Connect with us

Gündem

İngiltere’de, mutasyona uğrayan koronavirüs alarmı


İngiltere Başbakanı Boris Johnson, başkent Londra dahil ülkenin güneydoğusunda son dönemdeki olay artışlarının mutasyon geçirmiş yeni koronavirüs türünden kaynaklandığını deklare etti.

Johnson, eldeki ilk verilere nazaran, tespit edilen bu yeni türün eskisine kıyasla yüzde 70’e varan oranlarda daha bulaşıcı olabileceğini belirtti. Johnson, bu yeni türün daha ağır hastalığa yol açmış olduğu ya da daha yüksek ölüm oranına haiz bulunduğunu gösteren herhangi bir bulgu olmadığını aktardı. İngiltere hükümeti, başkent Londra, doğu ve güneydoğuda görülen olay artışları sebebiyle yeni kısıtlayıcı önlemler devreye soktu.

Johnson, “Bilimsel bulgular değiştiğinde bizim de aldığımız önlemler değişmeli. Virüsün saldırı yöntemleri değiştiğinde bizim de savunma yöntemlerimiz değişmeli ve bugün başbakanınız olarak, önümde başka bir seçenek olmadığını düşünüyorum” dedi.

İngiltere’de şu ana kadar uygulanan üç kademeli bölgesel önlemler sistemine dördüncü bir kademenin eklendiği ve Londra, güneydoğu ve doğunun bu kademeye dahil edilmiş olduğu açıklandı.

Yarın sabahtan itibaren geçerli olacak olan önlemler kapsamında, besin satışı yapmayan tüm mağazaların ve spor salonu şeklinde yerlerin kapatılması öngörülüyor.

İngiltere Sıhhat Baş Danışmanı: Koronavirüsün mutasyona uğrayan yeni türü daha süratli yayılıyor
Koronavirüs mutasyon geçirdi: İngiltere’de ortaya çıkan mutasyon, Covid-19’un yayılma hızını artırmış olabilir
Johnson, Noel tatili ile ilgili düzenlemeleri de sıkılaştırdıklarını deklare etti.

En katı kısıtlamaların uygulanmış olduğu bölgelerde, halkın Noel’de başka hane halkıyla bir araya gelmesi yasaklandı. Öteki bölgelerde ise yalnızca 25 Aralık’taki Noel gününde en fazla üç hane halkının bir araya gelebileceği açıklandı. Alınan önlemlerin ilk etapta 15 gün geçerli olacağı ve 30 Aralık’ta da gözden geçirileceği açıklandı.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

SGK sata sata bitiremedi


SGK sata sata bitiremedi


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nu batırmakla suçlamış olduğu SGK, 8,3 milyon TL tutarındaki taşınmazını satışa çıkardı. CHP’li Bakan, kurumun İzmir ve Samsun’un da aralarında olduğu fazlaca sayıda kentteki taşınmazlarını sattığını sadece ziyanı kapatamadığını belirterek, “Ülke ekonomisi bir kara deliğe dönüştü” dedi

2021 senesinde 82 milyar TL’lik açık vermesi öngörülen Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK), kıymetli taşınmazlarını satışa çıkardı. Daha ilkin 14 değişik kentte bulunan toplam 36 taşınmazı için satış ilanı açan yönetim, şimdi de Tokat’taki 79 taşınmazını satış listesine koydu.

Resmi Gazete’de piyasaya sürülen ilanda, satışa çıkarılan 79 taşınmazın ofis ve dükkanlardan oluştuğu açıklandı. Açık artırma usulü ile satılacak taşınmazların satış ihalelerinin 1-5 Mart 2021 tarihlerinde gerçekleştirileceği bildirildi. CHP Milletvekili Murat Bakan, SGK’nin taşınmazlarını satışa çıkarmasına ilişkin BirGün’den Mustafa Bildircin’e değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

KURUM ELİNDE NE VARSA SATTI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun SSK Müdürlüğü yapmış olduğu dönem için müfettiş ordusu görevlendirildiğini, 10 senenin didik didik incelendiğini anımsatan Bakan, “En ufak bir şey bulamadılar, bulamazlar. Anca çıkıp kükremeyi bilirler” dedi. SGK’nin mali durumunun fena bulunduğunu, Tokat’tan İzmir’e, Urfa’dan Samsun’a kadar eline ne kadar taşınmaz var ise sattığını sadece ziyanı kapatamadığını ifade eden Bakan, “Kurumun içinde bulunduğu durumu gizlemek isteseler de hakikat ortada. Partimizi ve genel başkanımızı sürekli birtakım, ‘Başarısızlıkla’ itham etseler de kendilerine bir başarı hikâyesi yazmaya çalışsalar da 20 yıllık AKP iktidarı her şeyiyle bir hezimet” dedi.

KASAYI BOŞALTTILAR

AKP iktidarının ülkeyi, “Ranta ve talana dayalı politikalarla” yönettiğini vurgulayan Bakan, şunları söylemiş oldu:

“Üretimi bitirdiler. Özelleştirmeler, yap-işlet-devret modeli, Varlık Fonu gibi adımlarla bir yandan Cumhuriyet’in tüm kazanımlarını ve mirasını kaybetmemize neden oldular, diğer yandan hukuk tanımazlık ve hesap vermezlik ile ülke ekonomisini kara bir deliğe dönüştürdüler. Ülkenin kasasını boşalttılar. Bir yandan memleketin tüm mirasını ve varlığını peşkeş çektiler, yetmedi diğer yandan vatandaştan alıp, malum beş şirkete verdiler.”

GÜNÜ KURTARMA SİYASETİ

Bakan, devlet yönetiminin şirket yönetimine çevrildiğinin altını çizerek, “Ne devlet bilinci var ne sosyal devlet anlayışı… Yollar, köprüler yaptık demekle devlet yönetmiş olmuyorsunuz. Hedef 2023, hedef 2071 diyorlar ama siyasetleri de icraatları da sadece o günü kurtarmaya, o günün siyasetinde üste çıkmaya dayalı” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Açım, eve ekmek götüremiyorum” diyenlerin sözlerini, “Abartılı” bulduğuna dikkat çeken Bakan, “Çünkü kendi dünyasında her şey çok yolunda, o kadar yolunda ki vatandaş yaşam mücadelesi verirken kendi gündemi Ay’a çıkmak” diye konuştu.

cumhuriyet.com.tr

(function(i, s, o, g, r, a, m))(window, document, ‘script’, ‘https://www.google-analytics.com/analytics.js’, ‘ga’);
ga(‘create’, ‘UA-121944279-5’, ‘auto’);
ga(‘set’, ‘campaignSource’, ‘Feysbuk’);
ga(‘set’, ‘campaignMedium’, ‘Feysbuk Instant Articles’);
ga(‘set’, ‘referrer’, ia_document.referrer);
ga(‘set’, ‘page_title’, ia_document.title);
ga(‘send’, ‘pageview’);

(function(m,e,t,r,i,k,a)) (window, document, ‘script’, ‘https://mc.yandex.ru/metrika/tag.js?id=49053425’, ‘ym’) ym(49053425, ‘init’, { trackLinks:true, accurateTrackBounce:true, params: window.yaParams||{title: “no title”} });


Okumaya devam et.

Gündem

Polis kapıyı çaldı, camdan atlayan iki kişinin bacağı kırıldıVaka saat 04:30 sıralarında İnönü Mahallesi Minber Sokak üstünde meydana geldi. Edinilen bilgiye gore gürültü sebebiyle meydana getirilen suç duyurusu üstüne vaka yerine gelen polis ekipleri, üç kattan oluşan binanın birinci katında bulunan dairenin kapısını çaldı. Binanın arkasından gelen sesler üstüne oraya yönelen polis ekipleri balkondan atlayan şüphelilerle karşılaştı.

POLİS ÇALIŞMA BAŞLATTI

Birinci kat balkonundan atlayan 4 kişinin ikisi kaçmayı başarırken öteki iki kişinin bacakları kırıldı. Meydana getirilen araştırma sonucu yabancı uyruklu olduğu öğrenilen şüpheliler vaka yerine gelen sıhhat ekipleri tarafınca hastaneye kaldırıldı. Polis kaçan iki şüpheliyi yakalamak için emek harcama başlattı.


Okumaya devam et.

Gündem

Bilim insanları ölüm oranı yüzde 75’e varan yeni bir salgın riski konusunda uyardıİngiliz The Sun gazetesinin haberine bakılırsa, ABD’deki Kentucky Üniversitesi’nin Moleküler ve Hücresel Biyokimya Kısmı Başkanı Dr. Rebecca Dutch, Nipah virüsünün (NiV) bir sonraki salgına ‘kesinlikle’ niçin olabileceğini, bu virüsün ölüm oranının yüzde 45 ila 75 içinde değişebildiğini ve bunun Covid-19’daki orandan oldukça daha yüksek bulunduğunu belirtti.

Öteki taraftan Dr. Melanie Saville, dünyanın şu ankinden oldukça daha fena olabilecek ‘çok büyük’ bir salgına hazırlanması gerektiği mevzusunda uyardı.

Çevreci yazar ve hayvan kaynaklı hastalıklar uzmanı John Vidal ise insanlığın Kara Veba çapında yeni bir pandemiyle karşı karşıya kalabileceğini öngördü.

Yazar, “Hava yolculuğunun ve küresel ticaretin yaygınlığı dikkate alındığında, virüs haftalar içinde semptomsuz taşıyıcılar aracılığıyla tüm dünyaya yayılabilir ve ülkeler sınırları kapatıncaya kadar on milyonlarca insanı öldürür” öngörüsünde bulunmuş oldu.

Şiddetli beyin ödemi, nöbetler ve kusma, Nipah virüsü hastalığının semptomlarından bir tek bazıları. Dünya Sıhhat Örgütü’ne (DSÖ) bakılırsa hastalık semptomsuz seyredebiliyor, ek olarak ciddi solunum problemlerine ve ensefalite (beyin iltihabı) yol açabiliyor.

Nipah’ın kuluçka süresinin 45 güne kadar uzayabilmesi, bu süre zarfında bulaşmanın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin bilinmiyor olması bilimcileri endişelendiriyor. Nipah’ın oldukça sayıda mutasyona uğrayabildiği ve bu şekilde yayılmasının hızlandığı biliniyor.

Nipah’ın hem yarasalar hem de virüslü mango yiyen domuzlar tarafınca insanlara bulaşabiliyor. 1999’da virüs sebebiyle, salgını önlemek amacıyla bir milyondan fazla domuz itlaf edilmişti.

DSÖ’nün insanlık için en tehlikeli virüsler listesine dahil etmiş olduğu Nipah virüsünü önleyebilecek aşı ya da tedavi edebilecek ilaç hemen hemen yok. İlaç şirketleri, virüsü tedavi edebilecek ilaç geliştirmeye yönelik hemen hemen bir proje sunmuş değil. Nipah’a karşı semptomatik yoğun tedavi kullanılıyor.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler