Connect with us

Gündem

Fransız gazeteci Polony, Ruanda soykırımını inkar ettiği gerekçesiyle yargılanacak


Ulusal basında çıkan haberlerde, Marianne dergisinin Genel Gösterim Yönetmeni Polony’nin, 18 Mart 2018’de France Inter radyosunda, iyiler ile kötüler içinde yaşanmış olan bir vaka bulunduğunu söylererek Ruanda soykırımını inkar etmiş olduğu açıklandı.

Haberlerde, Polony’nin kamuoyuna açık şekilde “insanlığa karşı işlenen suça itiraz ettiği” sebebi öne sürülerek Paris Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkacağı kaydedildi.

Polony, basına yapmış olduğu açıklamada, “Programı dinlerseniz, ‘Elbette soykırım yapıldı’ söylediğimi duyacaksanız. (O sözlerle) liderlerin sorumluluğunu kast ediyordum.” ifadesini kullandı.

Ruanda soykırımına ilişkin emekler icra eden Ibuka derneği ve Irkçılık ve Yahudi Karşıtlığına Karşı Internasyonal Ligi, Polony hakkında 27 Temmuz 2018’de kabahat duyurusunda bulunmuştu.

İlk kez bir şahıs Ruanda soykırımını inkar etmekle hakim karşısına çıkacak.

Fransa’daki basın özgürlüğü yasasında soykırımları reddetme, küçümseme yada çirkin şekilde önemsizleştirme kabahat teşkil ediyor.

RUANDA’DA NE OLMUŞTU?

Ruanda’da 1994’te Hutular, devrin Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana’nın uçağının düşmesinden görevli tuttukları Tutsilere karşı soykırım başlatmıştı. Ülkede 100 gün devam eden katliamda 800 binden fazla Tutsi yaşamını kaybetmişti.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Son dakika haberler: Arnavutköy’de hafriyat kamyonu devrildi


class=”cf”>

Kaza, Arnavutköy Hicret Mahallesi’nde meydana geldi. Hafriyat kamyonu, inşaat alanına hafriyat dökerken park halinde bulunan otomobilin üstüne devrildi. Hafriyat kamyonu sürücüsü kazayı yara almadan atlatırken otomobil hasar görmüş oldu. Devrilen kamyon vinçler yardımıyla kaldırıldı.

Arnavutköyde hafriyat kamyonu devrildi


Okumaya devam et.

Gündem

KKTC’de kısmi sokağa çıkma yasağı 8 Mart’a kadar uzatıldıŞimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersan Saner, korona virüs salgınına ilişkin yeni Bakanlar Kurulu kararlarını deklare etti. Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu yeni kararlar doğrultusunda KKTC’de bu ayın ilk haftasından bu yana devam eden kısmi sokağa çıkma yasağı bir kez daha uzatıldı. Başbakan Saner tarafınca meydana getirilen açıklamada, daha ilkin ülke genelinde 1 Mart’a kadar yürürlükte kalacağı açıklanan kısmi sokağa çıkma yasağının 8 Mart’a kadar uzatıldığı kaydedildi. Yeni karara gore, 1-8 Mart saat 21:00’den sabah saat 05:00’e kadar sokağa çıkma yasağı devam edecek.

Üst Kurul’un yapmış olduğu tavsiye çerçevesinde, hafta içi bar, kafe, restoran şeklinde iş bölgeleri haricindeki tüm işletmeler hizmet verebilecek. Cumartesi günü ise market, fırın, kasap ve restoranlar akşam saat 20.00’ye kadar paket servisle hizmet verebilecekken, öteki işletmeler etkinlik gösteremeyecek.

Lefkoşa ve Girne’den öteki ilçelere geçişler, ilçe denetim kurullarına bağlı olurken, Girne ve Lefkoşa içinde denetim yapılmayacak. Kuaför, berber ve güzellik salonları, 3 Mart evveliyatına kadar PCR testlerini tamamlamak kaydıyla, randevulu olarak, Sıhhat Bakanlığı’nın belirleyeceği esaslar çerçevesinde işe başlayabilecek.

KKTC’DE SON 24 SAATTE 27 YENİ VAKA

KKTC Sıhhat Bakanı Ünal Üstel, ülkede son 24 saatte 5 bin 92 kontrol yapıldığını ve 16’sı mahalli olmak suretiyle 27 yeni korona virüs vakası tespit edildiğini duyurdu. Üstel, toplam olay sayısının 3 bin 383’e yükseldiğini ve 381 kişinin tedavisinin devam ettiğini aktardı. Yoğun bakımda 2 şahıs bulunduğunu belirten Üstel, 23 kişinin ise taburcu edildiğini deklare etti.


Okumaya devam et.

Gündem

TIR’ın zulasından uyuşturucu çıktı! – Son Dakika Haberler


class=”cf”>

Akşehir İlçe Güvenlik Müdürlüğüne gelen bir suç duyurusu değerlendiren Narkotik Suçlarla Savaşım ekipleri Konya-Afyonkarahisar yolundaki uygulama noktasında bir TIR’ı durdurdu. Narkotik köpeği ile meydana getirilen aramalarda, TIR’ın değişik yerlerine zulalanmış 56 tane uyuşturucu tablet, 23 gram esrar, ile 1 gram metamfetamin ele geçirildi.

Gözaltına alınan TIR sürücüsü Ceylani D. (38) ifadesi alındıktan çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler