Connect with us

Gündem

Johnson: Yeni mutasyon daha ölümcül olabilir


İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede tespit edilen virüs mutasyonunun daha ölümcül olabileceğine dair ileri araştırma gerektiren bulgular bulunduğunu söylemiş oldu.

Yeni virüs tehditlerine karşı hükümete danışmanlık icra eden bir kurum tarafınca meydana getirilen sunumda ortaya konulmuş olan verilerin değişik bilim adamları tarafınca değerlendirmeye alındığı da kaydedildi.

Elde edilmiş verilerin hemen hemen ön değerlendirme aşamasında olduğu belirtiliyor.

Mutasyonla ilgili meydana getirilen emek harcamalar, bu türün daha süratli bulaş özelliği bulunduğunu ortaya koymuştu.

50’den fazla ülkeye yayıldı

Virüs mutasyonu ilk olarak Eylül ayında İngiltere’nin güneydoğusunda Şehir şehrinde tespit edilmişti. O tarihten sonrasında Ada genelinde dominant tür haline gelmiş, 50’den fazla ülkeye yayılmış olduğu tespit edilmişti.

Koronavirüs basın toplantısında mevzu ile ilgili izahat icra eden Başbakan Johnson, “Daha hızlı yayılmanın yanında, bazı kanıtlar virüs mutasyonunun daha ölümcül olabileceğine işaret ediyor” dedi.

Johnson ülkenin sıhhat sisteminin yaşamış olduğu büyük baskının sebebinin “ağırlıkla” yeni mutasyon yüzünden bulunduğunu da söylemiş oldu.

Yeni mutasyon ile öncesindeki verilerin matematiksel olarak karşılaştırılması ile elde edilmiş verilere nazaran, yeni mutasyonun yüzde 30 daha ölümcül olduğu değerlendirildi.

Hükümetin bilim mevzusunda başdanışmanı olan Sir Patrick Vallance, daha ölümcül olma ile ilgili elde edilmiş verilerin “henüz yeterince güçlü olmadığını” kaydetti.

Salgın trendinde elde edilmiş verilere nazaran, 60 yaşındaki 1000 hastada 10 ölüm yaşanması tahmini ortaya konuluyordu. Sadece yeni mutasyonla bu sayının 13’e çıkabileceği değerlendiriliyor.

Hükümet yetkilileri, yeni mutasyona ilişkin veriler üstünde, değişik değerlendirmeler yapılması icap ettiğinin de altını çiziyor.

‘Yüzde 50’ye kadar çıkabilir’

Araştırması hükümetin bugünkü açıklamayı yapmasını elde eden bilim insanı Nick Davies ise yeni mutasyonun yüzde 10-50 içinde bir oranda daha ölümcül olabileceğini deklare etti.

Londra’da bir Hijyen ve Tropik Tıp okulunda matematik modelleme alanında çalışan Davies, BBC 4 radyo kanalına yeni mutasyonun ölümcüllük oranının yüzde 50’ye kadar çıkabileceğini belirtti.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

CHP’nin üye sayısı açıklandıSalıcı, yazılı izahat ile üye sayısına ilişkin verileri paylaştı.

Salıcı, “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açıklanan rakamlara göre, 12 Ocak 2021 itibarıyla 1 milyon 250 bin 635 olan üye sayımız, vefat ya da istifa gibi nedenlerle üye kütüğünden kaydı silinenler düşüldükten sonra 26 Şubat 2021 itibarıyla 1 milyon 252 bin 122 olarak gerçekleşmiştir. Üye sayımız üzerinden yürütülmeye çalışılan tartışmanın anlamsızlığı ve herhangi bir dayanağının olmadığı açıkça ortadadır. Siyasi partiler organik yapılardır. İstifa, vefat gibi üyelikten ayrılmayı gerektiren durumlar olabileceği gibi katılımlar da olur. Vermiş olduğumuz rakamlar hiçbir tartışmaya yer bırakmayacak açıklıktadır. CHP büyümeye devam edecektir” dedi.


Okumaya devam et.

Gündem

Esenyurt’ta silahlı saldırı! 3 kişi yakalandı, bir kişi aranıyor


class=”cf”>

Vaka Esenyurt, Aşık Veysel Mahallesi’nde gece saat 23.00 sıralarında meydana geldi. Edinilen bilgiye gore 4 şahıs, plakası alınamayan bir otomobille geldikleri Süleyman Demirel Caddesi üstünde yürüyen R.G ve B.K. adlı 2 kişiye silahla ateş açtı. Hücum sonrası iki şahıs yaralanırken, şüpheliler de araçla hızla vaka yerinden uzaklaştı. Çevredeki vatandaşlar durumu derhal polis ve sıhhat ekiplerine haber verdi. Kısa sürede vaka yerine gelen sıhhat ekipleri yaralanan 2 kişiye ilk müdahaleleri yaparak en yakın hastaneye kaldırdı.


Okumaya devam et.

Gündem

İzmir Kınık’ta yaşlı kadın yanarak hayatını kaybetti


Vaka, dün saat 19.00 sıralarında Kocaömer Mahallesi Geven Sokak üstünde bulunan bir evde meydana geldi. İddiaya gore, ağıldan eve dönen Hasan Çiçek (88) duman kokusunu fark etti. İçereye girdiğinde eşi Fatma Çiçek’i yerde haraketsiz gören Hasan Çiçek komşularından yardım istedi.

Eve gelen komşuları durumu sıhhat ve jandarma ekiplerine bildirdi. Sıhhat ekipleri, Fatma Çiçek’in vücunda yanıklar olduğu ve yaşamını kaybettiğini belirledi.

Jandarma ekipleri evde araştırma yaparken Fatma Çiçek’in yiyecek yapmış olduğu sırada ocaktaki ateşin elbisesini tutuşturduğu ve alevlerin içinde kalmış olduğu iddia edildi.

Savcının incelemesinin peşinden Fatma Çiçek’in cesedi  kati ölüm nedenin belirlenmesi için İzmir Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Jandarmanın vakayla ilgili başlatmış olduğu soruşturması sürüyor.

 


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler