Connect with us

Gündem

Çorum’da Eşi ve Ailesine Hain Pusu!

ÇORUM’un Bayat ilçesinde, boşanma aşamasındaki eşi Rukiye Boyraz (26) ile kayınvalidesi Fatma Evecen (47) ve kayınpederi Bekir Evecen’i (52) tüfekle ateş ederek yaralayan Hasan Boyraz (30), gözaltına alınarak tutuklandı. Boyraz’ın eşi ile anne-babasını, meşelik alana otomatik av tüfeğiyle saklanıp, traktörle mandıraya gittikleri sırada vurmuş olduğu ortaya çıktı.

Olay, dün akşam, ilçenin Yatukçu Mahallesi’nde meydana geldi. Hasan Boyraz, boşanma aşamasında olduğu için bir süredir ayrı yaşadığı eşi Rukiye Boyraz ile kayınvalidesi Fatma Evecen ve kayınpederi Bekir Evecen’e, traktörle mandıraya gittikleri sırada otomatik av tüfeğiyle ateş etti. Rukiye Boyraz ve Evecen çifti yaralandı. İhbar üzerine gelen sıhhat ekiplerince Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan yaralılar, tedavi altına alındı. Rukiye Boyraz’ın sağlık durumunun ağır olduğu bildirildi.

Vakadan sonrasında polis ekiplerince gözaltına alınan Hasan Boyraz’ın saldırı için meşelik alana saklanarak, pusu kurduğu ortaya çıktı. Kabahatunu itiraf eden Boyraz, sevk edildiği adliyede, mahkemece tutuklandı.

Gündem

İktidar, ‘Kanal İstanbul için’ yasal değişiklik peşindeCHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, TBMM’ye sunulan 7 yasada değişim yapılmasını öngören 12 maddelik yasa teklifinde, iktidara yakın şirketlere yeni ayrıcalıklar tanındığına dikkat çekerek, Kanal İstanbul ile yol bağlantısının sağlanacağı Şimal Marmara Otoyolu kapsamındaki Nakkaş-Başakşehir kesimi ihalesine dış kredi sağlanması için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ilk kez kefil olacağını deklare etti. Akın, “İktidar yanlısı şirket dış kredi bulsun diye Ulaştırma Bakanlığı’nın kefil olması için yasal düzenleme yapılıyor. İktidar; Kanal İstanbul’a henüz tek bir çivi bile çakılmadan bağlantı yolu için özel yasa değişikliği yapmak istiyor” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

KGM’NİN KEFİL OLMASI YETERLİ BULUNMADI

Akın, “Yap-işlet-devret (YİD) modeliyle yapılacak proje için Karayolları Genel Müdürlüğü’nün kefil olması yeterli bulunmadı. Hazine ve Maliye Bakanlığı da borç üstlenim anlaşmasına taraf olmak istemedi. Yurtdışından para bulunamayınca iktidar bugüne kadar uygulanmayan bir yöntemi hayata geçirmeyi amaçlıyor. İlk kez Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın kefil olması için düzenleme yapılacak. Esnafımız, salgında yeteri kadar desteklenmediği için peş peşe iflas etmeye başlarken, ekmek kapısına kilit vururken iktidar; inatla yapacağını duyurduğu Kanal İstanbul’un yol bağlantısı için dış kredi bulamayınca; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nı kefil göstermek için yasa değişikliği yapıyor” ifadelerini kullandı.


Okumaya devam et.

Gündem

Çatı katında milyon TL’lik zehir bahçesi! Uyuşturucu operasyonunda 1 gözaltı


class=”cf”>

İstanbul Güvenlik Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Savaşım Şube Müdürlüğü ekipleri uzun süredir Avcılar’da takip ettikleri iki adrese gece saatlerinde eş zamanlı baskın düzenledi. Operasyon kapsamında Gümüşpala Mahallesinde bulunan 5 kattan oluşan binanın çatı katındaki daireye baskın düzenleyen polis ekipleri içeride uyuşturucu serası ele geçirdi.

Çatı katında milyon TLlik zehir bahçesi Uyuşturucu operasyonunda 1 gözaltı

DAİRENİN CAMLARINI FİLM İLE KAPATMIŞLAR

Operasyonda baskın meydana getirilen dairenin camlarının film ile kapatılmış olduğu görüldü. Operasyona kırılgan burunlu ’Amarok’ isminde narkotik polis köpeği de katılarak odalarda tek tek arama yapmış oldu. Baskın meydana getirilen daireye bina içinde koku oluşmaması için hususi havalandırma sisteminin kurulduğu görüldü. Ek olarak uyuşturucunun yetiştirilmesinde kullanılan hususi ısı güneş panellerinin de kurulu olduğu dikkat çekti. Polis ekiplerinin düzenlemiş olduğu operasyonda dairede ele geçirilen 88 kök uyuşturucu maddenin piyasa değerinin ortalama 1 milyon lira olduğu öğrenildi. Ek olarak, operasyon meydana getirilen öteki bir adreste ise, 2 tabanca ve bir miktar uyuşturucu ele geçirildiği öğrenildi. Operasyonda gözaltına alınan bir şahıs sorgulanmak suretiyle İstanbul Güvenlik Müdürlüğü’ne götürüldü.


Okumaya devam et.

Gündem

MEB, ilkokul ve ortaokullarda yüz yüze eğitimin detaylarını belirlediTürkiye’de 15 Şubat 2021 itibarıyla karşı karşıya ve uzaktan eğitim faaliyetleri başladı. Türkiye genelinde salgına yönelik olay yoğunluğunun iller bazında farklılık seyretmesi sebebiyle 1 Mart’taki Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nda karşı karşıya eğitime başlamış olacak okul ve derslik seviyelerine ilişkin kararlar alınarak kamuoyuyla paylaşıldı.

Bu kapsamda, Sıhhat Bakanlığı tarafınca salgındaki durumuna gore düşük, orta, yüksek ve devasa yükseklikte riskli olarak belirlenen illere ilişkin karşı karşıya ve uzaktan eğitim uygulamaları belirlendi.

Buna gore, tüm risk gruplarındaki illerde bulunan ilkokullarda haftada 2 gün karşı karşıya, 3 gün uzaktan eğitim yapılacak. Tüm risk gruplarındaki illerde bulunan ilkokullardaki 1. sınıflarda Türkçe, matematik ve yaşam bilgisi, 2. sınıflarda Türkçe, matematik ve yaşam bilgisi ve yabancı dil, 3. sınıflarda Türkçe, matematik, yaşam bilgisi, yabancı dil ve fen bilimleri, 4. sınıflarda Türkçe, matematik, fen bilimleri, toplumsal bilgiler, yabancı dil ile din kültürü ve terbiye bilgisi karşı karşıya yapılacak.

Düşük ve orta riskli illerde bulunan ortaokulların 5, 6 ve 7. sınıflarında haftada 2 gün karşı karşıya, 3 gün uzaktan eğitim gerçekleştirilecek. Bu sınıflarda Türkçe, matematik, fen bilimleri, toplumsal bilgiler, yabancı dil, din kültürü ve terbiye bilgisi dersleri karşı karşıya eğitimle olacak. Yüksek ve devasa yükseklikte riskli illerde ise bu sınıflarda bir tek uzaktan eğitim yapılacak.

Düşük ve orta riskli illerde bulunan imam hatip ortaokullarının 5, 6 ve 7. sınıflarında haftada 2 gün karşı karşıya ve 3 gün uzaktan eğitim yapılacak. Bu sınıflarda Türkçe, matematik, fen bilimleri, toplumsal bilgiler, yabancı dil, din kültürü ve terbiye bilgisi, Kur’an-ı Kerim ve Arapça dersleri karşı karşıya yapılacak. Yüksek ve devasa yükseklikte riskli illerde ise bu sınıflarda bir tek uzaktan eğitim gerçekleştirilecek. 

8. SINIFLARDAKİ UYGULAMANIN DETAYLARI

Tüm risk gruplarındaki illerde bulunan ortaokulların 8. sınıflarında derslik mevcudunun kalabalık olması ve sınıfın bölünmesini gerektiren durumlarda haftada 12 ders saati, öteki durumlarda ise haftada 22 ders saati karşı karşıya eğitim yapılacak. Bu sınıflarda haftada 12 ders saati karşı karşıya eğitim yapılması durumunda Türkçe, matematik, fen bilimleri, T.C. İnkılap Zamanı ve Atatürkçülük, yabancı dil, din kültürü ve terbiye bilgisi dersleri, 22 ders saati karşı karşıya eğitim durumunda Türkçe, matematik, fen bilimleri, T.C. İnkılap Zamanı ile din kültürü ve terbiye bilgisi dersleri yapılacak.

Tüm risk gruplarındaki illerde bulunan imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında derslik mevcudunun kalabalık olması ve sınıfın bölünmesini gerektiren durumlarda haftada 14 ders saati, öteki durumlarda ise haftada 24 ders saati karşı karşıya eğitim gerçekleştirilecek. Bu sınıflarda haftada 14 ders saati karşı karşıya eğitim yapılması durumunda Türkçe, matematik, matematik, fen bilimleri, T.C. İnkılap Zamanı ve Atatürkçülük, yabancı dil, din kültürü ve terbiye bilgisi ve Kur’an-ı Kerim, 24 ders saati karşı karşıya eğitim yapılması durumunda aynı dersler karşı karşıya olacak. 

Karşı karşıya eğitim faaliyetlerine katılmayacak öğrenciler, sınıfının mevzu ve kazanımlarının işlenen bölümünün tamamından görevli olacak ve okullarında karşı karşıya gerçekleştirilecek ölçme değerlendirme imtihanlarına katılacak.

İlkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki karşı karşıya ve uzaktan eğitimlerde bir ders saati 30 dakika ve teneffüsler 10 dakika olacak. Okul öncesi eğitim kurumlarındaki karşı karşıya eğitimler aralıksız ve bir etkinlik saati 30 dakika olarak planlanacak.

ÖZEL EĞİTİM OKULLARINDAKİ UYGULAMALAR

Tüm risk gruplarındaki illerde okullar bünyesindeki ana sınıfı ve uygulama sınıflarındaki karşı karşıya eğitim sınıfın bağlı bulunmuş olduğu okulda karşı karşıya eğitimin devam etmiş olduğu günlerde yapılacak. Tüm risk gruplarındaki illerde bulunan hususi eğitim okulları, hususi eğitim sınıfları ve hususi eğitim ana sınıflarında öğle arası verilmeyecek olup bir ders saati 30 dakika, teneffüsler ise 10 dakika olacak şekilde haftada 5 gün ve günde 6 ders/etkinlik saati karşı karşıya eğitim yapılacak. Karşı karşıya eğitim haricinde kalan ders saatleri ise uzaktan eğitim kanalıyla tamamlanacak.

Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) de programları dahilinde karşı karşıya eğitim meydana getirecek. BİLSEM idareleri, velisi tarafınca karşı karşıya eğitime katılmak istemediğini dilekçe ile bildiren öğrencilere uzaktan eğitim kanalıyla destek eğitiminin sürdürülebilmesi için lüzumlu tedbirleri alacak.

Kaynaştırma/bütünleştirme kanalıyla tahsil gören öğrencilerin derslik seviyelerine ve risk durumuna gore destek eğitim odası eğitim faaliyetleri, karşı karşıya ve uzaktan eğitim kanalıyla devam edecek. Derslik mevcutlarının kalabalık olduğu ve seyreltme ihtiyacı duyulan tüm sınıflar ikiye bölünerek karşı karşıya eğitim yapılabilecek.

Bölünme sonucu oluşan grupların hangi gün okula geleceği okul müdürlüklerince planlanacak. Tüm derslik düzeylerinde karşı karşıya eğitimin yapıldığı gün ve saatlerin haricinde kalan öteki ders ve etkinlikler uzaktan eğitim kanalıyla işlenecek. Uzaktan eğitim kanalıyla işlenecek derslerde canlı ders uygulamalarının yanı sıra EBA TV ve EBA Portal’da yer edinen içeriklerden yararlanılacak.

Karşı karşıya eğitimle yürütülecek eğitim ve öğretim faaliyetlerine katılım isteğe bağlı olacak ve devam zorunluluğu aranmayacak. Sadece karşı karşıya eğitim faaliyetlerine katılmayacak öğrenciler için velileri, öğrenciyi karşı karşıya eğitim için eğitim kurumuna göndermek istemediklerine dair taleplerini, bir dilekçeyle eğitim kurumu müdürlüğüne iletecek.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler