Connect with us

Gündem

Ilkin bir otomobili kurşunladı, sonrasında tüfeği kendisine doğrulttu


Vaka, Dulkadiroğlu ilçesi Pınarbaşı Mahallesi’nde meydana geldi. Hemen hemen belirlenemeyen nedenle abisiyle tartışan A.B, uzan namlulu silahla ilkin abisinin otomobiline kurşun yağdırdı. Hücum sonrası otomobilde maddi hasar oluşurken hemen sonra elindeki tüfekle kendisin vurmak istedi. İhbar üstüne vaka yerine gelen polis ekipleri, genci ikna ederken elindeki tüfeği ile beraber ele geçirildi. Herhangi bir can kaybının yaşanmadığı vakayla ilgili soruşturma sürüyor.


Gündem

26.6 milyar doları yastık altındaAKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, Türkiye’nin geçen yıl 36 milyar dolarlık cari açık vermesi üstüne dikkat çeken açıklamalarda bulunmuş oldu.

Nurettin Canikli, döviz rezervi tartışmalarına ilişkin, Merkez Bankası’na 2020 senesinde ortalama 93 milyar dolarlık döviz talebinin nereden geldiğini, satışın kimlere ve nerelere yapıldığına ilişkin konuştu.

Dünya gazetesinin haberine nazaran Nurettin Canikli, “Merkez Bankası tarafından satışı yapılan dövizlerin kimlere yapıldığı isim isim, tarih ve saat olarak bellidir.” dedi. 

Canikli, “Merkez Bankası tarafından satılan dövizin 26.6 milyar dolarının altın ithalatında kullanıldığını belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“2020 yılında Türkiye ekonomisi 36 milyar dolarlık cari açık vermiştir, 36 milyar dolarlık döviz açığı ortaya çıkmıştır. Yani, Türkiye ekonomisinin 2020 yılındaki döviz harcamaları, döviz gelirlerinden 36 milyar dolar daha fazla olmuştur. Cari açığın kaynağı da dış ticaret açığıdır. 2020 yılında TCMB cari açığın finansmanı için 36 milyar dolarlık döviz satışı gerçekleştirmiştir. Bu noktada belirtmekte fayda var, 2020 yılındaki cari açığın 36 milyar dolara ulaşmasının 2 nedeni var:  Birinci nedeni, 2020 yılında pandemi nedeniyle turizm gelirlerinin 25 milyar dolar azalması, ikinci nedeni ise, 2020 yılında 26.6 milyar dolarlık altın ithal edilmesidir.

‘MERKEZ BANKASI TARAFINDAN SATILMIŞTIR’

2020 yılında yabancı portföy yatırımcısı 9.3 milyar dolarlık çıkış yapmıştır. Daha önceki yıllarda Türkiye’ye getirip TL’ye çevirdiği ve ağırlıklı olarak BİST’e ve kamu kağıtlarına yatırdığı dövizinin 9.3 milyar dolarlık kısmını tekrar dövize çevirip geldiği ülkeye geri götürmüştür.

2020 yılında, Türkiye’de yerleşik gerçek kişilerin bankalardaki döviz mevduatı 28 milyar dolar, tüzel kişilerin döviz mevduatı ise 13 milyar dolar artmıştır. Türkiye’de yerleşiklerin bankalardaki döviz mevduatlarında toplam 41 milyar dolarlık artış meydana gelmiştir. 41 milyar dolarlık bu dövizler 2020 yılında Merkez Bankası tarafından satılmıştır.

2020 yılında TCMB, yolcu beraberinde yurt dışına çıkarılan ve Merkez Bankası bilançosunun net hata ve noksan kaleminde yer alan 3.3 milyar dolarlık döviz talebi için satış yapmıştır.

2020 yılında TCMB, özel sektörün kısa vadeli dış borcunun finansmanı için 3 milyar dolar döviz satışı gerçekleştirmiştir.

Yukarıda belirtildiği üzere, Merkez Bankası tarafından karşılanan toplam döviz miktarı 93.3 milyar dolara ulaşmaktadır.

‘ALTIN İTHALATINDA KULLANILDI’

2020 yılında Merkez Bankası tarafından satılan dövizin 26.6 milyar dolarının altın ithalatında kullanıldığını belirten Canikli, “Bu altın hane halkının yani Türk vatandaşının yastık altında durmaktadır, hiçbir yere gitmemiştir. Satışı yapılan 41 milyar dolarlık döviz Türkiye’deki gerçek ve tüzel kişiler tarafından satın alınmış olup bu dövizler Türkiye’deki bankalarda mevduat olarak durmaktadır, hiçbir yere gitmemiştir.” dedi.  

Kalan kısmın ise ithalatın finansmanında, {özel sektör} kısa vadeli dış borcun ödenmesinde ve yabancı portföy yatırımcısının döviz talebinin karşılanmasında kullanıldığını söyleyen Canikli, şu değerlendirmeyi yapmış oldu:

“Merkez Bankası tarafından satışı yapılan dövizlerin kimlere yapıldığı isim isim, tarih ve saat olarak bellidir. MB’nin döviz piyasasındaki şeffaf ve açık döviz işlemleri üzerinden dezenformasyon ve manipülasyon yaparak sanki meşru olmayan gizli kapaklı uygulamaların yapıldığı algısını oluşturmaya çalışmak ekonomi biliminin, ahlakın ve edebin ayaklar altına alınması anlamına gelmektedir.  ‘Merkez Bankası’nın dövizleri nereye gitti?’ gibi sansasyonel ifadelerle, suçlayan ve iftira eden, ülkemizin kurumlarını ve yönetimini itibarsızlaştırmayı hedefleyen söylemler, efendilerinden aldıkları talimatları yerine getiren piyonların davranış tarzını yansıtmaktadır.  Ekonomi yönetmeyi bazı uluslararası finans kuruluşlarının şablon ekonomi programlarının otomatik pilotluğu olarak kabul eden ve uygulayan, aklını ve ruhunu üst akla kiraya vermiş ve onların avukatlığını yapan, Türkiye ve Türk Milleti ile hiçbir ortak paydası kalmamış müptezellerin hali ise içler acısıdır.”


Okumaya devam et.

Gündem

Narkotik polis yeleği giyen şüphelinin aracında uyuşturucu ele geçti


Narkotik polis yeleği giyen şüphelinin aracında uyuşturucu ele geçti

Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanmış olduğu 20 Şubat’ta devriye gezen motosikletli yunus ekipleri, Gazi Mahallesi Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nda kuşku üstüne bir otomobili durdurdu. Üstünde narkotik polisi yeleği bulunan vasıta sürücüsü E.N.’nin kimlik sorgusunda polis olmadığı tespit edildi. Araçta meydana getirilen aramada boş sigara paketine gizlenmiş 37 gram bonzai, 1 gram metamfetamin, 2 gram esrar ile satışı reçeteye doğal olarak ilaç, hap ve uyuşturucu madde içiminde kullanılan aparat ele geçirildi. Gözaltına alınan şüpheli, sorgusunun arkasından adliyeye sevk edildi.


Okumaya devam et.

Gündem

Asya piyasaları bakır fiyatındaki yükselişten etkilendiKüresel emtia piyasasında altın, gümüş ve paladyumun fiyatı düşüyor olsa da bakır, günden güne değerlenmeye ve piyasaları etkilemeye devam ediyor.


Asya piyasaları bakır fiyatındaki yükselişten etkilendi

Küresel piyasalarda bugün Asya tarafında, Japonya’da resmi dinlence sebebiyle piyasalarda işlem gerçekleştirilmezken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,5 terfi etti. Cenup Kore’de Kospi endeksi yatay seyretti.

PETROL FİYATI DA ARTIŞTA

Petrol ve bakır fiyatlarındaki yükselişin devam etmesi Asya piyasalarında öne çıkan fiyatlamalar içinde bulunuyor.

BAKIRIN LİBRE FİYATI YÜZDE 1,6 ARTTI

Brent petrolün varil fiyatı yüzde 1,7 artışla 65,5 dolar çıkarken, bakırın libre fiyatı ise yüzde 1,6 artarak, 4,14 dolarla Eylül 2011’den bu yana en yüksek seviyesini görmüş oldu.

Asya piyasaları bakır fiyatındaki yükselişten etkilendi #1


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler