaret eden Boratav, şunları söylemiş oldu: “Bu bir çelişkidir. İstihdam düşerken nasıl artış oldu? Bunu sağlayan nedir? Arka plan nedir? Ne türden bir teknolojik değişme olmuştur? Bir sıçrama mı olmuştur da üretim bu derece dramatik bir biçimde değişmiştir? Şüphe var. İstatistiklerin güvenilirliğini ciddi olarak şüpheye sürüklüyor. Tüm bunların ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gerekiyor.”


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler