Connect with us

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan dünyaya yerli aşı mesajı: İnşallah tüm insanlığın hizmetine sunacağız

Son dakika! G20 Zirvesi’ne canlı bağlantıyla katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin üreteceği aşıyı inşallah tüm insanlığın hizmetine sunacağız. G20 platformu aşıya herkesin uygun maliyetli ve hakkaniyetli erişimini güvence altına alacak mekanizmaları hazırlamalı ve işletmelidir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan dönem başkanlığında gerçekleştirilen G-20 Liderler Zirvesi’nde konuştu.

Erdoğan, telekonferansla gerçekleştirilen zirvede yaptığı konuşmasında, “Salgınla mücadeleyi iş birliği ve dayanışma olmadan başarıya ulaştırmamız mümkün değildir. Salgın sürecinden yardımlaşma ve dayanışma konusunda dünya gelişmiş ülkeler başta olmak üzere maalesef iyi bir imtihan veremedi. Salgınla mücadele de özellikle ekonomik bakımdan güçsüz ülkeler kaderlerine terk edildi” ifadelerini kullandı.

“YERLİ AŞIYI TÜM İNSANLIĞIN HİZMETİNE SUNACAĞIZ”

Erdoğan, “Türkiye olarak 156 ülke ve 9 uluslararası kurulaşa yardım sağladık. Bugüne kadar G-20 üyesi 15 ülkeye hibe yardımı yapmanın yanında ülkemizden satın alma ve ihracat izinlerini de karşılamış bulunuyoruz. Almanya’daki iki Türk bilim insanının ürettiği aşıya dair ümit verici haberleri sevinçle takip ediyoruz. Ancak burada bir hususa dikkat edilmesi gerekiyor. Geliştirilen aşılar mevcut adaletsizlikleri daha da derinleştirmek yerine insanlığın ortak malı olacak şekilde kullanıma sunulmalıdır. Bu çerçevede G-20 platformu aşıya herkesin uygun maliyetli ve hakkaniyetli erişimini güvence altına alacak mekanizmaları hazırlamalı ve işletmelidir. Türkiye olarak biz de 16 aşı çalışmamıza bu anlayışla yaklaşıyoruz. Türkiye’nin üreteceği aşıyı inşallah tüm insanlığın hizmetine sunacağız” dedi.

“TOPLUMDAKİ HASSAS KESİMLER SALGININ YÜKÜNÜ DAHA FAZLA TAŞIYOR”

Erdoğan, “Salgın sağlık alanı yanında küresel ekonomik mimari alanında kendisini hissettiriyor. Korumacılığın arttığını, gümrük duvarlarının yeninden yükseldiğini, içe kapanma eğiliminin yeninden güçlendiği görüyoruz. İki yanlışın bir doğru etmeyeceğini hepimiz gayet iyi biliyoruz. Türkiye, Dünya Ticaret Örgütü’nün temel ilkeleri çerçevesinde adil bir küresel ekonomik büyümeden ve refah paylaşımından yanadır. Bunun için Dünya Ticaret Örgütü’nün reform sürecinin ilerletilmesi gerekiyor. Örgütün kilit öneme sahip, izleme, müzakere ve anlaşmazlıkların çözümü işlevlerinin iyileştirilmesi şarttır. Salgın iş gücü piyasasını da olumsuz etkiliyor. Özellikle kayıt dışı ekonomide çalışanlar ile kadın, genç ve engelliler başta olmak üzere toplumdaki hassas kesimler salgının yükünü daha fazla taşıyor” diye konuştu.

“SALGININ ETKİLERİNİ EN AZA İNDİRMEK İÇİN EYLEM PLANI DEVREYE ALDIK”

Erdoğan, “Yaşanan sıkıntılar kapsayıcı ve dayanıklı sosyal güvenlik sistemlerinin önemini bir kez daha ortaya çıkarmıştır.Dünyanın en kuşatıcı ve geniş tabanlı sosyal güvenlik sistemlerinden birine sahip ülkelerden biriyiz. Hızla geliştirip hayata geçirdiğimiz ekonomik, sosyal koruma kalkanı vasıtasıyla istihdamı dengede tutacak önlemleri başarıyla uyguluyoruz. G-20 olarak da salgının etkilerini en aza indirmek adına bir eylem planı devreye aldık. Eylem planının en somut ayağı olarak ele aldığımız borç erteleme girişiminde kaydedilen kademeli ilerlemeyi takdirle karşılıyoruz. 2021 yılı Temmuz ayına kadar uzatılan bu girişime Türkiye olarak katkı sağlayacağımızı bildirmekten memnuniyet duyuyorum” şeklinde konuştu.

Gündem

MKE’nin hurda alaç alımlarında ‘KDV’li yolsuzluk: Dava dahi açılamıyorMakine Kimya Endüstrisi (MKE) tarafınca Jandarma Genel Komutanlığı’ndan devralınan hurda kamyonetlerin satışı binek otomobil olarak yapılmış oldu. Hurda kamyonet satışı otomobil olarak gösterilince KDV de yüzde 18 yerine yüzde 1 olarak kesildi. İki yıl üst üste gerçekleşen bu satışlar sebebiyle kurum toplamda 1.4 milyon TL zarara uğradı.

Bir devrin meşhur dolandırıcısı Sülün Osman’a dahi taş çıkartacak sözkonusu satış vergi denetiminde ortaya çıktı. Olayın ortaya çıkmasının arkasından, 1301 tane aracı hurda olarak alan firmalardan 1.4 milyonluk KDV farkı geri istendi sadece negatif yanıt alındı. Öte taraftan MKE yetkilileri kamuoyuna yansırsa “prestij kaybına uğrarız” diyerek alıcı firmalara dava açmadı, 1.4 milyon TL bilançoya zarar olarak geçirildi.

‘SÜLÜN OSMAN’ BENZETMESİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, MKE ile ilgili Sayıştay raporlarına yansıyan bulguları paylaştı. “Gün geçmiyor ki ülkede yeni bir yolsuzluk, usulsüzlük haberi almayalım” diyen Sertel, kamyonetleri otomobil olarak satanların Sülün Osman’a bile taş çıkartacak kişiler bulunduğunu söylemiş oldu. İki yıl aynı şekilde satış yapılmasına karşın MKE yetkililerinin bu olayın peşine gitmediğini, dava dahi açmadığını dile getiren Sertel, şu detayları verdi:

“Sayıştay’ın 2019 yılı raporuna göre Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı Ankara Büyük Ölçekli Mükellefler Grup Başkanlığınca MKE’nin 2015 yılına ilişkin 2015/12 vergilendirme dönemi inceleme altına alınmış. İnceleme sonucunda, Jandarma Genel Komutanlığından devredilen bazı araçların satışında, araçların ‘binek otomobil’ olarak değerlendirildiği ve yüzde 1 KDV hesaplandığı, ancak araçların ‘Kamyonet’ vasfında olduğu bu nedenle yüzde 18 KDV hesaplanması gerektiği belirtiliyor. Bu satış nedeniyle 2015-2016 hesap dönemine ait 723 bin TL ile 2017-2018 hesap dönemine ait 692 bin 637 olmak üzere toplam 1 milyon 415 bin 642 TL KDV farkı bilançoya faaliyet dışı zarar olarak geçirilmiş. Olayın vergi denetiminde ortaya çıkmasıyla bu hurda araçları alan firmalardan 1.4 milyonluk KDV farkı tahsil edilmek için girişimde bulunulduysa da alıcı firmalar yüzde 18 KDV uygulansaydı daha düşük teklif vereceklerini, ihale ilanında ve satış sonrası düzenlenen faturalarda satış bedeline yüzde 1 KDV uygulandığı bu nedenle ödeme yapmayacaklarını bildirmişler. Alıcılar belki kendilerince haklı bir nedenle resti çekiyor ancak MKE bu kişilere dava dahi açmıyor. Neden dava açılmadığı ve 1.4 milyonun direkt zarar olarak kaydedildiği sorgulanmalı ve hesabı sorulmalı.”

‘PRESTİJ KAYBI’ DEDİLER, DAVA AÇMADILAR

Atila Sertel, kurum yetkililerinin bu durumu kişisel bir kusur olarak görmediklerini, kamyonetin otomobil olarak ihale edilmesini hata olarak kabul ettiklerini belirterek, iki yıl üst üste tekrarlanan bu “Hata”yı kamuoyunun ve yargının takdirine bıraktığını söylemiş oldu. Sertel, “Kurum yetkilileri konuyla ilgili Sayıştay’a verdikleri cevapta; bu tür satışların 20-25 yıldır devam ettiğini, kişisel kusur olmadığını, olay ortaya çıkarsa kamuoyu nezdinde prestij kaybına uğrayacaklarını ifade ediyor. Bu nedenle zararın tahsili için dava dahi açılmıyor. 1.4 milyon TL de faaliyet dışı zarar olarak bilançoya ekleniyor. Sülün Osman’a taş çıkaracak olaylar yaşanıyor ama dava dahi açılmıyor. Bu nasıl bir iştir?” diye konuştu.


Okumaya devam et.

Gündem

Adnan Oktar Organize Suç Örgütü davasında karar çıkması bekleniyor! 236 sanık yargılanıyorİstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nin karşısındaki duruşma salonlarında görülecek davanın saat 12.00’da başlaması umut ediliyor. Adnan Oktar Organize Kabahat Örgütü’ne yönelik yargılamaya 17 Eylül 2019 tarihinde süregelen mahkeme heyeti, son celsede kararını açıklamak suretiyle duruşmayı bugün görülmek suretiyle ertelemişti. 

MÜTALAADAN

Adnan Oktar Organize Silahlı Kabahat Örgütü’ne yönelik görülen davada 499 sayfalık mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, örgütün elebaşı olduğu iddia edilen tutuklu sanık Adnan Oktar’ın “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmekö, 7 mağdura karşı “Birden fazla kişiyle beraber cebir ve tehditle çocuğun cinsel istismarı”, 20 kişiye karşı “Birden fazla kişiyle beraber ve tabanca tehdidiyle cinsel hücum”, 15 kişiye karşı “Teşkilat amaç ve faaliyetleri doğrultusunda kişisel verilen kaydedilmesi”, 5 kişiye karşı “Kişisel verilen kaydedilmesi”, 12 kişiye karşı “Cebir ve sertlik kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, 2 kişiye karşı “Kendisini savunamayacak durumda birine karşı silahla cebir ve sertlik kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, 7 kişiye karşı “Örgütün ürkütücü gücünden yararlanarak eğitim ve tahsil hakkının engellenmesi”, 2 kişiye karşı “Eziyet”,  “Kabahat örgütlerinin oluşturdukları ürkütücü güçten yararlanılarak silahla tehdide azmettirme”, “Siyasal ve askeri casusluk suçuna girişim”, “Resmi belgeyi bozmak, yok etmek yada gizlemek”, “Nitelikli dolandırıcılık”, “Kaçakçılık” ve “Hususi belgede sahtecilik” suçlarından 150 yıldan 1365 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istenmişti. 

Mütalaada örgüt yöneticisi konumunda bulunan Alev Babuna, Ulviye Didem Ürer, Fatma Ceyda Ertüzün, Ayşegül Hüma Babuna, Yeliz Sucu, Sinem Hacer Tezyapar, Aylin Atmaca ve Merve Büyükbayrak’ın da aralarında bulunduğu 13 sanığın “Silahlı teşkilat yöneticisi olmak” suçundan 5’er yıldan 12’şer yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları, ayrıca sanıkların örgüt faaliyetleri kapsamında işlenen tüm suçlardan cezalandırılmaları talep edilmişti.

Sanık Tarkan Yavaş’ın “Birden fazla kişiyle beraber ve silahla organ sokmak suretiyle cinsel hücum”, “Birden fazla kişiyle beraber cebir ve tehdit ile organ sokmak suretiyle çocuğun cinsel istismarı”, “Resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan” ve “Gerçeğe aykırı bildirimde bulunma” suçlarından 239 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istenmişti.

Mütalaada 222 sanığın da “Teşkilat üyeliği” veya “Örgüte üye olmamakla beraber yardım” suçlarından cezalandırılması talep edilmişti.


Okumaya devam et.

Gündem

ABD’deki gelişmeler küresel piyasaların odağındaKüresel piyasalar, yeni haftada ABD Başkanı Donald Trump’ın azil süreci ve ekonomik destek paketi gelişmelerine odaklandı.


ABD'deki gelişmeler küresel piyasaların odağında

Geçen hafta koronavirüs salgınında alınan tedbirler ve aşılama çalışmalarının yaygınlaşması ise yatırımcıların risk iştahının yüksek seyretmesini sağlamış oldu.

ABD’deki Kurultay baskınının arkasından Amerikan kamuoyu, baskının sorumlusu olarak gösterilen Başkan Donald Trump’ın, Kongrede azledilmesi yöntemiyle görevden alınmasını tartışırken, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, Başkan Yardımcısı Mike Pence’in, Trump’ın görevden alınması sürecini işletmemesi durumunda azil sürecine derhal başlayacaklarını deklare etti.

ABD DESTEK PAKETİNİN RAKAMI ARTINCA PİYASALARA OLUMLU HAVA ESTİ

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden’ın, sağlanacak ekonomik destek paketinin “trilyon dolar” seviyesinde olacağını bildirmesi hisse piyasalarını desteklerken, PMI verileri, bilhassa imalat sanayisinin dünya genelinde enerjisini koruduğuna işaret etti.

Geçen haftanın son işlem gününde gösterilen ABD’nin istihdam raporu ise karışık sinyaller verdi. ABD’de ziraat dışı istihdam, geçen ay 140 bin şahıs azalarak nisan 2020’den beri ilk kez düşüş gösterdi. koronavirüs salgını sebebiyle kısıtlanan ekonomik faaliyetin geçen yıl mayıs ayı itibarıyla normale dönmesiyle iş gücü piyasasında yaşanmış olan toparlanma, vakalardaki artış ve tekrardan sıkılaştırılan önlemlerle aralıkta yavaşlama kaydetti.

Bu gelişmelerle New York borsasında rekorlar kırılırken, dolar endeksi haftanın ikinci yarısındaki yükselişi ile yeniden 90’ın üstüne yerleşti. Cuma günü Dow Jones endeksi yüzde 0,18, S&P 500 endeksi yüzde 0,55 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,03 kıymet kazanarak tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirmiş oldu.

ABD deki gelişmeler küresel piyasaların odağında #1

AVRUPA BORSALARI AŞININ ETKİSİNDE POZİTİF

Avrupa tarafında, artan koronavirüs olay sayıları ve sıkılaştırılan tedbirlere rağmen aşılama çalışmalarındaki gelişmeler ve teşvik beklentileri cuma günü piyasaların yükseliş eğilimini sürdürmesini sağlamış oldu. Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,58 artarak kapanış rekorunu kırarken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,24 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,65 terfi etti.

ASYA BORSALARI SAKİN

Geçen haftaki pozitif seyrin arkasından Asya borsaları yeni haftaya sakin başladı. Çin’de açıklanan enflasyon verisinin aralıkta yüzde 0,2 ile beklentileri aşması sonrası kapanışa yakın Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,1 kıymet kaybederken, Cenup Kore’de Kospi endeksi yatay seyrediyor.

Yurt içinde, 2021’e süratli başlamış olan Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, ilk hafta 2020 kapanışına nazaran yüzde 4,33 kıymet kazanmıştır. Endeks, cuma günü bundan önceki kapanışa nazaran yüzde 1,21 artarak kapanış rekorunu 1.540,61 puana taşırken, 1.542,75 puanla da tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüş oldu.

ABD deki gelişmeler küresel piyasaların odağında #2

DOLAR DÜŞÜNCE BIST 100 ENDEKSİ YÜKSELDİ

Böylece yükseliş trendini üst üste 10. haftaya taşıyan BIST 100 endeksi, bu rallide en mühim desteği düşüş eğilimindeki döviz kurlarından aldı. Dolar/TL, geçen hafta 7,2406 ile 21 Ağustos 2020’den bu yana en düşük seviyeyi görmesi sonrası bundan önceki haftaya nazaran yüzde 1 azalarak düşüş eğilimini üst üste 4. haftaya taşıdı ve 7,3792’den kapanış yapmış oldu. Dolar/TL, bugün bankalararası piyasanın açılışında 7,4210 seviyesinde işlem görüyor.

CARİ İŞLEMLER HESABININ KASIMDA 3.4 MİLYAR DOLAR AÇIK VERMESİ BEKLENTİSİ VAR

AA Finans’ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, cari işlemler hesabının Kasım 2020’de 3 milyar 400 milyon dolar açık vermesini bekliyor.

PİYASALARDA BUGÜN TAKİP EDİLECEK VERİLER ŞÖYLE:

10.00 Türkiye, kasım ayı cari işlemler dengesi

10.00 Türkiye, ekim ayı iş gücü istatistikleri

12.30 Euro Bölgesi, ocak ayı yatırımcı itimat endeksi

17.30 Türkiye, aralık ayı merkez yönetim iç borç istatistikleri


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler