Connect with us

Gündem

Dostlarımdan paha biçilmez kitaplar – AÇIK GAZETE


Birkaç yıl ilkin kitap ve okumakla ilgili yazdığım bir köşe yazımda şunları yazmıştım: 

“Şaşarım kitap okumayan, okumayı sevmeyen insanlara. Yaşamlarındaki büyük eksikliğin bilincinde değil mi bu kişiler, diye sorarım kendime.

Hele hele okumadan, araştırmadan düşünce sahibi olma cüretini gösterip, iddia ettikleri şeyin doğruluğuna bilgisiz bir kararlılıkla inanarak başkalarına da bu görüşleri empoze etmeye çalışan züppeler beni oldukça sinirlendirir”.

Geçen haftaki yazımda pandemic döneminde oldukça kitap okuduğumdan bahsetmiştim. Bu haftadan başlayarak bu süreç içinde okuduğum ve toplumsal arşiv kadar mühim bulunduğunu düşündüğüm geçen yıl gösterilen birkaç kitabından anlatmak isterim. Ne mutlu bana ki bu yazarların birçoğu yakından tanıdığım dostlarım.

Faruk Eskioğlu dostumun büyük emekler, uğraşlar sonucu ortaya çıkardığı “Londra’da Bizim’Kiler” başlıklı 3 kitabından oluşan kitap dizisi ne yazık ki bu şanssız sürece rastgeldi. Ne yazık ki diyorum, bu sebeple bu süreç kitapların okuyuculara ulaşmasını büyük seviyede negatif etkiledi. Yüzlerce kitap depolarda duruyor.

“Neler yok ki kitapta. Göç serüvenimiz, çalışma ve iş dünyamız, anavatanlarımızla ilişkilerimiz, bu ülkedeki siyasi eğilimimiz, 150 yıl içerisinde çıkarılan gazete ve dergilerimiz, tarihleriyle kültürel, sanatsal kuruluşlarımız, festivallerimiz, düğün, kahve, eğlence kültürümüz ve renkli simalar, eserleri ile yazarlarımız, şairlerimiz, ve daha neler, neler. Sosyolog, antropolog ve diğer ‘ologlar’ın şimdi ve ilerideki çalışmalarına ışık tutacak nitelikte üç ktaptan oluşuyor kolleksiyon”.  

Kitap hakkında geçen yıl yazdığım köşe yazımdan bir kesit. https://www.kibrispostasi.com/c1-KIBRIS_POSTASI_GAZETESI/j112/a35668-londrada-bizimkiler

Bu mühim kitap serisi her insanın kütüphanesinin baş köşesinde olması gerekir. Lütfen Faruk Eskioğlu (faruk@acikgazete.com) ile ne yapmış olup yapmış olup temasa geçerek kitabı alınız. Bu son aşama kıymetli, paha biçilmez tutarındaki kitaplara ulaşınız.

***

Londra’da yaşayan toplumumuz içinde onun kadar üretken bir ozan, yazar, araştırmacı yoktur. Bilgilendirici, aydınlatıcı, ezber bozan yapıtlarının ardı arkası kesilmiyor. 

Yaşar İsmailoğlu bu kez de merakla beklenilen yeni yapıtı  ile okuyucuları ile buluştu. “Kıbrıs’ın Dünü, Bugünü, Anılar Projesi”nin II. dizisinin IV. Ciltini oluşturan ve 3 ayrı kitap halinde gösterilen yeni yapıtın başlığı “Kan kokusu, Son Dem”.

İsmailoğlu ciltin birinci kitabına Dostoyevski’den bir söz ile başlıyor:

“Aslında insanı en çok acıtan şey hayal kırıklıkları değil, yaşanması mümkünken yaşayamadığı mutluluklardır”.    

Bu sözler ile yazar aslen yalnız kendinin değil, Kıbrıs insanının acılarını, yaşayamadığı mutlulukları da konu alıyor.

Canlı tarih olarak görülmesi ihtiyaç duyulan kitaplar o denli mühim bilgiler aktarıyor ki, bunlar okulda öğretilen tarih derslerinden daha büyük bir kıymet arz ediyor.

Cildin üçüncü kitabının İngilizce olması da bu kıymetli yapıtın bir başka mühim özelliği. 

Kitaplar Kıbrıs Türk Kültür Merkezinden alınabilir. Genel Kapanış olduğundan Merkezin emek verme saatleri değişebilir. Kitaplar Yaşar İsmailoğlu’ndan da direkt temin edilebilir. Lütfen onunla toplumsal medyadan temas ediniz.

***

Kitaplar, bilhassa bizim benzer biçimde ezberciliğe alıştırılmış toplumların dört elle sarılması ihtiyaç duyulan şeyler olmalıdır. Bilhassa son 20, 30 yılda ezberciliğimizi sorgulayan oldukça mühim kitaplar yardımıyla biz Kıbrıslıtürkler gerçek tarihimiz mevzusunda nihayet bilinçlenmeye başladık.

Sevgili dostlarım Faruk Eskioğlu, Yaşar İsmailoğlu, Nazım Beratlı, Hasan Çakmak’ın kitapları bana bilmediğim oldukça şeyi öğretti yaşadığım şehirler, tarihimiz hakkında.

Gelen hafta kıymetli akademisyen Dr. Tuncay Bilecen’in Türkiye’li toplumların göç serüveni ile ilgili kitabından, kıymetli dostum eğitimci Kazım Altan’ın “Pantelis” kitabından ve gene oldukça sevgili dostum Aydın Mehmet Ali’nin girişimleri ile gösterilen, ve editörleri içinde olduğu “Sınırların ötesindeki Lefkoşa – Bölünmüş bir Şehirden Sesler” kitabından bahsedeceğim. 

Bir kitap, içimizdeki donmuş değerleri parçalayacak bir balta olmalıdır. Franz Kafka

 

 

 

 


Gündem

Genç erkeklerin yeni kabusu: Mavi testis sendromu (Blue balls syndrome)


Üroloji uzmanı Prof. Dr. Serkan Deveci genç erkeklerde dinmeyen testis ağrısı olduğunda tanımlanan yeni bir sendrom olan mavi testis sendromunun (Blue balls syndrome) dikkatini çekti.

Üroloji uzmanı Prof. Dr. Serkan Deveci

Mavi testis sendromu testisler acıma, ağrı hissi ve ağrı ile karakterize bir hastalık. Cinsel uyarı alıp orgazm ile sonuçlanmayan ilişki sonrası oluşuyor. Cinsel uyarı alıp orgazm ile sonuçlanmayan ilişki sonrası oluşuyor. Cinsel uyarı ile beraber testislere ve penise doğrunkan akımı artıyor eğer ilişki orgazm ile sonuçlanmazsa epididimal hipertansiyon oluşuyor ağrı, acıma duygusu ile sonuçlanıyor. Epididim testislerin ürettiği spermleri taşıma ve depolama görevini meydana getiren organ. Orgazm ile sonuçlanmayan cinsel uyarı varlığında testisler oluşan epididimal hipertansiyon sebebi ile mavimsi renk tonuna bürünüyor. Arterle gelen kanı boşaltacak olan venler sıkıştığından kan hapsoluyor. Artan kan akımına bağlı olarak testisler mavimsi renk tonu alıyor.

Hanımda da genital organlara cinsel uyarı ile beraber artan kan akımı vulvada mavimsi renk (blue vulva) oluşumuna yol açabiliyor.

Bu teşhis konulmadan ilkin dikkatli öykü ve fizik muayene yapılmalıdır. Testis torsiyonu (Testislerin dönmesi), böbrek taşının yansıyan ağrısı, epididim iltihabı, yumurtalık iltihabi ve varikosel benzer biçimde durumlar ne olursa olsun ayırt edilmelidir.

Epididimal hipertansiyon ( mavi testis sendromu) tehlikeli bir durum değildir. Orgazm ile geçer. Orgazm olunamıyorsa soğuk bir duş, egzersiz, dikkati başka bir alana yoğunlaştırma testise soğuk kompres uygulama, sırtüstü yatıp ayakları yukarda tutarak kan akımını uzaklaştırma yolları denenebilir.

______________

Serkan Deveci, MD
Prof. of Urology
Beykent University
School of Medicine
B.çekmece/ İstanbul


Önceki haber HOLLANDA… Rotterdam’da Bisiklet ve Şemsiye  
Avatar

AÇIK GAZETE’DEN RİCA: Açık Gazete bağımsız bir web gazetesi. Açık Gazete’nin yaşaması daha oldukça okura ulaşmasıyla mümkün. Lütfen face ve twitter benzer biçimde toplumsal medya ikonlarını tıklayarak Açık Gazete’yi beğeniniz. İlginizi çeken haberleri de toplumsal medyada paylaşınız lütfen. Teşekkür ederiz.Okumaya devam et.

Gündem

İllere göre haftalık Covid-19 vaka oranları açıklandıSıhhat Bakanlığı, illere bakılırsa 7 günlük her 100 bin kişide görülen koronavirüs (Covid-19) güncel olay sayılarını deklare etti.

Geçen haftaya bakılırsa birçok ilde olay yoğunluklarında artış meydana geldi.

Olay yoğunluğunun en fazla olduğu il 100 bin kişide 348 ile Samsun oldu. 

Samsun’u yüz binde 314 ile Sinop, yüz binde 282 ile Giresun, yüz binde 280 ile Ordu ve yüz binde 228 ile Tokat takip etti. 

İstanbul’da her yüz bin kişiden 111’inde virüs tespit edilirken, Ankara’da her yüz bin kişinin 54’ünde, İzmir’de ise her yüz bin kişiden 66’sında virüs görüldü.


Okumaya devam et.

Gündem

Son dakika haberi: Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’dan flaş koronavirüs uyarısı! Vaka sayıları artıyor dedi ve ekledi: Kendi polisiniz olun


class=”cf”>

Koronavirüs haritasında yüksek risk grubunda turuncu renkte olan Kocaeli’de 100 binde 99.18 olan olay sayısı 112.25’e terfi etti. Kocaeli Valisi Seddar Yavuz olay sayısının artması sebebiyle toplumsal medya hesabından paylaşımda bulunmuş oldu. Vali Yavuz, “Sevgili Kocaelili kardeşlerim, Valilik olarak 1 milyon 65 bin denetim gerçekleştirdik. Kamu çalışanlarımız büyük bir özveri ile çalışıyor. Bu esnada Covid-19’a yakalanan iki polisimiz hayatını kaybetti. Özetle vaka sayıları artıyor. Lütfen kendi polisiniz olun” ifadelerini kullanarak, uyarıda bulunmuş oldu.

Son dakika haberi: Kocaeli Valisi Seddar Yavuzdan flaş koronavirüs uyarısı Vaka sayıları artıyor dedi ve ekledi: Kendi polisiniz olun


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler