Connect with us

Gerede Haberleri

Covid19 Ölümleri 3’e Çıktı!

Tarih:

//

Gerede’de Covid-19 olayları dur durak bilmiyor. Covid-19 hasebiyle kazada hayatını kaybedenlerin sayısı 3’e çıktı. Hayatını kaybedenlerin tamamının 70 yaş üzeri olması dikkat çekiyor. 14 günlük karantina müddetine kazada uymayanların olduğu söyleniyor. 4 ay önce haftada vasati 2 kişiye bulaşan Koronavirüs, geçen ay bir günde 59 kişiye kadar bulaştı.

Kazada pik rakamı olan 59, düğünler için alınan ek önlemlerle düşmeye başlasa da kaza için hala yüksek riziko devam ediyor. Yurttaşlar, karantinada olması gerekirken dışarıya çıkanların saptamadığını düşünüyor. Haklarında karantina kararı verilenlerin telefonla takip altına alınmaları gerektiği görüşünü müdafaa ediyorlar.

Gerede’de Covid-19 olayları dur durak bilmiyor. Vahim tabloda her gün Gerede Devlet Hastanesi’ne Covid-19 kuşkusuyla müracaatlar olurken, olayların büyük bölümünün filyasyon ekiplerinin takibi ile bulunduğu belirtiliyor.

Noter kapalı

Gerede Noterliği’ndeki bir çalışanın Covid-19 test2 neticesinin pozitif çıkmasıyla birlikte önlem emelli olarak Gerede Noterliği bir müddetliğine kapatıldı. Alış ve satış işlemi yaptırmak isteyenler Yeniçağa Noterliği’nin de kapalı olması nedeniyle Dörtdivan Noterliği’nde işlemlerini yaptırıyorlar. Dörtdivan Noterliği’nde ara ara bu yüzden uzun kuyruklar oluşuyor.

Oynama, dans bitti!   

Son izah eden kararname ile beraber, düğünlerde; oyun oynanması/dans edilmesine, toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere her türlü yiyecek-içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) yapılmasına, hiçbir şekilde müsaade edilmeyecek. Düğünlerde oyun oynanmasına destur veren işletmeler netlikle cezai işleme tabi tutulacak. Düğün salonlarının denetleyecek polis ekipleri, Gerede değil Bolu’dan gelerek denetim yapacaklar.

Hepsi 70 yaş üzeri

Covid-19 hasebiyle kazada hayatını kaybedenlerin sayısı 3’e çıktı. Hayatını kaybedenlerin tamamının 70 yaş üzeri olması dikkat çekiyor. Makineye bağlı rehabilitasyon görenlerin sayısının da yüksek olduğu belirtiliyor. 4 ay önce haftada vasati 2 kişiye bulaşan Koronavirüs, geçen ay bir günde 59 kişiye kadar bulaştı. Pik rakamı olan 59’dan sayı düğünler için alınan önlemlerden sonra düşmeye başlasa da nüfusa göre bakıldığında Gerede için hiç de iyi bir tablo söylenmesi olanaksız.

Yurttaş korkuda!

Gerede’de yurttaşlar, şu sıralarda karantinada olması gerekirken dışarıya çıkanların belirlemediğini, Covid-19 kuşkusuyla hanede karantinada kalması gerekenleri bilememeleri hasebiyle kimse ile ilgili ihbarda bulunulamadığını söylüyorlar. Bunun için Covid-19’a yakalananların cep telefonları yoluyla izlemesi gerektiğini müdafaa eden yurttaşlar, HES Kodu uygulamasının da çok bir işe yaramadığı görüşünde bulunuyorlar.

Isı haritası kazadaki vaziyeti anlatıyor!

Sıhhat Bakanlığı’nın “Hayat Haneye Sığar” uygulamasında paylaştığı Covid-19 ısı haritasında Gerede’deki vaziyet apaçık ortaya çıkıyor. Kazadaki hemen hemen tüm yerleşim yerleri yüksek rizikolu olarak haritada belirtilirken, 92 köyün de hemen hemen tamamında salgının görüldüğü gözler önüne seriliyor. Bu dehşet verici tabloya karşın hanedeki karantina kararına uymayıp kendisini dışarı atanlara en büyük yaptırımların uygulanması gerekiyor.

Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gerede Haberleri

YENİDEN REFAH GEREDE TEŞKİLATI KINADI

Tarih:

//

Yazar:

‘Doğu Akdeniz’de en ufak hakkımızdan taviz vermeyiz’

Yeniden Refah Partisi Gerede Teşkilat Başkanı İsmail Admış, millî meselelerde her zaman devletimizin ve hükümetimizin yanındayız diyerek; “Türkiye olarak Yunanistan’ın oldubittilerine geçit vermemiz, Ege ve Doğu Akdeniz’de en ufak hakkımızdan taviz vermemiz söz konusu dahi olamaz” ifadelerini kullandı.

Gerede Teşkilat Başkanı İsmail Admış, yaptığı yazılı açıklamasında Doğu Akdeniz ve Ege’de Yunanistan ile yaşanan gerginliğin aslında Batılı devletlerin Yunanistan’ı maşa olarak kullanarak Türkiye’yi siyasi ve ekonomik olarak köşeye sıkıştırma planının bir parçası olduğunu belirtti.

‘Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye 572 yıl yetecek enerji kaynağı var’

Teşkilat Başkanı; ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi’nin 2010 yılında yayınlanan raporunda açıkladığı Doğu Akdeniz’deki Levant Havzası’nda 3,45 trilyon metreküp doğalgaz ve 1,7 milyar varil petrol tahminini hatırlatarak, “Son dönemlerde küresel güçler, Türkiye’nin yaklaşık 572 yıllık, Avrupa’nın ise 30 yıllık doğal gaz ihtiyacını karşılayabilecek düzeydeki Doğu Akdeniz enerji kaynaklarını kontrol altında tutabilmek amacıyla Türkiye’yi bu kaynaklardan uzak tutma çabası içerisindedirler.” şeklinde konuştu.

‘AA çalışanlarının hedef gösterilmesini şiddetle kınıyoruz’

Yunanistan’ın Meis Adası’na tamamen hukuksuz ve hadsiz bir şekilde uluslararası hukuk ve anlaşmaları çiğneyerek asker konuşlandırmasının kabul edilemez olduğunu da vurgulayan Erbakan, Yunan makamlarının AA çalışanlarını faşist bir internet sitesi eliyle hedef göstermelerini de sert bir şekilde kınadığımızı ifade etti.

Erbakan Hocamız öncülüğünde Yunanistan’a gereken cevap verilmişti

Yunanistan’ın bu ilk ihlalinin olmadığını belirten Teşkilat başkanı İsmail ADMIŞ “Yunanistan, 1995 yılında da benzer şekilde karasularını 12 mile çıkarma çabası içerisine girmiş, o dönem TBMM’nde yer alan Erbakan Hocamızın büyük çabaları sonucu tüm siyasi partilerin ortak deklarasyonu ile böyle bir hamlenin savaş nedeni olacağı belirtilince Yunanistan o günden beri böyle bir adım atamamıştır.” dedi.

‘Batı bir kez daha gerçek yüzünü göstermiştir’

‘Tüm bu gelişmeler olurken, ABD ve AB ülkelerinin kayıtsız şartsız Yunanistan’ın yanında yer almaları bizlere Batı’nın gerçek yüzünü bir kez daha gösterdi’, ABD’nin uzun yıllardır KKTC ve GKRY’ye uyguladığı silah ambargosu politikasını tek taraflı değiştirmesini de ABD’nin, stratejik ve siyasi öneminin yanı sıra Kıbrıs adasının çevresindeki zengin doğalgaz ve petrol rezervleri nedeniyle bu bölgeye ilgisinin ve bu konuda yeni stratejiler geliştirmeye çalışması olarak yorumladı.

‘Hükümetimiz Doğu Akdeniz’de oldubittiye izin vermemelidir’

“Türkiye’nin enerji güvenliği bakımından Doğu Akdeniz’de hakkı olan enerji kaynaklarına sahip çıkması büyük önem arz etmektedir. Hükümetimiz Doğu Akdeniz’de oldubittiye getirilmeye çalışılan hiçbir haksız ve dayatmacı politikaya prim vermeyerek Türkiye’nin milli menfaatlerini öncelemelidir. Ülke olarak ticaretimizin %80’i deniz yolu üzerinden yürütülmektedir, bu nedenle Yunanistan’ın karasularını 12 mile çıkarma çabalarının mutlak suretle boşa çıkarılması gerekmektedir. Bununla birlikte Türkiye’nin Doğu Akdeniz’e kıyısı olan tüm Müslüman ülkelerle sorunlarını gidermesi ve işbirliğine gitmesi kaçınılmazdır.  Bizim söz konusu Müslüman ülkelerle işbirliği içinde olmamamız Batı’nın, Yunanistan’ın ve GKRY’nin planlarını yürütmesine katkı sağlamaktadır.  Doğu Akdeniz’deki son gelişmeler Milli Görüş’ün yıllardan beri savunduğu her türlü tavizden uzak Kıbrıs politikasının önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Kıbrıs konusunda verilebilecek herhangi bir taviz Doğu Akdeniz’deki etkinliğimizi de derinden etkileyecektir.

Okumaya devam et.

Gerede Haberleri

Gerede’de Jelatin Fabrikasının Temeli Atıldı!

Tarih:

//

Yazar:

Gerede cilt endüstricilerinin helal jelatin imalatı yapmak için Gerede Örgütlü Endüstri Bölgesinde kuracakları yatırım tesisinin temel atma merasimi yapıldı.

Gerede’de helal jelatin imalatı ve ihracatı yapmak emeliyle başlatılan proje dahilinde, Gerede ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’ye kurulması tasarılanan fabrikanın temel atma merasimi gerçekleştirildi. Merasime Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Mustafa Alişarlı, Gerede TSO Başkanı Ersin Kaşka ve iş insanları katılım sağladı.

Ülkemizde büyükbaş ham deri imalatının yüzde 40’ına yakınını gerçekleştiren Gerede deri endüstricilerinin, Gerede Örgütlü Endüstri Bölgesinde kuracakları yatırım tesislerinin ilk ayağı, helal jelatin imalatı ve ihracatı yapmak emeliyle start aldı.

Okumaya devam et.

Gerede Haberleri

Gerede’de kaz pazarı kurulacak

Tarih:

//

Yazar:

Bolu’nun Gerede ilçesinde kaz pazarı kurulacak.

Gerede Belediyesinden yapılan açıklamada, her yıl düzenlenen, başlangıcı asırlar öncesine dayanan “Geleneksel Hayvan ve Emtia Panayırı”nın pandemi (Kovid-19) nedeniyle bu yıl gerçekleştirilemeyeceğinin daha önce duyurulduğu ifade edildi.

Dünyayı ve ülkeyi etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle bu yıl “Geleneksel Hayvan ve Emtia Panayırı”nın gerçekleştirilememesinden dolayı, panayıra özgü kızarmış ve çiğ kazların 18 Eylül’de Kapalı Hal Pazarı’nda koronavirüs tedbirleri alınarak satışa sunulacağı kaydedildi.

Kaynak: AA

Okumaya devam et.

Popüler