Connect with us

Gündem

Kanada yasaklı olan Boeing 737 MAX tipi uçaklardaki değişimleri onayladı


Kanada Federal Ulaştırma Bakanı Marc Garneau, yapmış olduğu açıklamada, Boeing firmasının son iki yılda yaşanmış olan kazalar sonrası hangarlara çekilen 737 Max uçaklarında değişikliğe gittiğini ve kendilerinin de bu değişikliklere ilk aşama onayını verdiklerini söylemiş oldu.

Bakan Garneau, “Bugünkü doğrulama, sorunu çözmek için yapılan değişiklikleri tanıdığımız anlamına geliyor ancak, atılacak başka bir adım daha var. O da, Kanada olarak uçuşa elverişlilik yönergesini yayınlayacağımız Ocak ayında yapılacak. Uçaklar da bu aşamadan sonra havalanabilecek” dedi.

Hükümetin yönergeyi yayımlamasından sonrasında, prosedürler ve eğitim kriterlerini karşılamaları koşuluyla havayollarının, Kanada’da Boeing 737 Max’i yine uçurmalarına izin verileceğini kaydeden Bakan, “Bu uçağa çok, çok dikkatli bir şekilde bakıldı çünkü onu kesinlikle düzelttiğimizden emin olmak istiyoruz. Ödevimizi düzgün yaptığımıza çok eminiz.” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Boeing şirketi, “737 Max 8” tipi yolcu uçaklarının uçuş denetim sistemindeki üretim hatasının yol açmış olduğu tayyare kazaları sebebiyle eleştirilere hedef olmuştu. Endonezya’da Lion Hava Yollarına ilişik “JT 610” sefer sayılı Boeing 737 Max 8 tipi tayyare, 29 Ekim 2018’de, Cakarta’dan Sumatra Adası’ndaki Pangkal Pinang şehrine gitmek suretiyle havalandıktan kısa süre sonrasında denize çakılmıştı. 189 kişinin yaşamını yitirdiği kaza, bu tip uçakların ilk kazası olarak tarihe geçmişti.

Etiyopya Hava Yollarına ilişik Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı da 10 Mart 2019’da Addis Ababa’dan Kenya’nın başkenti Nairobi’ye gitmek için havalandıktan kısa süre sonrasında düşmüş, uçaktaki 157 şahıs yaşamını kaybetmişti.

Etiyopya’daki kazanın peşinden Türkiye, Çin, Etiyopya, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda ve Avusturya’nın da aralarında bulunmuş olduğu birçok ülke, “Boeing 737 Max” tipi uçakların operasyonlarını geçici olarak durdurmuş ve hava sahalarını bu uçuşlara kapatmıştı.

Her iki kazaya da uçaklardaki yükseliş açısını ayarlayan sensörler arasındaki veri uyuşmazlığının yol açmış olduğu tespit edilmişti.

Kanada’da da WestJet, Sunwing ve Air Canada şirketleri, kazalar sonrası 737 Max 8 tipi 24 uçağı hangara çekmiş, Boeing firmasına verdikleri 26 uçağın teslimatını ertelemiş ve 11 uçağın siparişini de iptal etmişlerdi.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Şırnak’ta askeri araç devrildi: 11 yaralıŞırnak-Cizre kara yolunun 25. kilometresinde yolun yağışlı ve ıslak olması sebebiyle askeri vasıta şarampole devrildi.

HASTANEYE KALDIRILDI

Araçta bulunan 11 asker, ambulanslarla Şırnak ve Cizre devlet hastanelerine kaldırıldı. Askerlerin sıhhat durumlarının iyi olduğu öğrenildi.


Okumaya devam et.

Gündem

Tasarruf finansman şirketlerinin denetim altına alınmasını içeren kanun teklifi Meclis'ten geçti
Tutum finansman şirketlerinin denetim altına alınmasını içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.


Okumaya devam et.

Gündem

Bitlis’te helikopter düştü, şehitler var!Alınan ilk bilgilere bakılırsa, Bitlis’in Tatvan kazasının Nemrut Dağı eteklerinde bir helikopterin düşmüş olduğu bilgisi alındı. Helikopter düşmüş olduğu haberi üstüne oldukca sayıda ambulans, sıhhat ve güvenlik ekibi bölgeye sevk edildi.

Düşen helikopterin askeri bir helikopter olduğu yönünde bilgiler alınırken, kazada şehit ya da yaralıların olup olmadığı yönünde hemen hemen resmi bir izahat yapılmadı. 

AYRINTILAR GELİYOR…


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler