Connect with us

Gündem

İnşaat bahçesinde bulundu… Tam 2 bin yıllık!


Nilüfer ilçesine bağlı Görükle Kurtuluş Mahallesi 9. Sokak’ta oturan Erdoğan Tunaboylu, evinin balkonundan, sokaktaki apartman inşaatının çevre düzenlemesini izlediği sırada iş makinesinin bir taş çıkardığını görmüş oldu. İnşaatın olduğu alana giden Tunaboylu, çamurla kaplı taşı inceledi. Hemen sonra kadırıma taşığıdı taşı suyla yıkadı. Tunaboylu, taşın üstünde zamanı yaratı olabileceğini düşündüğü kabartma yazıları fark etti. Tunaboylu durumu polis ekiplerine bildirdi.

Adrese giden polis, taşı görünce durumu Nilüfer Belediyesi Kültür Müdürlüğü ekiplerine bildirdi. Ekiplerce meydana getirilen ilk incelemede taşın Erken Roma Periyodu’ne ilişik gömüt steli bulunduğunu değerlendirildi. 2 bin senelik olduğu tahmin edilen gömüt steli, İl Kültür ve Gezim Müdürlüğü ekiplerince korumaya alındı. Taşın, incelenmek suretiyle arkeoloji müzesine götürüleceği öğrenildi.

İnşaat bahçesinde bulundu... Tam 2 bin yıllık

class=”cf”>

‘TAŞI YIKAYINCA KABARTMAYI FARK ETTİM’

Gömüt stelini gören Erdoğan Tunaboylu, “Bugün inşaat alanında çevre düzenlemesi yapılırken mutfaktan yemek aldım. Dışarıya baktığımda kepçenin topraktan düzgün bir parça çıkardığını gördüm. Daha sonra parçaları incelemek istedim. Önce alttaki parçayı inceledim. Kabartma aradım ama onda yoktu. Toprağın altındaki parçaya da bakmak istedim. O taşta ilk olarak üçgen şekli fark ettim. Tek kişi kaldırmak çok zordu. Daha sonra eniştemle kapımın önüne taşıdım. Taşı yıkadık ve kabartma olduğunu fark ettik. Gerekli yerlere durumu bildirdik” dedi.

İnşaat bahçesinde bulundu... Tam 2 bin yıllık

İnşaat bahçesinde bulundu... Tam 2 bin yıllık


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

‘Yüzümüzü yenilenebilir enerjiye dönmeliyiz’
Demet ARAN


ANKARA (Anayurt) – Organik Yaşamı Koruma Vakfı (WWF) ile Sürdürülebilir Iktisat ve Finans Araştırmaları Derneği (SEFİA) tarafınca hazırlanan rapora gore EMBA Elektrik Üretim Anonim Şirketi tarafınca lisansı alınan ve Çin’in Türkiye’deki en büyük direkt yatırımı olarak malum Hunutlu Termik Santrali maliyetini, üretim ömrü olan 30 yılda çıkaramayacak. Santral için 2016 senesinde 3,5 milyar TL durağan(durgun) yatırım tutarı üstünden KDV istisnası ve 768 milyon dolar tutarındaki makine teçhizat ithalatı üstünden de gümrük vergisi muafiyeti sağlanmıştı.


WWF ve SEFİA tarafınca hazırlanan raporda ilk olarak, dünya genelinde elektrik üretiminde yenilenebilir kaynakların kullanımıyla maliyetlerdeki düşüşe dikkat çekildi. Mesela son 11 yılda güneş FV sistemlerinde maliyet yüzde 90, rüzgar enerjisinde ise yüzde 70 oranında maliyet düşüşü görüldü. Üstelik aynı dönemde kömürlü termik santrallerin maliyetinde yüzde 1 oranında artış gözlendi.


İTHAL KÖMÜRÜN PAYI YÜZDE 60


Her ne kadar 2017’de açıklanan Ulusal Enerji ve Maden Politikasında yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi perspektifiyle 2019’da fosil yakıtlara 24,8 milyar TL’lik destek sağlansa ve bu desteklerde yerli kömürün payının artırılması hedeflense de yerli kömürün oranı yüzde 25-30 bandında durağan(durgun) kaldı. İthal kömürün oranı ise 1980’de yüzde 2 iken 2018’de yüzde 17’ye terfi etti. Böylece Türkiye’deki kömür arzı içindeki ithal kömürün oranı yüzde 10’dan yüzde 60’a terfi etti. Humutlu Termik Santrali’nde de ithal kömür kullanılacak.


Üstelik Çin, yurt yatırımlarında yenilenebilir enerjiyi önceliyor. Kömüre dayalı termik santral yatırımlarını ise 27 ülkede tercih ediyor.


YATIRIM MALİYETİNİ KARŞILAMIYOR


Rapora gore tamamlanması durumunda 1.320 MW kapasiteye haiz olacak santralin yatırım maliyeti, değişik kaynaklardan alınan bilgilere gore 1,7 milyar dolar ile 2,1 milyar dolar içinde. Santralin maliyetlerini kömürün maliyeti ve elektrik üretme maliyeti olarak sınıflandıran rapora gore 1 ton kömürün maliyeti minimum 184,75 dolar, elektrik üretme maliyeti ise MWh başına 69,35 dolar. Bu hesaba gore averaj elektrik fiyatının 50 dolar olacağı düşünüldüğünde üretilecek MWh başına brüt kar 18,77 dolar olacak. ÇED raporuna gore firmanın yılda 9,9 milyar kWh eletrik üreteceği düşünüldüğünde de firmanın senelik net karının 164 milyon dolar olması planlanıyor. Yatırım maliyeti 2,1 milyar dolar olarak düşünüldüğünde Humutlu Termik Santrali, yatırım maliyetini işletme ömrü süresince karşılayamayacak. Üstelik maliyetin 1,7 milyar dolar olarak hesaplandığı düşük yatırım maliyeti senaryosunda da durum değişmiyor. Bu senaryoda santral yatırım maliyetini sadece 26 yılda karşılayabilecek. İnşaat süresi de eklendiğinde bu süre 30 yılı buluyor. Rapora gore santral sadece düşük maliyet yüksek gelir senaristliği altında yatırımı geri ödeyecek noktaya gelebiliyor.


“YÜZÜMÜZÜ YENİLENEBİLİR ENERJİYE DÖNMELİYİZ”


Hunutlu Termik Santrali’ne ilişkin gazetemize değerlendirmelerde bulunan CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, dünyanın gelişmiş ülkelerinin havayı, suyu, toprağı zehirleyen, halk sağlığını tehdit eden fosil yakıt kullanımını terk ettiğini hatırlatarak Türkiye’nin kömür yatırımlarının büyüklüğü açısından dünyada ikinci Avrupa’da ise ilk sırada bulunduğunu söylemiş oldu. Termik santrallerin ve birçok endüstri kuruluşunun bulunmuş olduğu İskenderun Körfezi, yoğun kirleticilerin tehdidi altında. Bir de Sugözü sahilinde Hunutlu Kömürlü Termik Santral projesi eklendiğinde bölgenin hava kalitesi ciddi şekilde etkilenecek, çevre kirliliği had safhaya ulaşacak” diyen Bulut, Türkiye’de hava kirliliğinin yılda ortalama 52 bin erken ölüme niçin bulunduğunu kaydetti. WWF ve SEFİA’nın raporunun Humutlu Termik Santrali’nin ekonomik getirisinin olmadığını ortaya koyduğunu ifade eden Bulut, “Proje, çevreye ve insan sağlığına zararı bir yana ekonomik olarak da ölü yatırım. Dünyada iklim krizinin yaşandığı bu dönemde, iklim krizini tetikleyen santrallerin yerine ülke olarak yüzümüzü yenilenebilir enerjiye dönmeliyiz. Çevreye ve insan sağlığına zarar verecek, ekonomik olarak da hiçbir katkısı olmayan kömürlü terminallerden bir an önce vazgeçmeliyiz” dedi.


ARAŞTIRMA ÖNERGESİ YANITSIZ


Humutlu Termik Santrali, ekolojik dengeye ve halk sağlığına vereceği zararlar yönünden de çokça eleştirilmişti. Santralin yapılacağı bölgede bulunan İSKEN Sugözü Termik Santrali’nin kurulmasının arkasından 2009-2014 yılları aralığında bölgedeki kanser vakalarında 11 kat artış görülmüştü. Santralle ilgili CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut’un Meclis’e sunmuş olduğu araştırma önergesine de hemen hemen cevap verilmedi.

Okumaya devam et.

Gündem

Binlerce insan Erdoğan’a hareketten gözaltına alındıİnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) 2021 raporunda Türkiye kısmı dikkat çekti. Raporda, hükümetin kamu ve devlet kurum, kuruluşlarını, iktidar üstündeki denge ve denetim mekanizmalarını ortadan kaldıracak ve kendi destekçilerine yarar sağlayacak şekilde tekrardan biçimlendirdiğine yer verildi. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde karşıcılık partilerinin etkisizleştirildiğine vurgu yapılmış oldu. Raporda, ‘bu duruma rağmen İstanbul ve Ankara belediye başkanlıklarının muhalefetin elinde olduğuna’ vurgu yapılmış oldu.

YASALARIN ALELACELE GEÇİRİLMESİNE OLANAK TANIDI

(HRW) 2021 raporunun Türkiye ile ilgili bölümünde, “Türkiye’de insan haklarına ve hukuk devletine yönelik saldırıların Covid-19 salgını sırasında da devam ettiği” belirtilerek, “MHP ile yapılan ittifak, uluslararası insan hakları hukukundan kaynaklanan yükümlülüklerle çelişen yasaların meclisten alelacele geçirilmesine olanak tanıyor” ifadesine yer verildi.

‘TEMELSİZ SUÇLAMALARLA TUTUKLANIYOR’

Raporda, ‘Erdoğan hükümetinin siyasal rakip yada muhalif olarak görmüş olduğu kişileri’, “Geniş tanımlı terörle mücadele yasası kapsamına giren temelsiz suçlamalarla tutukladığı, yargıladığı ve mahkûm ettiği” açıklandı.

Raporun, “İfade, Örgütlenme ve Toplanma Özgürlüğü” başlıklı bölümünde ise Türkiye’de yazılı ve görsel medyanın çoğunluğunu hükümete yakın grupların oluşturduğuna vurgu yapılarak, “Bu satırlar yazıldığı sırada tahminen 87 gazeteci ve medya çalışanı, gazetecilik faaliyetleri nedeniyle, terörle mücadele yasası kapsamına giren suçlardan tutuklu veya hükümlü olarak cezaevinde bulunuyordu” denildi.

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI NEDENİYLE…

Raporda, “Binlerce insanın sosyal medya paylaşımları nedeniyle, hakaret, Cumhurbaşkanına hakaret ve terör propagandası yapmak suçlarından gözaltına alınma ve yargılanma riskiyle karşı karşıya kaldıklarına” yer verildi.

KAVALA’NIN DURUMUNA İŞARET EDİLDİ

2017 Kasım’ından bu yana tutuklu olan insan hakları savunucusu Osman Kavala hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin, tutukluluğun siyasal nedenlerle sürdürüldüğü sebebi öne sürülerek verdiği tahliye kararının görmezden gelmiş olarak uygulanmadığı bilgisine yer verildi.

Hükümetin lezbiyen, gey, bisexuel ve transların kamuoyuna yönelik faaliyetlerini kısıtlayıcı yaklaşımının, onur yürüyüşü benzer biçimde etkinliklerin üst üste altıncı yılda da yasaklanması ve üst düzey devlet görevlileri tarafınca meydana getirilen homofobik konuşmalarla devam etmiş olduğu kaydedildi.

Kaynak: DW Türkçe


Okumaya devam et.

Gündem

Yayla yolunda kar nedeniyle mahsur kalan araçlar kurtarıldı


Yayla yolunda kar nedeniyle mahsur kalan araçlar kurtarıldı

Dün geceden bu yana etkili olan kar yağışı, Zorkun Yaylası’nda yaşamı negatif etkiledi. Bölgede etkili olan tipi ve kar sebebiyle yaylaya çıkan yollarda ulaşım güçlükle sağlandı. Gelen ihbarlar üstüne bölgeye, AFAD ekipleri sevk edildi. Yaylaya çıkmak isterken yolda mahsur kalan 6 vasıta, halatlarla çekilerek kurtarıldı. Kapanan yayla yolunu trafiğe açmak için takımlar emek verme başlattı. Araçlarında kar lastiği yada zincir bulunmayan sürücüler, bölgeye çıkmamaları noktasında uyarıldı.

Yayla yolunda kar nedeniyle mahsur kalan araçlar kurtarıldı

 


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler