Connect with us

Gündem

İstihdama dönüş prim desteğinin detaylarıKoronavirüs salgınının ekonomide yol açmış olduğu sorunlara karşı sağlanan istihdama dönüş prim desteğinin ayrıntılarını, SGK’nın notlarından sizin için derledik.


İstihdama dönüş prim desteğinin detayları

İstihdama Dönüş Prim Desteği’nden ihale mevzusu iş üstüne alan iş bölgeleri hariç, {özel sektör} işverenlerine ilişik iş yerlerinde çalışan sigortalılardan dolayı yararlanılabiliyor.

PRİM DESTEĞİNDEN YARARLANMA SÜRESİ

İşverenler, prim desteğinden 1 Aralık 2020 tarihinden itibaren İş Kanununda yer edinen fesih yapılamayacak sürenin sonuna kadar her ay yararlanabilecek.

PRİM DESTEĞİ TUTARI

Prim desteği tutarı; kapsama giren ve Kuruma bildirilen sigortalının prim ödeme sayısının 53,67 lira ile çarpımı sonucu bulunan meblağ kadar olacak.

Sigortalı için 30 gün üstünden bildirim yapıldığı varsayıldığında; işveren aylık 30×53,67=1.610,10 lira prim desteğinden yararlanabilecek.

PRİM DESTEĞİ İÇİN İŞVEREN TARAFINDAN BAŞVURU YAPILMASI

İşverenin destekten yararlanabilmesi için destek kapsamına giren sigortalısını; www.sgk.gov.tr adresinden giriş yaparak; “e-SGK/İşveren/İşveren Sistemi/Teşvikten Faydalanılacak Sigortalı Tanımlama” ekranlarında yer edinen “4447 Sayılı Kanun Geçici 27. Madde-İstihdama Dönüş Desteği” menüsü vasıtasıyla tanımlaması gerekiyor.

İşverenlerin toplumsal güvenlik il/merkez müdürlüklerine ek olarak başvurmasına gerek bulunmuyor.

İstihdama dönüş prim desteğinin detayları #1

İŞVEREN YABANCI SİGORTALILARDAN DOLAYI BU DESTEKTEN YARARLANIR MI

Destekten müracaat zamanı itibarıyla yalnız Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olan sigortalılardan dolayı yararlanılabilecek. Sigortalının {özel sektör} iş yeri işverenine başvurduğu tarih itibarıyla yabancı kimlik numarasının olmaması gerekiyor.

İstihdama dönüş prim desteğinin detayları #2

İŞ SÖZLEŞMESİ “29- İŞVEREN TARAFINDAN İŞÇİNİN AHLAK VE İYİ NİYET KURALLARINA AYKIRI DAVRANIŞI NEDENİ İLE FESİH” KODU İLE SONA EREN DESTEĞİ ALABİLİR Mİ

İş yada hizmet sözleşmesinin 29 kodu ile sona ermesi halinde bu sigortalı için destekten yararlanılamayacak. Bunun haricinde kalan tüm işten ayrılış kodları ile iş yada hizmet sözleşmesinin feshi halinde ilgili kanunda aranılan öteki şartlar sağlanmak kaydıyla destekten yararlanılabilecek.

SİGORTALI EN SON ÇALIŞTIĞI İŞ YERİNE BAŞVURUSUNU HANGİ ŞEKİLDE YAPABİLİR

Sigortalı, iş yada hizmet sözleşmelerinin sona erdiği ya da halihazırda çalışmakta oldukları son olarak {özel sektör} iş yeri işverenine başvurusunu yazılı yada sözlü yapılabilecek.

Bu nitelikteki sigortalıların, toplumsal güvenlik il müdürlükleri/toplumsal güvenlik merkezlerine başvurmasına ve herhangi bir belge ibraz etmelerine gerek bulunuyor.

İstihdama dönüş prim desteğinin detayları #3

DESTEK SÜRESİ BİTTİKTEN SONRA DESTEKTEN YARARLANILANLARI İSTİHDAM ETMEK ZORUNLU MU

İşveren, destekten yararlanılan sigortalılarının yarısından her birini, destek uygulama süresinin sona ermesinden itibaren, destek kapsamına girenlerin destekten yararlandığı averaj süre kadar fiilen çalıştırmakla yükümlü.

BU DESTEK KAPSAMINDA BİLDİRİLEN SİGORTALI İÇİN AYNI AYDA DİĞER PRİM TEŞVİKLERİNDEN YARARLANILIR MI

İstihdama Dönüş Prim Desteği’nden yararlanılan ayda, aynı sigortalı için 5510 sayılı Kanun ve öteki kanunlarda yer edinen prim teşvik, destek ve indirimlerinden yararlanılamayacak.

İstihdama dönüş prim desteğinin detayları #4

BU DESTEKTEN ALT İŞVERENLER DE YARARLANABİLİR Mİ

Destek kapsamına giren sigortalıları çalıştıran alt işverenler de prim desteğinden yararlanılabilecek.

DESTEKTEN YARARLANAN BİR İŞ YERİ, FARKLI BİR SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ ALANINA GİREN BİR ADRESE NAKLİ HALİNDE DESTEK DEVAM EDER Mİ

Prim desteğinden yararlanan iş yerinin, değişik bir toplumsal güvenlik merkezi vazife alanına giren başka bir adrese nakli halinde, destek süresi aşılmamak kaydıyla işveren kalan süreler için destekten yararlanmaya devam eder.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kamu kurumlarına milyonlarca liralık tüy dökücü kremGömü ve Maliye eski bakanı Berat Albayrak’ın tanıtımını yapmış olduğu Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) tüy dökücü, kırışık önleyici kremlerinin, bakanlıklar ile kamu kurumlarına armağan olarak dağıtıldığı açığa çıktı. TKİ’nin etkinlik alanında olmamasına rağmen 2,2 milyon TL danışmanlık, 4,7 milyon TL de üretim bedeli ödenerek ortaya çıkarılan kozmetik ürünlerin beklenen ilgiyi görmeyince, kamu kurumlarına dağıtıldığı öğrenildi.

BirGün’den Mustafa M. Bildircin’in haberine bakılırsa, TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün bilanço ve kati hesaplarını görüşmek için yapmış olduğu görüşmede TKİ’nin ürettiği kozmetik ürünlerin kamu kurumlarına dağıtıldığı ortaya çıktı. Görüşmede, uzmanlık alanına girmemesine rağmen TKİ bünyesinde oluşturulan, “Elegance” isminde kozmetik markası gündeme geldi.

BALLI ANLAŞMALAR YAPILDI

TKİ’nin kozmetik markası için 2016, 2017 ve 2018 yıllarında, “Üretim ve danışmanlık hizmetleri” adı altında 2,2 milyon TL harcama yapmış olduğu bildirildi. Marka için tasarlanan ürünlerin üretilmesi için de “Genius Reklamcılık” isminde bir firmayla 4,7 milyon TL’lik bedelle sözleşme imzalandığı kaydedildi. Sözleşmeye bakılırsa, ürünlerin dolum ve ambalajlarından meydana gelen ücretler ile stant ve görsellerinin ücretleri de TKİ’nin kasasından ödendi.

SAYIŞTAY UYARDI

Sayıştay’ın TKİ’ye yönelik denetim raporuna bakılırsa, Elegance şirketi için üretilen 48 bin 500 tane ürünün yarısına yakınının son kullanma zamanı 2018 yılı itibarıyla doldu. Kalan kısmının son kullanma tarihinin ise Nisan 2019’da dolduğu ifade edildi. Rapora bakılırsa TKİ, etkinlik alanında olmayan bir işe girerek milyonlarca lira borçlandı. Öte taraftan ürünlerin, satılmadan depolarda bozulmuş olduğu da iddia edildi.

Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Hasan Hüseyin Erdoğan, milyonlarca liralık harcamanın sonunda depolarda bozulmaya terk edilmiş olduğu iddia edilen kozmetik ürünlerinin durumuna, “Açıklama” getirdi. Ürünlerin, TKİ’nin Ar-Ge faaliyetleri kapsamında ısıl kıymeti düşük olan kömürler kullanılarak üretildiğini özetleyen Erdoğan, çalışmaların devam ettirilmediğini belirtti. Erdoğan, ürünlerin ticari satışı olmadığını söyleyerek, “Kozmetik ürünler bakanlığımız, kurumlarımız ve bazı kamu kurumlarına hediye olarak dağıtıldı” diye konuştu. Erdoğan, “Hediyeler kaça mal oldu” sorusuna ise yazılı olarak cevap vereceğini bildirdi.


Okumaya devam et.

Gündem

Usulsüz reçeteyle 12,5 milyon TL vurgun yaptılar! Harekete geçildi: Çok sayıda gözaltıAdana Güvenlik Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Savaşım (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, meydana getirilen teknik ve fiziki emek harcamalar neticesinde usulsüz reçetelerle kanser hastalarının kullandığı ilaçları alıp, başka ülkelere satmak isteyen, uyuşturucu özelliği taşıyan ilaçların ticaretini meydana getiren şebekeyi deşifre etti. Savcılığın gözaltı sonucu çıkartmasının peşinden aralarında İl Sıhhat Müdürlüğü’nde görevli müdür yardımcısı, 4 tabip, 2 sıhhat merkezi çalışanı, 2 biyolog ve 9 eczacının da bulunmuş olduğu 46 kişinin yakalanması için Adana merkezli İstanbul, Bursa, Ankara, Kayseri, Antalya, Osmaniye, Gaziantep, Diyarbakır, Şırnak, Van’da eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda haklarında soruşturma sonucu bulunan fazlaca sayıda şüpheli gözaltına alındı.

12 MİLYON 523 BİN LİRALIK VURGUN

Reçete şebekesinin kanser hastalarının kullanımı ihtiyaç duyulan ilaçları Azerbaycan, Suriye, İran, Irak’taki bağlantılarına satmayı hedefledikleri tespit edildi. Polisin 22 ara yakalamada ele geçirdiği 9 bin 177 kutu faturasız ve reçetesiz ilaçların piyasa kıymeti ve şüphelilerin kendi içinde yapmış olduğu para transferinin toplam değerinin 12 milyon 523 bin 111 TL olduğu belirlendi.


Okumaya devam et.

Gündem

AKP’li belediye başkanı 52 yaşında aşı olduÇorum’un Dodurga kazasının AKP’li belediye başkanı Mustafa Aydın (52), Çorum’da hemen hemen 65 yaş üstü birçok yurttaşa aşı sırası gelmezken Covid-19 aşısı oldu. Sıhhat çalışanı ve 65 yaş üstü olmayan Aydın’ın aşı olurken çekilmiş olduğu fotoğraflarını toplumsal medyadan paylaşması tepkilere niçin oldu. 

Aydın, fotoğrafa “Bu güzel ve mübarek günde, Covid-19 aşımızı da olduk. Herkese sağlıklı günler dileğiyle…” notunu yazdı.

KAÇAK VİLLA YAPTIRMIŞTI

Aydın, devlet arazisine hususi havuzlu kaçak villa yaptırmıştı. Aydın’ın kaçak villası yurttaşların şikâyeti üstüne Çevre Şehircilik Müdürlüğü’nün kararıyla önceki gün kendi yönetimindeki belediye ekiplerince yıkıldı.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler