Connect with us

Gündem

İNGİLTERE… Ne yazayım şimdi? – AÇIK GAZETE


Her köşe yazarı bazen bu suali sorar kendine.

Aslına bakarsak yazacak mevzu çok da fazla, hangisini yazayım olmalı sual. 

Ben de yazımı yazmak için oturduğumda bu ikilem içinde bocalayıp durdum bir süre.

Siyaset mı yazsam? Yok, ben almayım. Politikayı düşündüğümde nedense ciğerci Ahmet Dayı gelir aklıma. Hani şu meşhur “fasulyanın yahnisi, giddi geldi aynisi” sözlerinin yaratıcısı. Işıklar içinde uyusun.

Politikacılar en fazla diş bilenen kişilerdendir. Devamlı öyleydi fakat son yıllarda onlara karşı olan halkın itimatı tamamen kaybolma yoluna gidiyor. Hele KKTC’deki son duruma baktığımızda…

Son günlerde kıymetli dostum Hasan Hastürer’in “Politikanın Fahişeleri” yazısının temcit pilavı şeklinde önümüze konulması bu yüzden olsa gerek. 

Gerçi bizim buradaki şapşal palyaçonun onlardan kalır yeri yok ya!

Acaba ben de temcit pilavı yöntemi mi uygulasam?

Bu “temcit pilavı gibi” deyiminin öyküsünü merak ettim. Kısa bir araştırma yapmış olup Güzin Yalın’ın mynet.com sitesindeki yazısına ulaştım. Buyurun:

Temcit pilavı, sahurda yenen pilavın adı. Hem hemen her sahurda pilav yenmesi, hem de özellikle de ramazanda her öğün için yemeklerin taze pişirilmesi adet olduğundan, temcit pilavının hazırlanması, ramazan boyunca sürekli olarak tekrarlanan bir işlem. Dilimizdeki deyimin, “kendini yineleme” yada “durmadan aynı şeyleri söyleme, gündeme getirme” anlamı da, işte buradan geliyor.”

https://www.mynet.com/temcit-pilavinin-oykusunu-biliyor-muydunuz-1158154-myyemek

Oldukça konuşurlar bu siyasetçiler kardeşim. İcraata erişince pek yok. Söz ile peynir gemisini yürütmeye çalışıyorlar. 

Hoppala! Şimdi insan bu sözün öyküsünü de bulmaya çalışmaz mı?! Birazcık araştırdım, onu da buldum. Sağolsun İnternet. Eskiden olsa kalkıp kütüphaneye gideceksin, onlarca kitap karıştırıp aradığına ulaşmaya çalışacaksın. Onu da bulursan iyi idin.

Her neyse, öykü şu:

Rivayete göre bir zamanlar İstanbul’da, Edirneli Aksi Yusuf adında bir peynir tüccarı var imiş. Madrabaz ve cimri birisi olup Trakya’dan getirttiği peynirleri İstanbul’da satar, artanını da deniz yoluyla İzmir’e gönderirmiş. İzmir’de peynir fiyatları yükseldikçe elinde ne kadar mal varsa gemilere yükletir ama navlunu peşin vermek istemeyerek, kaptanları yalanlarıyla oyalar durur, “Hele peynirler sağ salim varsın, (bilgi yelpazesi.net) istediğin parayı fazla fazla veririm,” diye vaatlerde bulunurmuş. Birkaç kez aldanan tüccar vapur kaptanlarından birisi, gene İzmir’e doğru yola çıkmak suretiyle iken diklenmiş. Aksi Yusuf bunun üstüne “hele peynirler salimen varsın” demiş. Tüccarın tepesi daha da artarak cevabı yapıştırmış: “Efendi, laf ile peynir gemisi yürümez. Buna kömür lazım, yağ lazım” demiş.

Ne yazsam, ne yazsam.

Senenin sonuna geliyoruz. Geçtiğimiz senenin mühim vakaları üstüne mi yazsam? Dertten, hüzünden başka ne oldu ki 2020 yılının? İyisi mi bunu asla yapmayayım.

Birazcık ilkin, (19 Aralık Cumartesi, öğleden sonrasında 5.00de) Boris Londra ve Güneydoğu bölgelerinde fazlaca sıkı extra önlemler deklare etti. Noel ve yılbaşı iptal edildi. Bunu asla yazmayım, şu sebeple sinir küpüyüm şu an. 

Esasen ne yazacağım mevzusunda beyin jimnastiği yaparken bu haftanın yazısı da tamamlandı. Bununla yönetim edin.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Aydem Yenilenebilir Enerji halka arz için SPK’ya başvurdu


Halka arzda ortaklık liderliğini Güvence Yatırım, İş Yatırım, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ile Yapı Kredi Yatırım üstlenecek. Halk Yatırım, Vakıf Yatırım ve Ziraat Yatırım ise süreçte eş liderler olarak vazife alacak.

Türkiye’de portföyü yalnız yenilenebilir enerji santrallerinden oluşan en büyük üreticilerinden kabul edilen Aydem Yenilenebilir Enerji’nin bir çok hidroelektrik santrali olmak suretiyle 1,020 MW kurulu güçte 25 yenilenebilir enerji santrali bulunuyor. Santrallerden bazıları kamunun durağan(durgun) dolar fiyatla elektrik alım garantisi verdiği YEKDEM mekanizması tarafınca destekleniyor.

Aydem Yenilenebilir Enerji’nin halka arz süreci ile ilgili değerlendirmede bulunan Aydem Enerji CEO’su İdris Küpeli, “Sektörümüzün en büyük ve öncü oyuncularından biri olarak şirketimizin potansiyeline güveniyoruz… 2021 yılı içinde hibrit üretim tesisi yatırımlarımızla portföyümüzün çeşitliliğini artırıyoruz. Teknoloji tabanlı olarak gelişmeye devam ederek kurulu gücümüzü geçmişte olduğu gibi artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Aydem Yenilenebilir SPK’ya halka arz için geçen yıl başvurmuştu. Mevzuya yakın bir kaynak, halka arz zamanlamasının yeniden görüşme edildiğini ve bu mevzuda yeniden görüşme edilerek başvurunun yapıldığını belirtti.

Mevzuya yakın bir kaynak halka arz için ilk olarak Ağustos ayında SPK’ya başvuruda bulunan firmanın geçen yıl salgın sebebiyle küresel anlamda halka arzlara olan ilginin azalması sonucu emek harcamayı askıya aldığını, sadece yatırımcı ilgisinin artmasıyla beraber yeniden başvuruda bulunduğunu belirtti. 

Kaynak: Reuters


Okumaya devam et.

Gündem

Evden televizyon, tül, perde ve bardaklar çalındı


Kaynarca ilçesi Şeyhtımarı Mahallesi’nde Mustafa Şenyiğit’e ilişkin eve hırsız girdi. Hırsızlar evden tv, tül, perde ve bardakları çaldı. 10 gündür evde olmayan Şenyiğit, erişince durumu fark edip polise bildirdi. Polis evde araştırma yaparak soruşturma başlattı.

Mustafa Şenyiğit, “102 ekran televizyonumu, tülü almışlar. Hanım poşette hediyelik bardak hazırlamıştı, onu da almışlar.” dedi.

 


Okumaya devam et.

Gündem

Türkmen gazının Türkiye’ye gelmesi için hazırızbAKAN Çavuşoğlu, Türkmen gazının Türkiye’ye üstünden Avrupa’ya erişmesi mevzusunda izahat yapmış oldu.


Mevlüt Çavuşoğlu: Türkmen gazının Türkiye'ye gelmesi için hazırız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaret amacıyla Ankara’da bulunan Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşit Meredov ile bir araya geldi.

İki isim sonrasında ortak basın toplantısı için kameraların karşısına geçti.

‘TÜRKMEN GAZI İÇİN TÜRKİYE HAZIR’ MESAJI

Çavuşoğlu, “Türkmen gazının Türkiye’ye gelmesi ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşması için biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız.” dedi.

 

Ayrıntılar gelecek…

Mevlüt Çavuşoğlu: Türkmen gazının Türkiye ye gelmesi için hazırız #1


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler