Connect with us

Gündem

İngiltere’de sağlıkçılara ‘yoğunluğa hazır olun’ çağrısı


Birleşik Krallık’ta ülke çapında son 24 saat içinde 57 bin 725 koronavirüs vakası tespit edildi. Kıdemli tabip Prof. Dr. Andrew Goddard, tüm hastanelere Londra ve Cenup İngiltere’dekine benzer bir Covid-19 yoğunluğuna hazırlanmaları çağrısı yapmış oldu.

Prof. Dr. Goddard, virüsün mutasyona uğramış yeni halinin ülke çapında yayıldığını söylemiş oldu.

Bugünkü olay sayılarıyla beraber toplam olay sayısı ülke genelinde 2 milyon 599 bin 789’a yükselmiş oldu.

Bununla birlikte bugünkü sayılarla beraber üst üste beşinci gün olay sayıları 50 binin üstünde seyretmiş oldu.

445 kişinin ise koronavirüse bağlı olarak yaşamını yitirdiği duyuruldu. Bu yeni verilerle beraber toplam ölüm sayısı da 74 bin 570’e ulaşmış oldu.

Hastaneye yatış sayıları ise bahar ayındaki yoğunluğun üstüne çıktı.

Sıhhat Bakanlığı verilerine nazaran hastanelerin “şimdiye kadarki en yoğun kışı” geçirdiği söyleniyor.

Kraliyet Doktorlar Koleji’nden Prof. Dr. Goddard, katılmış olduğu BBC Breakfast programında şunları söylemiş oldu:

“Noel’in büyük bir etkisi olacağına şüphe yok. Yeni varyantın da büyük bir etkisi olacak, bunun daha bulaşıcı olduğunu biliyoruz. Bu yüzden Güney Doğu’da, Londra’da ve güney Galler’de gördüğümüz büyük rakamların iki ay içinde ülkenin geri kalanına yansıyacağını düşünüyorum.”

Prof. Goddard “Birleşik Krallık’ta insanlar nerede çalışırsa çalışsın, gittikçe daha fazla vaka göreceğiz ve buna hazırlıklı olmamız gerekiyor” diyerek mühim de bir uyarı yapmış oldu.

‘Kuzey’in Londra şeklinde olmasını beklememiz lazım’

Londra ve güneydoğu İngiltere’deki hastaneler yoğunluk o denli arttı ki, bazı hastalar başka bölgelere sevk edildi.

Londra’nın haftalık koronavirüs olay oranı 100 bin şahıs başına 858, bu da İngiltere verisinin iki katı.

Blackburn ve Darwen’in Halk Sağlığı Müdürü Dominic Harrison, Şimal’in başkentle aynı oranlara ulaşmasını beklemek yerine, yeni bir kapanma kararının “önümüzdeki hafta” verilmesi icap ettiğini söylemiş oldu.

28 Aralık itibarıyla İngiltere genelinde hastanelerde Covid-19 sebebiyle 23 bin 823 kişinin olduğu açıklandı. Bahar aylarında zirve 12 Nisan’da görülmüştü. O tarihte hastanelerde 21 bin 683 şahıs tedavi görüyordu.

‘Orman yangını gibi büyüyor’

Prof. Dr. Goddard, halkın tedbirleri almaya devam etmesinin yaşamsal ehemmiyet taşıdığını söylemiş oldu. Halkın maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymaya devam etmesini isteyen Prof. Dr. Goddard “Aşı vurulana kadar en iyi savunmamız bu olacak” dedi.

Galler’de bir yoğun bakım danışmanı olan Dr Ami Jones, BBC Breakfast’ta “hastanelerin patladığını” söylemiş oldu. Çalışanının dörtte birinin şu anda ya hasta ya da karantinada bulunduğunu belirten Jones, durumun hastalara bakmayı daha da zorlaştırdığını ekledi.

Dr. Jones ek olarak halkı başka hanelerle görüşmekten vazgeçmeye çağırdı: “Salgın orman yangını gibi büyüyor ve hastanelerde çok fazla yerimiz kalmadı.” BBC TÜRKÇE


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

FETÖ’nün gaybubet evlerinde yakalanan 13 şüpheli tutuklandıİstanbul Güvenlik Müdürlüğü Terörle Savaşım Şube Müdürlüğünce FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü’ne yönelik devam eden soruşturmalar ve kovuşturmalar kapsamında firari durumdaki şüphelilere yönelik 16 Şubat tarihinde teşkilat üyelerinin saklanma amacıyla kullandığı Gaybubet evi olarak tabir edilen 29 adrese eş zamanlı düzenlenen operasyonda 30 şüpheli gözaltına alınmıştı. Emniyetteki işlemleri tamamlanarak adli makamlara sevk edilen 30 şüpheliden 13’ü tutuklandı. 16 şüpheli adli denetim şartıyla özgür bırakılırken, bir şüpheli de özgür bırakıldı.


Okumaya devam et.

Gündem

Ocak ayında 173 bin 143 gayrimenkul satıldıTürkiye genelinde geçen ay 173 bin 143 taşınmaz el değiştirdi. Satışlar, bundan önceki senenin aynı ayına nazaran yüzde 23 azaldı.


Ocak ayında 173 bin 143 gayrimenkul satıldı

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün verileri Türkiye’de ocak ayında satılan gayrimenkullere ilişik bilgileri ve elde edilmiş harç gelirini gözler önüne serdi.

1.72 MİLYAR LİRA TAPU HARCI GELİRİ

Türkiye genelinde Ocak 2021’de 173 bin 143 gayrimenkul satışı gerçekleştirildi, satışlardan 1 milyar 72 milyon 103 bin 262 lira tapu harcı geliri sağlandı.

OCAK AYINDA EN ÇOK KONUT SATIŞI GERÇEKLEŞTİ

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün verilerine nazaran, ocak ayında ülke genelinde 70 bin 587 konut, 49 bin 578 tarla, 31 bin 813 arsa, 8 bin 64 iş yeri, 13 bin 101 de öteki kategorilerinde gayrimenkul satışı yapılmış oldu.

Ocak ayında 173 bin 143 gayrimenkul satıldı #1

TOPLAM 999 BİN 868 İŞLEM YAPILDI

Tapuda ocak ayında satışı meydana getirilen taşınmazlardan toplam 1 milyar 72 milyon 103 bin 262 lira tapu harcı geliri elde edildi.

Aynı ayda gayrimenkul satışlarının yanı sıra tapuda bağış, ÖKBA (Ölünceye Kadar Bakma İşlemi), bölme, intikal, kişisel ipotek, zirai ipotek, konut ipoteği, kişisel ipotek terkini, zirai ipotek terkini, cins tahsisi, kamulaştırma ve öteki işlemlerle beraber 999 bin 868 işlem yapılmış oldu.

Tüm bu işlemlerden elde edilmiş harç geliri ile toplam sayı 1 milyar 317 milyon 943 bin 766 liraya ulaştı.


Okumaya devam et.

Gündem

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Covid-19 salgını iş yaşamını nasıl etkilediğini anlattı


Kibar Tüm ortaklık’in 2020’yi salgının getirmiş olduğu daralmaya karşın başarı göstermiş geçirdiğini ifade eden Kibar, “Geçtiğimiz yılın 2. çeyreğinde sektörler pandemiden daha yoğun etkilendi. 3. çeyrekte toparlama sürecine girildi. 4. çeyrekte, Avrupa’nın ve diğer pazarların açılmasıyla tedarik imkanları realize olabildiğince üretim faaliyetlerimizi devam ettirmeye çalıştık.” diye konuştu.

Salgın süresince lüzumlu tedbirleri alarak endüstri faaliyetlerini devam ettirmeye çalıştıklarını aktaran Kibar, “Pandeminin etkin olduğu dönemlerde hemen hemen bir vardiyayı pandemiyle ilgili sağlık sorunları nedeniyle kaybettik diyebilirim. Ofis çalışanlarımız olabildiğince evden çalıştı.” dedi.

EVDEN ÇALIŞMA KALICI HALE GELECEK

Kibar, Tüm ortaklık bünyesinde ofis çalışanları için evden emek vermeyi yaygınlaştırdıklarını, bunu olabildiğince kalıcı hale getireceklerini bildirdi.

2021 senesinde emtia ve lojistik kaynaklı sıkıntıların tüm sektörleri etkileyebileceğini ifade ederek, “Bu yılın 2020’den daha iyi geçeceğini öngörüyoruz. Sanırım birçok emtia ve malzemelerde de zaman zaman lojistikten kaynaklı sorunlar olabilir. Çünkü birtakım coğrafyalardan diğer coğrafyalara konteyner, kamyon, gemi taşımacılığında biraz sıkıntılar yaşanıyor bu süreçte. Halihazırda da yaşanmakta. Bunlar kaynaklı sorunları da daha yakın takip ederek planlamalarda büyük aksama olmadığı takdirde bu yılın geçen yıldan yüzde 10 daha iyi olmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Evden çalışmanın yaygınlaşmasına rağmen patronların genel anlamda resmi imzalar sebebiyle ofise gitmeyi sürdürdüğünü aktaran Kibar, şunları kaydetti:

“Ofis çalışanı beyaz yakalı arkadaşlarımızı evlerden çalıştıracak şekilde dönüşümlü modellemeyi yaptık ama belirli birkaç kişi olarak sokağa çıkma yasaklarının olduğu günler hariç her gün işimizin başındayız. Sabah geliyoruz, akşam aynı mesaimiz, aynı sistematiğimiz, daha öncesi nasılsa aynen devam ediyor. Tabii ki maske ve mesafe ile yeni normalin getirdiği düzenlemelere uyum sağlayacak şekilde… Bizlerin çok fazla evde kalması mümkün olmuyor. Çünkü günlük işlemlerin yapılabilmesi için bazı fiili imzalar gerekiyor, hayatın durmaması lazım. Sürekli gün içinde saati, zamanı tam belli olmayan, pat diye icap eden konular olabiliyor. Her ne kadar planlasanız da günün saatlerini göz önüne aldığınızda çok uzak kalamıyorsunuz. 

Bir noktada aslında işlerin yapılması, yetkiler konusunda arkadaşlarımıza ne kadar delege etsek de şirketimizin sistematiğine uyum sağlayacak yönetsel gereksinimlere ihtiyaç duyulan noktalarda bazı stratejik konuşmalar icap ediyor. Online toplantılar da fiziki toplantılar kadar verimli olamayabiliyor. O nedenle yönetimden olan arkadaşlarımızın bazı konuları yüz yüze konuşması, anlatması gerekiyor.”

“HATALARINIZDAN DERS ALIYORSUNUZ”

Kibar Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Başkanı Kibar, çalışanların aileleri de dahil edildiğinde 26 bin kişinin geleceğiyle ilgili mühim kararlar vermek zorunda bulunduğunu, tedarikçiler, hizmet alınan kurumlar dahil edildiğinde oldukca daha kalabalık bir kesimin hayatına dokunduklarını söylemiş oldu.

Kibar, “Bir ekosistemin parçasıyız. Bizim fazla çalışmamız şu anlamda önemli; bizden etkilenen birçok insanın ekmeği sıkıntıya girmesin diye aynı çalışma tempomuzu hala devam ettiriyoruz. Bu şudur; siz işinizi olabildiğince doğru yaparsınız, konjonktür iyi olur, kötü olur, şu gerekçeler, bu gerekçeler, sizin yaptığınız elleçlemenin dışındaki faktörler zaten sizin yönlendirebileceğiniz hususlar değildir. Buradaki sorumluluk, yönetici olarak bizlerin olabildiğince işleri olumlu tarafa götürecek sorumlulukları almasıdır. Yoksa kimse kimsenin sırtına ‘bu kadar insanı istihdam et’ diye yük koymuyor. Hatalarınızdan ders alıyorsunuz, aynı hataları bir daha yapmamaya çalışıyorsunuz. Hayat da böyle bir şey zaten. Özel hayatınızda da hatalar yapabilirsiniz, iş hayatınızda da… Bir sonraki sefer aynı hataları yapmamaya çalışıyorsunuz.” şeklinde konuştu.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler