Connect with us

Gündem

Brexit sonrası Avrupa’dan da et ve süt ürünlerine yasak geliyor


İngiliz hükümeti vatandaşlarına Brexit ile ilgili uyarılarda bulunmuş oldu. Uyarıda Brexit süreciyle beraber 1 Ocak’tan itibaren vatandaşların AB ülkelerinden et ve süt ürünleri getiremeyeceği açıklandı.

İngiltere Çevre, Besin ve Köy İşleri Bakanlığı tarafınca detaylandırılan açıklamada, “AB’ye seyahat eden kişiler, kişisel ithal ürünleri için 1 Ocak 2021’den itibaren uygulanacak ek kısıtlamaların farkında olmalıdır” ifadelerine yer verildi. Bakanlık, “Bagajınızda, aracınızda veya üzerinizde yasaklanmış eşyalar taşıyorsanız, bunları sınırda veya öncesinde kullanmanız, tüketmeniz veya atmanız gerekecektir. 1 Ocak 2021’den itibaren et veya süt ürünleri (örneğin jambon ve peynirli sandviç) içeren hayvansal ürünleri AB ülkelerine sokamayacaksınız” ifadeleriyle vatandaşlarını uyardı.

29 Mart 2017 tarihinde Birleşik Krallık’ın, Avrupa Konseyine, AB’yi terk etmeyi amaçladığını resmen bildiri etmesiyle süregelen Brexit sürecinde sona doğru yaklaşılırken İngiltere hükümeti vatandaşları için bir uyarı yazısı yayınladı.

Parisien’in haberinde gösterilen bildiriye bakılırsa, 31 Aralık geçmişine kadar AB ile Birleşik Krallık içinde yeni bir tecim anlaşması yapılamazsa 1 Ocak’tan itibaren AB’ye İngiliz peynirli sandviçiyle girmek yasaklanacak.

İTHALAT VERGİSİ ÖDENECEK

İngiliz hükümetinin yapmış olduğu açıklamaya bakılırsa, AB yasalarına bakılırsa bireylerin Avrupa Birliği’ne bağlı ülkelere herhangi bir et yada süt ürünü ile girmesine izin verilmeyeceğini duyurdu. Verilen örnekte sandviç örneği ele alınırken eğer sandviçin içinde AB’de de bulunan bir yiyecek var ise herhangi bir ücret ödenmeyeceğini belirten hükümet, eğer sandviçin içinde AB vatanlarında olmayan bir ürün bulunursa ürüne ithalat vergisi ödenecek.

Londra’daki Çevre, Besin ve Köy İşleri Bakanlığı tarafınca detaylandırılan açıklamada, “AB’ye seyahat eden kişiler, kişisel ithal ürünleri için 1 Ocak 2021’den itibaren uygulanacak ek kısıtlamaların farkında olmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Bakanlık, “Bagajınızda, aracınızda veya üzerinizde yasaklanmış eşyalar taşıyorsanız, bunları sınırda veya öncesinde kullanmanız, tüketmeniz veya atmanız gerekecektir. 1 Ocak 2021’den itibaren et veya süt ürünleri (örneğin jambon ve peynirli sandviç) içeren hayvansal ürünleri AB ülkelerine sokamayacaksınız” ifadeleriyle vatandaşlarını uyardı.

MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR

İngiltere, Galler, Şimal İrlanda ve İskoçya’dan oluşan Birleşik Krallık’ta, Haziran 2016’da meydana getirilen AB referandumunda yüzde 48’e karşı yüzde 52 ile Brexit sonucu alınmıştı. AB’den resmen 31 Ocak’ta ayrılan İngiltere, Birlik ile başta tecim olmak suretiyle ikili ilişkiler mevzusunda kapsamlı müzakereler yürütüyor.

AB ile İngiltere arasındaki müzakerelerde “adil rekabetin sağlanması”, “ticari anlaşmazlıkların nasıl çözüleceği” ve “balıkçılık” şeklinde sorunlu mevzular içeriyor. Anlaşmaya varılamaması halinde iki taraf arasındaki ticari ilişkiler, 31 Aralık sonrasında Dünya Tecim Örgütü (DTÖ) kurallarına bakılırsa yapılacak. NTV.COM.TR


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Trollerin kuyruğuna basıldı, cesaretiniz yoksa susun!


Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan toplumsal medya hesabı Twitter üstünden yapmış olduğu paylaşımla  kendisinin Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi olmadığını bir kez daha altını çizdi. 

Prof. Ceyhan paylaşımında şu ifadeleri kullandı: 

“Trollerin kuyruğuna basıldı. Boşuna uğraşıyorsunuz. Ben ne devlette görevliyim, ne de Koronavirüs Bilim Kurulu üyesiyim. Bir üniversite öğretim üyesiyim. Okulların veya iş yerlerinin açılıp kapanmasına itirazınız varsa, buna karar veren insanların sayfasına yazın. Oralara yazmaya cesaretiniz yoksa, susun. Çünkü buraya yazdığınız olumsuz mesajlar ben görmeden sekreterim tarafından siliniyor.” 


Okumaya devam et.

Gündem

TBMM Başkanı Şentop’tan ’28 Şubat’ mesajı


class=”cf”>

TBMM Başkanı Şentop, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, 24’üncü yıldönümünde, 28 Şubat darbesinin faillerini, taşeronlarını, işbirlikçilerini lanetle andığını, mağdurlarını, mazlumlarını selamladığını bildirdi. 28 Şubat darbesinin milleti ve iradesini hedef alması bakımından darbecilik geleneğinin karanlık örneklerinden birisi bulunduğunu belirten Şentop, şunları kaydetti:

“Milletimizin basireti ve sağduyusu bütün çatışma ve kaos beklentilerini boşa çıkarmış, ’28 Şubat bin yıl devam edecek’ sözünde ruhunu bulan millî irade karşıtlığı, 2002 seçimleriyle ağır bir yenilgiye uğramıştır. Türlü türlü kisvelere ve suni gerekçelere dayandırarak, sandıktan çıkmadan iktidar olmayı, millî iradeye ait gücü gaspetmeyi hedefleyenler, Türkiye’nin refahına, kalkınmasına ve milletin değerlerine karşı işledikleri suçlar dolayısıyla tarihe birer kara leke olarak geçeceklerdir. 28 Şubat darbesinin yıl dönümü vesilesiyle bir kez daha memnuniyetle belirtmek isterim ki, milletimizi terbiye edilecek bir sürü, demokrasiyi de lüzumsuz bir ayak bağı olarak görenler, milletimizin direnci ve şuuru sayesinde tasfiye olmuşlardır. Türkiye’nin ve demokrasimizin teminatı, 28 Şubat ve 15 Temmuz darbeleri başta olmak üzere bütün müdahalelere karşı iradesine sahip çıkan, ülkesinin geleceğini demokraside gören asil milletimizin bizatihi kendisidir.”


Okumaya devam et.

Gündem

Gizlilik sözleşmesi tartışmaları devam eden WhatsApp, yeni özelliğini duyurdu: ‘Gözleriniz için’WhatsApp’ın Twitter üstünden meydana getirilen paylaşımda videolara yeni bir özellik geldiği duyuruldu.

Söz mevzusunda paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

“Kulaklarınız için değil, gözleriniz için. Artık videolarınızı durumunuza eklemeden veya sohbetlerinizde göndermeden önce sesini kapatabilirsiniz. Sadece Android’de mevcut.”

GİZLİLİK SÖZLEŞMEŞİ TARTIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Son olarak firmanın yapmış olduğu açıklamalara nazaran, 15 Mayıs’a kadar veri paylaşımıyla ilgili gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcılar ileti gönderemeyecek ya da alamayacak. Bu kullananların hesapları “aktif olmayan hesap” olarak tanımlanacak.

Etken olmayan hesapların da 120 gün sonrasında silinebileceği belirtiliyor.

WhatsApp’ta arama ve bildirimler 15 Mayıs’tan sonrasında “kısa bir süre” daha çalışmaya devam edecek.

Sadece teknoloji haberleri sitesi TechCrunch bu sürenin yalnız “birkaç hafta”yla sınırı olan olacağını yazdı.

WhatsApp gizlilik sözleşmesini Ocak’ta güncellemişti.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler