Connect with us

Gündem

“COVID-19 hastaları 15 adımda akciğer sağlığını koruyabilir”


Fizyoterapist Ezgi Filiz, COVID-19 enfeksiyonuna yakalanan hastaların solunum ve kalp fonksiyonlarının ciddi anlamda etkilendiğini belirterek, “Akut dönemde ve evde bakım döneminde akciğer sağlığı için Pulmoner Rehabilitasyon tedavisinin çok önemli bir yeri var” dedi.  Filiz, 15 aşamalı Solunum ve Mobilizasyon Egzersizi hakkında data verdi.

Solunum ve kalp fonksiyonlarının negatif etkilenmesiyle hastaların yaşam kalitesinin de düştüğünü belirten Hususi Ata Sıhhat Hastanesi’nde görevli Filiz, “Biliyoruz ki bununla birlikte hastaların yaşam kalitesi düşüyor.İşte bu sırada devreye fizik tedavi giriyor.Biz Fizyoterapistler  hastalığın akut döneminde  , pulmoner rehabilitasyon tedavisi adı altında gerekli pozisyonlama teknikleriyle akciğerlerdeki  oksijenizasyonun artırılmasını hedefliyoruz.Bununla birlikte Uzun süre yatışa bağlı immobilizasyon yani hareketsizliğin yarattığı kas ve islelet sıkıntılarını klinik durumun elverdiği oranda ortadan kaldıran fizyoterapi ve rehabilitasyon programları uyguluyoruz. Hastalıktan sonra ki dönemde kişilerin solunum ,kalp,kas iskelet ve fonksiyonel yetersizlikleri göz önünde bulundurularak düşük ve orta şiddette egzersiz programına dahil ediyoruz.Covid -19 ile düşen yaşam kalitesini Fizyoterapi programlarıyla maksimum seviyeye çıkarıp kişileri günlük yaşama adapte ediyoruz” diye konuştu.

Solunum Egzersizleri 

1. Rahat bir pozisyonda oturun burnunuzdan çiçek koklar benzer biçimde nefes alın hemen sonra mum üfler benzer biçimde dudaklarınızı büzerek nefesinizi efor harcamadan yavaşça boşaltın.
2. Bir öteki egzersiz diyafragmatik solunum egzersizi. Bir elinizi göğsünüze öteki elinizi ise karnınızın üstüne yerleştirin. Karnınızda bir balon bulunduğunu düşünün nefes aldığınızda balon şişecek nefes verdiğinizde ise sönecek. Bu egzersiz de dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan şey göğsünüzün asla hareket etmemesidir.
3. Ellerinizi kaburganızın yanlarına koyun. Burundan derin bir nefes alın ve kaburgalarınızın genişlediğini  hissedin ve burundan nefes verin.
4. ağızdan düzgüsel bir nefes alın. Şimdi o nefesi kuvvetli bir halde dışarıya vererek öksürün

Bu egzersizlerin her birini 3 ‘er yeniden yapın. Egzersizleri gün içinde 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz. Egzersizler esnasında baş dönmesi mide bulantısı benzer biçimde durumlarla karşılaşırsanız egzersizi kati.

Mobilizasyon egzersizleri

1.Rahatça oturun. Başımızı öne doğru eğin.5 e kadar sayın.3 yeniden yaptıktan sonrasında aynı şekilde arkaya,yanlara ve sağa-sola olmak suretiyle tekrarlayın.
2. Derin bir nefes alın omuzlarınızı kulaklarınıza doğru Çekin nefes vererek özgür bırakın bu hareketi üç yeniden yapın
3. Derin bir nefes alın omuzlarınızı Önden arkaya doğru daire yapın ve nefes verin. Bu hareketi üç yeniden yapın
4. Dirsekleriniz düz bir halde kollarınızı öne doğru uzatın derin bir nefes alarak kollarınızı yukarıya kaldırın ve büyük bir daire çizerek nefes verin.Bu hareketi üç yeniden yapın
5. Bundan önceki hareket benzer biçimde kollarınızı bu sefer yana açın derin bir nefes alarak yukarıya kaldırın ve nefes vererek kollarınızı indirin
6. Sırtüstü uzanın. Ayaklarınızı pedala basar benzer biçimde öne doğru itin ve kendinize Çekin bu hareketi her iki taraf için üçer yeniden yapın.
7. sırtüstü uzanın.Topuklarınızı yatakta sürüyerek dizlerinizi kendinize doğru Çekin. Her iki taraf için üçer yeniden yapın
8. Sırtüstü uzanın dizlerinizi kırmadan bacaklarınızı yana doğru açın ve kapatın her iki taraf için üçer yeniden yapın
9. Sırtüstü uzanın ve bir dizinizi bükün. Öteki bacağınızı yavaşça yukarıya kaldırın ve indirin. her iki taraf için üçer yeniden yapın
10. Sırtüstü uzanın iki dizinizi bükün. Kollarınızı avuç içleriniz yere bakacak şekilde vücudunuzun yanında düz tutun. Derin nefes alarak belinizi yataktan kaldırın ve nefes vererek yavaşça indirin. bu hareketi üç yeniden yapın
11. Bacaklarınızı uzatın ve dik bir halde oturun. Ellerinizle ayaklarınıza doğru uzanın.On saniye sayın.ve gevşeyin . Bu hareketi üç yeniden yapın


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Trollerin kuyruğuna basıldı, cesaretiniz yoksa susun!


Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan toplumsal medya hesabı Twitter üstünden yapmış olduğu paylaşımla  kendisinin Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi olmadığını bir kez daha altını çizdi. 

Prof. Ceyhan paylaşımında şu ifadeleri kullandı: 

“Trollerin kuyruğuna basıldı. Boşuna uğraşıyorsunuz. Ben ne devlette görevliyim, ne de Koronavirüs Bilim Kurulu üyesiyim. Bir üniversite öğretim üyesiyim. Okulların veya iş yerlerinin açılıp kapanmasına itirazınız varsa, buna karar veren insanların sayfasına yazın. Oralara yazmaya cesaretiniz yoksa, susun. Çünkü buraya yazdığınız olumsuz mesajlar ben görmeden sekreterim tarafından siliniyor.” 


Okumaya devam et.

Gündem

TBMM Başkanı Şentop’tan ’28 Şubat’ mesajı


class=”cf”>

TBMM Başkanı Şentop, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, 24’üncü yıldönümünde, 28 Şubat darbesinin faillerini, taşeronlarını, işbirlikçilerini lanetle andığını, mağdurlarını, mazlumlarını selamladığını bildirdi. 28 Şubat darbesinin milleti ve iradesini hedef alması bakımından darbecilik geleneğinin karanlık örneklerinden birisi bulunduğunu belirten Şentop, şunları kaydetti:

“Milletimizin basireti ve sağduyusu bütün çatışma ve kaos beklentilerini boşa çıkarmış, ’28 Şubat bin yıl devam edecek’ sözünde ruhunu bulan millî irade karşıtlığı, 2002 seçimleriyle ağır bir yenilgiye uğramıştır. Türlü türlü kisvelere ve suni gerekçelere dayandırarak, sandıktan çıkmadan iktidar olmayı, millî iradeye ait gücü gaspetmeyi hedefleyenler, Türkiye’nin refahına, kalkınmasına ve milletin değerlerine karşı işledikleri suçlar dolayısıyla tarihe birer kara leke olarak geçeceklerdir. 28 Şubat darbesinin yıl dönümü vesilesiyle bir kez daha memnuniyetle belirtmek isterim ki, milletimizi terbiye edilecek bir sürü, demokrasiyi de lüzumsuz bir ayak bağı olarak görenler, milletimizin direnci ve şuuru sayesinde tasfiye olmuşlardır. Türkiye’nin ve demokrasimizin teminatı, 28 Şubat ve 15 Temmuz darbeleri başta olmak üzere bütün müdahalelere karşı iradesine sahip çıkan, ülkesinin geleceğini demokraside gören asil milletimizin bizatihi kendisidir.”


Okumaya devam et.

Gündem

Gizlilik sözleşmesi tartışmaları devam eden WhatsApp, yeni özelliğini duyurdu: ‘Gözleriniz için’WhatsApp’ın Twitter üstünden meydana getirilen paylaşımda videolara yeni bir özellik geldiği duyuruldu.

Söz mevzusunda paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

“Kulaklarınız için değil, gözleriniz için. Artık videolarınızı durumunuza eklemeden veya sohbetlerinizde göndermeden önce sesini kapatabilirsiniz. Sadece Android’de mevcut.”

GİZLİLİK SÖZLEŞMEŞİ TARTIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Son olarak firmanın yapmış olduğu açıklamalara nazaran, 15 Mayıs’a kadar veri paylaşımıyla ilgili gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcılar ileti gönderemeyecek ya da alamayacak. Bu kullananların hesapları “aktif olmayan hesap” olarak tanımlanacak.

Etken olmayan hesapların da 120 gün sonrasında silinebileceği belirtiliyor.

WhatsApp’ta arama ve bildirimler 15 Mayıs’tan sonrasında “kısa bir süre” daha çalışmaya devam edecek.

Sadece teknoloji haberleri sitesi TechCrunch bu sürenin yalnız “birkaç hafta”yla sınırı olan olacağını yazdı.

WhatsApp gizlilik sözleşmesini Ocak’ta güncellemişti.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler