Connect with us

Gündem

Corona virüs mutasyonu yaş gruplarını hangi oranda etkiliyor?


Pandeminin birinci yılının geçmesinin arkasından geçtiğimiz ay tespit edilen ve B.1.1.7 adında olan corona virüs mutasyonu ile ilgili İngiltere’de bir araştırma gösterildi. Araştırmada virüsten en oldukça yeni doğan ila 9 yaş grubu etkilenirken yeni corona virüs mutasyonu 20 ila 29 yaş grubu arası ile 50 yaş üstü kişilerde öteki yaş gruplarına bakılırsa daha azca etkili olduğu açıklandı.

İngiltere’de Eylül başlangıcında ortaya çıkan ve Public Health England tarafınca Variant of Concern 202012/01 olarak adlandırılan corona virüs mutasyonu B.1.1.7 ile ilgili bir araştırma gösterildi.

Imperial College London tarafınca gösterilen araştırmada corona virüs mutasyonunun en oldukça hangi yaş gruplarını etkilediği belirlendi.

EN ÇOK ETKİLENEN 0 İLA 9 YAŞ ARASI

Corona virüsten minimum etkilenen grup olan ve öteki yaş gruplarına bakılırsa daha azca corona virüs vakası bildiren yaş aralığı olan 0 ila 9 yaş grubu, corona virüs mutasyonu vakalarından en oldukça etkilenen yaş grubu oldu. Eylül ayından bu yana İngiltere’de çıkan vakaların ortalama yüzde 6’sı 0-9 yaş grubu içinde olurken bu yaş grubunda gerçekleşen her 100 corona virüs vakasından 54’ünün corona virüs mutasyonuyla enfekte olduğu açıklandı.

9 – 19 YAŞ GRUBU HEM EN ÇOK VAKA, HEM EN ÇOK MUTASYON

Eylül ayından bu yana baz alınan araştırmada, İngiltere’de ortaya çıkan vakalarda en oldukça 9 ila 19 yaş arası gençler etkilendi. Toplam vakaların yüzde 17’sini oluşturan 9 ila 19 yaş grubunda corona virüse yakalanan kişiler tüm mutasyon vakalarının yüzde 20’sini oluşturken 9 ila 19 yaş grubu içinde corona virüse yakalanan her 100 kişiden 52’si corona virüs mutasyonu taşıyor.

40-49 YAŞ GRUBU EN ÇOK ETKİLENEN ÜÇÜNCÜ

19 yaş altı gençlerde daha oldukça etkili olduğu açıklanan corona virüs mutasyonundan en oldukça etkilenen üçüncü yaş grubu 40 ila 49 arası oldu. Bu yaş grubunda corona virüse yakalanan her 100 kişiden 51’i corona virüs mutasyonu taşırken 40-49 yaş grubu toplam olay sayısında da 9-19 yaş grubunun arkasından ikinci sırada yer aldı.

MUTASYONDAN EN AZ ETKİLENEN 70-79 YAŞ GRUBU

Pandeminin başından bu yana corona virüsten en oldukça etkilenen yaş grubu olarak kabul edilen 70-79 yaş grubu corona virüs mutasyonundan minimum etkilenen grup olarak dikkat çekti. Eylül ayından bu yana gerçekleşen vakaların ortalama yüzde 3’ünü oluşturan yaş grubunda corona virüse yakalanan 100 kişiden 43’ünde corona virüs mutasyonu tespit edildi.

EN AKTİF YAŞ GRUBU YÜZDE 47 ETKİLENDİ

Çoğunlukla üniversite öğrencilerinin ve iş hayatına yeni girmiş kişilerin oluşturduğu 20-29 yaş grubunda corona virüs vakaları yüzde 17’lik kısmı oluştururken bu yüzde 17’lik kısmın yüzde 47’sinde corona virüs mutasyonuna rastlandı.

50 YAŞ ÜSTÜ DAHA AZ ETKİLENİYOR

Eylülden bu yana kaydedilen corona virüs vakalarında düşüş gözlenen 50 yaş üstü kişilerde meydana getirilen araştırmaya bakılırsa mutasyon da öteki yaş gruplarına bakılırsa daha azca etkili olduğu açıklandı. 50-59 yaş grubu içinde toplam vakaların yüzde 15’i görülürken bu yaş grubunda ise yüzde 45 oranında B.1.1.7 mutasyonu tespit edildi.

60-69 yaş grubunda ise toplam olay sayılarında ciddi bir düşüş gözlenirken bu yaş grubunun toplam vakalardaki oranı yüzde 7’ye indi. Yüzde 7’lik grubun yüzde 44’ünde corona virüs mutasyonu görülürken 50 yaş üstü bireylerde mutasyon görülme oranı öteki yaş gruplarına oranla daha azca olduğu tespit edildi. NTV


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Trollerin kuyruğuna basıldı, cesaretiniz yoksa susun!


Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan toplumsal medya hesabı Twitter üstünden yapmış olduğu paylaşımla  kendisinin Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi olmadığını bir kez daha altını çizdi. 

Prof. Ceyhan paylaşımında şu ifadeleri kullandı: 

“Trollerin kuyruğuna basıldı. Boşuna uğraşıyorsunuz. Ben ne devlette görevliyim, ne de Koronavirüs Bilim Kurulu üyesiyim. Bir üniversite öğretim üyesiyim. Okulların veya iş yerlerinin açılıp kapanmasına itirazınız varsa, buna karar veren insanların sayfasına yazın. Oralara yazmaya cesaretiniz yoksa, susun. Çünkü buraya yazdığınız olumsuz mesajlar ben görmeden sekreterim tarafından siliniyor.” 


Okumaya devam et.

Gündem

TBMM Başkanı Şentop’tan ’28 Şubat’ mesajı


class=”cf”>

TBMM Başkanı Şentop, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, 24’üncü yıldönümünde, 28 Şubat darbesinin faillerini, taşeronlarını, işbirlikçilerini lanetle andığını, mağdurlarını, mazlumlarını selamladığını bildirdi. 28 Şubat darbesinin milleti ve iradesini hedef alması bakımından darbecilik geleneğinin karanlık örneklerinden birisi bulunduğunu belirten Şentop, şunları kaydetti:

“Milletimizin basireti ve sağduyusu bütün çatışma ve kaos beklentilerini boşa çıkarmış, ’28 Şubat bin yıl devam edecek’ sözünde ruhunu bulan millî irade karşıtlığı, 2002 seçimleriyle ağır bir yenilgiye uğramıştır. Türlü türlü kisvelere ve suni gerekçelere dayandırarak, sandıktan çıkmadan iktidar olmayı, millî iradeye ait gücü gaspetmeyi hedefleyenler, Türkiye’nin refahına, kalkınmasına ve milletin değerlerine karşı işledikleri suçlar dolayısıyla tarihe birer kara leke olarak geçeceklerdir. 28 Şubat darbesinin yıl dönümü vesilesiyle bir kez daha memnuniyetle belirtmek isterim ki, milletimizi terbiye edilecek bir sürü, demokrasiyi de lüzumsuz bir ayak bağı olarak görenler, milletimizin direnci ve şuuru sayesinde tasfiye olmuşlardır. Türkiye’nin ve demokrasimizin teminatı, 28 Şubat ve 15 Temmuz darbeleri başta olmak üzere bütün müdahalelere karşı iradesine sahip çıkan, ülkesinin geleceğini demokraside gören asil milletimizin bizatihi kendisidir.”


Okumaya devam et.

Gündem

Gizlilik sözleşmesi tartışmaları devam eden WhatsApp, yeni özelliğini duyurdu: ‘Gözleriniz için’WhatsApp’ın Twitter üstünden meydana getirilen paylaşımda videolara yeni bir özellik geldiği duyuruldu.

Söz mevzusunda paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

“Kulaklarınız için değil, gözleriniz için. Artık videolarınızı durumunuza eklemeden veya sohbetlerinizde göndermeden önce sesini kapatabilirsiniz. Sadece Android’de mevcut.”

GİZLİLİK SÖZLEŞMEŞİ TARTIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Son olarak firmanın yapmış olduğu açıklamalara nazaran, 15 Mayıs’a kadar veri paylaşımıyla ilgili gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcılar ileti gönderemeyecek ya da alamayacak. Bu kullananların hesapları “aktif olmayan hesap” olarak tanımlanacak.

Etken olmayan hesapların da 120 gün sonrasında silinebileceği belirtiliyor.

WhatsApp’ta arama ve bildirimler 15 Mayıs’tan sonrasında “kısa bir süre” daha çalışmaya devam edecek.

Sadece teknoloji haberleri sitesi TechCrunch bu sürenin yalnız “birkaç hafta”yla sınırı olan olacağını yazdı.

WhatsApp gizlilik sözleşmesini Ocak’ta güncellemişti.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler