Connect with us

Gündem

BİM’de 2019’a ait skandallar zinciri


Ulusal Gazete, BİM’i ifşa etmişti: ‘Perde arkasında 2019 yılına ait büyük bir skandallar zinciri yatıyor’…

Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, Ulusal Gazete’nin ‘BİM ifşası’nın perde arkasında 2019 yılına ilişik büyük bir skandallar zinciri ve 100 milyon TL’lik bir kamu ziyanı yattığını yazdı.

Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, Ulusal Gazete’nin ‘BİM ifşası’nın perde arkasında 2019 yılına ilişik büyük bir skandallar zinciri ve 100 milyon TL’lik bir kamu ziyanı yattığını yazdı.

“Çünkü BİM’in de vatandaşlara aracı firmadan dolayı kaliteli karkas et yerine ucuz inek eti yedirildiği ortaya çıkmıştı. Burada Milli Gazete’nin tavrı da takdire şayan” diyen Ağırel, şunları kaydetti:

Hatırlarsanız bir ara et fiyatlarındaki fahiş fiyatlar sonrasında Ziraat Orman Bakanlığı bu duruma müdahale etmek istemişti. Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafınca piyasaya ucuz et vermek için karkas etler ithal edilmiş ve bu etler de BİM, A101, Migros şeklinde marketlerde satılmaya başlanmıştı.

Bu satış sürecinde marketler karkas etleri parçalayıp tedarik sağlayamadığı için 9 değişik aracı şirket bu işe girerek tonlarca eti marketlere verdi. Fakat bu dağıtım esnasında Bursa merkezli ETTAT şirketi hakkında şikayetler gelmeye başladı. Anlaşıldı ki şirket, Bakanlıktan dağıtılmak suretiyle kilosu 20 TL’ye almış olduğu eti parçalayarak, marketler yerine iç piyasaya 24 TL’ye sattı.

“Karkas eti saklayıp yüksek fiyatlara iç piyasaya sattı, marketlere inek eti verdi”
Şirket, karkas eti kendisine saklayıp BİM, A101, Migros şeklinde marketlere inek eti verdi. Ucuza almış olduğu kaliteli eti de daha yüksek fiyata iç piyasaya satarak büyük bir kar elde etti. Hem halk sağlığını tehlikeye attı hem de büyük kazanç sağlamış oldu. Denetlenmeyen firmaya yönelik yakınma üstüne Bakanlık müfettişleri ilgili marketlere giderek etleri inceledi. Hakikaten de etlerin içinde yüzde 20 kadarının inek eti olduğu anlaşıldı. Firmaya ceza kesildi.

Fakat ne olduysa, araya kim girdiyse, aynı firmadan et almaya devam edildi. Üstelik bu kez 20 TL’ye alınan etler 15 TL’ye alınmaya başlandı.

“Bakan Pakdemirli soruşturmaya izin vermedi”

Şikayetler artınca Et ve Süt Kurumu bu kez kendisi et dağıttı. Bu sefer de marketlerin dağıtılan etleri depoladığı anlaşıldı. Müfettiş incelemesinde stoklanan etin 3 bin ton olduğu ve 100 milyon TL’lik kıymeti olduğu anlaşıldı. Müffetişlerin raporu doğrultusunda Bakanlıktan soruşturma izni istendi. Savcılığa başvuruldu. Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise buna izin vermedi.

“Başka bir ülkede olsa istifayı geçtim yargılama gerektiren olay, maalesef bizde hiç konuşulmadı bile”

Savcılık işin üstüne giderek Bakanın soruşturma izni vermemesini Danıştay’a götürdü. Bu müracaat halen Danıştay’da bekliyor. Çok açık ki Bakan Pakdemirli şirket sahiplerinin baskısına boyun eğerek olayın üzerini örtmeye çalışmış. Fakat hileli etleri yurttaş çoktan yemiş. Başka bir ülkede olsa istifayı geçtim, Bakanından şirket sahibine kadar ağır cezalık bir yargılama gerektiren vaka maalesef bizde asla konuşulmadı bile.


Gündem

Bin adet cep telefonu yakılmış halde bulundu! FETÖ şüphesi…


class=”cf”>

İncesu ilçesi Kızılören Mahallesi Avşar mevkiindeki dağlık alanda yürüyüşe çıkan vatandaşlar, çeşitli modellerde yakılmış ortalama bin tane cep telefonu buldu. İhbar üstüne bölgeye jandarma ekipleri sevk edildi. Jandarma, 3 ayrı noktada ateşe verildiği belirlenen telefonlar üstünde araştırma yapmış oldu. Telefonların bulunmuş olduğu alan ve çevresi de güvenlik şeride çekilerek incelendi. Telefonlardan azca hasarlı olanlar kanıt poşetlerine konularak, kriminal incelemesine götürüldü. Öteki telefonlar da toplanarak İl Jandarma Komutanlığı’na götürüldü. Telefonların FETÖ üyeleri tarafınca ByLock yüklenen cihazlar olabileceği iddia edildi.

Telefonların yakılmasını görmüş olduğu iddia edilen ziraatçi Ö.D’nün ifadesi alındı. Ö.D.’nin, telefonları yakmak için bir otomobil içinde 3 kişinin gelmiş olarak, 4 çuval telefonu yaktığını söylediği öğrenildi. Jandarma, telefonları ateşe veren kişilerin yakalanması için emek verme başlattı.

Bin adet cep telefonu yakılmış halde bulundu FETÖ şüphesi...


Okumaya devam et.

Gündem

Ekonomi ve seyahat normalleştikçe karbon emisyonları artışa geçtiKoronavirüs salgını esnasında, iktisat ve gezi durma noktasına geldiğinden petrol tüketimi azaldığı için küresel karbon emisyonları da azalmıştı. Normalleşme ile beraber yükselmeye başladı.


Ekonomi ve seyahat normalleştikçe karbon emisyonları artışa geçti

Koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için uygulanan engellemeler sonucu ekonomik aktivite yavaşlayınca karbon emisyonları, 2020’de yüzde 5,8 ile İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük düşüşü yaşadı.

Internasyonal Enerji Ajansının (IEA) 2020 emisyon verilerine ilişkin yapmış olduğu açıklamaya gore, küresel emisyonlar geçen yıl 2 milyar ton azaldı.

Emisyonlardaki toplam düşüşün 1 milyar 100 milyon tondan fazlası, azalan petrol tüketimi sebebiyle elde edildi. Geçen yıl petrol talebindeki yüzde 8’lik gerilemenin yarısı ulaştırma, yüzde 35’i ise hava yolu trafiğinin azalmasından kaynaklandı. Öte taraftan, 2019’da dünyada petrol kullanımından meydana gelen emisyonlar 11 milyar 400 milyon ton olmuştu.

Geçen yıl elektrik sektörünün niçin olduğu emisyonlar ise 450 milyon ton düştü. Bunda, kömür talebinin yüzde 4 azalması, elektrik talebindeki gerileme ve yenilenebilir kaynakların elektrik üretimindeki payının tarihteki en yüksek seviyesi olan yüzde 29’a erişmesi temel etkenler oldu.

Ekonomi ve seyahat normalleştikçe karbon emisyonları artışa geçti #1

PETROL VE KÖMÜR TALEBİNDEKİ BÜYÜME EMİSYONLARI ARTIRDI

Buna karşın emisyonlar ekonomik toparlanmanın başlamasıyla yıl sonunda tekrardan artışa geçti. Küresel emisyonlar geçen yıl aralıkta 2019’un aynı ayına gore yüzde 2 (60 milyon ton) terfi etti. Bilhassa, büyük ekonomilerin emisyonlarının salgın öncesi devrin üstüne çıkmış olduğu görüldü.

Geçen yıl salgının etkilerini atlatarak kısıtlamaları kaldıran ilk büyük iktisat Çin’in emisyonları 2019’a gore yüzde 0,8 arttı. Hindistan’da emisyonlar geçen yıl eylül ayından itibaren tekrardan artış eğilimi gösterdi. Brezilya’da ise ulaşım sektöründe yaşanmış olan toparlanma sonucu petrol talebinin yükselmesi emisyonların son çeyrek itibarıyla artmasına niçin oldu.

ABD’de geçen yıl emisyonların yüzde 10 gerilemesine karşın aralıkta 2019’un aynı dönemindeki seviyesine yaklaştı. ABD’deki bu artışta, doğalgaz tutarları ve soğuk hava şartlarına bağlı olarak kömür tüketiminin yükselmesi etkili oldu.

Ekonomi ve seyahat normalleştikçe karbon emisyonları artışa geçti #2

SEYAHAT VE EKONOMİK AKTİVİTELER ARTINCA PETROL TÜKETİMİ VE EMİSYONLAR YÜKSELİYOR

IEA’ya gore, dünyada gezi ve ekonomik aktiviteler artmaya başladıkça petrol tüketimi ve emisyonlar tekrardan yükseliyor. Elektrikli araçlardaki üstün dereceli satış sayıları kara yolu trafiğinden meydana gelen emisyonları dengelemeye yetmiyor.

Paris Anlaşması’ndaki hedeflere ulaşarak küresel ısı artışının 2 derecenin altında sınırlandırılabilmesi için yalnız elektrik sektöründen meydana gelen emisyonların her yıl 500 milyon ton azaltılması gerekiyor.

Ekonomi ve seyahat normalleştikçe karbon emisyonları artışa geçti #3

“TEMİZ ENERJİ DÖNÜŞÜMÜNÜ HIZLANDIRMAK İÇİN BİR UYARI”

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen IEA Başkanı Fatih Birol, küresel karbon emisyonlarında yıl sonunda görülen artışın temiz enerji dönüşümünü hızlandırmak için gerekenin yapılmadığının bir sinyali bulunduğunu belirterek, şöyleki konuştu:

“Çin iddialı bir sıfır karbon hedefi belirledi, ABD’de yeni yönetim Paris Anlaşması’na yeniden katıldı ve iklimi politikasının merkezine koydu. Avrupa Birliği, Yeşil Mutabakat ve sürdürülebilir kalkınma planlarında ilerliyor. Hindistan yenilenebilir enerjideki başarısıyla enerji sektörünün geleceğini dönüştürebilir. Birleşik Krallık ise kasımda düzenlenecek 26. Taraflar Konferansı’nda (COP26) daha güçlü bir iklim eylemi oluşturulabilmesi için hareket ediyor.”


Okumaya devam et.

Gündem

Yakıtlı araçlar, çevreyi elektrikli araçlardan ‘yüzlerce kat fazla’ kirletiyor


Elektrikli arac

PA Media

Yeni bir araştırma, petrol ürünleriyle çalışan arabalardan, elektrikli araçlara geçişin çevrenin korunması bakımından büyük faydalar sağlayacağı tezini daha da güçlendiren yeni bulgular ortaya koydu.

Elektrikli otomobillere yöneltilen en yaygın eleştirilerden biri, kullandıkları gelişkin akülerin doğaya atık olarak kalacağı ve bunun çevre maliyetinin yüksek olacağı yönünde.

Oysa Ulaştırma ve Çevre adlı doğayı koruma kampanyası tarafınca hazırlanan çalışmaya bakılırsa, elektrikli otomobillerde kullanılan bir lityum-iyon akü, geri dönüşümü de hesaba katıldığında, kullanım ömrü süresince yalnızca 30 kilogram ham madde harcıyor. Buna karşılık fosil yakıtlı bir vasıta aynı sürede 17 bin litre benzin ya da mazot tüketiyor.

Guardian gazetesinin haberine bakılırsa, otomobilin yapımında kullanılan ham madde miktarı vasıta ağırlığına oranlandığında da fosil yakıtla çalışan araçlarda elektrikli araçlardan 300 kat fazla ham madde kullanıldığı da hesaplandı.

Ulaştırma ve Çevre grubu, elektrikli aküyle çalışan araçların, fosil yakıtlı araçlardan, gereksinim duyulan ham madde, enerji etkinliği ya da maliyet bakımından olmasıyla birlikte çevreye salmış olduğu karbondioksit ve öteki zararı dokunan gazların oldukca daha azca olması açısından da üstün bulunduğunu söylüyor.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN ÇEVREYE MALİYETİ

Elektrikli araçlara doğru giderek hızlanan yönelimin çevreye bir maliyeti olması kaçınılmaz.

Bilhassa elektrikle şarj edilen aküler için lityum, kobalt ve nikel benzer biçimde madenlerin daha çok çıkarılması gerekecek.

Sadece Ulaştırma ve Çevre grubu, petrol çıkarmanın çevreye maliyetinin oldukca daha yüksek bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor ve elektrikli ve fosil yakıtlı araçlar kıyaslanırken fosil yakıtın maliyeti yokmuş benzer biçimde davranıldığından yakınma ediyor.

Grubun hazırladığı raporun yazarlarından Lucien Mathieu “Tüketilen ham madde bakımından ikisi arasında kıyas kabul edilemez. Bir fosil yakıtlı aracın, kullanım ömrü boyunca tükettiği benzini varille üstüste dizseniz 25 katlı bir bina eder. Eğer elektrikli akünün geri dönüşümünü hesaba katarsanız, tükettiği bütün hammadde 30 kilogram, yani bir futbol topu büyüklüğünde metaldir” diye açıklıyor.

Geçen yıl Norveç'te satılan araçların yarıdan fazlası elektrikliydi

Getty Images
Geçen yıl Norveç’te satılan araçların yarıdan fazlası elektrikliydi

Akü üretiminde kullanılan teknoloji geliştikçe kullanılan lityum, nikel ve kobalt miktarının da giderek azalması, vasıta fiyatlarının da düşmesi umuluyor.

Ulaştırma ve Çevre grubunun hesaplamalarına bakılırsa elektrikli araçlar kullanım ömürleri içinde fosil yakıtlı araçlardan yüzde 58 daha azca enerji kullanıyor ve yüzde 64 daha azca karbondioksit salımına yol açıyor.

Elektrikli araçların yol açmış olduğu zararı dokunan gaz salımlarının büyük bir kısmı akünün üretimi esnasında meydana geliyor, oysa fosil yakıtlı araçların karbondioksit salımlarının oldukca büyük kısmı kullanılmaları esnasında çevreye yayılıyor.

Elektrikli araçların çevre maliyetinin oldukca daha düşük olduğuna ilişkin kanıtlar giderek artarken birçok ülke önümüzdeki on yıl içinde, fosil yakıtlı vasıta satışlarına tamamen son verilmesini hedefliyor, bunu mümkün kılacak yasal düzenlemeleri hazırlıyor.

Geçtiğimiz aylarda Norveç, bir yıl içinde benzin ve mazotla çalışan araçlardan daha oldukca elekrikli otomobil satılan ilk ülke oldu.

Resmi verilere bakılırsa ülkede geçen yıl 141 bin otomobil satıldı ve bunların yüzde 54,3’ü elekrikli araçlardı.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler