Connect with us

Gündem

İşte halkın enflasyonu! 18 yılda yüzde 597 zam


Sert ekmeklik buğday fiyatı bu 2002 senesinde ton başına 230 lira olurken bu fiyat 2020 senesinde yüzde 617 artarak bin 650 liraya terfi etti. Ekmek fiyatlarına ise 18 yılda yüzde 597 oranında zam geldi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafınca açıklanan rakamlar, AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana geçen 18 yıldaki yoksullaşmayı bir kez daha gözler önüne serdi.

Sözcü Gazetesi’nden Deniz Ayhan’ın haberine nazaran; Bilhassa buğday, un ve ekmek fiyatlarındaki muhteşem artış, vatandaşların kuru ekmeğe muhtaç edilmiş olduğu enflasyondaki artış sürecini de ortaya koydu.

TMO verilerine nazaran, 2002 senesinde ton başına 230 TL olan sert ekmeklik buğday fiyatı, 2020 yılına kadar yüzde 617 oranında artarak, bin 650 TL’ye çıktı, AKP’nin iktidara geldiği 2002 senesinde 23.32 TL olan bir çuval (50 kilo) unun fiyatı ise yüzde 387 arttı ve 113.62 TL’ye terfi etti.

Ekmek fiyatlarına ise 18 yılda yüzde 597 oranında zam geldi. TMO, “2002 yılında 0.92 TL/Kg olan ekmek fiyatı, 2020 yılında yüzde 597 artarak 6.42 TL/kg’ye yükselmiştir” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, TBMM KİT Komisyonu’nda TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal’a, “2002-2020 yılları arasında buğday fiyatları ve bir çuval un fiyatında ne kadar artış oldu?” diye sordu. Sertel’in soruları TMO Genel Müdürlüğü’nce yazılı olarak yanıtlandı. Böylece halkın başlıca gıdası olan ekmeğin fiyatının 18 yılda uçtuğu ortaya çıktı.

İTHALAT ARTIYOR

Öte taraftan TMO, Türkiye’nin 2002 senesinde 19 milyon 500 bin ton buğday ürettiğini, 2020 senesinde bu sayının 20 milyon 500 bin tona yükseldiğini belirtti.

2002-2020 yılları aralığında TMO tarafınca aralarında Avrupa Birliği, ABD, Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Kanada, Meksika ve Arjantin’in olduğu ülkelerden 8 milyon 858 bin ton buğday ithalatı yapılmış oldu. 2002-2020 yılları aralığında ithal edilen 8 milyon 858 bin ton buğday için 10 milyar 454 milyon TL ödendiği de açıklandı. Aynı dönemde 2 milyon 767 bin ton da buğday ihraç edildi.

“2021’DE KRİZ OLABİLİR DEMEK İÇİN ERKEN”

TMO, Sertel’in “2021 yılında pandemi nedeniyle Türkiye’nin buğdayda bir kriz yaşaması söz konusu olabilir mi?” sorusuna ise şu şekilde cevap verdi: “Ülkemizde 2020 yılında buğday üretimi 20.5 milyon ton olarak gerçekleşti. Pandemi sürecinde tüketim bir miktar artarsa da üretim talebi karşılayacak seviyededir. Dolayısıyla ülkemizde 2020’de buğday ile ilgili bir kriz yaşanmamıştır. 2020-2021 dönemi kışlık hububat ekilişleri devam etmektedir. 2021 yılı buğday üretimi ile ilgili öngörüde bulunmak için henüz erkendir. Nisan ve mayıs ayı yağışları üretimde belirleyici olacaktır.” TMO, gelecek yıl hangi ürünlerin ithalatının yapılacağına ilişkinse “2021 yılında piyasa gelişmeleri dikkate alınarak ithalat yapılabilecektir” ifadesine yer verdi.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Almanya’dan AB’nin çağrısına ret


Almanya’dan AB’nin çağrısına ret


Reuters haber ajansında yer edinen habere nazaran, Avrupa Komisyonu’nun ürün ve kişilerin hareketliliğine getirmiş olduğu kısıtlamaları kaldırma talebine Almanya’dan negatif cevap verildi.

Almanya, koronavirüs salgınını yavaşlatmak amacıyla başlatmış olduğu kara sınırlarındaki denetimi gevşetmesi için Avrupa Komisyonu, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti’nden gelen çağrıları reddetti.

Avrupa Komisyonu Almanya ve başka beş ülkeden ürün ve kişilerin hareketliliğine getirmiş olduğu kısıtlamaları kaldırmasını geçen hafta talep etmişti. Kurum bu kısıtlamaların “aşırıya kaçtığını” ve AB’nin ortak pazar uygulamasına ters düştüğünü belirtmişti. Almanya’nın AB büyükelçisinin bu öğrenci 1 Mart’ta verdiği Reuters tarafınca görülen yanıtta “Ülke sınırlarımızda aldığımız önlemleri sağlığın korunması adına şimdilik korumak zorundayız” ifadesi yer aldı.

cumhuriyet.com.tr

(function(i, s, o, g, r, a, m) function(),i[r].l = 1 * new Date(); a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0]; a.async = 1; a.src = g; m.parentNode.insertBefore(a, m)
)(window, document, ‘script’, ‘https://www.google-analytics.com/analytics.js’, ‘ga’);
ga(‘create’, ‘UA-121944279-5’, ‘auto’);
ga(‘set’, ‘campaignSource’, ‘Feysbuk’);
ga(‘set’, ‘campaignMedium’, ‘Feysbuk Instant Articles’);
ga(‘set’, ‘referrer’, ia_document.referrer);
ga(‘set’, ‘page_title’, ia_document.title);
ga(‘send’, ‘pageview’);

(function(m,e,t,r,i,k,a)) (window, document, ‘script’, ‘https://mc.yandex.ru/metrika/tag.js?id=49053425’, ‘ym’) ym(49053425, ‘init’, { trackLinks:true, accurateTrackBounce:true, params: window.yaParams||{title: “no title”} });


Okumaya devam et.

Gündem

Lufthansa’dan 6,7 milyar euroluk rekor zarar


Lufthansa salgın sebebiyle 2020 senesinde 6,7 milyar euroluk üstün dereceli zarar deklare etti. Bu yıl kapasitesini salgın öncesinin yüzde 40 ile 50’sine indiren şirket, yazları seyahatlerin artmasını bekliyor.

Koronavirüs salgını sebebiyle getirilen gezi kısıtlamarıyla zor bir dönemden geçen dev havayolu şirketi Lufthansa, 2020 senesinde üstün dereceli düzeyde zarar deklare etti. Alman havayolu devi geçen yıl net 6,7 milyar euro zarar ettiğini duyurdu.

Avusturya Havayolları, Swissair ve Eurowings markalarını da bünyesinde bulunduran Lufthansa, koronavirüs salgınının havayolu seyahatlerini kısıtlaması sebebiyle 2021 senesinde da kapasitesini azaltmaya karar verdi.

Hükümet tarafınca 9 milyar euroluk yardım paketi ile desteklenen havayolu, bu yıl pandemi öncesi dönemdeki kapasitesinin yüzde 40-50’si ile etkinlik göstereceğini deklare etti. Şirket kapasitesinin 2019 yılındaki düzeyin yüzde 90’ına 2025’lerde ulaşmasını bekliyor. Lufthansa’nın 2020 senesinde yüzde 31 kapasite ile çalmış olduğu açıklandı.

“Geçtiğimiz yıl şirket tarihimizdeki, müşterilerimiz, çalışanlarımız ve hissedarlarımız için en zor yıldı” ifadelerini kullanan Lufthansa CEO’su Carsten Spohr, 2021’in şirket için “yeniden boyutlandırma ve modernizasyon” yılı olacağını kaydetti.

Yazları toparlanma beklentisi

Avrupa çapında hükümetler olay sayılarını düşürmeye çalışırken engellemeler devam ediyor. Sadece Lufthansa aşılama programında ilerleme ve daha çok teste erişim sağlanması ile yazları talepte toparlanma bekliyor.

Spohr yazları kısıtlamaların gevşemesiyle seyahatlerin artacağını ve bu durumda Lufthansa’nın kısa vadede uçuş programının yüzde 70’ini tekrardan meydana getirmeye hazır bulunduğunu söylemiş oldu. Spohr internasyonal dijital aşı kimliği ve kontrol sertifikalarının gezi yasakları ve karantinanın yerini alması icap ettiğini kaydetti.

Filo küçülüyor

Spohr yapmış olduğu açıklamada firmanın 25 yıldan daha eski uçaklarını emekliye ayırmayı planladığını da söylemiş oldu. Şirket filosundaki tayyare sayısını, 800’den 2023 yılına kadar 650 uçağa indirmeyi planladığını deklare etti, sadece emekliye ayırmayı düşündüğü uçaklarla ilgili daha çok detay vermedi.

Lufthansa’nın net borçları 2019 senesinde 6,7 milyar eurodan 2020 senesinde 9,9 milyar euroya yükselirken, toplam likidite 10,6 milyar euro seviyesinde bulunuyor. Bunun 5,7 milyar euroluk kısmını kullanılmamış devlet yardımı oluşturuyor.

Şirket CEO’su Remco Steenbergen “Zor pazar şartlarının devamı halinde buna direnecek yeterli likiditemiz mevcut” şeklinde konuştu.

Lufthansa’nın sendikalarla yapmış olduğu anlaşmalarla çalışanların saatlerinde ve maaşlarında kesintiye gidilmesine karşın salgın öncesi 141 bin olan çalışan sayısını 110 bine indirdiği ve 10 bin çalışanın daha işine son verilmesinin planlandığı açıklandı. Deutsche Welle Türkçe


Okumaya devam et.

Gündem

Son dakika haberleri… Antalya’da tartışma yaratan karar! ‘Biz Osmanlı kasabası değiliz’


class=”cf”>

Gazipaşa – Alanya Havalimanı kavşağında bulunan Osmanlı tuğrası figürlü saatin bozulması sonucunda tamiri için yerinden kaldırılması belediye meclisinde tartışmalara niçin oldu. Gazipaşa Belediyesi’nin Mart ayı meclisinde AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri kavşaktaki tuğralı saatin durumunu gündeme getirdi.

‘SAYGIMIZ SONSUZ, ATALARIMIZDIR’

Mevzuyla ilgili data veren Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Ali Yılmaz, “Tuğra konusunda bir toplantı yaptık, daha doğrusu ‘Gazipaşa’da neler görmek istiyorsunuz’ konusunda. ‘Şu anda orada bir tuğra istiyorum’ diyen sizden başka çıkmadı. Çoğunluk başka şeyler görmek istiyor. Havalimanı kavşağı olduğu için ve Gazipaşa ismi Atatürk tarafından verildiği için Atatürk’ü, havalimanını, Gazipaşa’yı anımsatan bir görsel olsun isteniyor. Görüş o şekilde. Çalışmalarımız devam ediyor. Nasıl bir görsel olacağı konusunda karar vermiş değiliz. Ama sizlerin de görüşüne açığız. Tuğrayı düşündüğünüz, istediğiniz bir yer varsa taşırız. Başkan olarak benim görüşüm biz Osmanlı kasabası değiliz. Tamam saygımız sonsuz, atalarımızdır. 16 Türk devletinden birisidir. Fakat Gazipaşa, Osmanlı döneminde kurulmuş ya da Osmanlı eserlerinin yer aldığı bir kasaba, ilçe değildir, Cumhuriyet döneminde kurulmuş bir ilçedir. İsmini Atatürk vermiştir. Buraya Atatürk, Gazipaşa ve havalimanı üçgeninde bir şeyler düşünülmesi bence de daha uygun olur diye düşünüyorum. Ama tuğrayı çok arzu ediyorsanız, istediğiniz bir yere taşıyabiliriz” dedi.

Antalyada tartışma yaratan karar Biz Osmanlı kasabası değiliz

class=”cf”>

Meclis’te tuğralı saatle ilgili toplantının ne vakit yapıldığıyla ilgili sual üstüne de Başkan Yılmaz, “Biz her konuda halktan insanları çağırıyoruz, 40- 50 kişi çağırdık, tartıştık. Meclis grubuna da mesaj attık. Bilmiyorum niye katılmadınız onu da bilmiyorum ama AK Parti ve MHP grubundan hiç gelen olmadı. Ama ben bütün gruba attırdım” diye konuştu.

Antalyada tartışma yaratan karar Biz Osmanlı kasabası değiliz


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler