Connect with us

Gündem

İngiltere’de üçüncü kez ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlaması


İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede artış gösteren koronavirüs vakalarını denetim altına almak için bir kez daha ulusal düzeyde sokağa çıkma kısıtlaması duyuru edildiğini duyurdu.

Başbakan Johnson, yeni koronavirüs varyantının bundan önceki dalgaya bakılırsa yüzde 50 ile 70 içinde daha süratli yayıldığını belirterek, bunun hastane kapasiteleri üstünde baskı yarattığını kaydetti.

Hastanelerin üstündeki yükü azaltmak için yeni önlemler almaya yöneldiklerini belirten Johnson, her insana “evde kalma” çağrısı yapmış oldu. Gelecek haftaların “zor geçeceği” uyarısını icra eden Johnson, aşı çalışmalarına değinerek, “İnanıyorum ki mücadelenin son aşamasına giriyoruz” dedi.

Yeni önlemlere bakılırsa, temel gereksinimler için alışverişe çıkmak, fizyolojik egzersiz ve sıhhat servislerine ulaşmak haricinde sokağa çıkmak kısıtlanıyor. Evden sürdürülemeyen sektörlerde çalışanlar da kısıtlamalardan muaf tutulacak.

‘En büyük aşı kampanyası’

Başbakan Johnson, ülkede devam eden koronavirüs aşısı kampanyasının “tarihin en büyük aşı çalışması” bulunduğunu belirterek, bunun ümit vadettiğini kaydetti.

Johnson, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nin tamamından daha fazlaca aşı yaptığını da ekledi.

İngilizler yeni tedbirleri açıklayan Başbakan Johnson’ı seyretmek için televizyonlarının başına geçti. Johnson, eğer planlar yolunda giderse, Şubat ortası itibarıyla öncelik taşıyan ilk dört kategorinin tamamına koronavirüs aşısının ilk dozunu yapmayı başaracaklarını söylemiş oldu.

Aşı kampanyasında belirlenen ilk dört kategori şu grupları kapsıyor: Bakımevlerinde yaşayanlar ve bakımevi çalışanları, sıhhat çalışanları, toplumsal hizmet çalışanları ve 70 yaş üstündeki hepimiz.

Ülkede ilk olarak 8 Aralık’ta Pfizer-BioNTech aşısı kullanıma sokuldu. Son olarak ülkede üretilen Oxford-AstraZeneca aşısı da riskli grupların kullanımı için hastanelere gönderildi. İlk aşı 82 yaşındaki Brian Pinker’a yapılmış oldu.

Sıhhat Bakanı Matt Hancock bunu ülkenin koronavirüsle mücadelesinde fazlaca mühim bir an olarak tanımladı.

Günlük olay sayısı 50 binlerin üstünde
İngiltere’de olay sayısı son bir haftadır 50 binlerin üstüne çıktı. Son 24 saatte koronavirüs testi pozitif çıkanların sayısı 58 bin 784 olarak belirlendi. Aynı sürede yaşamını yitirenlerin sayısı 407 oldu.

İngiltere’de koronavirüs sebebiyle hastaneye başvuran şahıs sayısı, bahar aylarındaki birinci dalganın üstüne terfi etti.

2 Ocak’ta 3 bin 145 şahıs hastaneye başvurdu. 1 Nisan’da bu sayı 3 bin 99’du.

Muhalefetten destek

Muhalefeteki İşçi Partisi’nin lideri Kier Starmer, “İçinde bulunduğumuz durum son derece ciddi” diyerek alınan önlemlerin gereklilik arz ettiğini söylemiş oldu.

Starmer, hükümete yönelik tüm eleştirilerine karşın gelecek haftalarda gösterilecek çaba mevzusunda bir araya gelmek icap ettiğini ekledi.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

KKTC’de kısmi sokağa çıkma yasağı 8 Mart’a kadar uzatıldıŞimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersan Saner, korona virüs salgınına ilişkin yeni Bakanlar Kurulu kararlarını deklare etti. Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu yeni kararlar doğrultusunda KKTC’de bu ayın ilk haftasından bu yana devam eden kısmi sokağa çıkma yasağı bir kez daha uzatıldı. Başbakan Saner tarafınca meydana getirilen açıklamada, daha ilkin ülke genelinde 1 Mart’a kadar yürürlükte kalacağı açıklanan kısmi sokağa çıkma yasağının 8 Mart’a kadar uzatıldığı kaydedildi. Yeni karara gore, 1-8 Mart saat 21:00’den sabah saat 05:00’e kadar sokağa çıkma yasağı devam edecek.

Üst Kurul’un yapmış olduğu tavsiye çerçevesinde, hafta içi bar, kafe, restoran şeklinde iş bölgeleri haricindeki tüm işletmeler hizmet verebilecek. Cumartesi günü ise market, fırın, kasap ve restoranlar akşam saat 20.00’ye kadar paket servisle hizmet verebilecekken, öteki işletmeler etkinlik gösteremeyecek.

Lefkoşa ve Girne’den öteki ilçelere geçişler, ilçe denetim kurullarına bağlı olurken, Girne ve Lefkoşa içinde denetim yapılmayacak. Kuaför, berber ve güzellik salonları, 3 Mart evveliyatına kadar PCR testlerini tamamlamak kaydıyla, randevulu olarak, Sıhhat Bakanlığı’nın belirleyeceği esaslar çerçevesinde işe başlayabilecek.

KKTC’DE SON 24 SAATTE 27 YENİ VAKA

KKTC Sıhhat Bakanı Ünal Üstel, ülkede son 24 saatte 5 bin 92 kontrol yapıldığını ve 16’sı mahalli olmak suretiyle 27 yeni korona virüs vakası tespit edildiğini duyurdu. Üstel, toplam olay sayısının 3 bin 383’e yükseldiğini ve 381 kişinin tedavisinin devam ettiğini aktardı. Yoğun bakımda 2 şahıs bulunduğunu belirten Üstel, 23 kişinin ise taburcu edildiğini deklare etti.


Okumaya devam et.

Gündem

TIR’ın zulasından uyuşturucu çıktı! – Son Dakika Haberler


class=”cf”>

Akşehir İlçe Güvenlik Müdürlüğüne gelen bir suç duyurusu değerlendiren Narkotik Suçlarla Savaşım ekipleri Konya-Afyonkarahisar yolundaki uygulama noktasında bir TIR’ı durdurdu. Narkotik köpeği ile meydana getirilen aramalarda, TIR’ın değişik yerlerine zulalanmış 56 tane uyuşturucu tablet, 23 gram esrar, ile 1 gram metamfetamin ele geçirildi.

Gözaltına alınan TIR sürücüsü Ceylani D. (38) ifadesi alındıktan çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.


Okumaya devam et.

Gündem

Paşinyan, Genelkurmay Başkanı’nın görevden alınması talebini tekrarladıDağlık Karabağ’da Azerbaycan ile 44 gün devam eden harpte ağır yenilgiye uğrayan Ermenistan’da siyasal kriz devam ediyor. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, kendisine ve hükümete karşı ordunun darbe girişiminde bulunmasının peşinden Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ın görevden alınmasına yönelik kararnameyi imzalayarak Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan’a göndermişti. Sarkisyan’ın bugün Paşinyan’ın gönderilmiş olduğu kararnameyi reddetmesi üstüne Paşinyan’ın tepkisi merak mevzusu olmuştu. Paşinyan’dan mevzuya ilişkin yeni bir izahat geldi. Paşinyan tarafınca meydana getirilen açıklamada, Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan’ın reddettiği Genelkurmay Başkanı’nın görevden alınması talebinin tekrarlandığı kaydedildi. Genelkurmay Başkanı’nın görevden alınması için yeni bir kararname imzaladığını ve Cumhurbaşkanı Sarkisyan’a gönderdiğini ifade eden Paşinyan, “Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Genelkurmay Başkanı’nın görevden alınması ile ilgili kararnameyi reddederek, Başbakanlığa geri gönderdi. Söz konusu karar, mevcut durumun çözülmesine yardımcı olmuyor” ifadelerini kullandı. Paşinyan, destekçilerine de seslenerek, meydanları terk etmemeleri çağrısında bulunmuş oldu.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler