Connect with us

Gündem

Diş hekimleri filyasyonda, diş tedavisi aksamadaADO Genel Sekreteri Gül, pandemi koşullarında diş tedavisini Cumhuriyet’e söyledi. Diş hekimlerinin koronavirüs salgınının Türkiye’ye geldiği Mart ayından bu yana filyasyonda çalıştığına dikkat çeken Gül, “Hızla artan vaka sayıları nedeniyle, sadece devlet hastanelerinde çalışan dişhekimleri değil, fakültelerdeki uzmanlık öğrencileri de sahaya çağırıldı” dedi. Kamu hastanelerinde, Ağız Diş Sağlığı Hastanelerinde ve merkezlerde pandemi koşullarına yönelik bir düzenleme yapılmadığını vurgulayan Gül, “Az sayıdaki diş hekimi Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği sınırlar içerisinde ağız diş sağlığı hizmetini vermeye çalışıyor. Diş tedavilerinin neredeyse tamamının girişimsel olmasından ötürü yüksek enfeksiyon riski taşıması ve çalışma ortamlarının hala pandemi koşullarına uygun şekilde düzenlenmemesi nedeniyle tedavilerin büyük kısmı gerçekleştirilemiyor” diye konuştu.

‘Yasaklarda dişçiye randevuyla gidilebilir’

Hususi sektörde çalışan diş hekimlerinin de pandemi koşullarından negatif etkilendiğini vurgulayan Gül, “Ekonomik zorluklar yaşayan meslektaşlarımızın şimdiye kadar herhangi bir devlet desteği almadı” dedi. Salgın önlemleri kapsamında alınan tedbirlere değinen Gül, “İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgelere göre sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olan randevulu hastalarımız, hekimleri tarafından kendilerine ulaştırılan dilekçe ya da cep telefonlarına gönderilen mesajla kliniklere gidebilirler. Hastanın ve gerekiyorsa refakatçisinin adı, T.C. kimlik numarası, randevu tarih ve saatinin yazılı olduğu mesaj ya da hekimin imza ve kaşesinin yer aldığı bir dilekçe ile kısıtlamalar süresince kliniklere gidiş gelişte sorun yaşamadan tedavilerini sürdürebilirler” bilgisini paylaştı. Filyasyondaki hekimlerin sorunlarının sürdüğünü de aktaran Gül, sıhhat çalışanlarına tertipli olarak virüs taraması yapılması, nitelikli koruyucu ekipman sağlanması ve dinlenme, beslenme, ulaşım, kreş ihtiyaçlarının karşılanması için davet yapmış oldu.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Hastanede ‘kumar’ iddiasına soruşturma; 5 kişi açığa alındıEskişehir’de kamuya ilişkin bir hastanede aralarında tabip, güvenlik görevlisi ve sıhhat memurlarının da bulunmuş olduğu personelin acil servis ofisinde kumar oynadığı iddia edildi. Toplumsal medyaya yüklenen görüntülerde hastane mensubu olduğu iddia edilen kişilerin ortaya para koyduğu bir masa çevresinde iskambil kağıtlarıyla oyun oynadığı görüldü.

Görüntülerin toplumsal medyada yer almasının arkasından Eskişehir Valiliği ve Sıhhat İl Müdürlüğü iddialara ilişkin geçen cuma günü soruşturma başlattı. Vakayla ilgili hastanede görevli bir temizlik çalışanının ifadesi alındı. Acil servis ofis odasında iskambil oyunları oynandığı duyumları alındığı belirtilerek personelden bildiklerini anlatması istendi.

Personelin ifadesinde, “Acil serviste temizlik personeli olarak görev yapıyorum. 12 saatlik vardiyalarda çalışıyorum. Acil serviste tüm personelin ortak olarak kullandığı ofis odasında gece nöbetlerinde hiç hasta olmayan geç saatlerde dinlenme molasında olan arkadaşların uyumadan zaman geçirmek için iskambil ya da zeka oyunları gibi oyunlar oynarlar. Ben hiçbir iskambil oyunu bilmediğim için bu oyunlara katılmam” söylediği bildirildi.

5 PERSONEL AÇIĞA ALINDI

Hastane mensubu 14 şahıs hakkında adli ve yönetimsel soruşturma başlatılmış olduğu, görüntülerde iskambil oynayan 5 kişinin araştırma kapsamında açığa alındığı öğrenildi.

 


Okumaya devam et.

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan Elazığ’da… Deprem konutlarını inceledi…


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Elazığ’a geldi, zelzele konutlarını teslim edeceği alana geçeceği bildirilirken, vatandaşlar da beklemeye başladı.

Geçtiğimiz yıl 24 Ocak’ta meydana gelen 6.8’lik depremde Elazığ’da 37, Malatya’da 4 olmak suretiyle 41 şahıs yaşamını yitirdi, iki şehirde 25 binden fazla konut ise ağır hasar görmüş oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un koordinesinde 20 binden fazla konutun yapılmaya başlandığı Elazığ’da, şu ana kadar 2 bin 500’den fazla konut teslim edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Elazığ’a geldi. Havalimanında karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, helikopterle araştırmalarda bulunmuş olduğu, merkeze bağlı Yazıkonak beldesinde zelzele konutlarının anahtar teslim törenine katılmak suretiyle bölgeye geçeceği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Elazığda... Deprem konutlarını inceledi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bekleyen vatandaşlardan Mehmet Çakabay, “Cumhurbaşkanını bekliyoruz, bugün gelecek. Bizim de burada evimiz var. Heyecanla bekliyoruz. Gözümüz yollarda. İnşallah yakından da görme şansımız olur. 40 yılda bir belki bu şans bize nasip oldu. O da bugün oldu” dedi.

Vatandaşlardan Selahattin Akalın ise, “Cumhurbaşkanımız Elazığ’a gelecek. Sevgi ve saygı duyuyorum. Ne mutlu ki bu ülkenin vatandaşıyım. Bizlere evler yapmış oldu, gurur duyuyorum. Zelzele ve afetlerden Tanrı hepimizi korusun” ifadelerini kullandı.


Okumaya devam et.

Gündem

KOOP-DES kapsamındaki hibe desteği 2021 yılında da devam edecekTecim Bakanı Ruhsar Pekcan, “KOOP-DES kapsamında kadın kooperatiflerimize 150 bin liraya kadar verilen hibe desteği 2021 yılında da devam edecek.” açıklamasında bulunmuş oldu.


Ruhsar Pekcan: KOOP-DES kapsamındaki hibe desteği 2021 yılında da devam edecek

Tecim Bakanı Ruhsar Pekcan, Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı (KOOP-DES) kapsamında hanım kooperatifleri yapılacak bağışlama desteği için başvuruların 1-28 Şubat’ta tecim il müdürlüklerine yapılabileceğini bildirdi.

150 BİN LİRAYA KADAR VERİLEN HİBE DESTEĞİ

Tecim Bakanlığı tarafınca hanım girişcileri desteklemek ve istihdamı arttırmak için meydana getirilen teşviklerden olan KOOP-DES kapsamındaki 150 bin liraya kadar verilen bağışlama desteğin devam edileceği duyuruldu.

İSTİHDAMA KATKI

Bakan Pekcan, tarımsal üretimden ulaşıma, eğitimden enerjiye kadar pek oldukca alanda etkinlik gösteren kooperatiflerin üretime, ülke ekonomisine ve istihdama mühim katkısı bulunduğunu belirtti.

Pekcan, bakanlık olarak kooperatiflerin ve bilhassa hanım kooperatiflerinin üretimde ve ihracatta daha çok yer alması için emekleri sürdürdüklerini kaydetti.

Bakan Pekcan, bu kapsamda geçen yıl birleşke ve üst müesseselerinin üretim ve istihdama katkısı olacak yatırım projelerinin desteklenmesi, faaliyetlerinde etkinlik ve verimliliğin sağlanması, teknoloji ve yeni üretim tekniklerinden yararlanmalarına katkıda bulunulması amacıyla KOOP-DES’i hayata geçirdiklerini belirtti.

Bakan Pekcan, geçen yıl toplam 41 ilde etkinlik gösteren 139 hanım kooperatifin 149 projesine bağışlama desteği verilmesinin uygun görüldüğünü kaydetti.

Ruhsar Pekcan: KOOP-DES kapsamındaki hibe desteği 2021 yılında da devam edecek #1


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler