Connect with us

Gündem

ICG: ABD, Rusya ve Türkiye kriz noktalarında başat ülkeler


Internasyonal Kriz Grubu (ICG) tarafınca 2021 yılı ile ilgili gösterilen on maddelik çatışma bölgeleri temalı analizde, ABD ve Rusya ile beraber Türkiye’nin belirleyici ülkelerden biri olduğu ifade edildi.

Dünya genelinde kriz bölgeleri ve çatışma alanları ile ilgili analizler ve çözüm önerileri hazırlayan Brüksel merkezli sivil cemiyet örgütü, Internasyonal Kriz Grubu (International Crisis Grou-ICG) 2021 yılı ile ilgili bir değerlendirme yayınladı. Buna nazaran dünya yeni yılda, koronavirüs salgınının başta sıhhat ve iktisat olmak suretiyle pek oldukça alanda açmış olduğu hasarın yanı sıra, bir takım çatışma noktası ile de savaşım edecek.

ICG’nin 10 maddede sıraladığı çatışma alanları ile ilgili belirleyici ülkelerin ise ABD Birleşik Devletleri (ABD), Rusya ve Türkiye olacağı ifade edildi.

Meydana getirilen çözümleme çalışmasında sıralanan çatışma potansiyeline haiz 10 mevzu başlığı şunlar:

1- Afganistan

ICG’ye nazaran Afganistan hükümeti ile ülkede bir dönem büyük oranda egemenlik kuran köktencilik İslamcı Taliban arasındaki sulh süreci, ülkede kalıcı bir barışın sağlanması adına dirimsel öneme haiz.

2- Etiyopya

Etiyopya’nın Tigray bölgesinde, değişik etnik gruplar içinde kısa süre ilkin başlamış olan çatışmalara dikkat çeken ICG, probleminin çözümünün bir tek diyalog yöntemiyle mümkün olabileceğini belirtiyor.

3- Sahel Bölgesi

Sahra Çölü’nün güneyinde yer edinen bölgede etkin olan cihatçı grupların, etnik çatışmalardan faydalanarak Mali, Nijer ve Burkina Faso’da tesirini artırdığını ifade eden ICG, söz mevzusu coğrafyada da daha büyük çatışmalar yaşanabileceği görüşünde.

4- Venezuela

ICG, ekonomik açıdan çöküş yaşadığını belirttiği Cenup ABD ülkesinde, daha fena toplumsal vakalar yaşanmaması için acilen iyi organize edilmiş bir iktidar değişikliğine gidilmesi icap ettiğini korumak için çaba sarfediyor.

5- Libya

Libya’nın 2021’de de dünyadaki mühim çatışma noktalarından biri olacağını varsayan ICG’ye nazaran, dış güçlerin bu ülkedeki iç harbe müdahalesi barışın sağlanmasını zorlaştırıyor.

6- Somali

Doğu Afrika ülkesinde uzun senelerdir cihatçı Eş-Şebab örgütüne karşı verilen mücadelenin ülkedeki gerilimi artırdığını kaydeden ICG, gelecek yıl yapılması planlanan seçimlerin çatışma ortamını daha da şiddetlendirebileceğini belirtiyor.

7- Yemen

Internasyonal Kriz Grubu, 2014 yılından bu yana devam eden iç savaşın sona ermesi için, Yemen Devlet Başkanı Abdurrabu Mansur Hadi hükümeti ile, ülkenin güneyindeki geçici konseyin ve Husi milislerin tekrardan sulh görüşmelerine başlaması icap ettiğini vurguluyor.

8- ABD-İran

ABD Birleşik Devletleri’nin İran’a uyguladığı ve uygulattığı ambargoların işe yaramadığını ifade eden ICG, Tahran’ın nükleer araç-gereç stoğuna devam ettiğini ve roket programını geliştirdiğini belirtiyor. ICG ek olarak, ABD’nin yeni başkanı Joe Biden’a, İran ile 2015 senesinde imzalanan nükleer anlaşmaya tekrardan katılmasını tavsiye ediyor.

9- Türkiye-Rusya

Ankara ile Moskova’nın Libya, Suriye ve Dağlık Karabağ meselesinde değişik tarafları desteklediğini vurgulayan ICG, iki ülkenin bu duruma karşın bugüne dek anlaşabildiğini sadece ihtimaller içinde bir büyük görüş ayrılığının pek oldukça noktada çatışmaları şiddetlendirebileceğini görüşünü korumak için çaba sarfediyor.

10- İklim değişikliği

ICG’nin listesindeki son başlık ise küresel ısınmaya sebep olan iklim değişikliği. Meydana getirilen analizde, yaşanmış olan durumun çatışmaları artırıcı bir etkiye haiz olduğu ve varlıklı ülkelerin yoksul ülkelere yardım etmek için daha ilkin vaat ettikleri 100 milyar doları aktarmaları gerektiği ifade ediliyor. Deutsche Welle Türkçe


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Son dakika haberler: Arnavutköy’de hafriyat kamyonu devrildi


class=”cf”>

Kaza, Arnavutköy Hicret Mahallesi’nde meydana geldi. Hafriyat kamyonu, inşaat alanına hafriyat dökerken park halinde bulunan otomobilin üstüne devrildi. Hafriyat kamyonu sürücüsü kazayı yara almadan atlatırken otomobil hasar görmüş oldu. Devrilen kamyon vinçler yardımıyla kaldırıldı.

Arnavutköyde hafriyat kamyonu devrildi


Okumaya devam et.

Gündem

KKTC’de kısmi sokağa çıkma yasağı 8 Mart’a kadar uzatıldıŞimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersan Saner, korona virüs salgınına ilişkin yeni Bakanlar Kurulu kararlarını deklare etti. Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu yeni kararlar doğrultusunda KKTC’de bu ayın ilk haftasından bu yana devam eden kısmi sokağa çıkma yasağı bir kez daha uzatıldı. Başbakan Saner tarafınca meydana getirilen açıklamada, daha ilkin ülke genelinde 1 Mart’a kadar yürürlükte kalacağı açıklanan kısmi sokağa çıkma yasağının 8 Mart’a kadar uzatıldığı kaydedildi. Yeni karara gore, 1-8 Mart saat 21:00’den sabah saat 05:00’e kadar sokağa çıkma yasağı devam edecek.

Üst Kurul’un yapmış olduğu tavsiye çerçevesinde, hafta içi bar, kafe, restoran şeklinde iş bölgeleri haricindeki tüm işletmeler hizmet verebilecek. Cumartesi günü ise market, fırın, kasap ve restoranlar akşam saat 20.00’ye kadar paket servisle hizmet verebilecekken, öteki işletmeler etkinlik gösteremeyecek.

Lefkoşa ve Girne’den öteki ilçelere geçişler, ilçe denetim kurullarına bağlı olurken, Girne ve Lefkoşa içinde denetim yapılmayacak. Kuaför, berber ve güzellik salonları, 3 Mart evveliyatına kadar PCR testlerini tamamlamak kaydıyla, randevulu olarak, Sıhhat Bakanlığı’nın belirleyeceği esaslar çerçevesinde işe başlayabilecek.

KKTC’DE SON 24 SAATTE 27 YENİ VAKA

KKTC Sıhhat Bakanı Ünal Üstel, ülkede son 24 saatte 5 bin 92 kontrol yapıldığını ve 16’sı mahalli olmak suretiyle 27 yeni korona virüs vakası tespit edildiğini duyurdu. Üstel, toplam olay sayısının 3 bin 383’e yükseldiğini ve 381 kişinin tedavisinin devam ettiğini aktardı. Yoğun bakımda 2 şahıs bulunduğunu belirten Üstel, 23 kişinin ise taburcu edildiğini deklare etti.


Okumaya devam et.

Gündem

TIR’ın zulasından uyuşturucu çıktı! – Son Dakika Haberler


class=”cf”>

Akşehir İlçe Güvenlik Müdürlüğüne gelen bir suç duyurusu değerlendiren Narkotik Suçlarla Savaşım ekipleri Konya-Afyonkarahisar yolundaki uygulama noktasında bir TIR’ı durdurdu. Narkotik köpeği ile meydana getirilen aramalarda, TIR’ın değişik yerlerine zulalanmış 56 tane uyuşturucu tablet, 23 gram esrar, ile 1 gram metamfetamin ele geçirildi.

Gözaltına alınan TIR sürücüsü Ceylani D. (38) ifadesi alındıktan çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler