Connect with us

Gündem

Güneydoğu’dan 2.3 milyar dolarlık hububat ve bakliyat ihracatıGüneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki ihracatçılar, 2020’de hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri alanında 2 milyar 319 milyon dolarlık dış satım gerçekleştirmiş oldu.


Güneydoğu'dan 2.3 milyar dolarlık hububat ve bakliyat ihracatı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu ve Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat ve Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya, yazılı açıklamasında, bölgenin Türkiye ihracatına mühim katkı sağladığını belirtti.

Güneydoğu’nun geçen yıl tüm sektörlerde yüzde 4,1’lik artışla 9 milyar 278 milyon 128 bin dolarlık ihracat yaptığını hatırlatan Altunkaya, bölgenin ihracat performansının genel olarak ülke geneli sektör ihracatının performansının üstünde bulunduğunu açıkladı.

Altunkaya “Güneydoğu ihracatının 2 milyar 319 milyon 297 bin dolarlık kısmı Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektörüdür. Bu rakam bölgemizin tüm sektörlerden yaptığı ihracatın yaklaşık 4’te 1’ine tekabül etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Güneydoğu dan 2.3 milyar dolarlık hububat ve bakliyat ihracatı #1

EN ÇOK İHRACAT IRAK’A

Türkiye’deki hububat, bakliyat sektöründeki ihracatın yüzde 31,7’sini Güneydoğu’nun gerçekleştirdiğini vurgulayan Altunkaya, şunları kaydetti:

“Ürün gruplarında Güneydoğu’da ilk sırada 587 milyon 500 bin dolar ile makarna yer alıyor. Makarnayı sırasıyla 408 milyon 862 bin dolarla buğday unu, 399 milyon 208 bin dolarla bitkisel yağlar, 289 milyon 447 bin dolarla bisküvi-pasta ve 132 milyon 204 bin dolarla kakaolu mamulleri izliyor.”

Güneydoğu dan 2.3 milyar dolarlık hububat ve bakliyat ihracatı #2

“İHRACATIMIZI BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE YÜZDE 2,1 ARTIRDIK”

Altunkaya, bölgeden en fazla ihracatın 1 milyar 345 milyon 354 bin dolarla Irak’a yapıldığını aktararak, “Uzun aradan sonra Irak’a ilk kez artış kaydederek ihracatımızı bir önceki yıla göre yüzde 2,1 artırdık. Irak’ı 373 milyon 395 bin dolar ihracat ve bir önceki yıla göre yüzde 17 artışla ABD takip ediyor. Cibuti’ye ihracatımız 2020’de yüzde 80,4 artarak 213 milyon 661 bin dolar olarak gerçekleşti. Venezuela’ya ise yüzde 85,7 artışla 194 milyon 854 bin dolarlık ihracat yaptık.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Aksoy Araştırma’nın verilerine göre yurttaşların yüzde 83.8’i, tarikatların kapatılması ya da sıkı denetlenmesi görüşündeAksoy Araştırma’nın ocak ayına ilişkin açıklamış olduğu araştırmaya nazaran yurttaşların yüzde 83.8’i, tarikatların tamamen kapatılması ya da fazlaca sıkı denetlenmesi görüşünde. Felsefeci ilahiyatçı Prof. Dr. Şahin Filiz, toplumun, tarikatlardan ve tarikatlara dini teslim eden siyasal yapılardan uzaklaştığını vurgulayarak “Türk toplumu; din ile tarikatı, din ile siyaseti birbirinden ayırıyor. Araştırma, laikliğin Türk toplumunda artık kökleştiğini gösteriyor” dedi.

Aksoy Araştırma, her ay tertipli olarak açıklamış olduğu “Türkiye Monitörü” araştırmasının Ocak 2021 neticelerini paylaştı. Başkanlık sistemine desteğin azaldığı, parlamenter sisteme dönmek isteyenlerin oranının arttığının ortaya konduğu araştırmada, tarikatlara yönelik dikkat çeken sonuçlar yer aldı. “Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı siz olsaydınız, ülkede faaliyet gösteren tarikatlara yönelik hangisini uygulardınız” sorusuna iştirakçilerin yüzde 46.6’sı “tamamen kapatırdım”, yüzde 37.2’si “çok sıkı denetim yapardım”, yüzde 11.8’i “rutin denetim yapardım”, yüzde 4.4’ü ise “tamamen serbest bırakırdım” yanıtı verdi.

‘DİNİ SÖYLEM OLUMSUZLANIYOR’

Tarikatlara yönelik neticeleri Cumhuriyet’e değerlendiren Prof. Dr. Şahin Filiz, neticeleri “ezber bozucu” olarak nitelendirdi. Türk toplumunun, siyasal partilerin tarikatlara prim vermesini onaylamadığını vurgulayan Filiz, “Yüzde 4.4’lük oranla ‘Tamamen serbest bırakırdım’ sonucu, en muhafazakâr görünen partiye bile güçlü bir şekilde ‘Tarikatlarla iş tutmayın’ mesajının somut sonucudur” dedi. “Tamamen serbest bırakırdım” diyenlerin oranının, tarikatlarla direkt ya da dolaylı olarak bağları olanları temsil ettiğini söyleyen Filiz, yanıtların oranlarına bakıldığında, Türk toplumunun, din ile tarikatı ve din ile siyaseti birbirinden ayırdığının görüldüğünü altını çizdi. Filiz, “Halk, partilerin din söylemiyle tarikatlara çıkar sağlamalarını kesin olarak olumsuzlamaktadır. Araştırmanın başka bir sonucu da ‘Toplum dinden uzaklaşıyor’ feveranının temelsiz olmasıdır. Toplumun esasen dinden ve ahlaktan değil, tarikatlardan ve tarikatlara dini teslim eden siyasi yapılardan uzaklaştığı değerlendirilmeli” diye konuştu.

‘İNSANLIK DIŞILIĞA TEPKİ’

Filiz, tarikatların kapatılması ya da çık sıkı denetlenmesi yönünde görüş belirtenlerin oranının oldukça yüksek olmasının sebeplerinden birinin, “tarikatlarda yaşanan insanlık dışı, ahlak dışı olaylara kesin bir tepki koymak” bulunduğunu kaydederek “Tarikatların her alanda büyük çoğunluğun sırtından geçinerek hak ve adalet duygularını sarstıkları tescil edilmiştir. Bu, aynı zamanda, yüzde 83.8 gibi ezici bir çoğunluğun “ya kapat ya da sıkı denetle” mesajına aldırmayan siyasilerin, bu çoğunluktan aldıkları yetkiyi, yarattıkları yüzde 4.4 ile azınlıkta kalan tarikatçı çıkar çevreleri lehine kullanmalarından kaynaklanıyor. Seçen yüzde 83.8, yararlanan yüzde 4.4 olursa toplumsal denge bozulur. Bu bozulma, siyasal ve ekonomik istikrarsızlığa niçin olur” ifadelerini kullandı.


Okumaya devam et.

Gündem

Türkiye 2021’de yüzde 6 büyüyecek2021 yılı için Türkiye’nin gelişme beklentilerini yükselten iktisat otoritelerine Goldman Sachs da eklendi.

Türkiye’nin iktisat dahil birçok alanda sinyalini verdiği reformlarla beraber, koronavirüs salgınına karşın yüksek tuttuğu gelişme beklentilerini uşuslararası  iktisat otoriteleri de teyit ediyor.

HSBC’nin peşinden ABD menşeli çokuluslu yatırım bankası Goldman Sachs da Türkiye’ye yönelik 2021 gelişme beklentisini yükselterek revize etti.

GOLDMAN SACHS BÜYÜMEYİ YÜKSELTTİ, FAİZİ DÜŞÜRDÜ

Aralarında Kevin Daly’nin de bulunmuş olduğu Goldman Sachs ekonomistlerinin hazırladığı raporda 2021 için Türkiye gelişme beklentisi yüzde 4 seviyesinden yüzde 6’ya çıkarıldı. Kurum yıl sonuna ilişkin siyaset faizi beklentisini ise düşürdü. Buna gore Türk Lirası’ndaki yükselişi dikkate alan ekonomistler yıl sonu siyaset faizi beklentisini yüzde 17’den yüzde 16,50 seviyesine indirdi.

Goldman Sachs: Türkiye 2021 de yüzde 6 büyüyecek #1

“YIL SONUNA DOĞRU BÜYÜME DURAĞANLAŞABİLİR”

Raporda para politikasındaki sıkılaşmasının ve emtia fiyatlarındaki artışın 2021 sonundan itibaren ileriye doğru gelişme görünümünde bir durağanlaşma yaratabileceğine dikkat çekildi.

Goldman Sachs ekonomistleri tarafınca hazırlanan raporda, salgın sonrası Merkez ve Doğu Avrupa ile Ortadoğu ve Afrika vatanlarında enflasyonist olmayan bir gelişme için alan olduğu vurgulandı.

Goldman Sachs: Türkiye 2021 de yüzde 6 büyüyecek #2

HSBC DE BEKLENTİ ORANINI 2’YE KATLADI

HSBC Türkiye ekonomisine ilişkin değindiği raporda iktisat yönetiminin değiştiğini ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın sıkılaşma döngüsüne girdiğini belirtmişti.

Aralık ayı endüstri üretim verisinin peşinden gelişme tahminlerini revize ettiğini açıklayan kurum “Ekonominin 2020 son çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 2,9 büyüdüğünü öngörüyoruz. Önceki tahmininiz eksi yüzde 0.7’ydi. Bu nedenle 2020’nin tamamına ilişkin büyüme tahminimiz de yüzde 1’den yüzde 2’ye yükseldi” ifadesine yer vermişti.

Kurum 2021 yılı için gelişme tahminini de yüzde 2.1’den yüzde 4.2’ye yükseltti. Bu revizyonun daha oldukca teknik bir gelişme olduğu ifade edildi. Yukarı yönlü revizyonlara karşın senenin ikinci yarısında ekonomik aktivitede sert bir yavaşlama olacağı öngörüldü.


Okumaya devam et.

Gündem

Balıkesir’de bir mahalle karantinaya alındıManyas ilçesine bağlı kırsal Kalebayır Mahallesi’nde önceki gün 8 ailenin karantinaya alınmasının arkasından oldukca sayıda temaslı şahıs bulunmuş olduğu tespit edildi. Bunun üstüne hastalığın yayılımını önlemek amacıyla İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla mahalle 14 gün karantina altına alındı.

Manyas Kaymakamı Fatih Yıldız, kırsal Kalebayır Mahallesi’nin giriş ve çıkışlarının jandarma ekiplerince kapatılarak tedbir alındığını deklare etti.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler