Connect with us

Gündem

İBB ve İETT işçilerine yüzde 13 zam yapılmış oldu


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi aralık ayı ikinci birleşimi yeni tip koronavirüs (Kovid -19) tedbirleri kapsamında Avrasya Şov Merkezinde gerçekleştirildi.

Meclis 2. Başkanvekili Ömer Faruk Kalaycı’nın başkanlık yapmış olduğu görüşmede, sendikalar arasındaki yetki uyuşmazlığı sebebiyle yargıya taşınan İBB ve İETT’de işçi statüsündeki çalışanların maaş zamları görüşüldü.

İBB İnsan Hakları ve Eğitim Daire Başkanlığı’nın Gündem raporunda yer edinen teklifinde sendikalar arasındaki yetki uyuşmazlığına ilişkin yargıya taşınan sürecin halen devam etmiş olduğu ve buna bağlı olarak yeni Toplu İş Sözleşmesi’nin kısa sürede imzalanamayacağının tahmin edilmiş olduğu açıklandı.

Toplu iş sözleşmesine kadar geçerli

Bundan dolayı İBB Başkanlığı ile İETT’de vazife icra eden işçi statülü personelin mağduriyetinin giderilmesi amacıyla toplu sözleşme yapılana kadar ücretlerde düzenleme yapılması talep edildi.

Yapılacak toplu iş sözleşmesinde dikkate alınmak suretiyle 1 Mart 2020 tarihinden geçerli olmak suretiyle birinci yıl için yüzde 13 zam önerildi. İkinci yıl ise işçilerin 28 Şubat 2021 tarihinde almakta oldukları günlük ücretlerine 1 Mart 2021’den geçerli olmak suretiyle TÜFE oranında artış yapılması istendi.

Meydana getirilen zamlar toplu iş sözleşmesine kadar geçerli olacak.

İlgili komisyonların da pozitif yönde görüş bildirdiği gündem maddesi mecliste oy birliği ile kabul edildi.

Mecliste, zabıta ve itfaiye personeline fazla mesai tutarının en üst meblağ üstünde verilmesi de karara bağlandı.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

‘İstihdam düşerken büyüme nasıl oldu?’Türkiye’nin saygı duyulan internasyonal iktisatçılarından Prof. Dr. Korkut Boratav, 4. çeyrekteki yüzde 5.9, senenin tümündeki yüzde 1.8’lik büyümeyi değerlendirerek bilhassa istihdamdaki düşüşü hatırlattı. “İstihdamın bütün sektörlerde bu derecede düştüğü bir dönemde pozitif büyüme, Türkiye ekonomisinde verimlilik artışında dünya rekoru oluşturuyor. Bu tür bir bulgunun istatistikler açısından sorgulanması gerekiyor” diyen Boratav, şu şekilde devam etti: 

“Hem tüm sektörlerde hem ekonominin tümünde 2020’deki istihdam düşüşü dikkate alınırsa, pozitif büyüme emek verimi açısından bir dünya rekoru kırmıştır. Bu tür bir bulgunun istatistiklerin güvenilirliği ve ekonomi açısından ayrıntılı olarak sorgulanması gerekir.” İstihdam düşerken, ekonominin bu şekilde bir dinamizm içermesinin beklenemeyeceğine işaret eden Boratav, şunları söylemiş oldu: “Bu bir çelişkidir. İstihdam düşerken nasıl artış oldu? Bunu sağlayan nedir? Arka plan nedir? Ne türden bir teknolojik değişme olmuştur? Bir sıçrama mı olmuştur da üretim bu derece dramatik bir biçimde değişmiştir? Şüphe var. İstatistiklerin güvenilirliğini ciddi olarak şüpheye sürüklüyor. Tüm bunların ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gerekiyor.”


Okumaya devam et.

Gündem

Madde madde kademeli normalleşme dönemi


Beştepe’de 3,5 saat devam eden Kabine toplantısının arkasından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin yeni normalleşme planını deklare etti. Bu kapsamda risksiz illerde hafta sonu kısıtlaması yok. İşte madde madde kademeli normalleşme periyodu…

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin illere nazaran risk değerlendirme haritasını deklare etti. Haritada; düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve devasa yükseklikte riskli (kırmızı) olarak kategoriler belirlendi.

Covid-19 risk değerlendirme haritasına nazaran, İstanbul ve İzmir yüksek riskli (turuncu), Ankara orta riskli (sarı) kategoride yer aldı.

Uşak, Şanlıurfa, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Bitlis, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır Covid-19’da düşük riskli (mavi) iller oldu.

Edirne, Balıkesir, Sakarya, Burdur, Konya, Aksaray, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Osmaniye ve Adıyaman, devasa yükseklikte riskli (kırmızı) grupta yer aldı.

Corona virüs salgınıyla savaşım ‘yerinde karar’ olarak adlandırılan kademeli normalleşme periyodu başlıyor.

Yerinde karar döneminde alınacak kararlar, olay sayıları, aşı meydana getirilen şahıs sayısı ve hastanelerin doluluk oranlarına nazaran illere özgü normalleşme adımları atılacak.

Bugün 15.00’te Beştepe gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısının arkasından kameraların karşısına geçen Erdoğan, kademeli normalleşme için alınan önlemleri deklare etti.

İşte Türkiye’nin salgınla mücadelede almış olduğu 1 Mart normalleşme kararları:

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI: Hafta sonu sokağa çıkma yasağı, düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve devasa yükseklikte riskli illerde bir süre daha Pazar günü devam edecek. Ülke genelinde devam eden akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması ise sürecek.

YÜZ YÜZE EĞİTİM: Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8’inci ve 12’nci sınıflarda eğitim öğretime açılacak. Düşük ve orta riskli illerde, ilaveten ortaokullar ve liseler dahil öteki kademelerde de eğitim öğretime başlanacak. Yüksek ve devasa yükseklikte riskli illerde ise genel uygulamanın haricinde, bir tek liselerdeki karşı karşıya sınavlar yapılacak.

RESTORAN VE KAFELER: Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi şeklinde bölgeler, devasa yükseklikte riskli iller haricinde, Türkiye genelinde faaliyetlerini sabah 07.00 ile akşam 19.00 saatleri içinde, yüzde 50 kapasiteyle sürdürebilecekler. Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler, düşük ve orta riskli illerimizde, sabah 9 ile akşam 19 içinde etkinlik gösterebilecek. Kamunun emek harcama saatleri tüm Türkiye’de normale döndürülecek, gereksinim halinde Valilikler değişik düzenlemeler yapabilecek.

Sokağa çıkma saatleri sınırı olan olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarımızla ilgili düzenleme, düşük ve orta riskli illerimizde kaldırılırken, yüksek ve devasa yükseklikte riskli sınıftaki illerde ise sokağa çıkma süresi artırılacak.

DÜĞÜN VE NİKAHLAR: Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişiyi, yüksek ve oldukca riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek. Sivil cemiyet örgütleri, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları; düşük, orta ve yüksek riskli illerde, iştirakı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecek. Öteki hususlardaki uygulamaların iyi mi olacağı, daha ilkin ifade ettiğim şeklinde, Valiliklerimizin başkanlığındaki İl Hıfzıssıhha Kurullarımız tarafınca belirlenecek. NTV


Okumaya devam et.

Gündem

Çiğ köfteciye ikinci saldırı! Camlarını kırdılar


class=”cf”>

Alınan bilgiye bakılırsa, İstiklal Mahallesi’nde, gece saatlerinde pişmemiş köfteci dükkanının önüne otomobille dostlarıyla gelen ve G.Ş.’nin yakını olduğu öğrenilen bir saldırgan da iş yerinin güvenlik kamerasına peşinden kapıya alkol şişesi fırlattı.

İş yeri çalışanına küfürler eden saldırgan, dükkanın camı kırılmayınca bu sefer de cama sehpa attı. İş yerinin camını kıran şüpheli, hemen sonra iş yeri önündeki motosikleti tekmeleyerek zarar verdi.

Çiğköftecideki çalışan ise saldırgana “abi ben ne yaptım, benim suçum ne?” şeklinde karşılık verdi. Çalışanı dışarı çağıran saldırganı, hemen sonra arkadaşları dükkanın önünden zorla uzaklaştırdı.

Olayın peşinden iş yeri çalışanı 155’i arayarak yardım istedi. İhbar üstüne vaka yerine oldukca sayıda polis ekibi sevk edildi.

İş yerine meydana getirilen hücum anı ise güvenlik kamerasınca kaydedildi. Vakayla ilgili soruşturma sürüyor.

Çiğ köfteciye ikinci saldırı Camlarını kırdılar

ÇİĞ KÖFTE ACILI DİYE SALDIRMIŞTI

Afyonkarahisar’da bir pişmemiş köftecide dün yaşanmış olan vakada, sipariş etmiş olduğu pişmemiş köftenin “acılı” bulunduğunu ileri devam eden satın alan G.Ş, iş yeri çalışanı Yılmaz Koç’u darbetmiş, darp anı güvenlik kamerasına yansımıştı.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler