Connect with us

Gündem

Erdoğan’dan yüksek faiz çıkışıAKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nde Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erkan Güral ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkan satır başları şöyleki:

“Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği anlaşmamızı güncelleme çalışmalarımız sürüyor.”

“Reform gündemimizle ilgili yoğun bir hazırlık dönemini geride bıraktık. Yakında kapsamlı reform paketimizi kamuoyuyla paylaşacağız.”

 “(Ekonomik büyüme) Yeni hamlelerle Türkiye’yi değişen küresel değer zincirinin önemli bir oyuncusu haline getireceğiz.”

“Yüksek faize kesinlikle karşıyım. Bizim arkadaşlar kızıyor biliyorum ama kusura bakmasınlar eğer ben bu ülkenin başkanıysam, cumhurbaşkanıysam, bunu anlatmaya devam edeceğim. Çünkü ben yüksek faizle ülkenin kalkınacağına inanmıyorum.”

“Sağlık harcamalarındaki ilave artışlar sebebiyle bütçeye gelen bu ilave yüklere rağmen mali disiplinden taviz vermemekte kararlıyız.”

“2021 yılı için bütçe açığını milli gelirin yüzde 3,5’i seviyesinde tutmayı yeni hedef olarak belirledik.”

AYRINTILAR GELİYOR…


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

İçişleri Bakanlığı normalleşme sürecinde merak edilen soruları cevapladı 81 il risk durumuna gore 4 kategoriye ayrıldı. İçişleri Bakanlığı 1 Mart Pazartesi’den itibaren başlamış olan kontrollü normalleşme dönemine dair dört gözle beklenen soruları yanıtladı.

HES KODU ZORUNLU MU?

Genelge ile restoranların açık ve kapalı alanları için ayrı ayrı olacak şekilde yüzde 50 kapasite ile 07.00-19.00 saatleri içinde emek vermesi öngörülen lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi benzer biçimde tüm yeme-içme yerlerine girişte tüm müşterilerin HES kodu sorgulamasının yapılması mecburi.

DERNEK LOKALLERİ GENELGEYE TABİ Mİ?

Düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan illerdeki dernek lokalleri de genelge ile kıraathane ve çay bahçeleri için öngörülen şartları sağlamak koşuluyla akşam 19.00’a kadar açık olabilecek.

Yalnız dernek üyelerine yüzde 50 kapasite şartına uygun şekilde hizmet verebilecek olan dernek lokallerinde oyun (kağıt, okey vb.) oynanmasına müsaade edilmeyecek.

Devasa yükseklikte risk grubunda bulunan illerde dernek lokalleri kapalı kalmaya devam edecek.

KAHVEHANELER VE KIRAATHANELERDE OYUN OYNANABİLECEK Mİ?

Düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan illerdeki kahvehaneler, kıraathaneler, çay ve kır bahçeleri ile dernek lokallerinde salgınla savaşım tedbirleri çerçevesinde oyun (kağıt, okey vb.) oynanmasına müsaade edilmeyecek.

Devasa yükseklikte risk grubunda bulunan illerde kahvehane, kıraathane benzer biçimde oyun oynanan iş bölgeleri, kapalı kalmaya devam edecek.

Bar, pavyon, gazino, taverna ve nargile salonu/kafe benzer biçimde iş bölgeleri genelge kapsamında mı?

Bar, pavyon, gazino, taverna ve nargile salonu/kafe benzer biçimde iş bölgeleri 02.03.2021 tarih ve 3514 sayılı genelge kapsamında olmayıp bu iş yerlerinin önceki genelgeler çerçevesinde tüm illerde kapalı tutulmasına devam edilecek.

İNTERNET KAFE/SALONU, ELEKTRONİK OYUN SALONU, BİLARDO SALONU, LUNAPARK

Düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan illerdeki web kafe/salonu, elektronik oyun salonu, bilardo salonu, lunapark benzer biçimde oyun ve eğlence bölgeleri genelgede belirtilen yüzde 50 kapasite sınırı ile 07.00-19.00 saatleri içinde çalışabilecekler.

TEKEL BÜFELERİ

Tekel büfeleri sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayan süre ve günlerde kendileri için belirlenen usul ve esaslar ile açılış ve kapanış saatlerine uymak koşulu ile etkinlik gösterebilecek olup, tekel büfeleri sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde kapalı kalmaya devam edecek.

60 YAŞ ÜSTÜ VE 20 YAŞ ALTI YURTTAŞLAR

Bakanlık, ‘Sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek olan yüksek ve oldukça yüksek risk grubundaki illerde bulunan 65 yaş ve üstü yurttaşlarımız ile 20 yaş altı evlatlarımızın ve gençlerimizin şehirlerarası seyahatleri iyi mi olacak?’ sorusuna da cevap verdi.

Çıkış, varış ve güzergah illerinde yüksek ya da oldukça yüksek risk grubundaki iller bulunması halinde 65 yaş ve üstü yurttaşlarımız ile 20 yaş altı çocuklarımız/gençlerimizin şehirlerarası seyahatleri halihazırdaki uygulamadaki benzer biçimde izne doğal olarak olup 30.11.2020 tarih ve 20076 sayılı genelgede belirlenen esaslar çerçevesinde gezi izin kurullarından gezi izin belgesi düzenlenmesi uygulamasına devam edilecek.

Çıkış, varış ve güzergah illerinde bir tek düşük ve orta risk grubundaki illerin bulunması halinde ise bu yaş grubundaki vatandaşların şehirlerarası seyahatleri için izin alınması gerekmeyecek.

Ek olarak 20 yaş altı gençler ve çocuklar yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile herhangi bir risk grubu ayrımı yapılmaksızın ve izne doğal olarak olmaksızın şehirlerarası seyahat yapabilecekler.

Düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan illerde 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile 20 yaş altı gençler ve çocuklar kent içi toplu ulaşım araçlarını kullanabilecekler.

Devasa yükseklikte risk grubundaki illerde ise 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile 20 yaş altı gençler ve çocuklar için kent içi toplu ulaşım araçlarını kullanımına dair kısıtlamaya devam edilecek.

CENAZELER VE TAZİYELERDE UYGULAMA NASIL OLACAK?

Düşük ve orta risk grubunda yer edinen illerde, Sıhhat Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Emek harcama Rehberinde belirtilen kurallara uyulmak kaydıyla cenazelere katılacak şahıs sayısına ilişkin herhangi bir engelleme uygulanmayacak.

Yüksek ve oldukça yüksek risk grubunda bulunan illerde ise halen uygulanmakta olduğu benzer biçimde cenazelere katılım 30 şahıs ile sınırlandırılacak.

Tüm risk gruplarında taziye evlerinin kapalı tutulmasına devam edilecek ve evlerde yada başka yerlerde toplu taziye uygulamasına izin verilmeyecek.

HAMAM, SAUNA, MASAJ SALONU GİBİ YERLER SON GENELGEYE TABİ Mİ?

Hamam, sauna ve masaj salonu benzer biçimde iş bölgeleri düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan illerde 07.00-19.00 saatleri içinde yüzde 50 kapasite sınırı uygulanmak şartıyla etkinlik gösterebilecekler.

Devasa yükseklikte risk grubunda bulunan illerde ise hamam, sauna, masaj salonu benzer biçimde bölgeler 30.11.2020 tarih ve 20077 sayılı genelge doğrultusunda yeni bir karar alınıncaya kadar kapalı kalmaya devam edecekler.

KAMU KURUMLARINDAKİ KAPALI ÇAY OCAĞI/KANTİNLERİ

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki çay ocağı ve kantinler, Sıhhat Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Emek harcama Rehberinde bu iş bölgeleri için yer edinen esaslara uyulmak kaydıyla etkinlik gösterebilecekler.

RESTORANLARDA CANLI MÜZİK YAYINI YAPILABİLİR Mİ?

21/12/2020 tarih ve 21153 sayılı genelge, 02/06/2020 tarih ve 8591 sayılı genelge ile 30/05/2020 tarih ve 8556 sayılı genelgede açıkça belirtildiği suretiyle dans, oyun vb. amaçlı olanlar başta olmak suretiyle canlı müzik mevzusunda engelleme getirilmiş olup, restoranlarda canlı müzik etkinliğine izin verilmeyecek.


Okumaya devam et.

Gündem

Kayseri’de uyuşturucu operasyonu: 5 gözaltı


class=”cf”>

Kayseri’de uyuşturucu operasyonu: 5 gözaltı

İl Güvenlik Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Savaşım Şube Müdürlüğü ekipleri, uyuşturucu ticareti meydana getiren kişilerin yakalanmasına yönelik emek verme başlattı. Bu kapsamda Kocasinan ve Talas ilçelerinde belirlenen 2 eve operasyon düzenlendi. Operasyonda Mehmet D., Mehmet S., Muhammet İ., İbrahim B. ve Muhammet A. uyuşturucu ticareti yaptıkları iddiasıyla gözaltına alındı. Evlerde meydana getirilen aramada toplam 586 gram metamfetamin ele geçirildi. Şüpheliler, Güvenlik Müdürlüğü’ndeki işlemlerin peşinden adliyeye sevk edildi.


Okumaya devam et.

Gündem

‘İzmir Gevreği’ne coğrafi işaret almak için başvurulduİzmir Gevreği’nin, pişirilme şekli, görüntüsü ve tadı öteki illerde üretilen simitlerden değişik. Şehir de bu lezzetini tescilleyerek ileriki nesillere aktarmak istiyor.


'İzmir Gevreği'ne coğrafi işaret almak için başvuruldu

İzmir Pide ve Gevrekçiler Odası Başkanı Şükrü Erişen, öteki illerde satılan simitlerden görünüm, lezzet ve şekli açısından değişik olan “İzmir Gevreği”ni, coğrafi işaret tescili alarak kendilerine özgü bu lezzete kimlik kazandırmaya çalışıyor.

Erişen, yapmış olduğu açıklamada “İzmir Gevreği” için Türk Patent ve Marka Kurumuna yaptıkları başvurunun değerlendirme aşamasında bulunduğunu, üretim yöntemi ve tadı öteki illerdeki simitlerden değişik olan İzmir Gevreği ile ilgili farkındalık yaratmak istediklerini belirtti.

“İZMİRLİLER ‘SİMİT’ DEMEZ, ‘GEVREK’ DER”

İzmir Gevreğinin kendine özgü lezzete haiz bulunduğunu kaydeden Erişen, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“İzmirliler ‘simit’ demez, ‘gevrek’ der. Hakkaten de İzmir Gevreği öteki illerde satılan simitlerden hem görünüm hem lezzet hem de üretim şekli açısından farklıdır. İzmir Gevreği ilkin pekmezde sonrasında fırında iki kere pişer. Adı üstünde gevrek gevrek pişer. Hamur harcını yoğrulup sıcak pekmez kazanında bir dakikaya yakın haşlanıp kabartılır, sonrasında susama bulanıp fırında pişirilir.

DİĞER İLLERDE ÜRETİMİ FARKLI

Öteki illerde ise üretim farklıdır. Mesela İstanbul simidi üretiminde hamur harcı soğuk pekmez kazanına sokulup susamlanır ve fırına verilir. Bu şekilde iki ürün içinde lezzet ve görünüm farkı da oluşur. Biz gevreğin mideye gitmeden ilkin göze de hitap etmesi icap ettiğini düşünüyoruz. İzmir Gevreğinin tescilini alacağız ve kentimizin mühim bir değerinin adını, özelliklerini koruma altına alacağız, gelecek nesillere taşıyacağız.”

 İzmir Gevreği ne coğrafi işaret almak için başvuruldu #1

(İzmir Gevreği)

simit

(Simit)


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler