Connect with us

Gündem

İNGİLTERE… Geçen yıldan alacaklarımız kaldı


1 Ocak’ta yeni bir deftere başlıyoruz sanki. Eski defterde kaldı alacaklarımız. Yok emin olun alacaklarımızın yanında borcumuzun esamesi okunmaz…

Senenin ilk gününde iki elimi başımın altında kavuşturup şu şekilde keyifle alacaklarımı düşüneyim istedim usta. Tek tek alacak sıralaması yapsam sayfalar sığmaz ben en iyisi üç beşini yazayım. Alacakları saymaya önden mi başlamalı sondan mı? Hadi sondan başlamış olalım…

Meselâ şu salgın vakasında halka mezarlık, hastane ve karantina yolunu gösteren açgözlü kapitalizm altına kadar bizlere borçlu. Bizim karşı çıkmamıza rağmen tabiat ananın katledilerek, iklim değişikliği yaratarak ve yırtıcı yaşamı doğadan sürerek bu koronayı bizlere musallat edenlerden tek tek alacaklıyız!

Salgın demişken Ulusal Sıhhat Sistemi (NHS) neredeyse çökme noktasına geldi. İkinci DÜnya Savaşı sonrasında emekçilerin mücadeleyle kazandıkları parasız sıhhat sisteminin başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmedi emin olun. Amaç NHS’i verimsiz kılıp hususi sektöre peşkeş çekmekti. Bunun sorumlusu Muhafazakarlardan alacaklıyız!

Tutucu demişken salgın öncesi bütçe açığı bahanesi “öldük bittik” feryadıyla toplumsal haklarımızda kesinti ve kısıntı yapanlar bunlar değil miydi? Yalnız annelerin, engellilerin, emekli yaşını artırdığınız yaşlıların, çalışanların ve çalışamayanların kazanılmış haklarını gaspettiniz! Yüzünüze gözünüze dursun! Bunlar da alacak hanemizde bilesiniz!

Güler misin ağlar mısın? “yok yok” diye ağladınız yok olasıcalar fakat salgında kesenin ağzını açmak zorunda kaldınız. Milyonlarca mağdura kırıntıları paylaştırırken, bir avuç zenginin sırtına da keseyi yükleyiverdiniz! Ne şu demek oluyor ki oturup derdimize mi yanacaktık! Bu tarz şeyleri da faiziyle alacak hanemize yazıyorum!

Göçmen, İrlandalı, siyah ve bayanlara gizli saklı ırkçılık ve ayrımcılık yaptınız. Adını değiştirip iş bulabilen göçmenlerin hikayeleri sıkça basında yer alırken utanmadınız. Dezavantajlı denilen bu insanlara iş verseniz bile ücrette, meslek kariyerinde hak yediniz. Bu tarz şeyleri da alacaklar kısmına yazarsak siz hakikaten battınız!

Eski defterdeki alacaklarımız bakîdir, düyuna kalmayacak bilesiniz. Şimdi gönül zenginliğimin yanına alacaklarımızı da bigün öğrenim etme düşüncesi eklenince demli bir çayı hak ettiğimi düşünüyorum. Siz merak etmeyin ben daha çay içerken listeyi çoğaltırım. Geriye tahsilat günü kaldı usta.

***

Türkiye ile Birleşik Krallık (BK) içinde Brexit sonrası ticari ilişkileri düzenleyen özgür tecim anlaşması imzalandı. BK’nin AB’den çıkmasıyla ilgili geçiş periyodu 31 Aralık’ta sona ereceği için Türkiye ile Gümrük Birliği anlaşması da geçersiz hale gelecekti. Londra, Ankara’nın AB’yle Gümrük Birliği Anlaşması bulunduğundan, Türkiye’yle geçen hafta AB’yle anlaşmaya varılmasından ilkin Türkiye’yle tecim anlaşması yapamıyordu. AB’nin, üyelik sürecinde kendilerinin burnundan getiren “ABD’nin Turuva Atı” diye nitelediği BK ile anlaşmayı son dakikaya bırakması manidar sayılır.

Gelelim Türkiye-BK anlaşmasına… Basına yansıyan ilk ayrıntılara gore bu anlaşmayla Türkiye Avrupa’daki ikinci en büyük tecim ortağı BK’yi ticarette kayıracak. BK ne meydana getirecek? Herhangi bir informasyon yok. Türkiye’de ülke çıkarlarını hakikaten korumak için çaba sarfeden ve bilincinde olan bir iktidar olsaydı, bu sözleşme maddelerine Ankara Anlaşması’nı da ekler, hatta çeperini genişletirdi. Ankara Anlaşması’nda uzman akademisyen bir arkadaşımla söyleşi ederken, Türkiye için “Ankara Anlaşması’nın farkında bile olduklarını sanmam” dedi. Doğru söze ne denir. Esasen Ankara Anlaşması 1963’de imzalansa da 2002’de İngiliz bir avukat buluncaya kadar tozlu raflarda unutulmuştu usta.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Trollerin kuyruğuna basıldı, cesaretiniz yoksa susun!


Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan toplumsal medya hesabı Twitter üstünden yapmış olduğu paylaşımla  kendisinin Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi olmadığını bir kez daha altını çizdi. 

Prof. Ceyhan paylaşımında şu ifadeleri kullandı: 

“Trollerin kuyruğuna basıldı. Boşuna uğraşıyorsunuz. Ben ne devlette görevliyim, ne de Koronavirüs Bilim Kurulu üyesiyim. Bir üniversite öğretim üyesiyim. Okulların veya iş yerlerinin açılıp kapanmasına itirazınız varsa, buna karar veren insanların sayfasına yazın. Oralara yazmaya cesaretiniz yoksa, susun. Çünkü buraya yazdığınız olumsuz mesajlar ben görmeden sekreterim tarafından siliniyor.” 


Okumaya devam et.

Gündem

TBMM Başkanı Şentop’tan ’28 Şubat’ mesajı


class=”cf”>

TBMM Başkanı Şentop, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, 24’üncü yıldönümünde, 28 Şubat darbesinin faillerini, taşeronlarını, işbirlikçilerini lanetle andığını, mağdurlarını, mazlumlarını selamladığını bildirdi. 28 Şubat darbesinin milleti ve iradesini hedef alması bakımından darbecilik geleneğinin karanlık örneklerinden birisi bulunduğunu belirten Şentop, şunları kaydetti:

“Milletimizin basireti ve sağduyusu bütün çatışma ve kaos beklentilerini boşa çıkarmış, ’28 Şubat bin yıl devam edecek’ sözünde ruhunu bulan millî irade karşıtlığı, 2002 seçimleriyle ağır bir yenilgiye uğramıştır. Türlü türlü kisvelere ve suni gerekçelere dayandırarak, sandıktan çıkmadan iktidar olmayı, millî iradeye ait gücü gaspetmeyi hedefleyenler, Türkiye’nin refahına, kalkınmasına ve milletin değerlerine karşı işledikleri suçlar dolayısıyla tarihe birer kara leke olarak geçeceklerdir. 28 Şubat darbesinin yıl dönümü vesilesiyle bir kez daha memnuniyetle belirtmek isterim ki, milletimizi terbiye edilecek bir sürü, demokrasiyi de lüzumsuz bir ayak bağı olarak görenler, milletimizin direnci ve şuuru sayesinde tasfiye olmuşlardır. Türkiye’nin ve demokrasimizin teminatı, 28 Şubat ve 15 Temmuz darbeleri başta olmak üzere bütün müdahalelere karşı iradesine sahip çıkan, ülkesinin geleceğini demokraside gören asil milletimizin bizatihi kendisidir.”


Okumaya devam et.

Gündem

Gizlilik sözleşmesi tartışmaları devam eden WhatsApp, yeni özelliğini duyurdu: ‘Gözleriniz için’WhatsApp’ın Twitter üstünden meydana getirilen paylaşımda videolara yeni bir özellik geldiği duyuruldu.

Söz mevzusunda paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

“Kulaklarınız için değil, gözleriniz için. Artık videolarınızı durumunuza eklemeden veya sohbetlerinizde göndermeden önce sesini kapatabilirsiniz. Sadece Android’de mevcut.”

GİZLİLİK SÖZLEŞMEŞİ TARTIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Son olarak firmanın yapmış olduğu açıklamalara nazaran, 15 Mayıs’a kadar veri paylaşımıyla ilgili gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcılar ileti gönderemeyecek ya da alamayacak. Bu kullananların hesapları “aktif olmayan hesap” olarak tanımlanacak.

Etken olmayan hesapların da 120 gün sonrasında silinebileceği belirtiliyor.

WhatsApp’ta arama ve bildirimler 15 Mayıs’tan sonrasında “kısa bir süre” daha çalışmaya devam edecek.

Sadece teknoloji haberleri sitesi TechCrunch bu sürenin yalnız “birkaç hafta”yla sınırı olan olacağını yazdı.

WhatsApp gizlilik sözleşmesini Ocak’ta güncellemişti.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler