Connect with us

Gündem

‘Demirtaş’ın avukatları hazırlık içinde, yaptırımlar zinciriyle karşı karşıya kalınabilir’


Sözcü yazarı İsmail Saymaz, tutuklu eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatlarının Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne başvurmaya hazırlandıklarını yazdı.

Saymaz, “Demirtaş’ın avukatları, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne başvurmaya hazırlanıyor. Avrupa Konseyi’nden çıkarılmaya kadar varabilecek bir yaptırımlar zinciriyle karşı karşıya kalınabilir. AİHM, Türkiye’yi sözleşmenin 46’ncı Maddesi’ne uymaya çağırıyor. Bu madde, AİHM kararlarının uygulanacağını taahhüt ediyor. Türkiye uymazsa ne mi olur? Yaşayıp göreceğiz” dedi.

İsmail Saymaz’ın Sözcü’deki yazısından ilgili kısım şöyleki:

Üstünden ortalama dört yıl, onlarca duruşma ve yüzlerce siyasal konuşma geçmiş olduğu için Demirtaş’ın niçin cezaevinde olduğu pek hatırlanmıyor.

Türkiye, 2016 yılına milletvekili dokunulmazlıkların kaldırılması tartışması ile girdi. Erdoğan, o yıl “Parlamento gereğini yapmazsa, bu millet, tarih bu parlamentodan hesabını sorar” dedi.

TBMM, 20 Mayıs 2016’da ‘gereğini’ yapmış oldu.

Anayasa’ya bir madde ilave edildikten sonra, toplu sünnet töreni benzer biçimde, milletvekillerinin fezlekeleri savcılıklara gönderildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Demirtaş’ın 39 fezlekesini birleştirdi.

Atfedilen eylemleri içinde 6-8 Ekim 2014’deki Kobani gösterileri de vardı.

Demirtaş, 4 Kasım 2016’da tutuklandı.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi, Demirtaş’ı 2 Eylül 2019’da tahliye etti.

Sadece İstanbul’da, teşkilat propagandasından 4 yıl 8 ay ceza almış olduğu için cezaevinden çıkamadı.

Ayrıca propaganda suçundan verilen cezalara Yargıtay’a götürülebileceğine dair düzenleme kabul edilince Demirtaş’ın özgür kalması gündeme geldi.

Nitekim 20 Eylül 2020’de cezaevinden çıkması beklenirken, aynı gün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ikinci kez tutuklandı.

Gerekçe gene Kobani Vakaları’ydı.

Bigün sonrasında Erdoğan, “Bunları bırakamayız” dedi.

Demirtaş, AİHM’e başvurdu. AİHM 2. Dairesi Türkiye’yi 2018’de suçlu buldu. Ne var ki Demirtaş, hızlıca mahkum edilmiş olduğu için bırakılmadı.

Türkiye AİHM’e, Demirtaş ise Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gitti.

AYM, 9 Haziran 2020’de Demirtaş’ı haklı buldu. Demirtaş’ın adaylık ve siyasal faaliyette bulunma hakkına engelleme getirildiğini ve tahliye başvurularının basmakalıp gerekçelerle reddedildiğini kaydetti ve tazminata hükmetti.

Son söz AİHM’e kaldı.

AİHM Büyük Dairesi, 22 Aralık günü Türkiye’yi beş ayrı maddeden cezaya çarptırdı.

İlk ceza, AİHS’te ifade özgürlüğünü düzenleyen 10. maddeden verildi.

Büyük Daire’ye bakılırsa…

Anayasa’nın 83. maddesindeki, milletvekillerinin TBMM’deki sözlerinden ve bu tarz şeyleri meclis haricinde yinelemekten yargılanamayacağı hükmüne karşın Demirtaş, demeçlerinden dolayı tutuklandı.

Kararda, Kobani Vakaları ve HDP’nin tweetlerine ilişkin “HDP’nin halkı sokağa çağıran tweetleri bu hassas duruma uygun değildir. Bu çağrılar şüphesiz olarak, başta Türkiye’nin güney doğusu olmak üzere zor durumlar ortaya çıkarmıştır. Gerçekten de çağrılar üzerine birçok şiddet olayı meydana gelmiştir” deniliyor.

Sadece tweetlerin ifade sınırında kalmış olduğu savunuluyor.

Demitaş’ın “Apo’nun heykelini dikeceğiz” sözlerini rahatsız edici kabul eden AİHM’in sonucunda, “Çözüm sürecinin sonuna kadar başvurucuya karşı adım atılmamıştır” deniliyor.

Kararda, hukuki sürecin 7 Haziran 2015’te HDP, TBMM’ye girdikten ve Çözüm Süreci bittikten sonrasında başladığına dikkat çekiliyor. Dokunulmazlıklar kaldırılınca CHP ve HDP’li milletvekillerinin tutuklandığı ve ceza almış olduğu vurgulanıyor.

Türkiye’ye ağır ithamlar var.

Demirtaş içeride tutularak, başkanlık referandumunda etkili kampanya yürütmekten alıkonulduğu ve muhaliflerinin bundan faydalanmış olduğu ileri sürülüyor.

Türkiye’ye ilk kez 18. Madde’den ceza veriliyor.

Şu demek oluyor ki, sözleşmede izin verilen sınırlamaların amaca aykırı kullanıldığı ileri sürülüyor.

Kararda “Başvurucuyu tutuklarken gösterdiği sebeplerin yalnızca baskın siyasi amaçlar için kılıf olduğu, esas amacın demokrasinin aşağı çekilmesine ilişkin olduğu” savunuluyor. Demirtaş’ın ikinci kez tutuklamasına ilişkin suçlamanın ise ilkinin devamı olduğu kaydedilerek, şöyleki deniliyor:

“Tutukluluğu haklı çıkarmak için daha önce yetersiz görülen olgularla bağlantılı yeni bir soruşturma başlatılması, yetkililere özgürlük hakkının çevresinden dolaşma imkânı vermektedir.”

Demirtaş’ın avukatları, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne başvurmaya hazırlanıyor. Avrupa Konseyi’nden çıkarılmaya kadar varabilecek bir yaptırımlar zinciriyle karşı karşıya kalınabilir.

AİHM, Türkiye’yi sözleşmenin 46’ncı Maddesi’ne uymaya çağırıyor. Bu madde, AİHM kararlarının uygulanacağını taahhüt ediyor.

Türkiye uymazsa ne mi olur? Yaşayıp göreceğiz


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Adalet Bakanı Gül’den hayvan hakları kanununa ilişkin açıklamaBakan Gül, Twitter’dan yapmış olduğu paylaşımda, sokak hayvanlarının unutulmaması çağrısında bulunarak, “Doğayı paylaştığımız can dostlarımız, sahipli-sahipsiz ayrımı yapılmaksızın bakıma, korunmaya, gözetilmeye muhtaçtır. Bu anlayışla Meclisimizin en kısa sürede hayvanları koruyacak kanunu çıkaracağına inanıyor, çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

Gül, bakanlığın web sayfasında yer edinen İşyurtları Kurumu mensubu ve hükümlülerinin birçok ilde sokak hayvanları için belirlenen bölgelere yiyecek ve su bırakmasına ilişkin bilgilendirmeye de yer verdi.

Bakanlığın Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu, mevsim koşulları ve salgın sebebiyle aç kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalan sokak hayvanlarının beslenmesine yönelik emek harcama başlattı.

İşyurtları Kurumuna bağlı hükümlüler ve kurum çalışanının yer almış olduğu emek harcama kapsamında, birçok şehirde çeşitli noktalara hususi kaplarda her gün sokak hayvanları için yiyecek ve su bırakılıyor.

FOÇA’DA BAŞLADI, TÜRKİYE’YE YAYILDI

İşyurtları Kurumu, uygulama ile hayvanların yaşam haklarını koruyarak sahipsiz hayvanların bakımına destek oluyor.

Türkiye genelinde ilk olarak Foça’da süregelen hayvan dostu uygulama Erzurum, Afyon, Niğde, Bolu, Edirne, Kırşehir, Konya başta olmak suretiyle birçok İşyurtları Müdürlüğünce sürdürülüyor.

Sokak hayvanları için personel nezaretinde çeşitli noktalara her gün yiyecek ve su dolu kaplar bırakan hükümlüler, tabiat ananın mühim bir parçası olan hayvanların yaşam haklarını korurken, bu örnek davranışları vatandaşlar tarafınca da takdir topluyor.


Okumaya devam et.

Gündem

Türkiye’deki üç tencerenin ikisi Kahramanmaraş’tanTürkiye’deki tencere ve tencere ihtiyacının yüzde 70’inin Kahramanmaraş’tan yapıldığını ve hem de dünyadaki birçok ülkeye ihracat meydana getiren bir şehir bulunduğunu biliyor muydunuz?


Türkiye’deki üç tencerenin ikisi Kahramanmaraş’tan

Türkiye’nin İstanbul’dan sonrasında en mühim metal mutfak eşya üretim merkezlerinden Kahramanmaraş, hem iç piyasada hem ihracatta tencere ve tencere ihtiyacının büyük bölümünü karşılıyor.

KENT’İN İHRACATTA ÖNEMLİ BİR AĞIRLIĞI VAR

Salgın döneminde dünyadaki birçok ülke, metal mutfak eşyasını tedarik etmek için Türkiye´ye yöneldi. Kahramanmaraş, metal mutfak eşyasında Orta Doğu mutfağının yüzde 70’ine Avrupa’nın ise yüzde 25’ine hitap ediyor.

METAL MUTFAK EŞYASININ ANA ÜSSÜ KAHRAMANMARAŞ’TAN 172 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

Metal mutfak eşyasının üretim merkezi Kahramanmaraş, pandemiye karşın 132 ülkeye ürün sattı. Türkiye’nin metal mutfak eşyası üretiminin yüzde 75’ini tek başına Kahramanmaraş belirliyor. 132 ülkeye 172 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren kentte, irili ufaklı 100 sektör bulunuyor.

Türkiye’deki üç tencerenin ikisi Kahramanmaraş’tan VİDEO

Türkiye’deki üç tencerenin ikisi Kahramanmaraş’tan #1

SEKTÖRDE 25 BİN KİŞİNİN İSTİHDAM EDİLİYOR

25 bin kişinin istihdam edilmiş olduğu metal mutfak eşyası üretiminde, minimum 3 kuşaktır sektörü ayakta tutan sanayiciler içeriyor. Kentteki üreticiler gelişmiş teknolojik makinelerle üretimi geçen yıla oranla yüzde 16 artırdı.

Türkiye’deki üç tencerenin ikisi Kahramanmaraş’tan #2

“3. NESİL OLARAK METAL MUTFAK EŞYA ÜRETİMİNDE HİZMET VERİYORUZ”

Kahramanmaraş’ta 70 senedir deden kalma meslekleri olan metal mutfak eşyaları üretiminde çalışmalarını yürüttüklerini ifade eden Sıddık Öncülokur, “Biz, 3’üncü nesil olarak metal mutfak eşya üretiminde hizmet veriyoruz. Türkiye’de metal mutfak eşya üretiminde Kahramanmaraş sayılı kentlerinden biri. Alüminyum, teflon, çelik ve granit şeklinde mutfak eşyalarında bizim aylık üretimimiz 800 bin civarında. 200 civarında personelimiz var teknolojik makinelerle üretim yapıyoruz. Ürünlerimizi dünyanın 5 kıtasında yüzde 80 ihracatımız 60 ülkeye yapılıyor.

Türkiye’deki üç tencerenin ikisi Kahramanmaraş’tan #3

METAL MUTFAK EŞYA ÜRETİMİNDE TÜRKİYE’NİN YÜZDE 70 CİVARINDA ÜRETİMİ KAHRAMANMARAŞ’TAN

Kent içinde de 50 senelik babadan dededen kalma müşterilerimizde olduğu şeklinde, ulusal ve zincir marketlerle ortak projelerle üretimler yapmış olup satışlarımız mevcuttur. Kahramanmaraş metal mutfak eşya üretiminde Türkiye’nin yüzde 70 civarında üretimini yapıyor.” dedi.

Türkiye’deki üç tencerenin ikisi Kahramanmaraş’tan #4


Okumaya devam et.

Gündem

Ankara’da 3 yavru köpek ölü bulundu! Donarak öldüler iddiası…Şehit İsmail Başaran Caddesi’nde yol kenarında 3 yavru köpeğin telef bulunduğunu gören vatandaşlar, belediyeye haber verdi. Gelen Altındağ Belediyesi ile Doğu Koruma Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü 9’uncu Bölge Müdürlüğü ekipleri araştırma yapmış oldu. Öldüğü belirlenen köpekler, detaylı araştırma için Baytar Denetim Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne götürüldü.

Köpeklerin bulunmuş olduğu yerde oturan Muhammet Güllük, köpeklerin donarak öldüğünü iddia ederek, “Hava çok soğuk olduğu için olmuş. Biz görünce yanlarında ateş yaktık. ‘Belki onları tekrar yaşatırız’ dedik; ama yaşamadı. En son dün akşam gördük. Kar çok yağıyor, hava da çok soğuk olduğu için olmuş. Öldükleri yerde yaşıyorlar. 7 tane vardı, 3’ü ölmüş” dedi.

 


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler