Connect with us

Gündem

İngiltere ve AB ticaret anlaşması şartlarında uzlaşmaya vardı


Antak kalma, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen arasındaki uzun ve sıkıntılı görüşmelerin sonunda geldi.

Hemen hemen anlaşmanın çatısı ve bilgileri açıklanmazken Johnson düzenlemiş olduğu basın toplantısında ‘kapsamlı Kanada tipi bir serbest ticaret anlaşması’ yapıldığını aktardı.

İngiltere’den bir yetkilinin basına verdiği bilgiye gore, “sıfır gümrük vergisi ve sıfır kota öngören AB içindeki en büyük ticaret anlaşması” gerçekleştirildi.

İngiltere, AB’den 31 Ocak 2020’de çıkmıştı; sadece tecim işbirliğinin 11 ay daha sürmesine karar verilmişti.

Bu geçiş süresi dolmadan ilkin yeni yıldan itibaren uygulanacak yeni kurallara karar verilmesi için görüşmeler yürütülüyordu.

Son tarih olan 31 Aralık’a yaklaşılırken görüşme trafiği hızlanmış; İngiltere ile Avrupa arasındaki sularda balıkçılık yapılması ve ortak güvenliğin iyi mi sağlanacağı üstüne tartışmalar yoğunluk kazanmıştı.

Şimdi anlaşmanın hem Londra hem de AB tarafında onaylanarak imzalanması gerekecek.

İngiltere: Bugüne dek imzalanan en büyük tecim anlaşması

İngiliz hükümeti, yapmış olduğu açıklamada “İngiliz halkına 2016’daki referandumda ve geçen yıl yapılan seçimde söz verilen her şey, bu anlaşmayla sağlanmış oldu” ifadeleri kullanıldı:

“Paramızın, sınırlarımızın, ticaretimizin ve balıkçılık yapılacak sularımızın kontrolünü geri aldık. Bu antak kalma, İngiltere’nin her köşesinde aileler ve iş bölgeleri için muhteşem bir haber. AB ile bugüne dek varılmadığı şekilde sıfır tarife ve sıfır kota üstünde uzlaşıya varılan ilk tecim anlaşmamızı imzaladık.

“Anlaşma iki tarafın da bugüne kadar imzaladığı en büyük ticaret anlaşması, 2019’da yapılan 668 milyar poundluk ticaretin tümünü kapsıyor. Artık AB’nin yörüngesine olmadığımızı, AB kurallarına bağlı kalmak zorunda olmadığımızı, Avrupa Adalet Divanı’nın artık bizim için bir rolü olmadığını ve egemenliğe dönüş için kırmızı çizgi niteliğinde olan tüm taleplerimize eriştiğimizin kanıtı bu anlaşmadır. 1 Ocak 2021 itibarıyla siyasi ve ekonomik egemenliğimizi tam anlamıyla kazanıyor. Puana dayalı göçmenlik sistemi de İngiltere’ye giren herkesin kontrolünü elimize almamızı sağlayacak ve serbest hareketliliği sona erdirecek.”

Jonhson, “Anlaşma yapıldı” ifadeleriyle bir fotoğrafını da toplumsal medyada paylaştı:

İngiltere, anlaşmayla beraber AB’nin düzenlemiş olduğu internasyonal talebe değişiklik programı Erasmus’tan da kendi talebiyle çıktı.

Von der Leyen, anlaşmanın imzalanmasının peşinden düzenlemiş olduğu basın toplantısında “Ticarette AB kurallarına saygı gösterileceğini” söylemiş oldu ve adil rekabet hakkı engellenirse başvurulacak etkili araçlar üstünde de uzlaşıldığını belirtti.

İngiliz yetkililerin üstünde durduğu “egemenlik” meselesiyle ilgili de konuşan von der Leyen, küresel güçlerin beraber hareket etmesinin her tarafın çıkarına olduğu vurgusu yapmış oldu:

“İklim değişikliği, enerji, güvenlik ve ulaşım gibi iki tarafın da çıkarına olan meselelerle ilgili İngiltere ve AB işbirliği yapmaya devam edecek. Hâlâ birbirimizden ayrı yapabileceklerimizden daha fazlasını birlikte başarabiliriz. Tüm bu tartışmalar her zaman egemenlik üzerine oldu. Bugün kendimize dönüp 21. yüzyılda egemenliğin ne anlama geldiğini sormalıyız. Bugün egemenlik, gücümüzü birleştirmek ve büyük güçlerin yer aldığı dünyada birlikte konuşarak hareket etmektir. Kriz zamanı tek başımıza ayakta durmaya çalışmaktansa birbirimize destek olmaktır. AB de bunun pratikte nasıl işe yarayacağını göstermiştir. Biz, uzun zamandır müttefikiz. Birçok konuda ortak çıkarlarımız var. İngiltere ve AB omuz omuza hareket etmeye devam edecek.”

Brüksel’deki yetkililer, 31 Aralık’ta sona erecek olan Avrupa Birliği (AB) anlaşmasından sonrasında uygulanacak yeni tecim anlaşması üstünde Noel günü olan 25 Aralık’tan ilkin bir tecim anlaşmasının açıklanabileceğini söylemişti.

Avrupa Hakkaniyet Divanı’nın bir görevi olmayacak

İki taraf koronavirüs salgınıyla savaşım ederken bir taraftan da aylar devam eden sıkıntılı müzakereleri yürüttü. Antak kalma olmaması halinde iki tarafın da ithalat ve ihracat için ödeyeceği vergiler artacak, bu da ilgili ürünlerin fiyatlarını etkileyecekti. Bunu engellemek için iki tarafın da yoğun çaba harcamış olduğu belirtilmişti.

BBC siyaset editörü Laura Kuenssberg, son dönemde Johnson ve von der Leyen’in imzalanacak metnin son halini alması için dört kez telefonda görüştüğünü; müzakerecilerin son birkaç detay üstüne çalıştığını söylemişti.

Bu detaylar içinde İngiltere kara sularında değişik balık türleri için değişik avlanma kotalarını belirlemek de vardı.

Avrupa Hakkaniyet Divanı’nın yeni antak kalma kapsamında bir görevi olmayacak. Tarafların ihtilaf durumunda AB hukuku yerine internasyonal hukuka bağlı kalınacak değişik bir sistem üstünde anlaştığı belirtiliyor.

Beş yıl içinde yeni balıkçılık anlaşmaları yapılacak

Beş yıl içinde taraflar yeni balıkçılık anlaşmaları meydana getirecek. Böylece sürecin sonunda İngiltere’nin, kendi sularındaki balıkların üçte ikisini avlama hakkına haiz olması planlanıyor.

İmzalanan antak kalma ortalama 2.000 sayfa uzunluğunda. Şu an tatilde olan İngiltere parlamentosunun 31 Aralık’tan ilkin anlaşmayı onaylaması ve 1 Ocak’tan ilkin yürürlüğe sokması için hususi toplantı çağrısıyla açılması planlanıyor.

AB tarafı da ocak ayında yapacağı toplantıyı öne çekip anlaşmanın 1 Ocak’tan ilkin yürürlüğe girebilmesi için erken tarihte bir oylama yapabilir. Anlaşmanın içeriğine bağlı olarak her AB üyesi ülkenin kendi parlamentosundan ayrı onay alınması gerekebilir. Sadece bu zamana yayılabilecek bir süreç.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Aydem Yenilenebilir Enerji halka arz için SPK’ya başvurdu


Halka arzda ortaklık liderliğini Güvence Yatırım, İş Yatırım, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ile Yapı Kredi Yatırım üstlenecek. Halk Yatırım, Vakıf Yatırım ve Ziraat Yatırım ise süreçte eş liderler olarak vazife alacak.

Türkiye’de portföyü yalnız yenilenebilir enerji santrallerinden oluşan en büyük üreticilerinden kabul edilen Aydem Yenilenebilir Enerji’nin bir çok hidroelektrik santrali olmak suretiyle 1,020 MW kurulu güçte 25 yenilenebilir enerji santrali bulunuyor. Santrallerden bazıları kamunun durağan(durgun) dolar fiyatla elektrik alım garantisi verdiği YEKDEM mekanizması tarafınca destekleniyor.

Aydem Yenilenebilir Enerji’nin halka arz süreci ile ilgili değerlendirmede bulunan Aydem Enerji CEO’su İdris Küpeli, “Sektörümüzün en büyük ve öncü oyuncularından biri olarak şirketimizin potansiyeline güveniyoruz… 2021 yılı içinde hibrit üretim tesisi yatırımlarımızla portföyümüzün çeşitliliğini artırıyoruz. Teknoloji tabanlı olarak gelişmeye devam ederek kurulu gücümüzü geçmişte olduğu gibi artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Aydem Yenilenebilir SPK’ya halka arz için geçen yıl başvurmuştu. Mevzuya yakın bir kaynak, halka arz zamanlamasının yeniden görüşme edildiğini ve bu mevzuda yeniden görüşme edilerek başvurunun yapıldığını belirtti.

Mevzuya yakın bir kaynak halka arz için ilk olarak Ağustos ayında SPK’ya başvuruda bulunan firmanın geçen yıl salgın sebebiyle küresel anlamda halka arzlara olan ilginin azalması sonucu emek harcamayı askıya aldığını, sadece yatırımcı ilgisinin artmasıyla beraber yeniden başvuruda bulunduğunu belirtti. 

Kaynak: Reuters


Okumaya devam et.

Gündem

Evden televizyon, tül, perde ve bardaklar çalındı


Kaynarca ilçesi Şeyhtımarı Mahallesi’nde Mustafa Şenyiğit’e ilişkin eve hırsız girdi. Hırsızlar evden tv, tül, perde ve bardakları çaldı. 10 gündür evde olmayan Şenyiğit, erişince durumu fark edip polise bildirdi. Polis evde araştırma yaparak soruşturma başlattı.

Mustafa Şenyiğit, “102 ekran televizyonumu, tülü almışlar. Hanım poşette hediyelik bardak hazırlamıştı, onu da almışlar.” dedi.

 


Okumaya devam et.

Gündem

Türkmen gazının Türkiye’ye gelmesi için hazırızbAKAN Çavuşoğlu, Türkmen gazının Türkiye’ye üstünden Avrupa’ya erişmesi mevzusunda izahat yapmış oldu.


Mevlüt Çavuşoğlu: Türkmen gazının Türkiye'ye gelmesi için hazırız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaret amacıyla Ankara’da bulunan Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşit Meredov ile bir araya geldi.

İki isim sonrasında ortak basın toplantısı için kameraların karşısına geçti.

‘TÜRKMEN GAZI İÇİN TÜRKİYE HAZIR’ MESAJI

Çavuşoğlu, “Türkmen gazının Türkiye’ye gelmesi ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşması için biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız.” dedi.

 

Ayrıntılar gelecek…

Mevlüt Çavuşoğlu: Türkmen gazının Türkiye ye gelmesi için hazırız #1


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler