Connect with us

Gündem

Fitch, gelişen ekonomilerin para birimlerinin güçleneceğini öngörüyorFitch Ratings, bu yıl gelişen ekonomilere yönelik ana para akışı ve gelişen ekonomilerin para birimlerinin kuvvetli olmasının beklendiğini bildirdi.


Fitch, gelişen ekonomilerin para birimlerinin güçleneceğini öngörüyor

Fitch Ratings’in bu yıl çevrim içi düzenlemiş olduğu “Kredi Görünümleri 2021” başlıklı görüşmede, koronavirüs salgınının ekonomik tesirleri ele alındı.

Türkiye’nin gelişme verilerinin de konuşulduğu görüşmede Türkiye’nin Çin’den daha çok gelişme gösterdiği dile getirildi.

“DÜNYADA BORÇLANMA ARTTI”

Fitch Ratings Direktörü James McCormack, bu yıl gelişen ekonomilere yönelik ana para akışı ve gelişen ekonomilerin para birimlerinin kuvvetli olmasının beklendiğini bildirdi. McCormack, yapmış olduğu sunumda, derecelendirilen ülkeler içinde 2019’da 19 ülkenin, geçen yıl ise yalnız Singapur’un bütçe fazlası verdiğini, genel olarak tüm dünyada borçlanmanın arttığını söylemiş oldu.

“PARA BİRİMLERİNİN GÜÇLENMESİNİ BEKLİYORUZ”

2021’de 180 ülkeden 84’ünde kamu borcunun GSYH’ye oranının artmasının beklendiğini ifade eden McCormack, bu yıl gelişen piyasalara yönelik ana para akışı, emtia tutarları ve gelişen piyasaların para birimlerinin güçlenmesinin beklendiğini kaydetti.

“TÜNELİN SONUNDA IŞIK GÖRÜNÜYOR”

Fitch Ratings Başekonomisti Brian Coulton ise tünelin sonunda ışığın göründüğünü belirterek, bu senenin ilk yarısına kadar gelişmiş ülkelerde nüfusun mühim bir kısmının aşılanmasını beklediklerini söylemiş oldu.

Coulton, bu senenin üçüncü çeyreğinde ABD’de, 2022’nin ikinci çeyreğinde ise Avrupa’da GSYH’nin salgın öncesindeki seviyelere dönmesinin öngörüldüğünü söylemiş oldu.

“ÇİN’DE TAM KAPSAMLI TOPARLANMA BAŞLADI”

Brian Coulton, Çin’in büyük oranda salgını denetim altına alabildiğini belirterek, ülkede tüketici harcamalarının tekrardan artmaya ve tam kapsamlı toparlanmanın başladığını söylemiş oldu.

“YENİ KARANTİNA UYGULAMALARI, YENİ RESESYON DEMEK”

Avrupa’da salgınla savaşım kapsamında yeni karantina tedbirlerinin alındığını hatırlatan Coulton, “Fakat bu kez ekonomi üzerindeki etkileri ilk karantina dönemindeki kadar ağır değil. Yine de yeni karantina uygulamaları, yeni resesyon demektir. Bu çok açık.” ifadelerini kullandı.

Fitch, gelişen ekonomilerin para birimlerinin güçleneceğini öngörüyor #1

“ÇİN VE TÜRKİYE POZİTİF BÜYÜYOR”

Coulton’ın sunumunda, 2020’nin üçüncü çeyreğinde yalnız Çin ve Türkiye’nin pozitif gelişme gösterdiği, Türkiye’nin yüzde 5’in üstünde büyüyerek Çin’i geride bıraktığı açıklandı.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Ayrılık iddiası Galatasaray’ı karıştırdı, Galatasaray taraftarı Terim’in evinin önünde toplandı


Süper Lig’de şampiyonluk mücadelesi veren Galatasaray, pazar günü önder Beşiktaş’a konuk olacak. Sadece sarı kırmızılı camiada gündem bu tehlikeli sonuç derbi değil. Gündem teknik direktör Fatih Terim’in yapmış olduğu çarpıcı açıklamalar ve buna karşı Mustafa Cengiz yönetiminin alacağı tutumun nasıl sonuçlanacağı…

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim’in, Yeni Malatyaspor ile oynanan Ziraat Türkiye Kupası maçından sonrasında yapmış olduğu açıklamaları büyük ses getirdi. Terim, “Transfer ayı. Herkes yazarken her yerde konuşulurken bir şey yok, ben söylerken mi var? Doğrusu bu. O konular çok uzun ama bugün, çok derin bir yalnızlık hissettim. Ben burada kişilere, gruplara değil. Galatasaray’a sözüm var. Galatasaray’a emeğim var. O sözüm de Galatasaray’a. Zaten mayıs ayında hem sözüm hem kontratım bitiyor. Bu mayısta. Onun için sözüm sözdür. Sözümde durmaya devam edeceğim. O yüzden canımız sağ olsun. Canınınız sağ olsun” sözleri yönetime oldukça net bir bildiri olarak görüldü.

Terim’in açıklamalarını “Mayıs’taki seçimde bu yönetim varsa ben yokum” şeklinde okuyan yorumcular da oldu.

Peki Terim’in açıklamalarının yönetim cephesinde yansımaları ne olacak? Onun yanıtını yarın en üst makam; doğrusu başkan Mustafa Cengiz bizzat açıklayacak. Cengiz yarın 14.00’te bir basın toplantısı düzenleyecek. Cengiz’in toplantı düzenleyeceği haberiyle beraber kulisler de derhal kaynamaya başladı. “Cengiz, Terim ile yollarını ayıracak”tan  tutun da “B planı Sumudica”ya kadar inanılmaz iddialar konuşulmaya başlandı.

Bilhassa Sumudica iddiası bazı kurultay üyeleri tarafınca toplumsal medyada dile getirildi.

Bu gelişmelerin arkasından bine yakın Galatasaray taraftarı Fatih Terim’in Tarabya’daki evinin önünde toplanıp, “Yönetim istifa, Terim’le sonsuza..” diye tezahürat yapmış oldu.


Okumaya devam et.

Gündem

Türkiye’de son 24 saatte 173 can kaybı 9 bin 554 yeni vaka
Sıhhat Bakanlığının Kovid-19 bilgilendirme sayfasında Türkiye’nin güncel koronavirüs tablosu kamuoyuyla paylaşıldı. Tabloya bakılırsa son 24 saatte 173 şahıs korona virüsten yaşamını yitirdi, toplam can kaybı 23 bin 325’e terfi etti.


Toplamda 26 milyon 729 bin 595 kontrol yapılmış oldu. Bugün meydana getirilen 173 bin 603 testten, 9 bin 554 yeni olay sayısı, 971 de yeni hasta sayısı olduğu açıklandı.


Toplam olay sayısının 2 milyon 355 bin 839 olduğu, bugün iyileşen 9 bin 463 kişiyle beraber toplam iyileşen hasta sayısının 2 milyon 227 bin 927’a yükseldiği, toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 4,5, ağır hasta sayısının ise 2 bin 652 olduğu açıklandı.

Okumaya devam et.

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘Rauf Denktaş’ paylaşımıCumhurbaşkanı Erdoğan, Telegram hesabından yapmış olduğu paylaşımda, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türkü’nün haklı mücadelesine birlikte yıllarca omuz verdiğimiz Rauf Denktaş’ı unutmayacağız. Vefatının dokuzuncu yılında, 2004 yılından bir fotoğraf karesiyle Rauf Bey’i rahmetle yad ediyorum” ifadelerini kullandı.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler