Connect with us

Gündem

Hollanda İngiltere’den gelen yolculara uçuş yasağı getirdi


İngiltere’de ortaya çıkan yeni koronavirüs mutasyonunun Hollanda ve Belçika’da da görüldüğü açıklandı. Hollanda hükümeti, yeni mutasyonun yayılmasını önlemek amacıyla İngiltere’den gelen yolculara tek taraflı uçuş yasağı getirdi.

Hollanda Sıhhat Bakanlığı, eskisine oranla yüzde 70 daha bulaşıcı olan yeni koronavirüs mutasyonunun Aralık ayı başlangıcında ülkede saptandığını deklare etti.

Bakanlık, virüsün Hollanda’ya iyi mi ve nereden geldiğini araştırıyor.

Leuven Üniversitesi’nden virolog Marc Van Ranst, mutasyona uğramış virüsün Belçika’da da görüldüğünü deklare etti.

Belçikalı uzman, incelenen 2 bin örnek içinde 4 yeni mutasyon vakası tespit ettiklerini sadece durumun hemen hemen kaygı verici boyutta olmadığını söylemiş oldu.

Van Ranst, yeni mutasyonun yakından izlenmesi icap ettiğini vurgulayarak, “Ayrıca aşı yapıldığında, virüsteki hangi garip değişikliklerin insanların hasta olmasına neden olduğunu da bilmeliyiz” dedi.

Aşı üreticilerine bakılırsa, yeni mutasyon, şu an için koronavirüs aşılarının etkinliğini negatif etkilemeyecek.

İngiltere’de virüsün hızla yayılması üstüne, Hollanda Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü tedbir amacıyla (RIVM), Birleşik Krallık ‘tan gelecek yolculara derhal engelleme getirilmesini istedi.

Hollanda hükümeti, Pazar sabahı 06:00’dan itibaren İngiltere’den gelen yolculara hava sahasını kapattı.

1 Ocak’a kadar sürecek

Tek taraflı uçuş yasağı minimum 1 Ocak 2021’e kadar devam edecek.

Yük taşımacılığı ve sıhhat çalışanı, uçuş yasağından muaf tutuldu. Hollanda’dan kalkan uçaklar İngiltere’ye yolcu götürebilecek sadece dönüşte boş gelmek zorunda.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı’na bakılırsa, İngiltere’den Hollanda’ya tren, otomobil ya da tekne ile gezi ise, hala mümkün.

Hollanda hükümeti, İngiltere’den havayolu haricinde değişik yöntemlerle gezi etmek isteyenlere karşı ek önlemler alınması olasılığını da araştırıyor. Yusuf Özkan / Lahey, Hollanda


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Son dakika haberler: Arnavutköy’de hafriyat kamyonu devrildi


class=”cf”>

Kaza, Arnavutköy Hicret Mahallesi’nde meydana geldi. Hafriyat kamyonu, inşaat alanına hafriyat dökerken park halinde bulunan otomobilin üstüne devrildi. Hafriyat kamyonu sürücüsü kazayı yara almadan atlatırken otomobil hasar görmüş oldu. Devrilen kamyon vinçler yardımıyla kaldırıldı.

Arnavutköyde hafriyat kamyonu devrildi


Okumaya devam et.

Gündem

KKTC’de kısmi sokağa çıkma yasağı 8 Mart’a kadar uzatıldıŞimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersan Saner, korona virüs salgınına ilişkin yeni Bakanlar Kurulu kararlarını deklare etti. Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu yeni kararlar doğrultusunda KKTC’de bu ayın ilk haftasından bu yana devam eden kısmi sokağa çıkma yasağı bir kez daha uzatıldı. Başbakan Saner tarafınca meydana getirilen açıklamada, daha ilkin ülke genelinde 1 Mart’a kadar yürürlükte kalacağı açıklanan kısmi sokağa çıkma yasağının 8 Mart’a kadar uzatıldığı kaydedildi. Yeni karara gore, 1-8 Mart saat 21:00’den sabah saat 05:00’e kadar sokağa çıkma yasağı devam edecek.

Üst Kurul’un yapmış olduğu tavsiye çerçevesinde, hafta içi bar, kafe, restoran şeklinde iş bölgeleri haricindeki tüm işletmeler hizmet verebilecek. Cumartesi günü ise market, fırın, kasap ve restoranlar akşam saat 20.00’ye kadar paket servisle hizmet verebilecekken, öteki işletmeler etkinlik gösteremeyecek.

Lefkoşa ve Girne’den öteki ilçelere geçişler, ilçe denetim kurullarına bağlı olurken, Girne ve Lefkoşa içinde denetim yapılmayacak. Kuaför, berber ve güzellik salonları, 3 Mart evveliyatına kadar PCR testlerini tamamlamak kaydıyla, randevulu olarak, Sıhhat Bakanlığı’nın belirleyeceği esaslar çerçevesinde işe başlayabilecek.

KKTC’DE SON 24 SAATTE 27 YENİ VAKA

KKTC Sıhhat Bakanı Ünal Üstel, ülkede son 24 saatte 5 bin 92 kontrol yapıldığını ve 16’sı mahalli olmak suretiyle 27 yeni korona virüs vakası tespit edildiğini duyurdu. Üstel, toplam olay sayısının 3 bin 383’e yükseldiğini ve 381 kişinin tedavisinin devam ettiğini aktardı. Yoğun bakımda 2 şahıs bulunduğunu belirten Üstel, 23 kişinin ise taburcu edildiğini deklare etti.


Okumaya devam et.

Gündem

TIR’ın zulasından uyuşturucu çıktı! – Son Dakika Haberler


class=”cf”>

Akşehir İlçe Güvenlik Müdürlüğüne gelen bir suç duyurusu değerlendiren Narkotik Suçlarla Savaşım ekipleri Konya-Afyonkarahisar yolundaki uygulama noktasında bir TIR’ı durdurdu. Narkotik köpeği ile meydana getirilen aramalarda, TIR’ın değişik yerlerine zulalanmış 56 tane uyuşturucu tablet, 23 gram esrar, ile 1 gram metamfetamin ele geçirildi.

Gözaltına alınan TIR sürücüsü Ceylani D. (38) ifadesi alındıktan çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler