Connect with us

Gündem

Boş barajlara çare: Tasarruf aparatı


İstanbul’da yağmur yağmaması sebebiyle barajlar dolmadı, susuzluk tehlikesi baş gösterdi. Uzmanlar ve yetkililerin çözüm önerileri içinde musluklara takılacak aparat da bulunuyor, bulutlara atılacak yağmur bombası da.

Tüm dünyayı tesiri altına alan kuraklık sebebiyle Türkiye’de de çekince çanları çalıyor. Dünya Meteoroloji Örgütü’nün Aralık 2020’de yayımladığı Küresel İklim Durumu Geçici Raporu’na gore son 10 senenin en sıcak yılını yaşıyoruz. Kış aylarında olmamıza karşın havalar mevsim normallerinin oldukça üstünde seyrediyor.

İstanbul’da da hava sıcaklığı dün 18 dereceyi görmüş oldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerine gore, 1927-2019 yılları aralığında aralık ayı ısı averajı 2,4 aşama, gene aynı dönemde aralık ayındaki en yüksek averaj ısı bile 6,4 aşama olarak kaydedilmişti.

Sıcak havaların yanı sıra mevsimlere bağlı olarak beklenen yağışlar da gelmeyince su sıkıntısı başladı. Türkiye’de geçen ay metrekareye averaj 33 milimetre yağış düştü. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hidrometeoroloji Şube Müdürlüğü’nün geçen ay yayımladığı rapora gore, Türkiye’nin kasım ayı uzun seneler averajında aynı oran 70 milimetre seviyesindeydi.

Melen ve yeraltı suları da kullanılıyor

Yağışların beklenenin altında olması bilhassa İstanbul’da barajlardaki su seviyesinin de düşmesine niçin oldu. İstanbul’a içme suyu elde eden 10 barajın averaj doluluk oranı bugün itibarıyla yüzde 20,29. Şu demek oluyor ki barajların ortalama yüzde 80’i boş durumda. Elmalı, Sazlıdere, Pabuçdere, Kazandere şeklinde barajların tamamı boşaldı. Terkos’da yüzde 35, Darlık Barajı’nda ise yüzde 51 oranında su kaldı.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ) verilerine gore, İstanbul’da günde averaj 2,8 milyon metreküp su kullanılıyor. 10 barajda 31 Aralık itibariyle yüzde 176 milyon metreküpe su bulunuyor. Bir tek barajlardan su kullanılsaydı İstanbul’un 62 günlük suyu kalmış olacaktı. Sadece Düzce’deki Melen Çayı ve yeraltı suları şeklinde kaynaklardan her gün averaj 1 milyon metreküp ilave su kullanılıyor.

Barajlardaki su seviyesi fikir, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) su sıkıntısını önlemek için yeni bir emek verme başlattı. Musluklar için yüzde 50 tutum elde eden bir aparatın ücretsiz bir şekilde dağıtılması planlanıyor.

DW Türkçe’ye izahat meydana getiren İSKİ Kağıthane Su Arıtma Şube Müdürü Emel Tüfekçi, aparat dağıtımının ilkin pilot bölge olarak seçilen Beşiktaş’ta başlayacağını söylemiş oldu.

Piyasada bulunan düzgüsel tasarruflu aparatlardan oldukça daha verimli çalışan bu aparatların İSKİ tarafınca hususi yaptırıldığının altını çizen Tüfekçi, aparatların bölge bölge tüm kullanıcılara ücretsiz bir şekilde dağıtılacağını söyledi. “Maalesef beklediğimiz yağışlar bu dönemde gelmedi. O yüzden de önümüzdeki dönemde biraz daha fazla tasarrufa yönelik çalışmalarımız olacak. Vatandaşlarımızdan beklentilerimiz olacak” diyen Tüfekçi, sonuçların faturaya da yansıyacağını hatırlattı.

Yüzde 30 artış sağlıyor

İstanbul’un su sıkıntısına deva olarak gelen önerilerinden biri de de İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen’e ilişik. Prof. Şen, yağmur bombası kullanılmasını öneriyor.

Yağmur bombasının geçici bir çözüm bulunduğunu belirten Şen, bunun yağış miktarını yüzde 30’a kadar artırdığını ifade ediyor: “Yağmur bombasının diğer adı yapay yağıştır. Yağış artırımı projesi. Bulutun içerisinde su miktarı var, tanecik miktarı eksikse buna tanecik miktarı eklemektir. Böyle bir tohumlama esnasında sonuç olarak yüzde 30 oranında yağışınızı artırırsınız. Buna da gereksinim var Türkiye’de. Bu kalıcı çözüm değil, estantane çözümdür.”

1970-80’li yıllarda Çin’de ve bazı ülkelerde roketle uygulanan sadece yeni teknolojiler yardımıyla uçağın kanadına bağlanmış fişeklerin yakılması şeklinde uygulanan yağış artırımı hakkında informasyon veren Şen, “Yağışın oluşması için su zerreciklerinin ve etrafında birleşeceği çekirdek olması lazım. Bu çekirdek suyun buz kristal yapısıdır. Bu yakılan fişeklerde gümüş iyodür vardır. Yakılarak yayılan bu gümüş iyodürler buz kristalleri gibi yağış artırımı sağlar” diyor.

Prof. Şen, haziran ayında tüm meteorologların lüzumlu ikazları yaptıklarını sadece önlem alınmadığını ileri sürüyor:

“İçtiğimiz su ile halı ve araba yıkanmaması gerekiyordu. Şehre verilen suda bir miktar kısıtlamaya gidilebilirdi. Bu şekilde biraz kuraklığın etkisi azaltılabilirdi. Ancak yapılmadı.”

Yaz ayları problemli olacak

Kuraklığın devam ettiğinin altını çizen Prof. Şen, önümüzdeki dönemde de bizi daha sıkıntılı günlerin beklediği mevzusunda uyarıyor:

“Yağış azlığı ile meteorolojik kuraklığı gördük. Barajlar boşaldı böylece hidrolojik kuraklığın olduğunu da anladık. Bundan sonra tarımsal kuraklık gelecek. Ürün düşüklüğü meydana gelecek. Çiftçi yatırdığı parayı alamayacak. Ülke o ürünü ithal edecek, sosyal ve ekonomik etki olacak. Buna da sosyo-ekonomik kuraklık deniliyor. Önümüzdeki yaz aylarında önemli problemler bizi bekliyor.”

Prof. Şen’e gore yağmur sularının toplanması, aynı şekilde yitik kaçağın da önlenip, buharlaşmanın azaltılması gerekiyor. Meteoroloji uzmanı, aksi durumda değişen mevsim değişikliklerinin daha sık yaşanacağını ve bu şeklinde durumlarla daha da sık karşılaşacağımızı söylüyor.

 


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

AKP’li vekil ile Pervin Buldan arasında ‘risk haritası’ gerilimi


Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, illerin Covid-19 değerlendirme kriterlerine gore düşük, orta, yüksek ve oldukça yüksek riskli olarak gruplandırıldığı haritayı paylaştı.

Paylaşılan risk haritasına HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, ”Adıyaman’ı kaybettik fakat Uşak’ı aldık” ifadelerini kullandı. 

”SENİN BİLDİĞİN MAVİ DEĞİL”

Buldan’ın paylaşımını alıntılayan AKP Uşak Milletvekili İsmail Güneş, ”Bu mavi senin bildiğin mavi değil Ak partinin iki renginden biri. Dikkatli bak. 11 belediyenin 10’u Ak partide” paylaşımını yapmış oldu.


Okumaya devam et.

Gündem

Son dakika: 1 Mart korona tablosu ve vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı!


class=”cf”>

Son dakika haberi… Sıhhat Bakanlığı, 1 Mart Günlük Korona Tablosu’nu paylaştı. Açıklanan tabloya gore, son 24 saatte 130 bin 536 Kovid-19 testi yapılmış oldu, 9 bin 891 kişinin testi pozitif çıktı, 69 şahıs yaşamını yitirdi. Ağır hasta sayısı 1215 oldu, 5 bin 947 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 578 bin 181’e terfi etti.

Son dakika: 1 Mart korona tablosu ve vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı

28 ŞUBAT KORONAVİRÜS TABLOSU

class=”cf”>

Sıhhat Bakanlığı, 28 Şubat koronavirüs tablosundaki kontrol sayısını 109 bin 639 olarak açıklarken, 8 bin 424 olay tespit edildiğini bildirmişti. Koronavirüsten 66 şahıs yaşamını yitirmiş, taburcu olanların sayısı 6 bin 511 ve toplam iyileşen sayısını ise 2 milyon 572 bin 234 olarak açıklamıştı.

Son dakika: 1 Mart korona tablosu ve vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı


Okumaya devam et.

Gündem

Rekabet Kurulu geçen yıl 2.2 milyar lira idari para cezası verdiRekabet Kurulu, 2020’de, rekabet ihlalleri, birleşme ve devralma, menfi tespit-muafiyetlerin de aralarında olduğu 355 işlemle ilgili incelemesini sonuçlandırmış oldu.


Rekabet Kurulu geçen yıl 2.2 milyar lira idari para cezası verdi

Rekabet Kurulu, koronavirüs salgınının yaşandığı 2020’de piyasadaki fiyat artışlarının önüne geçerek, tüketicileri korumak ve piyasanın sıhhatli işlemesine katkı sağlamak için rekabet otoritesini etken olarak kullandı.

2.2 MİLYAR LİRA İDARİ PARA CEZASI

Kurul, söz mevzusu dönemde toplam 2 milyar 242 milyon 854 bin 974 lira yönetimsel para cezası verdi.

Kurul, kararlarının kapsamı, niteliği ve sonuçlarına nazaran, 65 rekabet ihlali, 220 birleşme ve devralma, 34 menfi tespit-muafiyet işleminin yanı sıra 34 öteki ve 2’si de yargı kararları dolayısıyla olmak suretiyle toplam 355 işlemi karara bağladı.

Rekabet ihlalleri alanında 65 işlemden 46’sında ret, 16’sında ceza sonucu veren Kurul, 3’üne ilişkin de görüş bildirdi.

SAĞLIKTAN TEKNOLOJİYE KADAR BİRÇOK ALANDA SORUŞTURMA YAPILDI

Kurul, akaryakıt, kargo, gübre üreticisi, maske, sinyalizasyon, yaş meyve sebze alanında etkinlik gösteren teşebbüslerin de aralarında olduğu 26 firmanın soruşturmalarını tamamladı. Soruşturma meydana getirilen teşebbüslerin, bilişim teknolojileri, telekomünikasyon, sıhhat hizmetleri, inşaat, lojistik, depolama ve posta, banka, ziraat ve tarımsal ürünler, makine endüstrisi, mobilya, kimya ve madencilik, sektörlerinde etkinlik gösterdikleri görüldü.

Rekabet Kurulu geçen yıl 2.2 milyar lira idari para cezası verdi #1


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler