Connect with us

Gündem

Cumhuriyet altını ne kadar oldu?


Cumhuriyet altını ne kadar oldu?


İstanbul Kapalıçarşı’da 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 440,50 lira, Cumhuriyet altınının satış fiyatı ise 2.923,00 lira oldu.

İstanbul Kapalıçarşı’da alınıp satılan altın türlerinin, önceki kapanış ve bugün açılış tutarları (TL) şöyleki:

cumhuriyet.com.tr

(function(i, s, o, g, r, a, m) function()[]).push(arguments),i[r].l = 1 * new Date(); a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0]; a.async = 1; a.src = g; m.parentNode.insertBefore(a, m)
)(window, document, ‘script’, ‘https://www.google-analytics.com/analytics.js’, ‘ga’);
ga(‘create’, ‘UA-121944279-5’, ‘auto’);
ga(‘set’, ‘campaignSource’, ‘Feysbuk’);
ga(‘set’, ‘campaignMedium’, ‘Feysbuk Instant Articles’);
ga(‘set’, ‘referrer’, ia_document.referrer);
ga(‘set’, ‘page_title’, ia_document.title);
ga(‘send’, ‘pageview’);

(function(m,e,t,r,i,k,a)function(); m[i].l=1*new Date();k=e.createElement(t),a=e.getElementsByTagName(t)[0],k.async=1,k.src=r,a.parentNode.insertBefore(k,a)) (window, document, ‘script’, ‘https://mc.yandex.ru/metrika/tag.js?id=49053425’, ‘ym’) ym(49053425, ‘init’, { trackLinks:true, accurateTrackBounce:true, params: window.yaParams||{title: “no title”} });


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Son dakika: İstanbul’da okullarda ALES yoğunluğuGeçen yıl 1-12 Ekim’de başvuruları alınan imtihan dolayısıyla Zeytinburnu Merkezefendi Anadolu İmam Hatip Lisesi ile İTO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önünde yoğunluk oluştu.

Sınava giren adayların bazıları sınavın yapılacağı okullara hususi araçları ve aileleriyle gelirken, bazıları da toplu ulaşımı kullandı.

Adaylar, erken saatte sınavın yapılacağı okulların önüne gelmeye başladı. Bazı adaylar, cep telefonları ve öteki hususi eşyalarını okulların bahçesinin önünde çay ve su satan emanetçilere bıraktı.

Sınavın yapılacağı okullarda Kovid-19 salgınına karşı tedbirler alındı. Kovid-19 önlemleri kapsamında adaylara imtihan binası girişlerinde görevliler tarafınca maske ve dezenfektan dağıtıldı. Imtihan görevlilerinin de maske taktığı ve lateks eldiven giydirilmiş olduğu görüldü. Adaylar, imtihan binalarına girişte toplumsal mesafenin korunması için imtihan görevlileri tarafınca yönlendirildi.

Sınavın yapıldığı okulların önüne gelen zabıta ekipleri, maske kullanılması ve toplumsal mesafe kuralına uyulması mevzusunda uyarıda bulunmuş oldu. Okulların bahçesine giren zabıta ekipleri alınan önlemleri denetledi.

class=”cf”>

Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve toplumsal mesafeyi korumak için adaylar ve imtihan görevlileri haricinde asla kimse okul bahçelerine alınmadı.

Araçlarıyla okula gelenlerin yakınlarından bazıları araçlarından beklerken bazıları da adayların sınava girmesinin peşinden okulların önünde ayrıldı.

 


Okumaya devam et.

Gündem

Pandemi döneminde kullanımı arttı: Astımda artışa 'oda spreyi' uyarısı…


Pandemi döneminde kullanımı arttı: Astımda artışa ‘oda spreyi’ uyarısı…


Ev ve otomobillerde kullanılan, kış aylarında daha çok maruz kalınan oda kokularının tehlikelerine dikkat çeken Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Güvenli Akkoyunlu, “Kışın ortasında olmamıza rağmen astım vakalarında artış gördük. Bunun en önemli nedeni kapalı alanlarda kullanılan oda kokuları” dedi. Akkoyunlu, evlerin temizlenmesi ve havalandırılmasının oldukca daha mühim olduğu uyarısında bulunmuş oldu.

Kış aylarına karşın astım vakalarında artış yaşandığına dikkat çeken Göğüs Hastalıkları Kısmı’nden Prof. Dr. Muhammed Güvenli Akkoyunlu, bu zamanda görülen vakaların en mühim sebebinin kapalı alanlarda kullanılan oda kokuları bulunduğunu hatırlattı. Deterjan ve dezenfektanların aşırı kullanımının da bu probleminin başlıca sebeplerinden bulunduğunu özetleyen Prof. Dr. Muhammed Güvenli Akkoyunlu, “Açıkçası şunu bilmek gerekir; doğal olmayan bütün kimyasalların içerisinde insan vücudunun karşı reaksiyon vereceği alerjenler var. Bunun insan vücuduna ekstra bir yükü var. Hasta astım değilse alerjinin tetiklemesine bağlı astım tablosu ortaya çıkıyor. Eğer kişi astımsa, hastalığının alevlenmesine bağlı olarak KOAH tablosu görülüyor” diye konuştu.

“ODA KOKULARI EVİN TEMİZ OLDUĞU ANLAMINA GELMİYOR”

Bu zamanda evlerin temizliğinin öneminin altını çizen Prof. Dr. Akkoyunlu, “Gereksiz parfümlerin, deterjanların fazla kullanımına dikkat etmeliyiz. Çünkü bu oda kokuları aslında evin temiz olduğu anlamına gelmiyor. Sadece temiz bir koku yayarak kötü kokular sizi rahatsız etmiyor. Bu nedenle evlerin temizlenmesi ve havalandırılması bizler için çok daha önemli. Bir de şunu bilmek gerekir ki yoğun deterjan kullanımı aynen oda parfümleri gibi ciddi risk oluşturur. Evde var olan patojenler yani bakterilerin, mantarların büyük bir kısmı bizim beraber yaşadığımız genel itibariyle sağlığımızı bozmayan şeyler. Bunların çok ağır deterjanlar, dezenfektanlar ve oda kokuları ile engellenmesine gerek yok. Basit temizlik malzemeleri ve hafif sabunla, sirkeyle beraber kolay bir şekilde temizlenebilir. Yoğun şekilde bu tür kimyasalların kullanılmasını önermiyoruz” ifadelerini kullandı.

“ARABALARDA DA  AYNI TEHLİKE VAR”

Evler kadar araçlarda da aynı sorunların yaşandığını belirten Prof. Dr. Akkoyunlu, “Evlerden çok daha fazla ve yoğun bir şekilde ayrıca çok daha dar bir alanda bu ürünleri kullanıyoruz. Belki de evlerden daha riskli alanlar buralardır. Bu alanlarda da dikkatli olmak gerekiyor. Genelde şikayetlerin başlaması şöyledir; araba ya da ev gibi kapalı bir ortama girdiğinizde bazen öksürük başlar bazen de kişi hırıltı şeklinde nefes alır. Göğüste sıkışma hissi de yaşanabilir. Bu kişilerin o maddeye karşı alerjisi olduğunu gösterir ya da kişinin astımı tetiklenmiş olabilir. Bu sorunlar devam ediyorsa doktora başvurulmalıdır” tavsiyesinde bulunmuş oldu. Çocukluk çağlarında maruziyete de dikkat çeken Akkoyunlu, “Biz buna hijyen teorisi diyoruz. Bu tür dezenfektanların aşırı kullanımına bağlı özellikle şehir yaşamındaki çocuklarda astımın ortaya çıkma nedeni bu tür kimyasalların aşırı kullanımı” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

DHA

(function(i, s, o, g, r, a, m))(window, document, ‘script’, ‘https://www.google-analytics.com/analytics.js’, ‘ga’);
ga(‘create’, ‘UA-121944279-5’, ‘auto’);
ga(‘set’, ‘campaignSource’, ‘Feysbuk’);
ga(‘set’, ‘campaignMedium’, ‘Feysbuk Instant Articles’);
ga(‘set’, ‘referrer’, ia_document.referrer);
ga(‘set’, ‘page_title’, ia_document.title);
ga(‘send’, ‘pageview’);

(function(m,e,t,r,i,k,a)) (window, document, ‘script’, ‘https://mc.yandex.ru/metrika/tag.js?id=49053425’, ‘ym’) ym(49053425, ‘init’, { trackLinks:true, accurateTrackBounce:true, params: window.yaParams||{title: “no title”} });


Okumaya devam et.

Gündem

Ümraniye’de geri dönüşüm deposu alev alev yandı


Yangın saat 05.30 sıralarında Dudullu Organize Endüstri, Azade Sokak’ta bulunan bir geri dönüşüm deposunda hemen hemen bilinmeyen bir nedenle çıktı. Geri dönüşüm deposunda bulunan plastik atıkların tutuşması ile kısa sürede büyüyen yangın bitişikte bulunan depoya da sıçradı. 4 işçinin içeride uyuduğu sırada çıkan yangını fark eden komşular, çalışanları uyandırdı. Dışarı çıkan işçiler itfaiyeye haber verdi. Haber verilmesi üstüne vaka yerine oldukca sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. İtfaiye ekipleri alev alev yanan geri dönüşüm tesisindeki yangını ortalama bir saat devam eden emekleri sonucunda tamamen söndürdü. Ölen ya da yaralanan kimsenin olmadığı yangında geri dönüşüm depolarında hasar oluştu.

Ümraniyede geri dönüşüm deposu alev alev yandı

class=”cf”>

‘İLK ÖNCE BİZE IŞIK TUTUYORLAR SANDIK’

Geri dönüşüm deposunda kalan işçilerden önde gelen Hüseyin Ergin yangınla ilgili, “Yatıyorduk, bu diğer taraftan bizi çağırdılar. Biz kalktık, diğer taraftan ateş geldi, yan depomuzdan geldi. Biz de hemen kalktık, itfaiyeyi aradık. Elimizden de bir şey gelmiyor. Uyandık kötü bir manzara ile karşılaştık işte Allah sonumuzu hayır eylesin. Nasıl başladığını bilmiyorum. Biz uyuyorduk, yandaki arkadaşlar bizi uyandırdı. Yangın yan tarafta başlamış bize de sıçradı” şeklinde konuştu.

Bir başka işçi Ali Akdoğan ise; “İlk başta bir ışık falan tutuyorlar sandık fakat sonrasında yangın çıktığını anladık” diye konuştu.

Yangınla ilgili incelemeler devam ediyor.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler