Connect with us

Gündem

Ekonomik faaliyet hafif şekilde arttıFed, Federal Açık Piyasa Komitesince dikkate alınan ve Amerikan ekonomisinin nabzını tutan “Bej Kitap” raporunun ocak sayısını yayınladı.


Fed: Ekonomik faaliyet hafif şekilde arttı

ABD Merkez Bankası (Fed), ekonomik faaliyetin son dönemde hafifçe şekilde arttığını belirterek koronavirüs aşılarına ilişkin beklentinin bu yılki büyümeye yönelik iyimserliği desteklediğini sadece olay sayısındaki artışın söz mevzusu iyimserliği azalttığını bildirdi.

Bankanın 12 şubesinden gelen analizlerle hazırlanan raporda, bundan önceki Bej Kitap (Beige Book) raporunun yayınlandığı Aralık 2020’den bu yana bir çok Fed şubesinin ekonomik faaliyetin hafifçe şekilde arttığını bildirdiği ifade edildi.

ARTAN VAKALAR İYİMSERLİĞİ AZALTIYOR

Raporda, tüketici harcamalarına ilişkin raporlamaların karışık bir seyir izlediği belirtilerek bazı şubelerin koronavirüs vakalarındaki artış ve önlemlerin sıkılaşması sebebiyle perakende satış, eğlence ile konaklama hizmetlerine olan talebin azaldığını bildirdiği kaydedildi.

ÇEVRİM İÇİ SATIŞLAR YOĞUNLAŞTI

Geçen ay dinlence sezonunda çevrim içi satışların yoğunlaştığına işaret edilen raporda, otomobil satışlarının bir miktar zayıfladığı, enerji sektöründeki faaliyetin ise salgının başlangıcından bu yana ilk kez arttığı ifade edildi.

Raporda, tedarik zincirinde yaşanmış olan zorluklara karşın neredeyse tüm bölgelerde üretim faaliyetlerinin toparlanmaya devam etmiş olduğu bildirildi.

BÜYÜME TAHMİNİ

Fed’in raporunda, “Koronavirüs aşılarına ilişkin beklenti, 2021’deki büyüme için iyimserliği desteklese de bu iyimserlik, virüsün son zamanlarda yeniden canlanması ve kısa vadeli iş koşulları üzerindeki etkilerine dair endişelerle hafifledi.” değerlendirmesinde bulunulmuş oldu.

Fed: Ekonomik faaliyet hafif şekilde arttı #1

EĞLENCE VE KONAKLAMA SEKTÖRLERİNDE İŞTEN ÇIKARMALAR YENİDEN BAŞLADI

Bölgelerin çoğunun yavaş da olsa istihdamın arttığını bildirdiğine işaret edilen raporda, artan sayıda bölgenin ise önceki raporlama dönemine kıyasla istihdam seviyelerinde düşüş yaşamış olduğu aktarıldı.

Raporda, iş gücü talebinin imalat, inşaat ve ulaştırma sektörlerinde kuvvetli olduğu vurgulanarak bazı işverenlerin bilhassa başlangıç seviyesi ve saha pozisyonları için nitelikli işçi bulmakta zorlandıklarına, personel eksikliği yaşadığına yer verildi.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

S&P Türkiye’nin kredi notunu teyit etti, görünümü değiştirmediInternasyonal kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, Türkiye’nin yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin dört aşama altında “B+” olarak belirlerken; not görünümünü değiştirmeyerek “durağan”da bıraktı.


Okumaya devam et.

Gündem

Trabzon'da korkunç kaza! Araçlar hurdaya döndü
Trabzon’un Maçka ilçesinde iki otomobilin çarpışması sonucu 1 şahıs öldü, 5 şahıs yaralandı.


Okumaya devam et.

Gündem

İspanya’da vaka ve can kayıplarındaki artış alarm veriyor
İspanya‘da Sıhhat Bakanlığının güncellediği Kovid-19 verilerine nazaran son 24 saatte 400 artışla Kovid-19 kaynaklı ölü sayısı 55 bin 441’e çıktı.


Dünden bugüne 42 bin 885 yeni vakanın görüldüğü ülkede olay sayısı da 2 milyon 499 bin 560’a ulaştı.


İspanya’da 10 Aralık’ta 188 olan her 100 bin kişide tespit edilen Kovid-19 olay sayısı Noel tatilinin arkasından her gün yükselerek bugün 828’i buldu. Avrupa Birliği (AB), bu sayının 250’nin üstünde olduğu bölgeleri riski bölge olarak tanımlıyor.


Ayrıca salgına karşı 25 Ekim’den bu yana ülke genelinde muhteşem hal (OHAL) tatbik eden İspanya’da mahalli yönetimlerin inisiyatifiyle mevcut tedbirler son bir haftadır sıkılaştırıldı.


Ülkenin büyük bölümünde gece sokağa çıkma yasağının başladığı saatler öne çekilirken, özgür dolaşım kısıtlamaları artırıldı ve azami toplanma sayısı 6’tan 4’e indirildi.


Öteki taraftan İspanya’da 27 Aralık’ta başlamış olan Kovid-19 aşılaması kapsamında şu ana kadar aşı olanların sayısı 1 milyon 200 bini geçti.


Portekiz’de can kayıpları en üst seviyeye çıktı


Portekiz‘de Sıhhat Genel Müdürlüğünün güncellediği verilere nazaran Kovid-19’dan son 24 saatte 234 şahıs yaşamını kaybederken, bu şimdiye kadar tespit edilen en yüksek günlük ölü sayısı oldu.


Salgından meydana gelen can kaybının 9 bin 920’ye çıkmış olduğu ülkede, toplam olay sayısı da dünden bugüne 13 bin 987 artışla 600 bin 136’ya ulaştı.


Portekiz’de, mevcut durumda Kovid-19 hastalarından 715’inin yoğun bakımda olduğu bilgisi paylaşıldı.


Kovid-19 aşılarına 27 Aralık’ta başlamış olan Portekiz’de son 1 haftadır genişletilen OHAL kapsamında, salgının yoğun görüldüğü yerlerde özgür dolaşımın kısıtlanması ve hafta sonu şehirler arası seyahatin yasaklanması, gece sokağa çıkma yasağı, bar, restoran ve alışveriş merkezlerinin emek harcama saatlerinin düşürülmesi tedbirleri uygulanıyor.


İlkokullar haricinde tüm okulları iki hafta süreyle kapatma sonucu alan sol azınlık hükümeti, halktan mecburi olmadıkça sokağa çıkmamasını istiyor.


(AA)

Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler