Connect with us

Gündem

İzmir'de 4.5 büyüklüğünde deprem


İzmir’de 4.5 büyüklüğünde zelzele


İzmir’in Seferhisar ilçesi açıklarında 4.5 büyüklüğünde zelzele meydana geldi.

İzmir’in Seferhisar ilçesi açıklarında saat 02:47’de 4.5 büyüklüğünde zelzele meydana geldi.

Depremin 11 kilometre derinlikte olduğu belirlendi.

cumhuriyet.com.tr

(function(i, s, o, g, r, a, m))(window, document, ‘script’, ‘https://www.google-analytics.com/analytics.js’, ‘ga’);
ga(‘create’, ‘UA-121944279-5’, ‘auto’);
ga(‘set’, ‘campaignSource’, ‘Feysbuk’);
ga(‘set’, ‘campaignMedium’, ‘Feysbuk Instant Articles’);
ga(‘set’, ‘referrer’, ia_document.referrer);
ga(‘set’, ‘page_title’, ia_document.title);
ga(‘send’, ‘pageview’);

(function(m,e,t,r,i,k,a)function(); m[i].l=1*new Date();k=e.createElement(t),a=e.getElementsByTagName(t)[0],k.async=1,k.src=r,a.parentNode.insertBefore(k,a)) (window, document, ‘script’, ‘https://mc.yandex.ru/metrika/tag.js?id=49053425’, ‘ym’) ym(49053425, ‘init’, { trackLinks:true, accurateTrackBounce:true, params: window.yaParams||{title: “no title”} });


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

‘Cinsiyet eşitliği dünyayı nasıl kurtaracak?’


EŞİT BİR DÜNYAYA DOĞRU!

Catherine Mayer bir gazeteci, aynı zamanda Kadın ve Eşitlik Partisi’nin (Women’s Equality Part/ WE) kurucularından. Cinsiyet Eşitliği Dünyayı Iyi mi Kurtaracak’I (İletişim Yayınları); cinsiyet eşitliği hakkında bazı temel soruları cevaplamak adına bir adım atmak ve hayalini kurduğu eşit dünya ‘Eşitistan’ için davet yapmak suretiyle kaleme almış. Mayer’in ayrıntıcı yaklaşımı ve keyifli anlatımı; çoğumuzun bildiklerine daha yakından bakmasını sağlayacak.

Eşitsizliğe dair sorular, problemler oldukca çeşitli, üstelik bayanların en iyi koşullara haiz oldukları yerlerde bile onları dışlayıcı bir sistem mevcut. Kız evlatları hayata ikinci derslik olarak başlıyor. Hanımefendilerin gösterdikleri başarılar, haiz oldukları statüler elverişli bir ortamda gerçekleşmiyor.

Ataerkil toplumların ortak noktası Mayer’in deyişiyle, “kadın bedeni ile kafayı bozmuş” olmaları. Batı bayanların giysilerini azaltırken Orta Doğu’da ibre tersine dönüyor.

Üremenin toplumun temel hedefi olarak görülmesi, mesela Amerikan Hıristiyan sağı için hâlâ geçerlidir. Hanımefendiler açık ara en mühim “pay alamayan” kategorisi ve dünyanın her yerinde bu eşitsizlikle karşı karşıya kalıyor. “Ayrıcalıklı” bayanlar, erkeklerle aynı toplumsal mesajların muhatabı olduğundan probleminin bilincinde olmayabiliyor.

SİYASETTE, İŞ DÜNYASINDA KADINLAR VAR (MI?)

Pek çok kadın liderin cinsiyet siyasetinden uzak durması da bunun bir kanıtı. İngiltere’de tam temsil hakkının elde edilmesinin arkasından geçen ortalama doksan yıla karşın bayanlar hâlâ temsil edilmeyi bekliyor.

Hanımefendilerin siyasete katılmalarının önünde parasızlık, vakit yokluğu ve toplumun bir parçası olduklarını hissetmemeleri benzer biçimde engeller var. Siyasal partilerin cinsiyet eşitliğine inanışları çoğu zaman göstermelik ve sözde kalıyor.

ABD’de Trump’un seçilmesi ise bu gerçeğin daha açık bir halde görülmesini sağlamış oldu. Mayer’in örnekleri bayanların siyasetteki tesiri siyaseti ve siyasal sistemin yol açmış olduğu neticeleri da değiştirerek her insanın yararına olacağını ortaya koyuyor.

İş dünyası ile ilgili araştırmalar karar alma rollerinde büyük seviyede bayanların yer almış olduğu şirketlerin daha kârlı; bayanlara daha çok söz hakkı vermenin daha sıhhatli bir dünya bakımından lüzumlu olduğuna işaret ediyor.

Ataerkil yapı bir tek bayanların yaşamını zorlaştırmıyor. Mayer’in üstünde durduğu mühim bir mevzu da bu eşitsiz düzenin bir tek bayanların değil, adamların de aleyhine olduğu. İzlanda örneğinin kanıtladığı benzer biçimde, adamların katkısı olmadan eşitliğin sağlanması söz mevzusu değil. Erkekler de cinsiyet eşitliğini desteklemeli ve onlarsız bunun gerçekleşmesi olanaksız. Zira bayanların düşmanı erkekler değil, ataerkil seviye.

Ataerkinin ortadan kaldırılması diğeri yapısal eşitsizliklerin de son bulması bakımından mühim bir başlangıç, başka alanlarda da daha eşit bir dünya demek. “Eşitistan” için dev bayanlar ya da adımlar lüzumlu değil; bu her insanın çözümün parçası olabileceği bir hayal.

Üstelik Eşitistan “her zaman çevremizde ve içimizde” olan küçük bir ihtimal; yalnızca insanların toplumsal cinsiyet eşitliğinin yaratabileceği değişimi görmesi ve iradesini ortaya koyması lüzumlu. Orası çoğumuz için daha iyi bir dünya!


Okumaya devam et.

Gündem

Fahrettin Altun’dan Özlem Zengin hakkında yapılan paylaşıma sert tepki: En ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyoruzİletişim Başkanı Altun’un Twitter’dan yapmış olduğu paylaşım şöyleki;

“Bağımsız Türk yargısından bu Mert Yaşar denen mahlukun en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyoruz. Bu haysiyetsizlik karşısında acaba muhalefet ne yapacak? Kuvvetle muhtemel kafasını kuma gömecek. Takipçisi olacağız…”
Okumaya devam et.

Gündem

Turizm sektörü iç pazarda hareketlilik bekliyorGezim sektöründe, koronavirüs salgını sürecinde seyahatlerin kısıtlanmasıyla önemi artan iç pazarda, bu yıl daha çok hareketlilik umut ediliyor.


Turizm sektörü iç pazarda hareketlilik bekliyor

Ağırladığı gezgin sayısı bakımından “turizmin başkenti” olarak vasıflandırılan Antalya, deniz, kum, güneş destinasyonun yanı sıra zamanı ve kültürüyle de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Geçen yıl koronavirüse karşın ortalama 3,5 milyon yabancı gezgin ağırlayan kentin bu yıl daha çok turistin rotasında yer alması planlanıyor.

Güvenli Gezim Sertifika Programı ile bu sezonda da “güvenli ve sağlıklı” hizmet vermeye hazırlanan sektör, bilhassa iç pazar potansiyelinin daha çok artmasını bekliyor.

“NİSAN GİBİ HAREKETLİLİK BAŞLAR”

Ustalaşmış Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, AA muhabirine, kış sezonu sebebiyle fazlaca fazla tesisin açık olmadığını, açık olanlarda da spor takımları bulunduğunu söylemiş oldu.

Sektörün yaz sezonuna odaklandığını aktaran Atmaca, şu anda Rusya’dan konuk gelmeye devam ettiğini dile getirdi.

Atmaca, aslolan hareketliliğin nisan benzer biçimde başlayacağını düşündüklerini, tüm hazırlıkların o yönde bulunduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

Turizm sektörü iç pazarda hareketlilik bekliyor #1

“TURİZMİN EN VAZGEÇİLMEZ DİNAMİĞİ İÇ PAZAR”

“İç pazarın özellikle Ramazan Bayramı’nda hareketlenmesini bekliyoruz. Turizmin en vazgeçilmez dinamiği iç pazar. Şu anda da Türk misafirlerimizi ağırlamaya devam ediyoruz. İnsanlar bir yıldır Antalya’ya gelemedi, denize giremedi, alışkanlıklarını yerine getiremedi. Tatille ilgili çok ciddi açlık söz konusu. Aldığımız önlemler, geçen yılki misafirlerin çok mutlu ayrılmaları, bu yıla ilişkin beklentilerimizi artırıyor. İyi bir sezon bekliyoruz.”

Turizmdeki hareketliliği aşı performansı ve gezi engellemelerinin belirleyeceğini ifade eden Atmaca, şu andaki en büyük temennilerinin tüm tesislerin açılması, çalışanların işinin başına geçmesi bulunduğunu belirtti.

Turizm sektörü iç pazarda hareketlilik bekliyor #2

SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN ANAHTARI İÇ PAZAR

Akdeniz Gezinsel Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı da aşı emekleri ve bunun etkilerinin turizmdeki süreci belirleyeceğine dikkati çekti.

Pozitif yönde gelişmelerin derhal arkasından normalleşmeye dönmenin vakit alabileceğine değinen Yağcı, ekonomik, toplumsal etkilerin ve cemiyet psikolojisinin değişen dengeleri tekrardan yapılandırmasının da bir süreç gerektireceğini bildirdi.

Dünya genelinde 9 milyar kişinin iç turizmde, 1,4 milyar kişinin de internasyonal turizmde gezi ettiğini özetleyen Yağcı, en fazlaca ziyaretçi alan Fransa ile en fazlaca gezim geliri elde eden ABD’nin kuvvetli bir iç pazara haiz bulunduğunu dile getirdi.

Yağcı, dinlence alışkanlıklarıyla talep yöneliminin yeni parametreler belirleyeceğini belirterek, “Bu süreçte, her dönemde gelişmesi yönünde son aşama ehemmiyet verdiğimiz iç gezim odaklı gelişme, sürdürülebilir turizmin anahtarı olacak. Bu dünyadaki tüm destinasyonlar de ilgilendiriyor.

Gezi üstündeki engellemeler küresel olarak azalmaya başladıkça, dünyanın dört bir tarafındaki destinasyonlar iç turizmi büyütmeye odaklanıyor.” diye konuştu.

Turizm sektörü iç pazarda hareketlilik bekliyor #3

“TÜM ÜLKELER İÇ PAZARLARINI BÜYÜTMEYE YÖNELİK ADIMLAR ATIYOR”

Dünya Gezim Örgütü’ne bakılırsa, iç turizmin internasyonal seyahatten daha süratli geri dönmesinin beklendiğini ifade eden Yağcı, bu durumun hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler için salgının toplumsal ve ekonomik etkilerinden kurtulma fırsatı sunduğunu altını çizdi.

Yağcı, şu anda tüm ülkelerin iç pazarlarını büyütmeye yönelik adımlar attığını sözlerine ekledi.

Turizm sektörü iç pazarda hareketlilik bekliyor #4


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler