Connect with us

Gündem

Böyle rahatlık görülmedi! Polis her yerde onu aradı ama…Kaza saat 20.30 sıralarında TEM Ümraniye Çakmak Köprüsü altında meydana geldi. Yoldan geçen vatandaşlar yol kenarında takla atarak yan yatmış vaziyette duran bir otomobil fark etti. Derhal desteğe koşan vatandaşlar otomobilin kapılarının kilitli ve içinde kimsenin olmadığını fark etti. Bir taraftan çevrede sürücüyü arayan vatandaşlar bir taraftan da itfaiye ve polis ekiplerine haber verdi. Haber verilmesi üstüne vaka yerine itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi. İtfaiye ekipleri otomobilin bulunmuş olduğu çevrede arama yapmış oldu. Sadece sürücüye ilişik herhangi bir iz bulunamadı.

“YOL KAYGANDI, ARABA KAYDI TAKLA ATTI”

Polis ekipleri 06 TUV 97 plakalı otomobilin plaka bilgilerinden otomobilin sahibine ulaştı. İsmi öğrenilemeyen otomobil sahibi kaza yaptıktan sonrasında aracı kilitleyip eve gittiğini söylemiş oldu. Polis otomobili kendisinin kullandığını söyleyen kişiyi vaka yerine çağırdı. Başka bir araçla vaka yerine gelen otomobilin sahibi, “Yol kaygandı, araba kaydı, takla attı. Arabada tek başıma bulunuyordum, polis arkadaşlar beni eve yönlendirdi” şeklinde konuştu.

Kazada hasar görerek kullanılamaz hale gelen otomobil vaka yerine gelen vinç yardımıyla çekiciye yüklenerek otoparka kaldırıldı.

class=”cf”>

Polis kaza ile ilgili soruşturma başlattı.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Ekonomi reform paketi hazırCumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdesini verdiği “ekonomi reform paketi” emekleri tamamlandı.


Ekonomi reform paketi hazır

Türkiye’de koronavirüsün ekonomiye etkilerini ortadan kaldırmak için meydana getirilen emek harcamalar şekillendi.

Bu süreçte büyümeyi başaran 2 ülkeden kabul edilen Türkiye’de, yeni reformlarla süratli bir gelişme planlanması yapılmış oldu.

Atılacak adımların başlangıcında yatırımın teşvik edilmesi, yerli ve yabancı yatırımcıya yeni alanlar açılması ve kamunun azami tutum etmesi geliyor.

Vergi borcu yapılandırması, erteleme talepleri ve sektörel destek şeklinde mühim adımlar da planlanıyor.

Dışa bağımlılık azaltmak ve cari açığı düşürmek için de en büyük ithal kalemler msaya yatırıldı.

ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

Bugün İnsan Hakları Fiil Planı’nı açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mart ayının ikinci haftasında ise iktisat düzeltim paketinin detaylarını açıklayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davet yapmış olduğu yatırımcılara da güvence verilecek.

Gömü ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan da “2021 yılı reformlar yılı olacak” diyerek düzeltim paketinin oldukca iyi hazırlandığına vurgu yapmış oldu.

ekonomi reform


Okumaya devam et.

Gündem

HDP Eş Başkanı Sancar: HDP eninde sonunda, çok geç olmadan bu ülkenin yönetimine ortak olacak


Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin HDP’yi kapatma çağrısına, “Bizi kapatma çabası onları daha da küçültecek bizleri daha da büyütecektir. Korkmaya devam etsinler” diye yanıtladı.

Sancar, “HDP umutla, inançla, kararlılıkla yürüyor. Büyüyerek bu yolu yürümeye devam edecek ve eninde sonunda, çok geç olmadan bu ülkenin yönetimine ortak olacak. Bunu böyle bilsinler” dedi.

“İktidarın düşmanlık politikalarıyla varmak istediği yerin farkındayız, o tuzağa düşmeyeceğiz, asla nefret dilini kullanmayacağız.”

BAHÇELİ: BAŞSAVCILIK İNCELEMESİ ÖNEMLİ

Öte taraftan partisinin grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, terör örgütü PKK’yla irtibatı, iltisakı ve ittifakı meydanda olan HDP hakkında inceleme başlatması çok önemli ve beklediğimiz bir gelişmedir” dedi.

Bahçeli şöyleki devam etti:

“Başsavcılık inceleme sonucunda, HDP’nin faaliyetlerinin ‘terör eylemlerinin odağı’ haline geldiğine karar verirse soruşturma safhasına geçecek, nihayetinde hazırlanan iddianame Anayasa Mahkemesi’ne sunulacaktır. Siyasi partilerin kapatılması, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın açacağı dava üzerine Anayasa Mahkemesi’nce kesin olarak karara bağlanmaktadır.”

“Anayasa Mahkemesi delilli ve belgeli şekilde HDP’nin terör eylemlerinin odağı bulunduğunu tespit ederse, ki başkaca bir seçenek yoktur, HDP diye bir partiden, kapatmaya yol açan üye ve yöneticilerinden söz etmek artık mümkün olamayacaktır.

“Türkiye bir hukuk devletiyse HDP’nin kapatılması acildir, hayatidir, şarttır. Ayrıca başka bir ad altında, mesela Demokratik Bölgeler Partisi isimli paravan terör oluşumu çatısıyla bile tekrardan faaliyette bulunmasına fırsat verilmemelidir.”

Fezlekeler mevzusunda ise Bahçeli, “MHP amasız, fakatsız, ancaksız şekilde dokunulmazlıkların kaldırılmasına ‘evet’ diyecek, HDP’nin kapatılmasını da sonuna kadar savunacaktır” diye konuştu.

Bahçeli ek olarak “Erken seçim tartışmalarının sıcak gündemde tutulması maksadıyla sipariş açıklamalar yapan gafillerin, 2023 yılının Haziran ayını beklemek durumunda olduklarını bir kez daha hatırlatmayı lüzumlu görüyoruz” dedi.


Okumaya devam et.

Gündem

Yeme-içme sektörü 100 gün sonra kapılarını açtı


İçişleri Bakanlığınca tüm valiliklere gönderilen “Risk Gruplarına Göre Alınacak Tedbirler” temalı genelge kapsamında düşük, orta ve yüksek risk gruplarında lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı, kıraathane ve çay bahçesi benzer biçimde iş bölgeleri 07.00-19.00 saatleri içinde etkinlik gösterecek.

Restoran ve kafelerde Sıhhat Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Emek verme Rehberi’nde yer edinen mesafe koşulları (masalar ve koltuklar arası) göz önünde bulundurularak açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde yüzde 50 kapasite sınırlaması oranı uygulanacak.

 Devasa yükseklikte risk grubunda yer edinen illerde bulunan yeme içme bölgeleri, 10.00-20.00 saatleri içinde paket servisi yada gel-al şeklinde, 20.00-00.00 saatleri içinde ise bir tek paket servisi şeklinde hizmet verebilecek.

Tam 100 gün sonrasında açılma luğu yaşanmış olan yeme-içme sektörünün temsilcileri, yeni dönemde işi daha sıkı tutmaya odaklandı.

“MÜŞTERİLERİMİZİ ÇOK ÖZLEDİK”

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, tam 100 gün sonrasında tekrardan açılmanın sevincini yaşadıklarını belirterek, “Artık işimizi çok sağlam ve düzgün yapmalı, Sağlık Bakanlığı ve il hıfzıssıhha kurullarının belirlediği kurallara harfiyen uymalıyız.” dedi.

Bu kurallara uyarak yüzde 100 açılmak için gün sayacaklarını dile getiren Bingöl, “Sektörün sorumluluk ve vebali artık işletmelerimizin, bizlerin üzerinde. Yüzde 100 açılmak için kurallara sıkı sıkıya uyacağız.” diye konuştu.

Bingöl, bu süreçte taleplerini dinleyen ve sektörün dertleriyle ilgilenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Asil, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Gömü ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile yardımcısı Nureddin Nebati’ye teşekkür etti.

Ramazan Bingöl, “Müşterilerimizi çok özledik. Onları bir an önce işletmelerimizde ağırlamak istiyoruz. Maske, mesafe, hijyen, HES kodu ve yüzde 50 kapasite gibi kriterlerle onları işletmelerimizde kabul etmek için bekliyoruz.” açıklamasında bulunmuş oldu.

“KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ 31 MAYIS’A KADAR UZATILMALI”

Gezim Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer ise bilhassa gezinsel ve müşterileri akşam ağırlayan işletmelerin bu süreçte en fazla yüzde 20-25 benzer biçimde ciro yapabileceğini belirterek, “Çünkü bizim işletmelerimiz genellikle akşam ve sonrası saatlerde müşteri kabul ediyor.” dedi.

Demirer, “Ancak işletmeye bir miktar da olsa sıcak paranın girmesi, bu şekilde de olsa çorbanın kaynaması çok önemli. En azından işletmeye girecek bir miktar nakit borçların ertelenmesi için çok kıymetli olacak.” diye konuştu.

Sektörde etkinlik gösteren işletmelerin şu anda bazı öncelikli taleplerinin olduğuna değinen Demirer, şu açıklamalarda bulunmuş oldu:

“Şu anda yeme-içme sektörü öncelikle mücbir sebeple ayrıştırılmalı. Kısa çalışma ödeneği en azında yeme-içme sektörü için 31 Mayıs’a kadar uzatılmalı. Çünkü 31 Mayıs’ta havalar ısınacak, turizm sektörü açılacak ve aşı programı ilerlemiş olacak. 12 ayın 7 ayında kapalı kaldık. Beklentimiz ’12 ay istihdamımı koruyacağım’ diyen işletmelerden çalışanların sigorta priminin alınmaması. Yani, ‘istihdam senden, sigorta primleri benden’ kampanyasının başlatılması. En azından 12 ay işçi çıkarmayacak işletmelere böyle bir ayrım yapılmalı. Ayrıca sektörümüzde faaliyet gösteren işletmelerin kredileri de bir süre daha ötelenmeli.”

“GÜVENLİ TURİZM SERTİFİKALI İŞLETMELER DAHA UZUN AÇIK KALMALI”

Kaya Demirer, Güvenli Gezim Sertifikası’na haiz işletmelere saat mevzusunda imtiyaz sağlanması icap ettiğinin altını çizerek, “Çünkü bu restoran ve kafeteryaları uluslararası şirketler denetliyor. Devletin denetlemek için hiçbir mekanizmaya ihtiyacı kalmıyor. Bu sertifikalar çok büyük maliyetli de değil.” ifadelerini kullandı.

Bu imtiyaz tanındığı takdirde kamuoyunda Güvenli Gezim Sertifikası’na ilgisinin artacağını dile getiren Demirer, işletmelerin daha disiplinli olacağını, müşterilerin de bu sertifikaya haiz işletmeleri tercih edeceğini sözlerine ekledi.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler