Connect with us

Gündem

Bitlis’te, 4 kişinin iş yerlerinde 38 kaçak cep telefonu bulunduTatvan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Savaşım Grup Amirliği ekiplerince meydana getirilen çalışmalarda, K.A., M.S.G., Ö.E. ve Y.Ş.’nin yurda yasa dışı yollarla ürün getirmiş olduğu tespit edildi. Bunun üstüne 4 şüphelinin belirlenen adresteki iş yerlerine operasyon düzenlendi. İş yerlerinde meydana getirilen aramalarda, yurda kaçak yollarla getirilen 38 cep telefonu ele geçirildi. Gümrük kaçağı cep telefonlarına el koyulurken, 4 iş yeri sahibi hakkında ise işlem yapılmış oldu.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Pompeo yetkililerin kendisiyle görüşmeyi reddetmesi nedeniyle AB seyahatini iptal ettiPompeo’nun seyahatini iptali Başkan Donald Trump taraftarları tarafınca ABD Kurultay binasına meydana getirilen geçen haftaki baskını izledi. Beş kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu ABD demokrasisine meydana getirilen emsali görülmemiş bu hücum ABD’nin Avrupa müttefiklerinde şok tesiri yaratmıştı.

Planlama hakkında data sahibi AB ve ABD’li üç kaynak Reuters’a yaptıkları açıklamada Trump’ın yakınındaki adlardan Pompeo AB liderleri ve birliğin üst düzey diplomatlarıyla Brüksel’de bir araya ulaşmadan önce minik fakat zengin bir NATO müttefiği olan Lüksemburg’un dışişleri bakanı Jean Asselborn ile Lüksemburg’da görüşmesi planlanladığını söylemiş oldu.

Sadece diplomatik bir kaynak resmi programda yer almayan bu seyahatin yetkililerin Pompeo’ya buluşma verme mevzusunda çekimser davranması sebebiyle iptal edildiğini söylemiş oldu. Ziyaretin Brüksel ayağı ise son dakikaya kadar gerçekleşecek şeklinde gözüküyordu.

Sadece Pompeo’nun takviminde mühim bir görüşme olmaması Brüksel’de seyahatin amacına ilişkin sual işaretleri oluşmasına niçin oldu. Seyahatin AB bacağında AB yetkilileri ile herhangi bir görüşme planlanmadığı şeklinde NATO ile ilgili de kamuya açık bir etkinlik bulunmuyordu. Üçüncü bir diplomatik kaynak Washington’da geçtiğimiz günlerde yaşanmış olan ve beş kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu sertlik vakalarından sonrasında AB ülkelerinin Pompeo ile görüşmeyi “utanç verici” gördüklerini söylemiş oldu.

Lüksemburg Dışişleri Bakanlığı planın iptal edildiğini doğrularken mevzuya ilişkin detay vermedi. AB yetkilileri sorulara cevap vermeyi reddetti.


Okumaya devam et.

Gündem

Salda’yı yılda 1 milyon kişi ziyaret ettiBurdur’da bulunan Salda gölü beyaz kumu, turkuaz rengi suyu ve eşi olmayan doğası ile 2020 senesinde çekicilik merkezi oldu.


Salda'yı yılda 1 milyon kişi ziyaret etti

Bölgede yapılacak “Millet Bahçesi” haberleri ile de gündeme gelen Burdur’un Yeşilova ilçesindeki, Türkiye’nin Maldivleri olarak malum Salda Gölü’nü 2020 senesinde toplamda 1 milyona yakın şahıs ziyaret etti.

MARS’TAKİ JEZERO KRATERİ İLE BENZERLİK

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA), Mars’taki Jezero Krateri ile benzer bir mineral oluşumu ve jeolojik yapıya haiz bulunduğunu açıklamış olduğu, bembeyaz kumsalı ve turkuaz renkli suyuyla ilgi odağı olan Salda Gölü, koronavirüs tedbirleri kapsamında geçen yıl mart ayında ziyarete kapatıldı, 1 Haziran 2020 tarihinde ise normalleşme adımlarının atılmaya başlanması ile tekrardan açıldı.

Salda yı yılda 1 milyon kişi ziyaret etti #1

KUMU CİLDE İYİ GELİYOR DENİNCE  “BEYAZ ADALAR” BÖLÜMÜNDEKİ SAHİLDE DERİN ÇUKURLAR OLUŞTU

Türkiye’nin her bölgesinden akın akın ziyaretçinin geldiği Salda Gölü sahilindeki çamurun cilde iyi geldiğinin söylenmesi üstüne “Beyaz Adalar” bölümündeki sahilde derin çukurlar oluştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kararıyla gölün bu kısmına ziyaretçi girişi, 15 Ekim 2020 tarihinden itibaren ahşap bariyerler çekilerek yasaklandı.

Salda yı yılda 1 milyon kişi ziyaret etti #2

İKİ AY ZİYARETE KAPALI ALDI

2018 senesinde ortalama 500 bin, 2019 senesinde ise ortalama 1 milyon 400 bin kişinin ziyaret etmiş olduğu Salda Gölü, pandemi sürecinde 2 ay ziyarete kapalı olmasına karşın 2020 senesinde da 1 milyona yakın ziyaretçiyi ağırladı.

Salda yı yılda 1 milyon kişi ziyaret etti #3

Salda yı yılda 1 milyon kişi ziyaret etti #4

Salda yı yılda 1 milyon kişi ziyaret etti #5

Salda yı yılda 1 milyon kişi ziyaret etti #6


Okumaya devam et.

Gündem

Salgında en ön safta mücadele veren sağlıkçıların deneyimleri kitaplaştırıldı


Salgında en ön safta savaşım veren sağlıkçıların deneyimleri kitaplaştırıldı


Covid-19 kliniklerinde çalışan hekimler ve hemşirelerin, pandemi esnasında yaşadıkları ve bu süreçteki fazlaca yönlü deneyimleri “Ateş ve İhanet” adlı kitapta toplandı.

Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Ergur’un derlediği kitap, hem sıkıntılı bir mücadelede yaşananları tüm çıplaklığıyla ortaya koyma girişimi hem sıhhat çalışanlarına bir saygı ifadesi olarak hazırlandı. 

Raskolnikov Kitap’tan çıkan kitapta yer edinen iki araştırmadan, doktor ve hemşirelerle düzenlenen ilk araştırmanın ekibinde göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Göksel Altınışık Ergur, sosyoloji kısmı mezunu ve öğrencileri Cansu Çobanoğlu, Şadiye Nuhoğlu, Nurdila Eryıldız, Merve Şengül yer alırken doktor istifalarını ve emekliliklerini inceleyen ikinci araştırma için bu ekibe Dr. Nazlı Çetin ve Dr. Pınar Bostan katıldı. 

Kitaba ilişkin izahat icra eden Prof. Ali Ergur, kitabın ihtiva ettiği iki araştırmanın bulgularının “Pandeminin hem bir katalizör hem bireyleri keskin tercihler yapmak zorunda bırakması nedeniyle turnusol kâğıdı işlevi gördüğünü” söylemiş oldu. 

Ergur, şunları söylemiş oldu: “Mücadeleye katılan sağlık çalışanları arasında, zor bir savaş veriyor olmaktan kaynaklanan bir bütünleşme, dayanışma, ötekine gösterilen özen gözlemlenmiştir. Bu anlamda bir organizma gibi örgütlenen Covid kliniği çalışanları, aynı zamanda özel hayatlarından büyük oranda feragat etmişlerdir. İstifa eden hekimler, bu ağır maddi ve manevi yükün altında ezilip gücü tükenenler olmuştur. Pandeminin sağlık çalışanları üzerindeki önemli sonuçlarından biri, aile bireylerine, özellikle çocuklarına uzak durma zorunluluğudur. Bazen ayrı mekânlarda (oda, ev, semt, şehir) kalmak zorunda olan sağlık çalışanı ebeveyn ve çocukları, sarsıcı psikolojik deneyimler yaşamışlardır. Psikolojik sorunlar yaşayan ve destek almak zorunda kalan birçok kişi olduğu görülmüştür. Covid mücadelesi, toplumun her kesiminde yaptığı gibi, tıp alanında da keskin ayrışmalara, yeni bilgi ve pratiklerin, yeni normların oluşmasına neden olmuştur.”

Sibel Bahçetepe


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler