Connect with us

Gündem

Dünyada yeni yıl kutlamaları sönük geçti


Dünya genelindeki oldukça sayıda ülke, olay sayılarındaki artışla başa çıkmaya çalışırken, yeni yıl kutlamaları Covid-19 salgınının gölgesinde yapılmış oldu.

Sydney’den New York’ta birçok kentteki havai fişek gösterileri ve öteki kamuya açık toplanmalar iptal edildi. Uğramış olduğu mutasyonla bulaşıcılığı daha da artan koronavirüs sebebiyle, bilhassa Avrupa’daki kutlamalar sönük geçti.

Fransa’da Yeni Yıl partilerine engel olmak ve gece sokağa çıkma yasağını uygulamak için 100 bin polis ve jandarma gröv yapmış oldu. Bir yıl ilkin süregelen salgında dünya genelinde şu ana dek 1,8 milyon şahıs ölürken, 81 milyon olay tespit edildi.

Avrupa’da neler oldu?

Fransa’da hükümet dün akşam saat 20:00’den itibaren şehirlerde görünür güvenlik güçleri varlığının bulunmasını emrederken, Paris’te metro hatlarının yarısı çalıştı.

Şu ana dek iki kez engelleme önlemlerinin uygulanmış olduğu Fransa’da barlar, restoranlar ve kültürel mekanlar yeni yılda da kapalı olacak.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yeni yıl konuşmasında , ülkede aşı uygulamasında yavaşlık mevzusundaki eleştirilerle ilgili olarak “meşru olmayan gecikmelerden” kaçınma sözü verdi. Polis, Paris’in merkezinde sokağa çıkma yasağını uyguladı.

Virüsün hızla yayıldğıı ve en fena etkilenen bölgelerde 20 milyon kişinin evlerinde bulunmak zorunda kalmış olduğu İngiltere’de ise Başbakan Boris Johnson, halka kurallara uyma çağrısı yapmış oldu.

Polisin evde kutlama uyarısının peşinden Londra’da sokaklar boş kaldı.

Normalde Thames nehri kıyısındaki büyük dönmedolap London Eye civarında meydana getirilen havai fişek gösterisi, başkentin değişik noktalarında yapılmış oldu.

İrlanda, en yüksek düzey kısıtlamalara geçerken, Almanya’daki engelleme önlemleri 10 Ocak’a kadar yürürlükte duracak. Hükümet havai fişek satışlarını yasaklarken, kamusal alanda buluşabilecek şahıs sayısını kısıtladı.

9 ay sonrasında görevi bırakacak olan Başbakan Angela Merkel, yeni yıl konuşmasında salgınla ilgili komplo teorileri üretenlere yüklendi.

İtalya’da saat 22:00’den itibaren sokağa çıkma yasağı yürürlüge girerken, Hollanda da 19 Ocak’a kadar engelleme önlemleri alınacak.

Ayrıca Türkiye’de de dört günlük sokağa çıkma yasağı başladı.

ABD’deki durum ne?

Yetkililer, birçok şehir ve eyalettieki kutlamalara engelleme getirdi. New York’taki Times Meydanı’nda geceyarısında gene geleneksel top düşürme kutlaması yapılacak, sadece alan halka kapalı olacak.

“2020’nin Kahramanları” diye anılan kısıtlı sayıda çalışan ve acil durum görevlileri ve ailelerin toplumsal mesafeye uyarak törene katılmalarına izin verilecek. San Fransisco ve Las Vegas benzer biçimde kentlerde de havai fişek gösterileri iptal edildi. BBC TÜRKÇE


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Trollerin kuyruğuna basıldı, cesaretiniz yoksa susun!


Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan toplumsal medya hesabı Twitter üstünden yapmış olduğu paylaşımla  kendisinin Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi olmadığını bir kez daha altını çizdi. 

Prof. Ceyhan paylaşımında şu ifadeleri kullandı: 

“Trollerin kuyruğuna basıldı. Boşuna uğraşıyorsunuz. Ben ne devlette görevliyim, ne de Koronavirüs Bilim Kurulu üyesiyim. Bir üniversite öğretim üyesiyim. Okulların veya iş yerlerinin açılıp kapanmasına itirazınız varsa, buna karar veren insanların sayfasına yazın. Oralara yazmaya cesaretiniz yoksa, susun. Çünkü buraya yazdığınız olumsuz mesajlar ben görmeden sekreterim tarafından siliniyor.” 


Okumaya devam et.

Gündem

Mardin’de çiftçiler, keçi gübresiyle karalahana yetiştirdiÇiftçiler, keçi gübresinin verimlilikteki rolüne vurgu yapmış oldu.


Mardin’de çiftçiler, keçi gübresiyle karalahana yetiştirdi

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde çiftçiler, alternatif ürünlere yönelmeye devam ediyor.

Gürmeşe köyünde çiftçiler, dağın eteğinde ilk kere keçi gübresiyle karalahana yetiştirdi.

“TAMAMEN KEÇİ GÜBRESİYLE YETİŞTİRİYORUZ”

Tarlada karalahana toplayan Hamza Dinler, “Tarım ve hayvancılıkla uğraşıyoruz. Bugün sezonumuzu kaldırıyoruz. Tamamen keçi gübresiyle yetiştiriyoruz. Şimdi karalahanalarımızı topladıktan sonra toptancıya vereceğiz. Tamamen keçi gübresidir ve doğal koşullarda yetiştiriliyor. Çok verimlidir.” dedi.

Mardin’de çiftçiler, keçi gübresiyle karalahana yetiştirdi VİDEO

Mardin’de çiftçiler, keçi gübresiyle karalahana yetiştirdi #1

“BU SENE İLK DEFA…”

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi nebat koruma bölümünde okuyan Abdülmelik Dinler, “Burası bizim tarlamız. Bu yıl ilk defa karalahana ekimi yaptık keçi gübresi sayesinde. Keçi gübresi olmasaydı bu kadar güzel verim alamazdık. Üstelik düğer normal gübrelerden faydası da daha çok iyi. Keçi gübresinin en önemli etkenlerinden bir tanesi çok verimli olması. Anlatmamıza gerek yok, aslında otlara bakıp ne kadar verimli olduğunu bilmek gerekir.” diye konuştu.

Çiftçilerden Şerif Dinler ise “Bu sene ilk defa karalahana ektik. Gördüğünüz gibi keçi gübresi ve doğal.” şeklinde konuştu.

Mardin’de çiftçiler, keçi gübresiyle karalahana yetiştirdi #2

Mardin’de çiftçiler, keçi gübresiyle karalahana yetiştirdi #3


Okumaya devam et.

Gündem

TBMM Başkanı Şentop’tan ’28 Şubat’ mesajı


class=”cf”>

TBMM Başkanı Şentop, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, 24’üncü yıldönümünde, 28 Şubat darbesinin faillerini, taşeronlarını, işbirlikçilerini lanetle andığını, mağdurlarını, mazlumlarını selamladığını bildirdi. 28 Şubat darbesinin milleti ve iradesini hedef alması bakımından darbecilik geleneğinin karanlık örneklerinden birisi bulunduğunu belirten Şentop, şunları kaydetti:

“Milletimizin basireti ve sağduyusu bütün çatışma ve kaos beklentilerini boşa çıkarmış, ’28 Şubat bin yıl devam edecek’ sözünde ruhunu bulan millî irade karşıtlığı, 2002 seçimleriyle ağır bir yenilgiye uğramıştır. Türlü türlü kisvelere ve suni gerekçelere dayandırarak, sandıktan çıkmadan iktidar olmayı, millî iradeye ait gücü gaspetmeyi hedefleyenler, Türkiye’nin refahına, kalkınmasına ve milletin değerlerine karşı işledikleri suçlar dolayısıyla tarihe birer kara leke olarak geçeceklerdir. 28 Şubat darbesinin yıl dönümü vesilesiyle bir kez daha memnuniyetle belirtmek isterim ki, milletimizi terbiye edilecek bir sürü, demokrasiyi de lüzumsuz bir ayak bağı olarak görenler, milletimizin direnci ve şuuru sayesinde tasfiye olmuşlardır. Türkiye’nin ve demokrasimizin teminatı, 28 Şubat ve 15 Temmuz darbeleri başta olmak üzere bütün müdahalelere karşı iradesine sahip çıkan, ülkesinin geleceğini demokraside gören asil milletimizin bizatihi kendisidir.”


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler