Connect with us

Gündem

‘Ev kadınına sosyal güvenlik hakkı’CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “yoksulluğu en derin yaşayan kesim” olarak tanımladığı ev kadınları ile bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, online toplantıda “geçim sıkıntısından” yakınan kadınlara, “Bu tabloyu değiştireceğiz ama elbirliği ile değiştireceğiz” dedi. Kılıçdaroğlu ev kadınlarının sosyal güvenlik haklarının mutlaka olması gerektiğini de söyledi.

SORUNLARINI DİNLEDİ

Konuşmalarında sıklıkla “Kadın yoksulluğu en derin yaşayan kişidir” diyen Kılıçdaroğlu, farklı illerden 72 ev kadını ile online olarak bir araya geldi. Ev kadınları, yaşadıkları sosyal ve ekonomik sorunları anlattı. Kadınlar zamlardan, geçim sıkıntısından, çocuklarının eğitiminden ve işsizlikten yakındı. Kadınların sorunlarını dikkatle dinleyerek not alan Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

‘MUTFAKTA YANGIN VAR’

class=”cf”>

“Sorun var, mutfaklarda yangın var, büyük sıkıntılar çekiyorsunuz. Türkiye’de 10 milyon genç maalesef işsiz. Cumhuriyet tarihinde bu kadar işsiz genç olmamıştı. Tabii en büyük sıkıntıyı ev hanımları çekiyor. Evde mutfaktan, çocukların beslenmesinden sorumlu. Haklı olarak bütün annelerin en büyük özlemi, çocuklarının güzel bir okula gitmesi, başarılı olması, bir yerde iş bulması ve mutlu olması. Ama bu gün yaşadığımız şartlar çok ağır.

‘TORPİL KALKMALI ‘

Torpil denen şeyin maalesef kalkması lazım. Hak edenin bir yerlere girmesi azım. Biliyorum, gençlerin bir kısmında umutsuzluk var ama anneler size söz veriyorum. Bütün bu haksızlıkları bitirmek mümkün. Ama bunları bitirmek için ortak çalışmak lazım. Ev hanımlarının sosyal güvenlik haklarının olması lazım. Eskiden ev hanımları sosyal güvenlikten yararlanabiliyor, zamanı gelince de emekli olabiliyorlardı. Maalesef 2008’de yapılan bir kanun değişikliği ile sadece Bağ Kur üzerinden, o da isteğe bağlı olabilirse, emekli olabiliyor ama diğer sosyal güvenlik haklarından yararlanamıyorlar.

‘AİLE SİGORTASI OLMALI’

Bizim bir projemiz daha var. Biz Aile Destekleri Sigortası diye bir sigorta dalını hayata geçirmeye çalışıyoruz. Aile Destekleri Sigortası’nın temel hedefi şu: Geliri olmayan veya geliri belli rakamın altında olan ailelere doğrudan devletin destek vermesidir. Güzel bir Türkiye’yi kadınların sayesinde kuracağız. Çünkü sizin yaşadığınız sorunların büyük kısmını beyleriniz yaşamıyor.”


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

İzmir Kınık’ta yaşlı kadın yanarak hayatını kaybetti


Vaka, dün saat 19.00 sıralarında Kocaömer Mahallesi Geven Sokak üstünde bulunan bir evde meydana geldi. İddiaya gore, ağıldan eve dönen Hasan Çiçek (88) duman kokusunu fark etti. İçereye girdiğinde eşi Fatma Çiçek’i yerde haraketsiz gören Hasan Çiçek komşularından yardım istedi.

Eve gelen komşuları durumu sıhhat ve jandarma ekiplerine bildirdi. Sıhhat ekipleri, Fatma Çiçek’in vücunda yanıklar olduğu ve yaşamını kaybettiğini belirledi.

Jandarma ekipleri evde araştırma yaparken Fatma Çiçek’in yiyecek yapmış olduğu sırada ocaktaki ateşin elbisesini tutuşturduğu ve alevlerin içinde kalmış olduğu iddia edildi.

Savcının incelemesinin peşinden Fatma Çiçek’in cesedi  kati ölüm nedenin belirlenmesi için İzmir Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Jandarmanın vakayla ilgili başlatmış olduğu soruşturması sürüyor.

 


Okumaya devam et.

Gündem

Dışişleri Bakanlığı’ndan Myanmar açıklaması: Sivil halka karşı orantısız güç kullanımını şiddetle kınıyoruz


class=”cf”>

Bakanlıktan meydana getirilen yazılı açıklamada, Myanmar’da 1 Şubat’ta düzenlenen askeri darbe sonrasında ülkedeki istikrarın giderek bozulduğunun büyük kaygıyla gözlemlendiği açıklandı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bugün, güvenlik güçlerinin barışçıl gösteriler düzenleyen sivil halka karşı uyguladığı ve çok sayıda sivilin yaşamını yitirmesine yol açan orantısız güç kullanımını, şiddetle kınıyoruz. Ülkede barış ve istikrarın sağlanması için demokrasinin yeniden tesisine yönelik adımların bir an önce atılması, barışçıl göstericilere karşı uygulanan şiddetin derhal durdurulması çağrısında bulunuyoruz.”

MYANMAR’DAKİ ASKERİ DARBE

Myanmar ordusu, kendine yakın siyasal grupların, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarını ortaya atması ve ülkede siyasal gerilimin yükselmesinin arkasından 1 Şubat’ta yönetime el koymuştu.

Ordu, Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Çii başta olmak suretiyle pek oldukça yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve 1 yıllığına muhteşem hal duyuru etmişti.

class=”cf”>

Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği başta olmak suretiyle internasyonal cemiyet, darbeyi kınamış; Türkiye, en sert tepki veren ülkelerin başlangıcında yer almıştı. ABD, Kanada ve İngiltere, darbede rol oynayan askeri yetkililere yaptırım sonucu almıştı.

Myanmarlılar, 6 Şubat’ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlamış, güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonucu can kayıpları yaşanınca protestolara katılım artmıştı.

Ülkede geniş katılımlı gösteriler ve gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmaları sürüyor.


Okumaya devam et.

Gündem

Sağlık Bakanlığı, son koronavirüs tablosunu paylaştı


Sıhhat Bakanlığı’nın web sitesinde yer edinen Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’nun güncel verileri paylaşıldı.

Türkiye’de koronavirüs sebebiyle 66 yurttaşın daha yaşamını yitirdiğini, 8 bin 424 kişiye olay, 610 kişinin koronavirüs hastası olarak tespit edildiğini bildirdi. 

Koronavirüs sebebiyle 28 bin 569 şahıs yaşamını yitirirken, koronavirüs olay sayısı 2 milyon 701 bin 588’e terfi etti. Bugün iyileşen sayısı 6 bin 511 oldu.  

AĞIR HASTA SAYISI BİN 191

Tabloya bakılırsa, toplam kontrol sayısı 33 milyon 175 bin 16, toplam ağır hasta sayısı bin 191, toplam iyileşen sayısı 2 milyon 572 bin 234, bugünkü kontrol sayısı 109 bin 639 olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’nin 28 Şubat 2021 güncel koronavirüs tablosu şöyleki:


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler