Connect with us

Gündem

Ermenistan’ın Azerbaycan’da işlediği savaş suçları raporla dünyaya duyurulacak

Kamu Başdenetçisi Haysiyet Malkoç, Ermenistan silahlı gücünün Azerbaycan’da işlediği savaş suçlarının anlatıldığı raporu, bu haftadan itibaren Türkiye ve dünyadaki alakalı müessese ve kuruluşlar ile Avrupa Birliği ülkelerinin meclislerinin insan hakları komisyonlarına göndereceklerini bildirdi.

Kamu Denetçiliği Müessesesince (KDK), Azerbaycan’ın Dağlarla kaplı Karabağ bölgesinde yaşanan savaşta Ermenistan silahlı gücünün yaptığı insan hakları ihlallerine ait rapor hazırlandı. Raporla alakalı izahlarda bulunan Malkoç, ombudsmanların iki görevinin bulunduğuna işaret ederek, bunlardan ilkinin ülkede kamu hizmeti sunan idare ile yurttaşlar arasındaki meseleleri ara buluculuk metoduyla gidermek, ikincisinin de milli ve beynelmilel alanda insan haklarının savunması ve geliştirilmesi için çalışmalar yapmak olduğunu söyledi.

Raporun hazırlanma sürecinde, Azerbaycan’a gittikçe Ermenistan silahlı gücünün saldırılarında zarar gören sivil yerleşim yerlerinde incelemelerde bulunduklarını anlatan Malkoç, “Azerbaycan’a yaptığımız yolcuda, bilhassa savaş alanları dışındaki sivil ikamet alanlarında, Gence, Terter, Goranboy, Ağdam hem de Bakü civarında füzelerle vurulan yerleri dolaştık. Gence, savaş alanının kilometrelerce dışında olmasına karşın Ermenistan’dan atılan füzelerle vuruldu, Terter de aynı şekilde vuruldu” dedi.

“BİLEREK SİVİL İKAMET ALANLARINI VURMAK BİR İNSANLIK SUÇUDUR”

Malkoç, Ermenistan’ın saldırıları neticesi 94 sivil Azerbaycan yurttaşının yaşamını yitirdiğini, 414’ünün de yaralandığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Savaşın olmamasını hepimiz umarız fakat uluslararası hukuka göre yasal müdafaa ve benzeri nedenlerle savaş cephede olabiliyor. Ama isteyerek, bilerek savaş cephesinin 100-150 kilometre ötesindeki sivil ikamet alanlarını vurmak bir insanlık suçudur. Bu, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde belirtilen temel haklara, Cenevre Sözleşmesi’ne terstir”

“YASAK SİLAHLARIN, BOMBALARIN NASIL KULLANILDIĞINI GÖRDÜK”

Azerbaycan’daki incelemelerinde, saldırıların elim neticelerine şahitlik ettiklerini ifade eden Malkoç, “Saldırılar neticesi can veren insanların yakınlarıyla, yaralananlarla konuştuk. Annesi ve babasını kaybeden çocuklarla konuştuk. Yıkılan okulları, haneleri gördük. İbadethanelerin bu saldırılardan dolayı uğradıkları zararı gördük. Çevrenin nasıl tahrip edildiğini gördük. Yasak silahların, bombaların nasıl kullanıldığını gördük. Raporda hepsini anlattık” diye konuştu.

“SALDIRILARIN KRONOLOJİK SIRALAMASINI YAPTIK”

Malkoç, 7 bölümden oluşan raporda, “Dağlarla kaplı Karabağ Meselesi”, “Yerinde İnceleme Neticesinde Ele geçirilen Tespitler”, “İnsan Hakları Açısından Çatışmaların Değerlendirilmesi” gibi başlıkların bulunduğunu belirterek, “Bunun dışında raporumuzda, Ermenistan silahlı kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen saldırıların kronolojik sıralamasını yaptık. Ermenistan silahlı kuvvetlerinin saldırıları neticesi yaşamını yitiren sivillerin resimlerini ve nerelerde şehit edildiklerini ayrı ayrı inceledik.” bilgisini paylaştı.

KDK olarak hazırladıkları raporla tarihe not düşmek istediklerini söyleyen Malkoç, şunları kaydetti: “Savaş suçu işleyenlerin, sivilleri katledenlerin, etrafı tahrip edenlerin, gecenin 01.00’inde 1 yaşında olan çocukları veya yaşlıları, savaşla alakalı olmayanları öldürenlerin tespitini yaparak, bunların uluslararası mahkemede yargılanması için gayret göstermeye çalıştık. Raporu, bu haftadan itibaren Türkiye’deki alakalı kurum ve kuruluşlar ile dünyadaki bütün insan hakları kurumlarına, ombudsmanlara ve insan hakları müdafaa edicilerine göndereceğiz. Avrupa Birliği ülkelerinin meclislerinin insan hakları komisyonlarına göndereceğiz. Ayrı olarak tabii Azerbaycan’a da göndereceğiz. İnsanlık ve insan hakları yerine sorumluluğumuzu yerine getirmeye çalıştık. Bundan sonrası uluslararası diğer kurumların işi. Bu suçları işleyenleri, sivilleri katledenleri, Cenevre Sözleşmesi’ne, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve İnsan Hakları Global Bildirgesi’ne ters davrananları yargılamak için savcıların, mahkemelerin önüne çıkarmak, elbette başkalarının da sorumluluğundadır. Bize düşen görev bunları kayıt altına almaktır.”

 

Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Cahit Özkan fezlekelerle ilgili “Gerekli adımları atacağız” dediTBMM’de düzenlemiş olduğu basın toplantısında konuşan AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Meclis’e gelen fezlekelerle ilgili açıklamalarda bulunmuş oldu.

Özkan, HDP’li milletvekillerinin Meclis gündemine gelen fezlekelerine ilişkin, “Bu topraklarda barış içinde yaşamamıza engel olmak isteyen, ucu dışarda olan terör örgütlerinin desteklediği, içimizde ve dışımızda dahili ve harici ne kadar Türkiye düşmanı varsa; terör suçları başta olmak üzere, anayasal düzenimize karşı suçlar başta olmak üzere şu anda parlamentomuzda yaklaşık 1300 dokunulmazlık dosyası bulunmakta. Meclis’e ulaşan fezlekelerle alakalı milletimiz bizlere, ‘Anayasal düzene karşı suç işleyenlere sessiz mi kalacaksınız?’ diye soruyorlar. Hukuk ve anayasa çerçevesinde, terör örgütünü destekleyen bütün milletvekilleriyle ilgili gerekli adımları atacağız. Bu anlamda hükümetimizin kararlılığı tamdır” dedi. 

Özkan, yeni Anayasa çalışmalarıyla ilgili “milletimizin beklentisi, siyasetin de milletimize borcudur” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU

HDP’li 9 vekil Fatma Kurtulan, Garo Paylan, Hüda Kaya, Meral Danış Beştaş, Hakkı Saruhan Oluç, Serpil Kemalbay Pekgözegü, Sezai Temelli, Pero Dundar ile Pervin Buldan hakkında fezleke düzenlenmişti.

Aralarında HDP milletvekillerinin de bulunduğu 33 dokunulmazlık fezlekesi TBMM Başkanlığı’na dün sunulmuştu. Şentop, HDP’li 9 milletvekili hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan fezlekelerle ilgili, “Dün akşam 33 fezleke Meclis’e ulaştı. İçinde HDP’li vekillerin fezlekeleri de var” demişti.


Okumaya devam et.

Gündem

Zonguldak’ta bir iş yerinin deposunda 1150 litre etil alkol ele geçirildi


class=”cf”>

İl Güvenlik Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Savaşım Şubesi ekipleri, halk sağlığının korunmasını sağlamak amacıyla yürütülen emek harcama kapsamında, şehir merkezindeki bir iş yerinin deposunda arama yapmış oldu.
Takımlar, düzmece alkol yapımında kullanılan 575 şişe olmak suretiyle 1150 litre etil alkol ele geçirdi.
İş yeri sahibi hakkında adli işlem yapılmış oldu.


Okumaya devam et.

Gündem

Almanya’da berberler 11 hafta aradan sonra yeniden açıldıAlmanya’da koronavirüs salgınıyla savaşım kapsamında 16 Aralık’ta hizmete kapatılan kuaför ve berber salonları tekrardan müşterilerine kapılarını açtı.


Koronavirüs salgınında üçüncü evreden söz eden Almanya Başbakanı Angela Merkel ve eyaletlerin başkanlarının iki hafta ilkin aldıkları karar doğrultusunda belirli kurallara riayet etmek şartıyla kuaför ve berber salonları bugün tekrardan hizmete başladı.

Almanlar 2,5 ay aradan sonrasında kuaföre gidebildi. Uzun süredir kapalı olan kuaförlerin tekrardan açılması ile yoğunluk yaşandığı gözlendi.

“2,5 AY KAPALIYDIK”

Köln’de 20 senedir kuaförlük meydana getiren Filiz İlboğa, açılma kararını fazlaca iyi karşıladıklarını belirterek, “2,5 ay kapalıydık. Zor zamandı. Çok yoğunuz şu an randevularımız dolu.” dedi.

“BUGÜNE KADAR BANA ULAŞAN BİR DEVLET YARDIMI OLMADI”

İlboğa, kapandıkları dönemden bu yana kendilerine söz verilen devlet yardımlarının hala ulaşmadığını vurgulayarak, “Ailemin desteğiyle ayakta kalabildim. Bugüne kadar bana ulaşan bir devlet yardımı olmadı. Birkaç arkadaşım dükkanlarını kapatmak zorunda kaldı. Bundan sonra ne kadar açık kalacağız, ne zaman kapanacağız diye endişeli bir bekleyişimiz de var.” diye konuştu.

MÜŞTERİLER FORM DOLDURUYOR, MASE TAKMAK İSE ZORUNLU

Kuaförlere gelenler ilkin hazırlanan kişisel bilgiler formunu doldurmak zorunda kalıyorlar. Maske ve mesafe kuralına uymayanlar kuaförlere kabul edilmiyor.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Exit mobile version
Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler