Connect with us

Gündem

Cumhur İttifakı HDP’yi kapatmaya hazırlanıyor


Cumhur İttifakı, HDP’nin kapatılması ile ilgili adım atmaya hazırlanıyor.

Cumhur İttifakı, HDP’nin kapatılması ile ilgili adım atmaya hazırlanıyor. İttifakın HDP için ilk olarak anayasanın 68. maddesinde yer edinen “Siyasi partilerin suç işlemesi teşvik edilemez” hükmü gereğince Gömü yardımından “muaf tutulacağı”, sonrasında ise aynı madde ve Siyasal Partiler Yasası’nın 101. maddesine nazaran parti hakkında “kapatma davası açılabileceği” belirtiliyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “HDP kapatılmalıdır” çıkışı ve arkasından AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “muhalefeti inşa edeceklerine” dair sözleri, kulislerde “HDP’ye yeni yaptırımların geleceğinin işareti” olarak yorumlanırken, Cumhuriyet’in edinmiş olduğu bilgiye nazaran, iktidar kanadından HDP’ye yönelik ilk yaptırım “Hazine yardımı” olacak.

Selda Güneysu imzalı habere nazaran, TBMM’de kabul edilen 2021 yılı bütçesine nazaran, HDP’nin 57 milyon 550 bin TL Gömü’den yardım alacağı belirtiliyor. Bu paranın da ocak ayı itibarıyla partilerin hesaplarına yatması umut ediliyor.

6-7 EKİM OLAYLARI

HDP’nin, 6-7 Ekim vakaları sebebiyle anayasanın “suç işlenmesine teşvik” hükmüne sokulabileceğini ileri devam eden Cumhur İttifakı, HDP’li milletvekillerinin “terör örgütü üyelerinin cenazelerine katılmış olduğu, PKK’nin siyasal eylemlerini desteklediklerinin de anayasanın ilgili hükümlerine aykırılık teşkil ettiğini iddia ediyor.

Bununla beraber anayasanın 69. maddesinin 6. fıkrasında ise “Bir siyasi partinin, 68. maddenin dördüncü fıkrası hükümlerine aykırı eylemlerinden ötürü temelli kapatılmasına, ancak, onun bu nitelikteki fiillerin işlendiği bir odak haline geldiğinin anayasa Mahkemesi’nce tespit edilmesi halinde karar verilir” hükmü yer ediniyor.

Bu aşamada iktidarın, Gömü yardımı yaptırımının arkasından ilgili maddelerce anayasa Mahkemesi’ni göreve çağrı edebileceği ifade ediliyor. İktidar cephesi “HDP’nin gerek Hazine yardımından mahrum kalması gerekse kapatılması için yasalarda her türlü yaptırım mevcut” yorumunda bulunuyor.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Almanya’dan AB’nin çağrısına ret


Almanya’dan AB’nin çağrısına ret


Reuters haber ajansında yer edinen habere nazaran, Avrupa Komisyonu’nun ürün ve kişilerin hareketliliğine getirmiş olduğu kısıtlamaları kaldırma talebine Almanya’dan negatif cevap verildi.

Almanya, koronavirüs salgınını yavaşlatmak amacıyla başlatmış olduğu kara sınırlarındaki denetimi gevşetmesi için Avrupa Komisyonu, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti’nden gelen çağrıları reddetti.

Avrupa Komisyonu Almanya ve başka beş ülkeden ürün ve kişilerin hareketliliğine getirmiş olduğu kısıtlamaları kaldırmasını geçen hafta talep etmişti. Kurum bu kısıtlamaların “aşırıya kaçtığını” ve AB’nin ortak pazar uygulamasına ters düştüğünü belirtmişti. Almanya’nın AB büyükelçisinin bu öğrenci 1 Mart’ta verdiği Reuters tarafınca görülen yanıtta “Ülke sınırlarımızda aldığımız önlemleri sağlığın korunması adına şimdilik korumak zorundayız” ifadesi yer aldı.

cumhuriyet.com.tr

(function(i, s, o, g, r, a, m) function(),i[r].l = 1 * new Date(); a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0]; a.async = 1; a.src = g; m.parentNode.insertBefore(a, m)
)(window, document, ‘script’, ‘https://www.google-analytics.com/analytics.js’, ‘ga’);
ga(‘create’, ‘UA-121944279-5’, ‘auto’);
ga(‘set’, ‘campaignSource’, ‘Feysbuk’);
ga(‘set’, ‘campaignMedium’, ‘Feysbuk Instant Articles’);
ga(‘set’, ‘referrer’, ia_document.referrer);
ga(‘set’, ‘page_title’, ia_document.title);
ga(‘send’, ‘pageview’);

(function(m,e,t,r,i,k,a)) (window, document, ‘script’, ‘https://mc.yandex.ru/metrika/tag.js?id=49053425’, ‘ym’) ym(49053425, ‘init’, { trackLinks:true, accurateTrackBounce:true, params: window.yaParams||{title: “no title”} });


Okumaya devam et.

Gündem

Lufthansa’dan 6,7 milyar euroluk rekor zarar


Lufthansa salgın sebebiyle 2020 senesinde 6,7 milyar euroluk üstün dereceli zarar deklare etti. Bu yıl kapasitesini salgın öncesinin yüzde 40 ile 50’sine indiren şirket, yazları seyahatlerin artmasını bekliyor.

Koronavirüs salgını sebebiyle getirilen gezi kısıtlamarıyla zor bir dönemden geçen dev havayolu şirketi Lufthansa, 2020 senesinde üstün dereceli düzeyde zarar deklare etti. Alman havayolu devi geçen yıl net 6,7 milyar euro zarar ettiğini duyurdu.

Avusturya Havayolları, Swissair ve Eurowings markalarını da bünyesinde bulunduran Lufthansa, koronavirüs salgınının havayolu seyahatlerini kısıtlaması sebebiyle 2021 senesinde da kapasitesini azaltmaya karar verdi.

Hükümet tarafınca 9 milyar euroluk yardım paketi ile desteklenen havayolu, bu yıl pandemi öncesi dönemdeki kapasitesinin yüzde 40-50’si ile etkinlik göstereceğini deklare etti. Şirket kapasitesinin 2019 yılındaki düzeyin yüzde 90’ına 2025’lerde ulaşmasını bekliyor. Lufthansa’nın 2020 senesinde yüzde 31 kapasite ile çalmış olduğu açıklandı.

“Geçtiğimiz yıl şirket tarihimizdeki, müşterilerimiz, çalışanlarımız ve hissedarlarımız için en zor yıldı” ifadelerini kullanan Lufthansa CEO’su Carsten Spohr, 2021’in şirket için “yeniden boyutlandırma ve modernizasyon” yılı olacağını kaydetti.

Yazları toparlanma beklentisi

Avrupa çapında hükümetler olay sayılarını düşürmeye çalışırken engellemeler devam ediyor. Sadece Lufthansa aşılama programında ilerleme ve daha çok teste erişim sağlanması ile yazları talepte toparlanma bekliyor.

Spohr yazları kısıtlamaların gevşemesiyle seyahatlerin artacağını ve bu durumda Lufthansa’nın kısa vadede uçuş programının yüzde 70’ini tekrardan meydana getirmeye hazır bulunduğunu söylemiş oldu. Spohr internasyonal dijital aşı kimliği ve kontrol sertifikalarının gezi yasakları ve karantinanın yerini alması icap ettiğini kaydetti.

Filo küçülüyor

Spohr yapmış olduğu açıklamada firmanın 25 yıldan daha eski uçaklarını emekliye ayırmayı planladığını da söylemiş oldu. Şirket filosundaki tayyare sayısını, 800’den 2023 yılına kadar 650 uçağa indirmeyi planladığını deklare etti, sadece emekliye ayırmayı düşündüğü uçaklarla ilgili daha çok detay vermedi.

Lufthansa’nın net borçları 2019 senesinde 6,7 milyar eurodan 2020 senesinde 9,9 milyar euroya yükselirken, toplam likidite 10,6 milyar euro seviyesinde bulunuyor. Bunun 5,7 milyar euroluk kısmını kullanılmamış devlet yardımı oluşturuyor.

Şirket CEO’su Remco Steenbergen “Zor pazar şartlarının devamı halinde buna direnecek yeterli likiditemiz mevcut” şeklinde konuştu.

Lufthansa’nın sendikalarla yapmış olduğu anlaşmalarla çalışanların saatlerinde ve maaşlarında kesintiye gidilmesine karşın salgın öncesi 141 bin olan çalışan sayısını 110 bine indirdiği ve 10 bin çalışanın daha işine son verilmesinin planlandığı açıklandı. Deutsche Welle Türkçe


Okumaya devam et.

Gündem

Son dakika haberleri… Antalya’da tartışma yaratan karar! ‘Biz Osmanlı kasabası değiliz’


class=”cf”>

Gazipaşa – Alanya Havalimanı kavşağında bulunan Osmanlı tuğrası figürlü saatin bozulması sonucunda tamiri için yerinden kaldırılması belediye meclisinde tartışmalara niçin oldu. Gazipaşa Belediyesi’nin Mart ayı meclisinde AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri kavşaktaki tuğralı saatin durumunu gündeme getirdi.

‘SAYGIMIZ SONSUZ, ATALARIMIZDIR’

Mevzuyla ilgili data veren Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Ali Yılmaz, “Tuğra konusunda bir toplantı yaptık, daha doğrusu ‘Gazipaşa’da neler görmek istiyorsunuz’ konusunda. ‘Şu anda orada bir tuğra istiyorum’ diyen sizden başka çıkmadı. Çoğunluk başka şeyler görmek istiyor. Havalimanı kavşağı olduğu için ve Gazipaşa ismi Atatürk tarafından verildiği için Atatürk’ü, havalimanını, Gazipaşa’yı anımsatan bir görsel olsun isteniyor. Görüş o şekilde. Çalışmalarımız devam ediyor. Nasıl bir görsel olacağı konusunda karar vermiş değiliz. Ama sizlerin de görüşüne açığız. Tuğrayı düşündüğünüz, istediğiniz bir yer varsa taşırız. Başkan olarak benim görüşüm biz Osmanlı kasabası değiliz. Tamam saygımız sonsuz, atalarımızdır. 16 Türk devletinden birisidir. Fakat Gazipaşa, Osmanlı döneminde kurulmuş ya da Osmanlı eserlerinin yer aldığı bir kasaba, ilçe değildir, Cumhuriyet döneminde kurulmuş bir ilçedir. İsmini Atatürk vermiştir. Buraya Atatürk, Gazipaşa ve havalimanı üçgeninde bir şeyler düşünülmesi bence de daha uygun olur diye düşünüyorum. Ama tuğrayı çok arzu ediyorsanız, istediğiniz bir yere taşıyabiliriz” dedi.

Antalyada tartışma yaratan karar Biz Osmanlı kasabası değiliz

class=”cf”>

Meclis’te tuğralı saatle ilgili toplantının ne vakit yapıldığıyla ilgili sual üstüne de Başkan Yılmaz, “Biz her konuda halktan insanları çağırıyoruz, 40- 50 kişi çağırdık, tartıştık. Meclis grubuna da mesaj attık. Bilmiyorum niye katılmadınız onu da bilmiyorum ama AK Parti ve MHP grubundan hiç gelen olmadı. Ama ben bütün gruba attırdım” diye konuştu.

Antalyada tartışma yaratan karar Biz Osmanlı kasabası değiliz


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler