Connect with us

Gündem

İngiltere’de pozitiflilere 500 sterlin gündemde


İngiltere Sıhhat Bakanlığı’nın hazırladığı ve basına sızan bir belgeye gore, hükümetin Covid-19’un yayılmasını denetim altında tutmak için değerlendirdiği seçenekler içinde ev karantinasında olanlara ödeme yapılması da içeriyor.

Belgede yer edinen öneride, Covid testi pozitif çıkmış olduğu içinde evde karantinada kalması gerekenlere 500 sterlin (ortalama 5.000 TL) ödeme yapılması teklif ediliyor.

Bu ödemelerin haftalık toplamının 453 milyon sterline ulaşabileceği hesaplanıyor.

BBC Muhabiri Katie Razzall, hükümetin kişilerin kendilerini karantina tutmalarının eleştiri önemde bulunduğunu kabul ettiklerini ve bu tavsiyeler listesinin Sıhhat Bakanlığı memurları tarafınca hazırlandığını belirtti.

Razzall, bu önerilerin kısa bir süre içinde Covid ile mücadeleyi koordine eden komitede ele alınmasının beklendiğini aktardı.


Önceki haberMesut’un sirk maymununa çevrilmemesi dileğiyle…
Avatar

AÇIK GAZETE’DEN RİCA: Açık Gazete bağımsız bir web gazetesi. Açık Gazete’nin yaşaması daha fazlaca okura ulaşmasıyla mümkün. Lütfen face ve twitter benzer biçimde toplumsal medya ikonlarını tıklayarak Açık Gazete’yi beğeniniz. İlginizi çeken haberleri de toplumsal medyada paylaşınız lütfen. Teşekkür ederiz.Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Tokat’ta bir dükkanda çıkan yangın 6 iş yerine daha sıçradıYangın, saat 00.00 sıralarında Gazi Osman Paşa Bulvarı üstündeki Meydan Çarşısı’nda meydana geldi. Bir kuruyemiş dükkanında hemen hemen bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Bazen iş yerinde patlama da meydana gelirken, rüzgarın etkisiyle hızla büyüyen alevler yakınındaki 6 iş yerine daha sıçradı. Çevredekilerin suç duyurusu üstüne vaka yerine oldukça sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle ortalama otuz dakikada söndürüldü. Yangında 3 iş yeri kullanılmaz hale gelirken, 4 iş yerinde ise hasar meydana geldi.

TOKAT BELEDİYE BAŞKANI OLAY YERİNDE

Vaka yerinde incelemede bulunan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Gecenin bu saatinde üzücü bir olayla karşılaştık. Bu alanda 100’e yakın dükkan var. Hemen ana caddeye bakan taraftaki bir dükkanda yangın çıktı. Yangın, yan ve arka taraftaki dükkanlara da sıçradı. Ekiplerimiz yangınla ilgili söndürme çalışmalarını yaptılar ve yangın kontrol altına alındı. Buradaki dükkanlarımız genelde kuruyemişçi, bununa beraber yöresel ürünler satılan, plastik malzemelerin satıldığı dükkanlardı. Herhangi bir can kaybı olmadı. Allah daha beterinden saklasın. Şu anda herhangi bir olumsuzluk yok. Sadece maddi zarar var” dedi.


Okumaya devam et.

Gündem

Fitch, Türkiye’nin kredi notunu güncellediFitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu ‘BB-‘ olarak teyit ederken, görünümünü ‘negatif’ten ‘durağan’a çevirdi.

Internasyonal kredi decerelendirme kuruluşu Fitch Ratings’ten meydana getirilen açıklamada, Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunun “BB-” olarak teyit edilmiş olduğu, kredi notu görünümünün ise “negatif”ten “durağan”a çevrildiği açıklandı.

“TÜRKİYE’NİN DAHA TUTARLI BİR POLİTİKAYA DÖNÜŞÜ, RİSKLERİ HAFİFLETTİ”

Türkiye’nin yeni iktisat yönetimiyle daha tutarlı ve Ortodoks bir politikaya dönüşünün 2020’de düşen internasyonal rezervlerden, yüksek cari açık ve kötüleşen yatırımcı güveninden meydana gelen kısa vadeli dış finansman risklerini hafifletmeye destek olduğuna işaret edilen açıklamada, “Para politikası önemli ölçüde sıkılaştırıldı, uluslararası rezervler istikrar kazandı ve Türk Lirası kasım ayı başından bu yana dolar karşısında yüzde 18 değer kazandı.” değerlendirmesinde bulunulmuş oldu.

Fitch, Türkiye nin kredi notunu güncelledi #1

“MERKEZ’İN SADELEŞMESİ VE YATIRIMCI DUYARLILIĞI, SERMAYE GİRİŞİNE YOL AÇTI”

Açıklamada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) para politikasında sadeleşmeye gittiği anımsatılarak, yatırımcı duyarlılığı ve mahalli aktörlerdeki değişimin Türk Lirası’nın mühim seviyede kıymet kazanmasına, risk priminin düşmesine ve bazı net ana para girişlerine yol açmış olduğu aktarıldı.

TÜRKİYE’NİN BÜYÜME İVMESİ SÜRÜYOR

Türkiye ekonomisine ilişkin tahminlere de yer verilen açıklamada, Türkiye ekonomisinin geçen senenin 3’üncü çeyreğindeki kuvvetli toparlanmanın arkasından pozitif gelişme ivmesini sürdürdüğü ve 2020’de yüzde 1,4 büyüdüğünün tahmin edilmiş olduğu bildirildi.

Fitch, Türkiye nin kredi notunu güncelledi #2

2021’DE YÜZDE 5.7, 2022’DE YÜZDE 4.7 BÜYÜME

Ülke ekonomisinin 2021’de yüzde 5,7 büyümesinin beklendiğine işaret edilen açıklamada, gelişme hızının 2022’de de yüzde 4,7 olmasının öngörüldüğü kaydedildi.

ENFLASYON 2022’DE YÜZDE 10’UN ALTINI GÖRÜR

Açıklamada, enflasyonun ise bu yıl sonunda yüzde 11’e ve 2022’de yüzde 9,2’ye düşmesinin beklendiği bildirildi.


Okumaya devam et.

Gündem

Tüm insanlığın macerası!


– İki yıl ilkin piyasaya sürülen öykü kitabınız Notalar Apartmanı’nda çocuk edebiyatında bir ilke imza atıp sözü ve müziği size ilişik bir şarkı da bestelemiştiniz. Bunu Satranç Apartmanı kitabıyla da sürdürdünüz. Androtopyaya Seyahat’ta ise tam da gençlerin seveceği türde bir şarkıyla, “İnsanlık Şarkısı”yla çıktınız karşımıza. Romanla bu şarkının bağlantısını iyi mi tanımlarsınız?

Bu, aslen romandaki bir android tarafınca insanlara doğru yolu göstermek için meydana getirilen bir şarkı. Bu kez yalnız sözler bana; müzik ve düzenlemeyse Dilara ve Serdar Baykal’a ilişik. Şarkının klibi, kitabın finalinde robotların insanlara uygulayacağı “hipnoeğitim”in bir parçası olarak insanların sanal gerçeklik kasklarına düşüyor. Klibi de buna uygun tasarladık. Çocuklar o sayfaya geldiklerinde QR kod vasıtasıyla klibe ulaşabiliyorlar.

– Ütopyaya Seyahat, Distopyaya Seyahat ve Androtopyaya Seyahat kitaplarında sırasıyla ilkin Mavi’nin dilinden, ondan sonra Kitap’ın ve en sonunda da üçüncü kişinin dilinden hikâyeleri dinliyoruz. Bu seçim belli bir amaca hizmet ediyor mu?

Yaşamım süresince kendimi yine etmekten, kendime yeni bir şeyler katmadan yaş almaktan hep kaygı etmişimdir. Kitaplarımda da bunu yansıtıyorum sanırım. Kendimi yinelemektense yenileme taraftarıyım. Heyecanımı kaybetmemem için yeni bir şeyler ortaya koymalıyım.

Kitaplarımın salt çağdaşlarımdan değişik değil, daha ilkin ürettiklerimden de değişik olması mühim benim için. İlk iki kitapta karakterler kendi maceralarını anlatıyordu. Son kitaptaysa tek bir kişinin değil, tüm insanlığın macerası var. İklim değişikliğine zemin hazırlayan, çalışmaktan kaçınıp, hem kendini hem de gezegenini mahveden insanlığın macerası…

– Kitapta Turing ve Asimov sıkça karşımıza çıkan adlar. Esin kaynağınız olduklarını söyleyebilir miyiz? Bu adları küçüklere ileri okuma ve araştırma için önerir misiniz?

Bilim kurgu yazarı, gelecek senaryolarına egemen olmalı ve sonunda de kendi öngörülerini tutarlı bir halde ortaya koyabilmelidir. Bu esnasında beslendiğim adlar de oluyor haliyle. Kitaplarımda onlara yer vermeyi önemsiyorum. Çocuklar bu adlardan haberdar olmalı. Evlatları direkt o kişileri okumaya yönlendirmem erken olur. O nedenle suni zekâ alanına egemen oldukça kıymetli akademisyenlerimizden Prof. Dr. Tülay Yıldırım’ın ön sözü ile başlıyor kitap. Suni zekâyı geçmişten bugüne evlatların anlayabileceği bir üslupla öyleki güzel özetledi ki… Jetgillerden Asimov’un robot yasalarına, Turing testine kadar pek oldukça aydınlatıcı data içeriyor ön sözde…

Androtopyaya Seyahat / Şöhret Doğruyol Sağbaş / Epsilon Yayınları / 184 s. / 2021.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler