Connect with us

Gündem

Doğalgaz ithalatı kasımda yüzde 32,1 arttıTürkiye’nin doğalgaz ithalatı geçen senenin kasım ayında, bundan önceki senenin aynı dönemine nazaran yüzde 32,1 artarak 5 milyar 153 milyon metreküpe ulaştı.


Doğalgaz ithalatı kasımda yüzde 32,1 arttı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) Kasım 2020’ye ilişkin “Doğal Gaz Piyasası Sektör Raporu”na nazaran, ithalatın ortalama 4 milyar 290 milyon 610 bin metreküpü boru hatlarıyla, 862 milyon 440 bin metreküpü de sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tesisleri vasıtasıyla gerçekleştirildi.

LNG İTHALATI DÜŞTÜ

Bu zamanda, boru hatlarıyla meydana getirilen doğalgaz ithalatı yüzde 52,5 artarken, LNG ithalatı yüzde 20,7 düştü.

Böylece doğalgaz ithalatı Kasım 2020’de Kasım 2019’a nazaran yüzde 32,1 artışla 5 milyar 153 milyon metreküp olarak hesaplandı.

KURAKLIK ENERJİ KAYNAKLARINI DA ETKİLEDİ

Son birkaç aydır devam eden kuraklık sebebiyle hidroelektrik santrallerinin elektrik üretimindeki oranı düştü ve bu zamanda doğalgaz santrallerinin üretimi arttı. Gaz santrallerinde ve konutlarda tüketimin yükselmesi, doğalgaz ithalatına artış olarak yansıdı.

Doğalgaz ithalatı kasımda yüzde 32,1 arttı #1

RUSYA VE AZERBAYCAN’DAN İTHALAT

Geçen senenin kasım ayında en fazla doğalgaz ithalatı 2 milyar 435 milyon metreküple Rusya’dan yapılmış oldu. Rusya’yı 1 milyar 64 milyon metreküple Azerbaycan, 790 milyon metreküple İran takip etti. Bu zamanda Rusya ve Azerbaycan’dan meydana getirilen ithalat sırasıyla yüzde 123 ve yüzde 23,4 artarken, İran’dan gelen gaz yüzde 8 düşüş gösterdi.

KONUTLARIN GAZ TÜKETİMİ YÜZDE 49 ARTTI

Söz mevzusu dönemde Türkiye’de doğalgaz tüketimi de yüzde 33 arttı ve 4 milyar 610 milyon metreküp oldu.

Elektrik santrallerinde doğalgaz tüketimi yüzde 59 artışla 1 milyar 461 milyon metreküp, konutlardaki tüketim yüzde 49 artışla 1 milyar 145 milyon metreküp olarak kayıtlara geçti. Organize endüstri bölgelerinin doğalgaz tüketimi ise yüzde 11,1 artışla 350 milyon 500 bin metreküp oldu.

Türkiye’de doğalgaz yığın miktarı aynı dönemde yüzde 14,2 düşüşle 2 milyar 961 milyon metreküpe geriledi.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Cahit Özkan fezlekelerle ilgili “Gerekli adımları atacağız” dediTBMM’de düzenlemiş olduğu basın toplantısında konuşan AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Meclis’e gelen fezlekelerle ilgili açıklamalarda bulunmuş oldu.

Özkan, HDP’li milletvekillerinin Meclis gündemine gelen fezlekelerine ilişkin, “Bu topraklarda barış içinde yaşamamıza engel olmak isteyen, ucu dışarda olan terör örgütlerinin desteklediği, içimizde ve dışımızda dahili ve harici ne kadar Türkiye düşmanı varsa; terör suçları başta olmak üzere, anayasal düzenimize karşı suçlar başta olmak üzere şu anda parlamentomuzda yaklaşık 1300 dokunulmazlık dosyası bulunmakta. Meclis’e ulaşan fezlekelerle alakalı milletimiz bizlere, ‘Anayasal düzene karşı suç işleyenlere sessiz mi kalacaksınız?’ diye soruyorlar. Hukuk ve anayasa çerçevesinde, terör örgütünü destekleyen bütün milletvekilleriyle ilgili gerekli adımları atacağız. Bu anlamda hükümetimizin kararlılığı tamdır” dedi. 

Özkan, yeni Anayasa çalışmalarıyla ilgili “milletimizin beklentisi, siyasetin de milletimize borcudur” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU

HDP’li 9 vekil Fatma Kurtulan, Garo Paylan, Hüda Kaya, Meral Danış Beştaş, Hakkı Saruhan Oluç, Serpil Kemalbay Pekgözegü, Sezai Temelli, Pero Dundar ile Pervin Buldan hakkında fezleke düzenlenmişti.

Aralarında HDP milletvekillerinin de bulunduğu 33 dokunulmazlık fezlekesi TBMM Başkanlığı’na dün sunulmuştu. Şentop, HDP’li 9 milletvekili hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan fezlekelerle ilgili, “Dün akşam 33 fezleke Meclis’e ulaştı. İçinde HDP’li vekillerin fezlekeleri de var” demişti.


Okumaya devam et.

Gündem

Zonguldak’ta bir iş yerinin deposunda 1150 litre etil alkol ele geçirildi


class=”cf”>

İl Güvenlik Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Savaşım Şubesi ekipleri, halk sağlığının korunmasını sağlamak amacıyla yürütülen emek harcama kapsamında, şehir merkezindeki bir iş yerinin deposunda arama yapmış oldu.
Takımlar, düzmece alkol yapımında kullanılan 575 şişe olmak suretiyle 1150 litre etil alkol ele geçirdi.
İş yeri sahibi hakkında adli işlem yapılmış oldu.


Okumaya devam et.

Gündem

Almanya’da berberler 11 hafta aradan sonra yeniden açıldıAlmanya’da koronavirüs salgınıyla savaşım kapsamında 16 Aralık’ta hizmete kapatılan kuaför ve berber salonları tekrardan müşterilerine kapılarını açtı.


Almanya’da berberler 11 hafta aradan sonra yeniden açıldı

Koronavirüs salgınında üçüncü evreden söz eden Almanya Başbakanı Angela Merkel ve eyaletlerin başkanlarının iki hafta ilkin aldıkları karar doğrultusunda belirli kurallara riayet etmek şartıyla kuaför ve berber salonları bugün tekrardan hizmete başladı.

Almanlar 2,5 ay aradan sonrasında kuaföre gidebildi. Uzun süredir kapalı olan kuaförlerin tekrardan açılması ile yoğunluk yaşandığı gözlendi.

“2,5 AY KAPALIYDIK”

Köln’de 20 senedir kuaförlük meydana getiren Filiz İlboğa, açılma kararını fazlaca iyi karşıladıklarını belirterek, “2,5 ay kapalıydık. Zor zamandı. Çok yoğunuz şu an randevularımız dolu.” dedi.

“BUGÜNE KADAR BANA ULAŞAN BİR DEVLET YARDIMI OLMADI”

İlboğa, kapandıkları dönemden bu yana kendilerine söz verilen devlet yardımlarının hala ulaşmadığını vurgulayarak, “Ailemin desteğiyle ayakta kalabildim. Bugüne kadar bana ulaşan bir devlet yardımı olmadı. Birkaç arkadaşım dükkanlarını kapatmak zorunda kaldı. Bundan sonra ne kadar açık kalacağız, ne zaman kapanacağız diye endişeli bir bekleyişimiz de var.” diye konuştu.

Almanya’da berberler 11 hafta aradan sonra yeniden açıldı #1

MÜŞTERİLER FORM DOLDURUYOR, MASE TAKMAK İSE ZORUNLU

Kuaförlere gelenler ilkin hazırlanan kişisel bilgiler formunu doldurmak zorunda kalıyorlar. Maske ve mesafe kuralına uymayanlar kuaförlere kabul edilmiyor.

Almanya’da berberler 11 hafta aradan sonra yeniden açıldı #2


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler