Connect with us

Gündem

İngiltere’de Assange’ın iadesi davasında karar


İngiltere’de bir mahkeme, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın casusluk ve gizli saklı detayları sızdırmak ile suçlandığı ABD’ye iadesi talebini reddetti.

Londra’daki Merkez Ceza Mahkemesi yargıcı Vanessa Baraitser tarafınca açıklanan karara itiraz yolu açık.

Assange’ı destekleyenler haftalardır devam eden duruşmalar süresince WikiLeaks’in kurucusuna ABD’nin yönelttiği suçlamaların basın özgürlüğüne hücum olduğu yönünde bir kampanya yürütmüştü.

49 yaşındaki Assange’a yönelik suçlamalar, WikiLeaks’ın 2010 ve 2011 yıllarında Afganistan ve Irak’da ABD tarafınca yürütülen harbe ilişkin binlerce gizli saklı belgeyi ve diplomatic yazışmayı sızdırarak yayımlamasına dayanıyor.

ABD, 2006 senesinde WikiLeaks’i kuran Assange’ı binlerce gizli saklı askeri belgeyi sızdırarak yasaları ihlal etmek ve birçok insanoğlunun yaşamını tehlikeye atmakla suçluyor.

Assange’ı destekleyenler ise onun harp suçlarını ve iktidarların hukuk ihlallerini açığa çıkardığını söylüyor.

WikiLeaks’in kurucusu ortalama 7 yıl süresince, sığındığı Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde yaşadıktan sonrasında 2019’da dışarı çıkmaya karar vermiş ve İngiliz polisi tarafınca 2012’de kefalet koşullarını ihlal etmiş olduğu sebebi öne sürülerek tutuklanmıştı.

İsveç’de Julian Assange hakkında oluşturulan cinsel hücum suçlamaları ise hemen sonra savcılar tarafınca düşürülmüştü.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Ocak ayında 173 bin 143 gayrimenkul satıldıTürkiye genelinde geçen ay 173 bin 143 taşınmaz el değiştirdi. Satışlar, bundan önceki senenin aynı ayına nazaran yüzde 23 azaldı.


Ocak ayında 173 bin 143 gayrimenkul satıldı

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün verileri Türkiye’de ocak ayında satılan gayrimenkullere ilişik bilgileri ve elde edilmiş harç gelirini gözler önüne serdi.

1.72 MİLYAR LİRA TAPU HARCI GELİRİ

Türkiye genelinde Ocak 2021’de 173 bin 143 gayrimenkul satışı gerçekleştirildi, satışlardan 1 milyar 72 milyon 103 bin 262 lira tapu harcı geliri sağlandı.

OCAK AYINDA EN ÇOK KONUT SATIŞI GERÇEKLEŞTİ

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün verilerine nazaran, ocak ayında ülke genelinde 70 bin 587 konut, 49 bin 578 tarla, 31 bin 813 arsa, 8 bin 64 iş yeri, 13 bin 101 de öteki kategorilerinde gayrimenkul satışı yapılmış oldu.

Ocak ayında 173 bin 143 gayrimenkul satıldı #1

TOPLAM 999 BİN 868 İŞLEM YAPILDI

Tapuda ocak ayında satışı meydana getirilen taşınmazlardan toplam 1 milyar 72 milyon 103 bin 262 lira tapu harcı geliri elde edildi.

Aynı ayda gayrimenkul satışlarının yanı sıra tapuda bağış, ÖKBA (Ölünceye Kadar Bakma İşlemi), bölme, intikal, kişisel ipotek, zirai ipotek, konut ipoteği, kişisel ipotek terkini, zirai ipotek terkini, cins tahsisi, kamulaştırma ve öteki işlemlerle beraber 999 bin 868 işlem yapılmış oldu.

Tüm bu işlemlerden elde edilmiş harç geliri ile toplam sayı 1 milyar 317 milyon 943 bin 766 liraya ulaştı.


Okumaya devam et.

Gündem

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Covid-19 salgını iş yaşamını nasıl etkilediğini anlattı


Kibar Tüm ortaklık’in 2020’yi salgının getirmiş olduğu daralmaya karşın başarı göstermiş geçirdiğini ifade eden Kibar, “Geçtiğimiz yılın 2. çeyreğinde sektörler pandemiden daha yoğun etkilendi. 3. çeyrekte toparlama sürecine girildi. 4. çeyrekte, Avrupa’nın ve diğer pazarların açılmasıyla tedarik imkanları realize olabildiğince üretim faaliyetlerimizi devam ettirmeye çalıştık.” diye konuştu.

Salgın süresince lüzumlu tedbirleri alarak endüstri faaliyetlerini devam ettirmeye çalıştıklarını aktaran Kibar, “Pandeminin etkin olduğu dönemlerde hemen hemen bir vardiyayı pandemiyle ilgili sağlık sorunları nedeniyle kaybettik diyebilirim. Ofis çalışanlarımız olabildiğince evden çalıştı.” dedi.

EVDEN ÇALIŞMA KALICI HALE GELECEK

Kibar, Tüm ortaklık bünyesinde ofis çalışanları için evden emek vermeyi yaygınlaştırdıklarını, bunu olabildiğince kalıcı hale getireceklerini bildirdi.

2021 senesinde emtia ve lojistik kaynaklı sıkıntıların tüm sektörleri etkileyebileceğini ifade ederek, “Bu yılın 2020’den daha iyi geçeceğini öngörüyoruz. Sanırım birçok emtia ve malzemelerde de zaman zaman lojistikten kaynaklı sorunlar olabilir. Çünkü birtakım coğrafyalardan diğer coğrafyalara konteyner, kamyon, gemi taşımacılığında biraz sıkıntılar yaşanıyor bu süreçte. Halihazırda da yaşanmakta. Bunlar kaynaklı sorunları da daha yakın takip ederek planlamalarda büyük aksama olmadığı takdirde bu yılın geçen yıldan yüzde 10 daha iyi olmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Evden çalışmanın yaygınlaşmasına rağmen patronların genel anlamda resmi imzalar sebebiyle ofise gitmeyi sürdürdüğünü aktaran Kibar, şunları kaydetti:

“Ofis çalışanı beyaz yakalı arkadaşlarımızı evlerden çalıştıracak şekilde dönüşümlü modellemeyi yaptık ama belirli birkaç kişi olarak sokağa çıkma yasaklarının olduğu günler hariç her gün işimizin başındayız. Sabah geliyoruz, akşam aynı mesaimiz, aynı sistematiğimiz, daha öncesi nasılsa aynen devam ediyor. Tabii ki maske ve mesafe ile yeni normalin getirdiği düzenlemelere uyum sağlayacak şekilde… Bizlerin çok fazla evde kalması mümkün olmuyor. Çünkü günlük işlemlerin yapılabilmesi için bazı fiili imzalar gerekiyor, hayatın durmaması lazım. Sürekli gün içinde saati, zamanı tam belli olmayan, pat diye icap eden konular olabiliyor. Her ne kadar planlasanız da günün saatlerini göz önüne aldığınızda çok uzak kalamıyorsunuz. 

Bir noktada aslında işlerin yapılması, yetkiler konusunda arkadaşlarımıza ne kadar delege etsek de şirketimizin sistematiğine uyum sağlayacak yönetsel gereksinimlere ihtiyaç duyulan noktalarda bazı stratejik konuşmalar icap ediyor. Online toplantılar da fiziki toplantılar kadar verimli olamayabiliyor. O nedenle yönetimden olan arkadaşlarımızın bazı konuları yüz yüze konuşması, anlatması gerekiyor.”

“HATALARINIZDAN DERS ALIYORSUNUZ”

Kibar Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Başkanı Kibar, çalışanların aileleri de dahil edildiğinde 26 bin kişinin geleceğiyle ilgili mühim kararlar vermek zorunda bulunduğunu, tedarikçiler, hizmet alınan kurumlar dahil edildiğinde oldukca daha kalabalık bir kesimin hayatına dokunduklarını söylemiş oldu.

Kibar, “Bir ekosistemin parçasıyız. Bizim fazla çalışmamız şu anlamda önemli; bizden etkilenen birçok insanın ekmeği sıkıntıya girmesin diye aynı çalışma tempomuzu hala devam ettiriyoruz. Bu şudur; siz işinizi olabildiğince doğru yaparsınız, konjonktür iyi olur, kötü olur, şu gerekçeler, bu gerekçeler, sizin yaptığınız elleçlemenin dışındaki faktörler zaten sizin yönlendirebileceğiniz hususlar değildir. Buradaki sorumluluk, yönetici olarak bizlerin olabildiğince işleri olumlu tarafa götürecek sorumlulukları almasıdır. Yoksa kimse kimsenin sırtına ‘bu kadar insanı istihdam et’ diye yük koymuyor. Hatalarınızdan ders alıyorsunuz, aynı hataları bir daha yapmamaya çalışıyorsunuz. Hayat da böyle bir şey zaten. Özel hayatınızda da hatalar yapabilirsiniz, iş hayatınızda da… Bir sonraki sefer aynı hataları yapmamaya çalışıyorsunuz.” şeklinde konuştu.


Okumaya devam et.

Gündem

Son dakika: İstanbul’da okullarda ALES yoğunluğuGeçen yıl 1-12 Ekim’de başvuruları alınan imtihan dolayısıyla Zeytinburnu Merkezefendi Anadolu İmam Hatip Lisesi ile İTO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önünde yoğunluk oluştu.

Sınava giren adayların bazıları sınavın yapılacağı okullara hususi araçları ve aileleriyle gelirken, bazıları da toplu ulaşımı kullandı.

Adaylar, erken saatte sınavın yapılacağı okulların önüne gelmeye başladı. Bazı adaylar, cep telefonları ve öteki hususi eşyalarını okulların bahçesinin önünde çay ve su satan emanetçilere bıraktı.

Sınavın yapılacağı okullarda Kovid-19 salgınına karşı tedbirler alındı. Kovid-19 önlemleri kapsamında adaylara imtihan binası girişlerinde görevliler tarafınca maske ve dezenfektan dağıtıldı. Imtihan görevlilerinin de maske taktığı ve lateks eldiven giydirilmiş olduğu görüldü. Adaylar, imtihan binalarına girişte toplumsal mesafenin korunması için imtihan görevlileri tarafınca yönlendirildi.

Sınavın yapıldığı okulların önüne gelen zabıta ekipleri, maske kullanılması ve toplumsal mesafe kuralına uyulması mevzusunda uyarıda bulunmuş oldu. Okulların bahçesine giren zabıta ekipleri alınan önlemleri denetledi.

class=”cf”>

Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve toplumsal mesafeyi korumak için adaylar ve imtihan görevlileri haricinde asla kimse okul bahçelerine alınmadı.

Araçlarıyla okula gelenlerin yakınlarından bazıları araçlarından beklerken bazıları da adayların sınava girmesinin peşinden okulların önünde ayrıldı.

 


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler