Connect with us

Gündem

HRW: Türkiye’de Covid sırasında hukuk devletine saldırılar sürdü


Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde karşıcılık partilerinin etkisizleştirildiğine vurgu meydana getirilen raporda, hükümetin kamu ve devlet kurum, kuruluşlarını, iktidar üstündeki denge ve denetim mekanizmalarını ortadan kaldıracak ve kendi destekçilerine yarar sağlayacak şekilde tekrardan biçimlendirdiğine yer verildi. Sadece bu duruma karşın İstanbul ve Ankara belediye başkanlıklarının muhalefetin elinde olduğuna da vurgu yapılmış oldu.

Terörle savaşım yasası kılıfı

Raporda, Erdoğan hükümetinin siyasal rakip yada muhalif olarak görmüş olduğu kişileri “geniş tanımlı terörle mücadele yasası kapsamına giren temelsiz suçlamalarla tutukladığı, yargıladığı ve mahkum ettiği” belirtilerek, bu şekilde başta  Halkların Demokratik Partisi  (HDP) üyeleri olmak suretiyle, gazeteciler, karşıcılık partilerinden siyasetçiler ve aktivistlerin hedef alındığı ifade edildi. Hedef alınanlar içinde en büyük grubu ise Gülen yapılanmasıyla bağlantılı olduğu iddia edilenlerin oluşturduğuna işaret edilen raporda, “Adalet Bakanlığı verilerine göre 2020 Temmuz’u itibariyle Gülen Hareketi ile bağlantılı olarak terör suçlarından yargılanmakta olan 58 bin 409, soruşturulmakta olan 132 bin 954 kişi vardı ve bunlardan 25 bin 912’si tutuklu olarak cezaevinde bulunuyordu” ifadelerine yer verildi.

Tutuklama ve gözaltılar sürdü

Raporun, “İfade, Örgütlenme ve Toplanma Özgürlüğü” başlklı bölümünde ise Türkiye’de yazılı ve görsel medyanın çoğunluğunu hükümete yakın grupların oluşturduğuna vurgu yapılarak, “Bu satırlar yazıldığı sırada tahminen 87 gazeteci ve medya çalışanı, gazetecilik faaliyetleri nedeniyle, terörle mücadele yasası kapsamına giren suçlardan tutuklu veya hükümlü olarak cezaevinde bulunuyordu” denildi.

Raporda, binlerce insanoğlunun toplumsal medya paylaşımları sebebiyle, hakaret, Cumhurbaşkanına hakaret ve terör propagandası yapmak suçlarından gözaltına alınma ve yargılanma riskiyle karşı karşıya kaldıklarına yer verildi.

Kavala’nın durumuna yer verildi

2017 Kasım’ından bu yana tutuklu olan insan hakları savunucusu Osman Kavala hakkında  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin,  tutukluluğun siyasal nedenlerle sürdürüldüğü  nedeni öne sürülerek verdiği tahliye kararının görmezden gelmiş olarak uygulanmadığı bilgisine yer verildi.

Onur yürüyüşü benzer biçimde etkinlikler engellendi

Hükümetin lezbiyen, gey, bisexuel ve transların kamuoyuna yönelik faaliyetlerini kısıtlayıcı yaklaşımının, onur yürüyüşü benzer biçimde etkinliklerin üst üste altıncı yılda da yasaklanması ve üst düzey devlet görevlileri tarafınca meydana getirilen homofobik konuşmalarla devam etmiş olduğu kaydedildi.

Raporda ek olarak polis ve asker nezaretinde ve hapishanelerde işkence yapıldığı ve fena, insanlık dışı, zalimane yada aşağılayıcı muamelede bulunulduğu iddialarında son dört yılda artış görüldüğü açıklandı. Deutsche Wellle Türkçe


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

‘Yavrum aç mı, susuz mu diye ben ölüyorum’İstanbul Başakşehir’de işyerine gittiği sırada zorla bir araca bindirilerek kaçırıldığına ilişkin görüntü kayıtları ortaya çıkan Gökhan Güneş için ailesi, yakınları ve siyasal parti örgütleri, Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde nöbet başlattı. 

Güneş bulunana kadar her gün 13.00- 15.00 saatleri içinde Çağlayan Adliyesi önünde fiil yapılacağı belirtilirken eylemde konuşan anne Nazife Güneş şunları söylemiş oldu: 

“Benim yavrum nerede? Benim yavrum aç mı, susuz mu diye ben ölüyorum. Ben yavrumu istiyorum, başka hiçbir şeyle işim yok. Devletle, milletle örgütle hiçbir şeyle işim yok.” 

“Gökhan Güneş’i alacağız” sloganlarının atılmış olduğu eyleme HDP milletvekili Musa Piroğlu da katıldı


Okumaya devam et.

Gündem

Ankara’da bir haftada 51 kaçakçı gözaltına alındıAnkara Güvenlik Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Savaşım Şube Müdürlüğü ekiplerinin 18-24 Ocak tarihleri içinde kaçakçılara yönelik düzenledikleri operasyonlarda 51 şahıs gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin ev ve iş yerlerinde meydana getirilen aramalarda 14 bin 493 kutu kaçak ilaç, 422 bin 540 tane makaron, 3 bin 209 kaçak çeşitli eşya, 2 bin 259 paket kaçak sigara, bin 598 tane kaçak puro, 520 kilogram kaçak tütün, 38 litre kaçak ve düzmece içki, 29 tane kaçak cep telefonu ve 466 zamanı yaratı niteliği olan obje ve sikke ele geçirildi.


Okumaya devam et.

Gündem

TRAPPIST-1 yıldız sistemindeki gezegenlerin benzer öz kütleye sahip olduğu tespit edildiBilim adamları, yeni keşfedilen TRAPPIST-1 yıldız sistemindeki 7 gezegenin averaj öz hacminin benzer bulunduğunu belirledi.

ABD’nin Washington Üniversitesinde bilim adamları, neticelerini “Planetary Science Journal” dergisinde yayımladıkları araştırmada, Dünya’ya 40 ışık yılı mesafedeki TRAPPIST-1 adlı kızıl cüce yıldızının yörüngesindeki öte gezegenlerin kütle ve hacimlerinin detaylı ölçümlerini yapmış oldu.

Gezegenlerin yörüngesindeki yıldız ile Dünya içinde gözlemlenebilir olduğu “geçiş zamanı varyasyonlarını” (TTV) inceleyen bilim adamları, Dünya’ya yakın boyutlardaki gök cisimlerinin dikkate kıymet şekilde benzer averaj öz kütleye haiz bulunduğunu tespit etti.

Bilim adamları daha ilkin Dünya’ya benzer kayaç yapıda olduğu tahmin edilen gezegenlerin, oksijen, demir, magnezyum ve silikon bileşiminden oluştuğu ve söz mevzusu maddeleri benzer oranlarda ihtiva ettiği sonucuna vardı.

Araştırmacılar, gezegenlerin öz kütlelerinin Dünya’dan yüzde 8 daha düşük bulunduğunu tespit ederken, bunun madde kompozisyonunun değişik olmasından kaynaklandığını düşünüyorlar.

Fizikte öz kütle, bir maddenin birim hacminin hacmi, kısaca onun yoğunluğu olarak tanımlanıyor.

Dünya’ya 40 ışık yılı mesafedeki TRAPPIST-1 sisteminde yer edinen gezegenlerden üçü, ilk kez 2015’te Avrupa Cenup Gözlemevinin Geçiş Halindeki Gezegen ve Gezegensiler Ufak Teleskobu (TRAPPIST) tarafınca keşfedilmişti.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 2017’de sistemde toplam 7 gezegen bulunduğunu, bunların hepsinin yıldızın canlı yaşamının ortaya çıkmasına uygun yaşanabilir bölümünde bulunduğunu açıklamıştı.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Exit mobile version
Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler