Connect with us

Gündem

İTO’dan itiraf gibi rapor: İşçi maliyeti Türkiye’de 5,6 Almanya’da ise 47,2 dolar!


İTO, yabancı yatırımcıları ülkeye davet etmiş olduğu raporda işgücünün ucuz bulunduğunu itiraf etti. Ucuz işgücünün albeni olarak gösterildiği rapora gore Almanya’dan 9 kat daha ucuza çalışıyoruz.

İTO, yabancı yatırımcıları ülkeye davet etmiş olduğu raporda işgücünün ucuz bulunduğunu itiraf etti. Ucuz işgücünün albeni olarak gösterildiği rapora gore Almanya’dan 9 kat daha ucuza çalışıyoruz. Zira ülkede 7,5 milyon ücretli açlık sınırının altında bir maaş alıyor.

İstanbul Tecim Odası (İTO), Mülk Edinme Rehberi hazırladı. Rehberde buna gore yabancılara İstanbul’a yatırım yapma çağrısında bulunulurken Türkiye’deki işgücünün nitelikli fakat ucuz işgücü olduğu açıklandı. İşçi maliyetlerinin Almanya’nın ortalama 9 kat altında olduğu belirtilen raporda ucuz yabancı yatırımcıya albeni olarak yayınlandı, “İmalatta saatlik işçi maliyeti Türkiye’de 5,6 Amerikan dolarıyken, Almanya’da bu maliyet 47,2 Amerikan dolarıdır” denildi.

Raporda şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye 10 puan üzerinden 7,35 puan ile nitelikli mühendis bulunabilirliğinde Polonya, Romanya, Çekya gibi ülkeleri geride bırakmıştır. ‘İmalatta saatlik işçi maliyeti’ Türkiye’de 5,6 Amerikan Doları’yken, Almanya’da bu maliyet 47,2 Amerikan Doları’dır.”

İTO yabancıların İstanbul’dan konut alması durumunda Türk vatandaşı da olabileceğini kaydederken, yabancılardan alınan verginin ucuz bulunduğunu da “Türkiye’de yurtdışı alıcılara özel olarak KDV’siz gayrimenkul satın alma fırsatı sunulmaktadır” diyerek anlatıldı.

İŞÇİ ASGARİ ÜCRETE BİLE ERİŞEMİYOR

İTO’nun raporunda açlık sınırının altında ve güvencesiz çalışan milyonlar, yabancı yatırımcı için bir albeni olarak sunuldu.

Ülkede açlık sınırının altında olan asgari ücret ise giderek averaj ücret haline geliyor, averaj ücret asgari ücret düzeyine düşüyor. Öte taraftan DİSK’in ‘Asgari Ücret Gerçeği Raporu’na gore tüm ücretli çalışanların yüzde 17’si, ortalama 3,3 milyon işçi asgari ücretin altında bir ücretle çalışıyor. Asgari ücretin yarısından daha azca ücretle çalışan işçi sayısı da 1 milyona yakın. Tüm ücretli çalışanların yüzde 38,3’ünü oluşturan 7,5 milyon şahıs asgari ücret ve altında bir ücretle yaşamını sürdürmek zorunda kalıyor.

Tüm ücretli çalışanların yüzde 64’ü olan 12,5 milyon işçi asgari ücretin altı ile asgari ücretin bir buçuk katı içinde bir ücret elde ediyor.

AÇLIK SINIRININ ALTINDA ÇALIŞILIYOR

DİSK-AR’ın açlık ve yoksulluk sınırı raporuna gore ülkede açlık sınırı 2 bin 439 lira, yoksulluk sınırı ise 8 bin 437 lira. Ülkede 2 bin 324 lira olan asgari ücretle geçinen 7,5 milyon açlık sınırının altında çalışıyor. Başka bir ifadeyle ucuz işgücü açlık sınırın altında çalıştırılıyor.

ASGARİ ÜCRETİN DAHA HIZLI ERİDİĞİ BAŞKA ÜLKE YOK

Avrupa’nın resmi istatistik bülteni Eurostat verilerine gore Türkiye, asgari ücret uygulaması olan 27 Avrupa ülkesi içinde en yüksek asgari ücret veren 23’üncü ülke konumunda. Öte taraftan toplam ücretli istihdamı içinde asgari ücretli çalışanların oranının en yüksek olduğu ülke de açık ara farkla Türkiye. Başka bir ifadeyle Türkiye’de hem asgari ücretlilerin istihdam içindeki oranı fazlaca fazla, hem de asgari ücret seviyesi son aşama düşük. Durum bu şekilde olunca, yabancı yatırımcılar için Türkiye ucuz bir işgücü cenneti haline geliyor. Son yıllarda ülkenin bu özelliği güçlenmiş durumda. Zira 2016’nın ikinci çeyreğinden 2020’nin ikinci çeyreğine kadar geçen sürede asgari ücret avro cinsinden yüzde 25 ucuzladı. 27 Avrupa ülkesi içinde asgari ücretin daha çok ucuzlamış olduğu başka bir ülke yok. 2016’nın ikinci çeyreğinde Türkiye’de asgari ücret 513 avroyken, bu senenin ikinci çeyreğinde 383 avroya kadar düştü. Bugün itibariyle asgari ücret 319 dolara kadar düşmüş durumda. Üstelik bu tutarlar brüt şu demek oluyor ki hemen hemen kesintiler yapılmadan önceki tutarlar. Net asgari ücret ise bugün itibariyle 252 avro.

2016’dan 2020’ye kadar asgari ücretin en fazlaca arttığı ülke ise yüzde 66,7’lik artışla Romanya. Bu ülkede 2016’da 276 avro olan asgari ücret, 2020’de 461 avroya kadar terfi etti. İlgili dönemde asgari ücretteki değişik ise aşağıdaki tabloda. (GERÇEK GÜNDEM)


Gündem

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde çalışan Türk mühendisler konuştu


Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) Mersin’de yapımı devam ediyor.

Akkuyu NGS’de görevli Türk mühendisler, nükleer enerji alanında ülkelerine hizmet edecek projenin yapımında vazife almanın mutluluğunu yaşıyor.

Nükleer santralde vazife icra eden genç Türk mühendisler, çalışmalarını söyledi.

“5,5 YIL LİSANS VE YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ ALDIK”

Nükleer Güvenlik Birimi Fizyolojik Hesaplamalar Başuzmanı Abdullah Safa Duman, gazetede görmüş olduğu haber üstüne Akkuyu NGS’ye başvurduğunu söylemiş oldu.

Müracaat sonrasında sıkıntılı bir eğitim sürecinden geçtiğini aktaran Duman, “Eğitim süreci öncesi de zorluydu. 2011’de 9 bin aday arasından belirli yazılı ve sözlü sınavlar sonrasında 50 kişi seçildi. Daha sonra Rusya’da bir yıl hazırlık eğitimi aldık. Ardından 5,5 yıl lisans ve yüksek lisans eğitimi aldık.” diye konuştu.

Duman, eğitim sürecinde nükleer yakıtlar alanıyla ilgilendiğini ve şu anda da santralde bu bölümde çalıştığını söyledi.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali nde çalışan Türk mühendisler konuştu #1

“ÜLKEMİZİN NÜKLEER RÜYASINI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Nükleer enerji alanında Türkiye’ye katkı sağlamak için çalışmalarını sürdürdüğünü vurgulayan Duman, şöyleki devam etti:

“Bu projenin, hem ülkenin nükleer amacına ulaşabilmesi hem de teknolojik alanların geliştirilmesine mühim katkısı oldu. Kendi alanımda daha da ustalaşmış olup ülkemizi dünya genelinde temsil etmek isterim. Akkuyu NGS’de de çalışmak bizim için mühim. Ülkemizin nükleer rüyasını gerçekleştiriyor olmak tanım edilemez bir gurur.

İlk ünitemizin 2023’te tamamlanması planlanıyor, ikimiz de o zamanki çalışmaya yönelik kendi altyapımızı hazırlıyoruz. Lüzumlu ekipmanları sipariş ediyoruz, kontrollerini gerçekleştiriyoruz. Kullandığımız programları geliştirmeye çalışıyoruz.”

Akkuyu Nükleer Güç Santrali nde çalışan Türk mühendisler konuştu #2

“AKKUYU NGS’DE ÇALIŞMAK GURUR VERİCİ”

Nükleer Araç-gereç Muhasebe ve Denetim Başuzmanı Ebru Adıgüzel de bu alanda eğitim aldığını, ortalama bir yılda ileri derecede Rusça öğrendiğini dile getirdi.

Adıgüzel, nükleer enerjinin sürdürülebilirliği ve kesintisizliği açısından tüm dünyada lüzumlu en temiz enerji deposu bulunduğunu anlatarak şunları kaydetti:

“Öteki yenilenebilir enerji kaynaklarıyla karşılaştırıldığında, minik bir alanda oldukça yüksek derecede enerji elde edebilirsiniz. Evler, hastaneler ve altyapılar daima kesintisiz enerjiye gerekseme duyar. Bunu da en iyi sağlayacak nükleer enerjidir. Şu an buradaki ilk beton atımını hatırlıyorum. Büyük coşku duymuştuk. Akkuyu NGS’de çalışmak gurur verici. Halkımız da büyük coşku içinde. Onları doğru bilgilendirdiğimiz için şu an korkusuzlar, oldukca istekliler.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali nde çalışan Türk mühendisler konuştu #3

“İLK HEDEFİM NÜKLEER ENERJİDE ÜLKEMİN GELİŞMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR YAPMAK”

İnsanları doğru kaynaklardan doğru bilgiler vererek bilinçlendireceğimize inanıyorum. Çalıştığım departmanda kariyer basamaklarını atladıktan sonrasında Türkiye’de bilgilerimi, tecrübelerimi herhangi bir üniversitede nükleer alanını öğrencilere aktarmak isterim. İlk hedefim bu alanda ülkemin gelişmesi için emek harcamalar yapmak. Hemen sonra ise Internasyonal Atom Enerji Kurumunda nükleer güvenlik departmanında emek harcamayı hedefliyorum.”


Okumaya devam et.

Gündem

Rusya’daki en büyük tarım arazisinin sahibi belli olduTürk ziraat ürünlerine yaptırım uygulanmasına yönelik desteğiyle tanınan, Rusya’nın eski Ziraat Bakanı’nın ailesine ilişik Agrokompleks şirketi, Rusya’daki en büyük ziraat arazisi sahibi oldu.

Forbes dergisinin derlediği bilgilere nazaran, Rusya’da en fazla hususi arazi sahibi ilk 20 firmanın arazilerinin toplam yüz ölçümünün 8,3 milyon hektardan fazla olduğu kaydedildi.

660 BİN HEKTARLIK ARAZİ

İlk 20 şirkete ilişik arazilerin toplam değerinin ise 617 milyar rubleden (ortalama 8,3 milyar dolar) fazla olduğu belirtilen haberde, ülkedeki en büyük ziraat arazisi sahibinin 660 bin hektarlık araziyle Tkaçev’in ailesine ilişik Agrokompleks şirketi olduğu bilgisine yer verildi.

Tkaçev, Rusya ile Türkiye içinde yaşanmış olan tayyare krizinin arkasından, başta domates ve salatalık olmak suretiyle Türk ziraat ürünlerine Rusya tarafınca yaptırım uygulanmasına yönelik verdiği destekle tanınıyor.

Söz mevzusu ürünlere yönelik kısıtlamaların bazıları, iki ülke içinde yaşanmış olan normalleşme sürecin karşın devam etmiş, bu yüzden temel ziraat ürünlerinde yaşanmış olan tedarik sorunları sebebiyle Tkaçev eleştirilerin hedefinde yer almıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2018’de yeniden devlet başkanı seçilmesinin arkasından Tkaçev’i görevden almıştı.


Okumaya devam et.

Gündem

Son dakika haberler… İstanbul baraj doluluk oranları açıklandı! İSKİ barajlardaki son durumu duyurdu


class=”cf”>

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine nazaran, barajlardaki su seviyesi 8 Ocak’ta yüzde 19,16’ya kadar inerken, aradan geçen sürede yağışlarla yüzde 38,47 arttı. 12 Şubat’ta süregelen kar yağışı sonrası ise barajlardaki doluluk oranı yüzde 12,16 terfi etti.

Kente su elde eden barajlardaki doluluk oranı bugün itibarıyla yüzde 57,63 olarak ölçüldü.

Su miktarı Istrancalar’da yüzde 66,65, Terkos’ta yüzde 53,20, Sazlıdere’de yüzde 30,60, Alibey’de yüzde 58,55, Büyükçekmece’de yüzde 58,59, Ömerli’de yüzde 69,61, Darlık’ta yüzde 66,02, Elmalı’da yüzde 65,67, Kazandere’de yüzde 61,01 ve Pabuçdere’de yüzde 41,03 olarak kaydedildi.

İstanbul baraj doluluk oranları açıklandı İSKİ barajlardaki son durumu duyurdu

class=”cf”>

Kente su elde eden baraj ve göletler, 868 milyon 683 bin metreküp su biriktirme hacmine sahipken, su miktarı bugün itibarıyla 500 milyon metreküp seviyesine terfi etti.

İstanbul’a dün itibarıyla verilen su miktarı ise 2 milyon 735 bin metreküp oldu.

SON 15 YILIN DOLULUK ORANLARI

Barajlardaki doluluk oranı, 3 Mart zamanı baz alındığında 2006’da yüzde 98,51, 2007’de yüzde 54,64, 2008’de yüzde 36,07, 2009’da yüzde 79,63, 2010’da yüzde 97,84, 2011’de yüzde 93,04, 2012’de yüzde 89,19, 2013’te yüzde 84,96, 2014’te yüzde 29,21, 2015’te yüzde 95,64, 2016’da yüzde 87,86, 2017’de yüzde 88,02, 2018’de yüzde 85,89, 2019’da yüzde 93,20, 2020’de ise yüzde 64,05 olarak gerçekleşti.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler