Connect with us

Gündem

Bursa’da kayınpederinden kalan mirası 17 yıl sonra faiziyle iade ettiYargıtay, boşanma aşamasında olan çiftten hanıma babasından kalan parayı harcayan adamın bu bedeli faiziyle geri ödemesini hükmetti.


Bursa'da kayınpederinden kalan mirası 17 yıl sonra faiziyle iade etti

Bursa’da, kayınpederinden kalan miras arsa satışından elde etmiş olduğu parayı harcayan damat, eşinden boşanınca yaşamının şokunu yaşadı.

Mahkemenin ilkin “damat paranın yarısını iade etmeli” kararını bozan Yargıtay, paranın tamamı iade edilmesi gerektiğine hükmetti.

DAMAT ORTAK HESAPTAN 74 BİN LİRA ÇEKTİ

Bursa’daki çift 1984 senesinde evliliğe ilk adımını attı. Babası vefat eden gelin, mirastan kalan arsayı satarak elde edilmiş parayı eşiyle açtırdığı ortak hesaba aktardı. Damat 2003 senesinde ortak hesaptan 74 bin lira çekti.

BOŞANINCA KADIN PARASINI İSTEDİ

Şiddetli geçimsizlik yaşayan çift 2010 senesinde boşandı. Boşanma kararının kesinleşmesinden sonrasında Bursa 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin yolunu tutan davacı hanım, babasından kalan mirası hoyratça harcadığını iddia etmiş olduğu kocasından 74 bin liranın öğrenim edilmesini istedi.

Babasının vefat etmesi sonucunda kendisine intikal eden miras bedelinin davalı ile açtırdıkları ortak hesaba yatırıldığını belirten davacı hanım, davalının kendisine haber vermeden hesaptan 74 bin lira çekerek sebebi bilinmeyecek şekilde harcandığını yada saklandığını dile getirdi.

Miras

PARANIN ÇEKİLDİĞİ TARİHTEN İTİBAREN EN YÜKSEK FAİZ İLE İADESİNE KARAR VERİLDİ

12 Kasım 2003 tarihinden itibaren işleyecek en yüksek mevduat faizi ile beraber davalıdan tahsiline karar verilmesini istedi. Davalı eski koca, davanın reddini istedi.

ÖDENECEK RAKAM 138 BİN İRAYA ÇIKTI

Bursa 5. Asliye Hukuk Mahkemesi, davanın kabulü ile 74 bin lira ana para ile 64 bin lira işlemiş faiz olmak suretiyle toplam 138 bin liranın davalıdan tahsiline hükmetti. Davalının temyiz müracaatını değerlendiren Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, sonucu bozdu. Bozmaya uyan Bursa 5. Asliye Hukuku Mahkemesi, davanın kısmen kabulü ile 37 bin liranın tahsiline karar verdi. Yargı hem davacı hem de davalı tarafınca temyiz edildi. Emsal bir karara imza atan Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, miras parasının tamamının iade edilmesi gerektiğine hükmetti.

SÜNNET DÜĞÜNÜNE HARCANDIĞI İDDİASI KANITLANAMADI

Yargıtay sonucunda şu şekilde denildi: “Davacı taraf ortaklaşa hesaptaki paranın ölen babasından intikalen gelen taşınmazın satışından elde edilmiş para bulunduğunu ileri sürmüş, davalı ise bu olguyu kabullenerek, davacıya babasından gelen ve ortaklaşa hesaba yatırılan bu paranın gerek ortaklaşa evlatları gerekse ortak evleri için kullandıkları savunmasında bulunmuştur. Mahkemece, ortaklaşa hesaptaki paranın davalı tarafınca çekilmiş olduğu, bu paranın tarafların ortaklaşa çocuğunun sünnet düğünü için harcandığı ve ortak evin tadilatı için kullanıldığı yönündeki davalı savunmasının kanıtlanamadığı öne sürülen nedeni ve yarı yarıya mesuliyet esası benimsenerek davanın kısmen kabulü ile 37 bin liranın 12 Kasım 2003 tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle beraber davalıdan alınarak davacıya verilmesine karar verilmiştir.

Miras

BİR EŞİN MİRASI KİŞİSEL KAZANIMIDIR

Bir eşin miras ya da herhangi bir halde karşılıksız kazanma kanalıyla elde etmiş olduğu mal varlığı değerleri kişisel mal kabul edilmektedir. Mahkemenin de kabulünde olduğu suretiyle, ortaklaşa hesaptaki para, davacıya ölen babasından intikalen gelen kişisel mal varlığı olup, bunun ortaklaşa hesaba yatırılmış olması, bu paranın niteliğini değiştirmeyecektir. Davalı tarafınca çekilmiş olduğu dosya kapsamı ile durağan(durgun) olan paranın evlilik birliğine özgülenerek harcandığı davalı tarafınca ispatlanamamıştır. Hal bu şekilde olunca, ortaklaşa hesaptaki paranın tamamının davacıya ilişkin kişisel mal varlığı kabul edilerek sonucuna nazaran bir karar verilmesi gerekirken, yanılgılı değerlendirme ile yazılı şekilde karar verilmiş olması usul ve yasaya aykırı olup, kararın bozulması gerekmiştir. Mahkeme sonucu oy birliği ile bozulmuştur.”


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Trollerin kuyruğuna basıldı, cesaretiniz yoksa susun!


Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan toplumsal medya hesabı Twitter üstünden yapmış olduğu paylaşımla  kendisinin Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi olmadığını bir kez daha altını çizdi. 

Prof. Ceyhan paylaşımında şu ifadeleri kullandı: 

“Trollerin kuyruğuna basıldı. Boşuna uğraşıyorsunuz. Ben ne devlette görevliyim, ne de Koronavirüs Bilim Kurulu üyesiyim. Bir üniversite öğretim üyesiyim. Okulların veya iş yerlerinin açılıp kapanmasına itirazınız varsa, buna karar veren insanların sayfasına yazın. Oralara yazmaya cesaretiniz yoksa, susun. Çünkü buraya yazdığınız olumsuz mesajlar ben görmeden sekreterim tarafından siliniyor.” 


Okumaya devam et.

Gündem

İstanbul için sevindiren haber! Baraj seviyesi 7 ayın zirvesinde


class=”cf”>

İstanbul’daki barajlarda su seviyesi 7 ayın zirvesinde

İstanbul’da barajlardaki kırmızı alarm sona verdi. Ocak ayının başlangıcında yüzde 20’lerin altına kadar inen su seviyesi, yüzde 55’i aştı. Son açıklanan verilere bakılırsa barajlardaki doluluk oranı son 7 ayın zirvesinde.

İstanbul’da etkili olan yağışlarla beraber barajların doluluk oranı da artıyor.

Yaz aylarını kurak ve yağışsız geçiren İstanbul’da ocak ayı itibarıyla barajlardaki doluluk oranı yüzde 19’lara kadar geriledi. İstanbul’da etkili olan son yağışlarla barajlardaki doluluk oranı da yüzde 55’lere kadar terfi etti.

Bazı barajlarda su seviyesi yüzde 70’i geçti.

TRT Haber’den alınan bilgiye bakılırsa megakenti besleyen barajların seviyesi son 7 ayın zirvesini görmüş oldu. Bazı barajlardaki doluluk oranı yüzde 70 seviyesini geçti.

Kazandere Barajı’nda su miktarı 10 kat arttı. 6,8 olan su seviyesi yüzde 61,1’e terfi etti.

class=”cf”>

Elmalı Barajı’nda ise su seviyesi neredeyse üçe katlanarak yüzde 63,8’e çıktı.

Büyükçekmece’de ocak başlangıcında yüzde 17,7’ye düşen su oranı, yüzde 60’a yaklaştı.

Istrancalar’daki oran ise yüzde 23,4’ten yüzde 75,2’ye terfi etti.

Barajlardaki kırmızı alarm biriken karın erimesiyle son buldu. Doluluk oranının bahar ayında beklenen yağışlarla daha da artması planlanıyor.


Okumaya devam et.

Gündem

Mardin’de çiftçiler, keçi gübresiyle karalahana yetiştirdiÇiftçiler, keçi gübresinin verimlilikteki rolüne vurgu yapmış oldu.


Mardin’de çiftçiler, keçi gübresiyle karalahana yetiştirdi

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde çiftçiler, alternatif ürünlere yönelmeye devam ediyor.

Gürmeşe köyünde çiftçiler, dağın eteğinde ilk kere keçi gübresiyle karalahana yetiştirdi.

“TAMAMEN KEÇİ GÜBRESİYLE YETİŞTİRİYORUZ”

Tarlada karalahana toplayan Hamza Dinler, “Tarım ve hayvancılıkla uğraşıyoruz. Bugün sezonumuzu kaldırıyoruz. Tamamen keçi gübresiyle yetiştiriyoruz. Şimdi karalahanalarımızı topladıktan sonra toptancıya vereceğiz. Tamamen keçi gübresidir ve doğal koşullarda yetiştiriliyor. Çok verimlidir.” dedi.

Mardin’de çiftçiler, keçi gübresiyle karalahana yetiştirdi VİDEO

Mardin’de çiftçiler, keçi gübresiyle karalahana yetiştirdi #1

“BU SENE İLK DEFA…”

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi nebat koruma bölümünde okuyan Abdülmelik Dinler, “Burası bizim tarlamız. Bu yıl ilk defa karalahana ekimi yaptık keçi gübresi sayesinde. Keçi gübresi olmasaydı bu kadar güzel verim alamazdık. Üstelik düğer normal gübrelerden faydası da daha çok iyi. Keçi gübresinin en önemli etkenlerinden bir tanesi çok verimli olması. Anlatmamıza gerek yok, aslında otlara bakıp ne kadar verimli olduğunu bilmek gerekir.” diye konuştu.

Çiftçilerden Şerif Dinler ise “Bu sene ilk defa karalahana ektik. Gördüğünüz gibi keçi gübresi ve doğal.” şeklinde konuştu.

Mardin’de çiftçiler, keçi gübresiyle karalahana yetiştirdi #2

Mardin’de çiftçiler, keçi gübresiyle karalahana yetiştirdi #3


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler