Connect with us

Gündem

İNGİLTERE.. Yeni yılda dostlarınıza kitap hediye edin…


Senenin son köşesinde gelenin gideni aratmayacağı iyi bir yıl dileğiyle başlıyorum efeeem. Ümit ederim salgının denetim altına alındığında tıp da çığır açıldığı bir yıla gireriz. Bir başka dileğim kitaplara süre ayırdığınız bir yıl olsun isterim.

Geçen yıl bu zamanlar gösterilen Londra’da Bizim’Kiler başlıklı türkçe İNgilizce üç kitaplık setim cemiyet tarihini ele alıyor. Bu külliyat için 8 senelik tam gün emek verdiğimi belirteyim. Ne yazık ki salgından dolayı tanıtım ve imza günleri iptal olunca kitaplar da okurla buluşamadı. Bazı tanıdıklarıma bildiri çekerek kitaplara ilgi duyarlarsa kargo ile gönderebileceğimi ve bana e-posta atmalarının kafi bulunduğunu ilettim. Ek olarak reklamlarda kitapların satış yeri de açıklandı. Fakat nafile!

Nüfusu 300 bini aşkın toplumda kitap arkadaşlarının çoook azca olması şaşırttı. Lütfen bir yılda petrole, seyahate ve dışarıda yemeğe yaptığınız harcamayla kitaba yaptığınız harcaması kıyaslayın. Kitap olan bir evde çocuklar da kitap dostu olarak büyür. Ek olarak eğer rafta sizi bekleyen kitap var ise bigün kesinlikle sizinle buluşacaktır. Üstelik her kitap, yazarına da destek anlamındadır. Yeni yılda dostlarınıza kitap armağan edin. Deneyimle durağan(durgun) “en kalıcı hediye kitap”tır.

***

Salgında en fazlaca dezavantajlı grup denilen yoksul, yaşlı, göçmen, engelli, talebe ve yalnız annelerin negatif etkilendiği yazılıp çizildi. Bizim toplumda, bir çok asgari ücretin altında kayıtsız çalışmak zorunda olan işçiler “mağdurlar listesi”nde başı çekiyor. Bu gruptaki cemiyet üyeleri salgın ödeneklerinden yararlanamadılar. Ek olarak cemiyet üyesi turizmciler, basın emekçileri ve toplumsal destekten yararlanamayan Ankara Anlaşmalılar da salgından en negatif etkilenenler içinde yer aldılar.

Toplumda 2000’lerin başlangıcında tekstil sektörü batkı ettiğinde onbinlerce cemiyet üyesi işi olmayan kalmıştı. Toplumdaki derneklerin refleks gösteremediği bu kara tablonun neticeleri ilk yıllarda hissedilmese de üç beş yıl sonrasında kronik işsizlik, genç intiharlar, uyuşturucu ticareti ve çeteleşme olarak geri dönmüştü. Korkarım ki salgının yoksullaştırdığı cemiyet üyelerine el uzatılmazsa, problemler yumağı büyüyerek işin içinden çıkılmaz bir hal alacak, acısı üç beş yıl sonrasında fazlaca fena çıkacak!

***

18 Aralık “Dünya Göçmenler Günü”ydü. BM tarafınca resmi olarak 2000’de kabul edilen bu günde dünya genelinde göçmenlerin ve yerinden edilmiş insanların yaşamları ve sorunları mevzusunda bir farkındalık oluşturmayı hedefleniyor. Suriyeli göçü mevzuyu internasyonal boyuta taşıdı. BM 2019 verilerine gore dünya genelinde nüfusunun % 3.5 sayılan 272 milyon göçmen olduğu tahmin ediliyor. Doğrusu Türkiye’nin 3.5 katı nüfusu bir yılda göç etmiş durumda.

Prof. Dr. İbrahim Sirkeci göçün en mühim nedenini yaşanılan ülkedeki çatışmaya (mutsuzluğa) bağlıyor. 1980’lerin sonundaki Londra’ya Kürt göçünün kökeninde de bu aranmalı. Göç için belli bir maddi ve kültürel bir birikim ile cesaret lüzumlu. Bu bağlamda toprağa bağımlı insanların göçü kentlilere gore daha zor bulunduğunu savunanlardanım. Her türlü göç, içimizi acıtmalı. Bir çocuk doğuyor ve üretken yaşına gelinceye kadar ülkesinden besleniyor. Tam verimli çağlarında bir başka ülkeye “sıfır maliyet”le göçüyor. Göçtüğü yerde de bir süre atıl kalıyor, ciddi süre yitiriyor.

Göç denilince Ankara Anlaşması’na da Brexit ile 31 Aralık’ta veda edileceğinden söz etmeliyiz. Birleşik Krallık, artık iş kurmaya gelenlere vize ve 5 yıl sonrasında oturum vermek yerine “puanlı sistem”e geçerek beyin göçüne çanak tutacak. Bir başka deyişle Birleşik Krallık, hinlik cinlik yapmış olup da Afrika’nın hemşiresini, Türkiye’nin matematikçisini, Hindistan’ın doktorunu, Pakistan’ın fizikçisini çalan bir sistemi hayata geçirecek! “Dünya Göçmenler Günü”nde sınırsız bir dünya dileğiyle. İnsanların göçe zorlanmadığı seneler efeeem…


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

BOTAŞ’ın çevre duyarlılık çalışmaları 10 uluslararası ödül kazandıBoru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ, çevre ve sürdürülebilirlik çalışmalarıyla son 2 yılda internasyonal 10 ödül almaya hak kazanmıştır.


BOTAŞ'ın çevre duyarlılık çalışmaları 10 uluslararası ödül kazandı

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) Genel Müdürü Burhan Özcan, TBMM Kit Komisyonundaki görüşmeler esnasında söz mevzusu alanlarda aldıkları ödülleri deklare etti.

BOTAŞ yürüttüğü çevre politikaları, sürdürülebilirlik, enerji yönetimi ve verimliliği çalışmalarıyla Yeşil Dünya Ödülleri’nde geçen yıl da 2 altın, 3 gümüş ve 1 bronz ödül aldı. Bu kapsamda, Türkiye’nin Hava Kalitesinin Artırılması Projesi ile Çevre Politikası kategorisinde altın ödül, Kirlilik ve Emisyon Kontrolü kategorisinde gümüş ödüle layık görüldü.

BOTAŞ’ta Çevresel İyi Uygulamalar Projesi Sürdürülebilirlik kategorisinde altın, Enerji Yönetimi kategorisinde gümüş ödül aldı.

Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi ile Atık Yönetimi kategorisinde gümüş, Karbon Azaltımı kategorisinde bronz ödül alan BOTAŞ, gene the Green Organization tarafınca geçen yıl düzenlenen Yeşil Elma Ödülleri’nde 4 Yeşil Elma Ödülü almaya hak kazanmıştır.

BOTAŞ, “2020 YILI YEŞİL DÜNYA ELÇİSİ”

BOTAŞ, bu başarıları sonucunda internasyonal arenada “2020 Yılı Yeşil Dünya Elçisi” unvanına layık görüldü.

Çalışmalarından meydana gelen negatif çevresel etkilerin en aza indirilmesi ve çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlaması için çeşitli emek harcamalar icra eden BOTAŞ, bu kapsamda çevre yönetimini dizgesel bir hale getirmek için çevre performansının devamlı iyileştirilmesi temeline dayanan TS EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi’ni uyguluyor.

BOTAŞ ın çevre duyarlılık çalışmaları 10 uluslararası ödül kazandı #1

YAPILAN ÇALIŞMALAR SONUCU TUZ GÖLÜ’NDE FLAMİNGO YAVRUSU SAYISI ARTTI

Bu emek harcamalar kapsamında BOTAŞ tarafınca 2019’da 111 ton atığın geri dönüşümü sağlanırken 375,9 megavatsaat enerji geri kazanıldı ve böylelikle 20,7 ton karbon salımı engellendi. Ek olarak, BOTAŞ’ın Tuz Gölü Naturel Gaz Depolama Projesi kapsamındaki çalışmalarla Tuz Gölü Havzası’nda 2017’de 11 bin 79 olan flamingo yavrusu sayısı 2019’da 20 bin 381’e terfi etti.


Okumaya devam et.

Gündem

İçişleri Bakanlığı normalleşme sürecinde merak edilen soruları cevapladı 81 il risk durumuna gore 4 kategoriye ayrıldı. İçişleri Bakanlığı 1 Mart Pazartesi’den itibaren başlamış olan kontrollü normalleşme dönemine dair dört gözle beklenen soruları yanıtladı.

HES KODU ZORUNLU MU?

Genelge ile restoranların açık ve kapalı alanları için ayrı ayrı olacak şekilde yüzde 50 kapasite ile 07.00-19.00 saatleri içinde emek vermesi öngörülen lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi benzer biçimde tüm yeme-içme yerlerine girişte tüm müşterilerin HES kodu sorgulamasının yapılması mecburi.

DERNEK LOKALLERİ GENELGEYE TABİ Mİ?

Düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan illerdeki dernek lokalleri de genelge ile kıraathane ve çay bahçeleri için öngörülen şartları sağlamak koşuluyla akşam 19.00’a kadar açık olabilecek.

Yalnız dernek üyelerine yüzde 50 kapasite şartına uygun şekilde hizmet verebilecek olan dernek lokallerinde oyun (kağıt, okey vb.) oynanmasına müsaade edilmeyecek.

Devasa yükseklikte risk grubunda bulunan illerde dernek lokalleri kapalı kalmaya devam edecek.

KAHVEHANELER VE KIRAATHANELERDE OYUN OYNANABİLECEK Mİ?

Düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan illerdeki kahvehaneler, kıraathaneler, çay ve kır bahçeleri ile dernek lokallerinde salgınla savaşım tedbirleri çerçevesinde oyun (kağıt, okey vb.) oynanmasına müsaade edilmeyecek.

Devasa yükseklikte risk grubunda bulunan illerde kahvehane, kıraathane benzer biçimde oyun oynanan iş bölgeleri, kapalı kalmaya devam edecek.

Bar, pavyon, gazino, taverna ve nargile salonu/kafe benzer biçimde iş bölgeleri genelge kapsamında mı?

Bar, pavyon, gazino, taverna ve nargile salonu/kafe benzer biçimde iş bölgeleri 02.03.2021 tarih ve 3514 sayılı genelge kapsamında olmayıp bu iş yerlerinin önceki genelgeler çerçevesinde tüm illerde kapalı tutulmasına devam edilecek.

İNTERNET KAFE/SALONU, ELEKTRONİK OYUN SALONU, BİLARDO SALONU, LUNAPARK

Düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan illerdeki web kafe/salonu, elektronik oyun salonu, bilardo salonu, lunapark benzer biçimde oyun ve eğlence bölgeleri genelgede belirtilen yüzde 50 kapasite sınırı ile 07.00-19.00 saatleri içinde çalışabilecekler.

TEKEL BÜFELERİ

Tekel büfeleri sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayan süre ve günlerde kendileri için belirlenen usul ve esaslar ile açılış ve kapanış saatlerine uymak koşulu ile etkinlik gösterebilecek olup, tekel büfeleri sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde kapalı kalmaya devam edecek.

60 YAŞ ÜSTÜ VE 20 YAŞ ALTI YURTTAŞLAR

Bakanlık, ‘Sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek olan yüksek ve oldukça yüksek risk grubundaki illerde bulunan 65 yaş ve üstü yurttaşlarımız ile 20 yaş altı evlatlarımızın ve gençlerimizin şehirlerarası seyahatleri iyi mi olacak?’ sorusuna da cevap verdi.

Çıkış, varış ve güzergah illerinde yüksek ya da oldukça yüksek risk grubundaki iller bulunması halinde 65 yaş ve üstü yurttaşlarımız ile 20 yaş altı çocuklarımız/gençlerimizin şehirlerarası seyahatleri halihazırdaki uygulamadaki benzer biçimde izne doğal olarak olup 30.11.2020 tarih ve 20076 sayılı genelgede belirlenen esaslar çerçevesinde gezi izin kurullarından gezi izin belgesi düzenlenmesi uygulamasına devam edilecek.

Çıkış, varış ve güzergah illerinde bir tek düşük ve orta risk grubundaki illerin bulunması halinde ise bu yaş grubundaki vatandaşların şehirlerarası seyahatleri için izin alınması gerekmeyecek.

Ek olarak 20 yaş altı gençler ve çocuklar yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile herhangi bir risk grubu ayrımı yapılmaksızın ve izne doğal olarak olmaksızın şehirlerarası seyahat yapabilecekler.

Düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan illerde 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile 20 yaş altı gençler ve çocuklar kent içi toplu ulaşım araçlarını kullanabilecekler.

Devasa yükseklikte risk grubundaki illerde ise 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile 20 yaş altı gençler ve çocuklar için kent içi toplu ulaşım araçlarını kullanımına dair kısıtlamaya devam edilecek.

CENAZELER VE TAZİYELERDE UYGULAMA NASIL OLACAK?

Düşük ve orta risk grubunda yer edinen illerde, Sıhhat Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Emek harcama Rehberinde belirtilen kurallara uyulmak kaydıyla cenazelere katılacak şahıs sayısına ilişkin herhangi bir engelleme uygulanmayacak.

Yüksek ve oldukça yüksek risk grubunda bulunan illerde ise halen uygulanmakta olduğu benzer biçimde cenazelere katılım 30 şahıs ile sınırlandırılacak.

Tüm risk gruplarında taziye evlerinin kapalı tutulmasına devam edilecek ve evlerde yada başka yerlerde toplu taziye uygulamasına izin verilmeyecek.

HAMAM, SAUNA, MASAJ SALONU GİBİ YERLER SON GENELGEYE TABİ Mİ?

Hamam, sauna ve masaj salonu benzer biçimde iş bölgeleri düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan illerde 07.00-19.00 saatleri içinde yüzde 50 kapasite sınırı uygulanmak şartıyla etkinlik gösterebilecekler.

Devasa yükseklikte risk grubunda bulunan illerde ise hamam, sauna, masaj salonu benzer biçimde bölgeler 30.11.2020 tarih ve 20077 sayılı genelge doğrultusunda yeni bir karar alınıncaya kadar kapalı kalmaya devam edecekler.

KAMU KURUMLARINDAKİ KAPALI ÇAY OCAĞI/KANTİNLERİ

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki çay ocağı ve kantinler, Sıhhat Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Emek harcama Rehberinde bu iş bölgeleri için yer edinen esaslara uyulmak kaydıyla etkinlik gösterebilecekler.

RESTORANLARDA CANLI MÜZİK YAYINI YAPILABİLİR Mİ?

21/12/2020 tarih ve 21153 sayılı genelge, 02/06/2020 tarih ve 8591 sayılı genelge ile 30/05/2020 tarih ve 8556 sayılı genelgede açıkça belirtildiği suretiyle dans, oyun vb. amaçlı olanlar başta olmak suretiyle canlı müzik mevzusunda engelleme getirilmiş olup, restoranlarda canlı müzik etkinliğine izin verilmeyecek.


Okumaya devam et.

Gündem

Kayseri’de uyuşturucu operasyonu: 5 gözaltı


class=”cf”>

Kayseri’de uyuşturucu operasyonu: 5 gözaltı

İl Güvenlik Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Savaşım Şube Müdürlüğü ekipleri, uyuşturucu ticareti meydana getiren kişilerin yakalanmasına yönelik emek verme başlattı. Bu kapsamda Kocasinan ve Talas ilçelerinde belirlenen 2 eve operasyon düzenlendi. Operasyonda Mehmet D., Mehmet S., Muhammet İ., İbrahim B. ve Muhammet A. uyuşturucu ticareti yaptıkları iddiasıyla gözaltına alındı. Evlerde meydana getirilen aramada toplam 586 gram metamfetamin ele geçirildi. Şüpheliler, Güvenlik Müdürlüğü’ndeki işlemlerin peşinden adliyeye sevk edildi.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler