Connect with us

Gündem

Define aramak için hazırlanan ÇED raporları söylentiye dayalı!


Varlıklı organik ve kültürel mirasıyla dünyanın en talihli coğrafyalarından birine ev sahipliği meydana getiren Türkiye’de bu benzersiz zenginlik ne yazık ki yeterince korunamıyor. Defineci tahribatı organik ve kültürel miras için mühim sorunlardan biri.

DİPSİZ GÖL FACİASINDAN SONRA DEFİNECİLİĞE ÇED KARARI GELDİ

Kasım 2019’da Gümüşhane’deki Dipsiz Göl’de yaşanmış olan defineci tahribatı gölü kurutmuş, buna yönelik tepkilerin arkasından ise izinli gömü aramaları için ÇED (Çevresel Tesir Değerlendirme) raporu istenmesi zorunluluğu gündeme gelmişti. Arkasından 28 Kasım 2019’da ÇED Yönetmeliğinde değişim yapılarak gömü aranması için ÇED raporu (Proje Tanıtım Dosyası) hazırlanması mecburi hale getirildi.

YÖNETMELİĞE GÖRE DEFİNE: ‘GÖMÜLMÜŞ VEYA SAKLANMIŞ, BİLİMSEL DEĞER TAŞIMAYAN MENKUL VARLIKLAR’

Bu düzenlemenin arkasından 21 Temmuz 2020’de Gömü Arama Yönetmeliği de değiştirilerek ÇED zorunluğu eklendi. Kültür ve Gezim Bakanlığı’nın hazırladığı Yönetmelikteki gömü şu şekilde tanımlanıyor: “Gömülmüş veya saklanmış olduğu ve duruma göre artık malikinin bulunmadığı kesin olarak anlaşılan, 2863 sayılı Kanunun 6’ıncı ve 23’üncü maddeleri dışında kalan ve bilimsel değer taşımayan menkul varlıkları.”

SON BİR YILDA DEFİNE İÇİN 34 ÇED BAŞVURUSU UYGUN BULUNDU

Bir taraftan Türkiye’nin dört bir yanında kaçak ve yasa dışı defineci tahribatı sürerken, izinli gömü aranmasına getirilen ÇED zorunluluğunun arkasından meydana getirilen başvurulardan bugüne dek 34’ünün kriterlere uygun bulunarak kabul edilmiş olduğu ortaya çıktı. Bu başvurulardan 32 tanesi 2020, 2 tanesi de 2021’in ilk haftasına ilişik.

ÇED RAPORU İLE DEFİNECİLİK ENDİŞELERİ GİDERMEYE YETMİYOR

Defineciliğin ÇED kapsamına alınmasının Dipsiz Göl örneğinde olduğu şeklinde çevreye verilecek zararları azaltacağı düşünülüyor. Sadece hazırlanan ÇED dosyalarının daha oldukca formalitelerden ve tekrarlardan oluşuyor bu konudaki endişelerin gidermeye kafi değil.

ÇED RAPORU: ‘ŞELALENİN DÖKÜLDÜĞÜ YERDE KAPAK GÖRÜLMÜŞTÜR’

Ordu’nun Çaybaşı İlçesine bağlı İlküvez Mahallesinde bulunan Aşıklı Şelalesinde gömü aranması için hazırlanan ÇED raporunun ilgili yönetmeliğe ‘uygun’ bulunarak işleme konulması, mevzuyla ilgili endişeleri haklı çıkaracak boyutta.  Cuma Çayında bulunan Aşıklı Şelalesinde gömü aramak için hazırlanan ÇED raporunda, “Aşıklı Şelalesinin döküldüğü noktada bulunan göl alanında araştırmalar sonrasında yaklaşık 1 m derinliğinde göl tabanında kapak olduğu görülmüştür. Define arama çalışması şelalenin döküldüğü noktada 50 m2’lik alanda gerçekleştirilecektir” ifadelerine yer veriliyor.

RAPORDAN: ‘SUYUN KESİLMESİYLE DEFİNE ARAMASI YAPILACAK’

Şelalede olduğuna inanılan defineyi çıkarmak için dere yatağının suyunun akış yönün değiştirileceği bilgisine yer verilen ÇED raporunda, “Suyun kesilmesinin ardından söz konusu kapak kaldırılarak define araması gerçekleştirilecektir” deniliyor.

‘PROJENİN ALTERNATİFİ YOK, AMAÇ MADDİ KAZANÇ SAĞLAMAK’

Aşıklı Şelalesi’nde gömü aranmasının amacı ve gerekliliği ise ÇED raporunda şu şekilde açıklanıyor: “Define aranacak yer ile ilgili yapılan ön araştırmalardan dolayı yerin alternatifi bulunmamaktadır. Projenin amacı; tarihi ve kültürel eserlerimize zarar verilmemesi, tarihimizin ve kültürümüzün yok edilmemesi, devlet müzesinde olması gereken eserlerin, devlete bildirilerek, devletçe belirlenen değer üzerinden maddi kazanç sağlamaktır.”

KAHRAMANMARAŞ: ‘PROJE SAHİBİ ARAŞTIRDI, DEFİNE BULMA İHTİMALİ YÜKSEK’

Kahramanmaraş’tan meydana getirilen Ocak 2021 tarihindeki bir gömü ‘projesi’ ile ilgili hazırlanan ÇED raporunda da 422 metrekarelik proje alanının 50 metrekarelik kısmında ‘Define Arama Projesi’ gerçekleştirileceği, kazı çalışmalarının 10 metreyi aşmayacağı kaydedilerek şu ifadelere yer veriliyor: “Projenin ve yerin seçilme nedeni proje sahibinin yapmış olduğu araştırmalara göre define bulma ihtimalinin yüksek olmasıdır. Proje ile tarihi ve kültürel eserlerimize zarar verilmemesi, devlet müzesinde olması gereken eserlerin ilgili devlet kurumuna bildirilerek, devlet tarafından belirlenen değer üzerinden kazanç sağlanması amaçlanmıştır.

NEVŞEHİR: ‘BÜYÜKLERİN ANLATTIKLARI, NESİLDEN NESLE GELEN BİLGİLER IŞIĞINDA PROJE ALANI SEÇİLMİŞTİR’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın duyuru etmiş olduğu ve ilgili yönetmeliğe uygun bulunan Gömü Arama Projeleri arasından incelediğimiz ÇED raporları içinde Nevşehir’den bir proje dikkat çekiyor. Aralık 2020’de başvurusu kabul edilen ve gömü arama projesiyle ilgili ÇED raporunda, Kozaklı ilçesine bağlı Kalecik köyündeki tapulu arazide gömü aranmasının amaçlandığı belirtiliyor. Yer seçiminin öne sürülen nedeni ise “Proje sahasının seçiminde yerleşim yerinde yaşayan büyüklerin anlattıkları, nesilden nesle gelen bilgiler ışığında ve proje sahibinin bahçesi olması sebebiyle proje alanı seçilmiştir” şeklinde özetleniyor.

 VAN’DAN BİR ÇED RAPORU: ‘DEFİNE BULMA İHTİMALİ YÜKSEK’

2020’de meydana getirilen başvurularından biri de Van’ın Muradiye ilçesinde gömü aranmasını içeriyor. Muradiye Şelalesinin de üstünde yer almış olduğu Bendimahi Çayı yakınında seçilen arazinin mülkiyetinin hazineye ilişik olduğu belirtiliyor. Van Valiliği’nce ÇED Lüzumlu Değildir Sonucu verilen projenin uygulanması (gömü aranması) esnasında 5 kişinin çalışacağı kaydedilerek yer seçimi öne sürülen nedeni hakkında ise “Projenin ve yerin seçilme nedeni proje sahibinin yapmış olduğu araştırmalara göre define bulma ihtimalinin yüksek olmasıdır” görüşüne yer veriliyor.

KONYA: ‘PROJE BEDELİ 50 BİN TL, DEFİNE İÇİN 10 KİŞİ ÇALIŞACAK’

Konya’nın Yunak ilçesinde aranması planlanan gömü için hazırlanan ÇED raporunda yer verilen bilgiler de şu şekilde: “Gömü, oldukca eski zamanlardan kalma, saklı, sahibi bilinmeyen ve kıymetli göç eder bir şeydir. 2.813 m2’lik arazinin 49 m2’lik kısmındaki gömü arama faaliyeti yapılacaktır. Proje alanı Ziraat Alanında yer almıştır. Planlanan proje için ilgili yönetmelik gereğince çalışılacak maksimum süre 15 gün olarak belirlenmiş olup çalışmaların günde 8 saat gerçekleştirileceği planlanmıştır. Gömü arama emekleri, gömü aranacak yere en yakın müzeden görevlendirilecek iki uzmanlık elemanı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığının kolluk hizmeti yürütmekle görevli yöresel birer temsilcisi nezaretinde çalışacak 10 şahıs ile gerçekleştirilecektir. ‘Define Arama’ projesi için öngörülen proje bedeli 50.000 TL’dir.

ÇED İÇİN PROJE SAHİBİNİN YÜZEY ARAŞTIRMASI VE BEYANI YETERLİ

Proje sahasının yerleşim yerinde yaşayan büyüklerin anlattıkları, doğrusu nesilden nesle gelen bilgiler ışığında, alanda meydana getirilen yüzey araştırmaları, proje sahibinin beyanı ve kendi yapmış olduğu keşfe dayalı hareket edildiğinden ve proje sahibinin tapulu arazisi içinde olması yer alternatifi aranmamıştır.”

BARTIN: DEFİNECİLİĞİN ÇEVRESEL BİR YATIRI OLDUĞU SÖYLENEBİLİR

Mart 2020’de Bartın’dan meydana getirilen bir gömü arama başvurusunda ise Millet ilçesine bağlı Kumluca Beldesi Döngeller köyünde gömü aranacağı belirtiliyor. Proje sahibinin keşfi ve beyanının gerekçe olarak kafi görüldüğü kaydedilen ÇED raporunda, “Projenin; olası çevresel etkileri rapor içerisinde yönetmelikler kapsamında belirtilen hususlara uyulması durumunda çevresel bir yatırım olduğu söylenebilir” deniliyor.

HATAY: ‘PROJE İÇİN KAZMA, KÜREK, BALYOZ VE MURÇ ALINACAK’

İncelediğimiz gömü amaçlı ÇED raporlarından biri de Hatay’ın Samandağı ilçesine ilişik. Yaylıca köyündeki hususi kişiye ilişik bir arazide gömü aranmasını öngören ÇED raporunda şu bilgilere yer veriliyor: “Gerçekleştirilecek proje için bir adet tekerlekli kazıcı-yükleyici ve bir adet paletli ekskavatör kiralanacak, kazma, kürek, manila (kaldıraç), balyoz, murç, caraskal, mala ve spatula alınacaktır… Projenin amacı; tarihi ve kültürel eserlerimize zarar verilmemesi, tarihimizin ve kültürümüzün yok edilmemesi, devlet müzesinde olması gereken eserlerin devlete bildirilerek, devletçe belirlenen değer üzerinden maddi kazanç sağlamaktır.”

ÇED İLE DEFİNE ARANMASINDA HATAY VE VAN BAŞI ÇEKİYOR

Türkiye’de defineciliğin yeni boyutu ÇED raporu eşliğinde yasal gömü avcılığı şeklinde özetlenebilir. Gömü aramak için son bir yılda ÇED başvurusu uygun bulunan iller içinde 4’er müracaat ile Van ve Hatay başı çekiyor. Bolu’dan 3, İzmir, Balıkesir, Kastamonu, Siirt ve Ordu’dan 2’şer; Tekirdağ, Kocaeli,  Artvin, Bartın, Düzce, Nevşehir, Kahramanmaraş, Konya ve Kocaeli’nden ise 1’er müracaat ilgili yönetmelik kapsamında uygun bulunarak işleme konuldu.

 


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kızını taciz eden kişiyi öldüren Kadir Işık’ın tahliyesine karar verildi


Vaka, 5 Haziran 2018’de İsmetpaşa Mahallesi Egemenlik Caddesi’ndeki lokantanın ikinci katında meydana geldi. Kadir Işık, kızı Z.I.’yı (26) rahatsızlık etmiş olduğu öne sürülen Tamer Çetin’e ruhsatlı tabancasıyla ateş etti. Işık hemen sonra yere düşen Çetin’e çekiçle vurdu. Çetin, ambulansla götürülmüş olduğu Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sıhhat Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde tedaviye alındı. Burada ‘yaşamsal tehlikesi yoktur’ şeklinde rapor verilen Çetin, kısa bir süre sonrasında yaşamını yitirdi.

CEZASI MÜEBBETTEN 12 YILA 1 AYA DÜŞÜRÜLDÜ

Olayın peşinden tutuklanan Kadir Işık hakkında ‘kasten adam öldürme’ suçundan müebbet hapis istemiyle Kahramanmaraş 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. 3 Ocak 2020’de görülen karar duruşmasında mahkeme heyeti, Kadir Işık’ı ilkin ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı, peşinden da haksız tahrik indirimi ve duruşmadaki saygılı tavrından dolayı cezayı 12 yıl 1 aya indirdi.

İSTİNAF, TAHLİYESİNE KARAR VERDİ

Kadir Işık’ın avukatı Kadir Bastırmacı, karara itiraz ederek davayı istinafa taşıdı. Dosyayı inceleyen Gaziantep Bölge Adalet sarayı Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi, kabahat vasfının değişebileceğinden mahalli mahkemenin kararını bozup tekrardan yargılanmasına, Işık’ın da tahliyesine karar verdi.

KIZI, CEZAYA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Tamer Çetin’in rahatsızlık ve tehditlerine maruz kalan Z.I., babasına verilen cezanın peşinden tehdit mesajlarını göstererek, “Aileme ne kadar çok değer verdiğimi ve düşkün olduğumu biliyordu, beni bununla tehdit etmeye başladı. ‘Senin aileni gözünün önünde öldürürüm.’ ‘Benimle evlenmek zorundasın, evleneceksin ya da ikimizin ölümüne sebep olursun.’ ‘Düğün tarihlerimiz aynı yazmazsa ölüm tarihlerimiz mezarın başına aynı yazılır. Buna bir karar ver’ diyordu. Ben açıkçası babamın bu kadar fazla cezaya çarptırılacağını bilseydim o ölümü göze alırdım, ‘Keşke şahıs beni öldürseymiş’ diyorum bazen” diye konuşmuştu.


Okumaya devam et.

Gündem

Kahvehanede oyun oynayanlara ceza – Son Dakika Haber


class=”cf”>

İlçe Güvenlik Müdürlüğü ekipleri, Harp Mahallesi’nde kapalı olması ihtiyaç duyulan bir kahvehaneye, oyun oynandığı bilgisi üstüne baskın düzenledi. Takımlar, sigara ve nargile içerek oyun oynadığı belirlenen ve koronavirüs tedbirlerini ihlal eden 24 kişiye toplam 83 bin 236 lira ceza kesti. Kahvehane, zabıta ekipleri tarafınca mühürlendi.

 


Okumaya devam et.

Gündem

Moody’s: Avrupa’da tüketici güveni durgunABD merkezli kredi derecelendirme kuruluşu, aşıların piyasaya sürülmesinin tüketici güveninde iyileşme sağlayamadığını belirtti.


Moody’s: Avrupa’da tüketici güveni durgun

Internasyonal kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’ten, koronavirüs salgınının etkilerine dair izahat geldi.

Moody’s’ten meydana getirilen açıklamada, Avrupa’da ekonomik aktivitenin genel ortalamanın altında olduğu, yüksek gelir seviyesindeki tüketicilerin geçen yıl uygulanan ilk karantinaya benzer şekilde birikim yapmayı tercih etmiş olduğu kaydedildi.

TÜKETİCİ GÜVENİNDE İYİLEŞME SAĞLANAMADI

Açıklamada, aşıların piyasaya sürülmesinin şimdiye kadar tüketici güveninde herhangi bir iyileşme sağlayamadığı, fakat tüketici ve işletmelerin kısıtlamalara daha çok adapte olması sebebiyle perakende satışlardaki düşüşün sınırı olan seviyede kalmış olduğu açıklandı.

Moody’s: Avrupa’da tüketici güveni durgun #1

“TÜKETİCİ ALGISI ZAYIF KALACAK”

Kredi derecelendirme kuruluşunun açıklamasında değerlendirmesine yer verilen Moody’s Başkan Yardımcısı Vincent Allilaire, “Avrupa’da tüketici güveninin salgına ilişkin engellemeler gevşetilene kadar durgun seyretmeye devam etmesini bekliyoruz. Aşılar yaygın bir halde yapılırken, önümüzdeki birkaç ay süresince kısıtlamaların uzatılması muhtemelen tüketici algısının zayıf kalmasına niçin olacaktır.” ifadelerini kullandı.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler