Connect with us

Gündem

Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz’dan yarıyıl tatili için uyarıSıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, Kovid-19’la savaşım amacıyla uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları ile tedbirlerin hastalık seyrine tesirini değerlendirdi.

Eylülden sonrasında kapalı alanlarda daha çok süre geçirilmesinin de etkisiyle olay sayılarının nisan ayı rakamlarının üstüne çıktığını, bunun üstüne yine bazı önlem kararları alındığını anımsatan Kayıpmaz, hafta içi akşam saatlerinde ve hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasına gösterilen uyumun olay sayılarındaki azalışa pozitif yansıdığını söyledi.

Kayıpmaz, “Yaklaşık 7 haftayı geride bıraktığımız kısıtlamaların yeni vaka, hasta ve ağır hasta sayılarına önemli ölçüde düşüşe neden olduğunu görüyoruz. Günlük vefat sayılarımız ne yazık ki hala yüksek seyretmekle birlikte önümüzdeki günlerde bu sayının daha da azalacağını öngörebiliyoruz. Ayrıca uzun bir aranın ardından 11 Ocak’ta iyileşen vaka sayısı, yeni tanı konan vaka sayısını geride bıraktı. Bu da sevindirici bir gelişmedir.” diye konuştu.

Salgında ortalama bir senelik sürenin geride bırakıldığını, tesiri sürdüğü için kısıtlamaların devamının dirimsel ehemmiyet taşıdığını vurgulayan Kayıpmaz, “Bu süreçte elbette esnafımız müşterilerinden, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz okullarından ayrı kalmanın sıkıntısını yaşıyor olsa da sağlık ve insan hayatı söz konusu olduğunda akan sular durmak zorunda.” dedi.

class=”cf”>

“YARIYIL TATİLİ ÇEKİRDEK AİLE OLARAK PAYLAŞIMLARIN ARTACAĞI GÜNLER OLMALI”

Doç. Dr. Kayıpmaz, bu hafta sonu okulların sömestr tatiline gireceğini hatırlatarak bu süreçte daha çok önlemli olunması icap ettiğini altını çizdi.

Hem sektörün, hem sıhhat çalışanlarının hem de tüm vatandaşların salgının tesirini azaltmak için büyük fedakarlık gösterdiğini ifade eden Kayıpmaz, şu ana kadar büyük emekle elde edilmiş kazanımların sürdürülebilmesi için her insanın mesuliyet içinde hareket etmesi icap ettiğini söylemiş oldu.

Kayıpmaz sözlerine şöyleki devam etti:
“Alınan tedbirler ve kısıtlamalardan çok olumlu sonuçlar elde edilmeye başlandı. Yarıyıl tatili için şu an yeni bir karara ihtiyaç olmasa bile mevcut tedbirlere uyum konusunda tereddüt gösterilmemeli.  Maske, fiziksel mesafe ve hijyen başta olmak üzere tatilde de tüm tedbir kararlarına harfiyen uyulmalı. Toplu bir şekilde ev içinde bir araya gelinmemeli. Çocuklar, ailelerinin kontrolünde kurallara uyarak vakit geçirmeye çalışmalı. Yarıyıl tatili, başka insanlarla bir araya gelmek için fırsat olarak düşünülmemeli. Yarıyıl tatili, çekirdek aile olarak ev içinde paylaşımların artacağı günler olarak değerlendirilmeli. “

“MUTASYONLU VİRÜS TEDBİRLERİ DAHA DA ÖNEMLİ HALE GETİRİYOR”

class=”cf”>

İngiltere’de saptanan ve Türkiye dahil birçok ülkede varlığı görülen mutant virüsün daha bulaştırıcı bulunduğunu düşünüldüğüne de dikkati çeken Kayıpmaz, mutasyonun son dönemde İngiltere’de artan olay sayılarından da görevli tutulduğunu belirtti.
Kayıpmaz, “Ocak, şubat ve mart aylarında hava sıcaklıklarının düşük seyredeceği, bireylerin kapalı ortamlarda daha fazla vakit geçireceği göz önünde bulundurulursa maske, mesafe ve temizlik temelinde 14 kurala sıkı sıkıya bağlı kalınmalı. Mutasyonlu virüsün bulaştırıcılık özelliği doğrultusunda, tedbirlere daha sıkı sarılmak gerekiyor. Bu nedenle mutasyonlu virüs, tedbirleri daha da önemli hale getiriyor.” uyarısında bulunmuş oldu.

Havaların soğumasının öteki üst solunum yolu hastalıkları açısından da riski bununla beraber getirdiğini vurgulayan Kayıpmaz, bu günlerde grip, nezle, zatürre şeklinde sıhhat sorunlarının da yaşanmamasının fert sağlığının korunması açısından mühim bulunduğunu söylemiş oldu. Kayıpmaz, sıhhat çalışanları üstündeki yükün değişik sıhhat sorunları ile artırılmaması icap ettiğini açıkladı.

“AŞILAMA, HASTALIĞI DAHA HAFİF GEÇİRMEMİZ İÇİN ELİMİZDEKİ EN ÖNEMLİ ARAÇTIR”

class=”cf”>

Türkiye’de de virüsle savaşım sürecinde aşılamanın başladığını hatırlatan Kayıpmaz, bir sıhhat çalışanı olarak ilk gün kendisinin de aşı bulunduğunu, kendisine aşı hakkı tanınan her insanın sağlığını korumak için aşılanması icap ettiğini sözlerine ekledi.

Doç. Dr. Kayıpmaz, ilk etapta ülkeye getirilen Çinli Sinovac firmasının CoronaVac aşının 3 milyon dozunun sıhhat çalışanlarından adım atmak suretiyle uygulandığını hatırlatarak, “Etkinliği ve güvenilirliği ortaya konulmuş her aşı bizim için değerlidir. Pandemiyle mücadelede tek bir aşıya da odaklanmamak gerekiyor.” ifadesini kullandı.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

AKP’li vekil ile Pervin Buldan arasında ‘risk haritası’ gerilimi


Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, illerin Covid-19 değerlendirme kriterlerine gore düşük, orta, yüksek ve oldukça yüksek riskli olarak gruplandırıldığı haritayı paylaştı.

Paylaşılan risk haritasına HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, ”Adıyaman’ı kaybettik fakat Uşak’ı aldık” ifadelerini kullandı. 

”SENİN BİLDİĞİN MAVİ DEĞİL”

Buldan’ın paylaşımını alıntılayan AKP Uşak Milletvekili İsmail Güneş, ”Bu mavi senin bildiğin mavi değil Ak partinin iki renginden biri. Dikkatli bak. 11 belediyenin 10’u Ak partide” paylaşımını yapmış oldu.


Okumaya devam et.

Gündem

Son dakika: 1 Mart korona tablosu ve vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı!


class=”cf”>

Son dakika haberi… Sıhhat Bakanlığı, 1 Mart Günlük Korona Tablosu’nu paylaştı. Açıklanan tabloya gore, son 24 saatte 130 bin 536 Kovid-19 testi yapılmış oldu, 9 bin 891 kişinin testi pozitif çıktı, 69 şahıs yaşamını yitirdi. Ağır hasta sayısı 1215 oldu, 5 bin 947 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 578 bin 181’e terfi etti.

Son dakika: 1 Mart korona tablosu ve vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı

28 ŞUBAT KORONAVİRÜS TABLOSU

class=”cf”>

Sıhhat Bakanlığı, 28 Şubat koronavirüs tablosundaki kontrol sayısını 109 bin 639 olarak açıklarken, 8 bin 424 olay tespit edildiğini bildirmişti. Koronavirüsten 66 şahıs yaşamını yitirmiş, taburcu olanların sayısı 6 bin 511 ve toplam iyileşen sayısını ise 2 milyon 572 bin 234 olarak açıklamıştı.

Son dakika: 1 Mart korona tablosu ve vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı


Okumaya devam et.

Gündem

Büyüme oranımız, başarıların en somut örneğiCumhurbaşkanı Erdoğan, 2020 yılı gelişme rakamlarını değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının peşinden kameraların karşısına geçti.

Konuşmasında bugün açıklanan gelişme rakamlarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ekonomisindeki gelişimleri ele aldı.

“RAKAMLAR POLİTİKALARIMIZIN BAŞARISININ SOMUT ÖRNEĞİ”

Ekonominin, pandemiyle geçen 2020 senesinde gelişme performansı gösterdiğini belirten Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Küresel iktisat sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Büyük bir daralma, milyonlarca kişinin işi olmayan kalmasına, gelir dağılımında bozulmalara, ülkeler arasındaki gelişmişlik farklılıklarına sebep oldu. Bugün hala aşıya ulaşamayan 100’ün üstünde ülke bulunuyor. Yüzde 1,8 olarak gerçekleşen 2020 yılı gelişme oranımız seyrettiğimiz politikaların başarısının en somut örneğidir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gelişme oranımız, başarıların en somut örneği VİDEO

“AVRUPA EKONOMİLERİ KÜÇÜLÜRKEN, TÜRKİYE BÜYÜDÜ”

Türkiye büyürken İngiltere yüzde 9,9, Almanya yüzde 4,9, ABD yüzde 3,5 oranında küçüldü. 2021 senesinde iyi bir başlangıç icra eden ihracatımız Şubat ayında yüzde 9,6 artışla 16 milyar doları aşmıştır. Senenin ilk iki ayı itibariyle dış tecim açığımız yüzde 15,3 azalmıştır. Gelişmeler ihracattaki artışın gelecek aylarda da süreceğine işaret ediyor. Normal olarak ki biz bununla yetinmiyoruz. Bizim için aslolan mühim olan ekonomik büyümenin toplumun tüm kesimlere yetişmesi ve istihdamın oluşmasıdır.

Bu şekilde bir durumda kaliteli ve kalıcı büyümeden söz etmek mümkündür. İşte 2021 yılını bu açıdan oldukca mühim görüyoruz. Hedefimiz refahı daha da arttıracak, sıhhatli ve istikrarlı büyümenin, orta ve uzun solukta kuvvetli bir halde sürmesidir. Fiyat istikrarı için de üretken, yatırımlara ve katma kıymeti yüksek rekabetçi üretime dayanmamız gerekiyor. Bir ekonominin yapısal temelleri ne kadar güçlüyse şoklara karşı direnci de o denli artar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Büyüme oranımız, başarıların en somut örneği #1

“FİYAT İSTİKRARININ SAĞLANMASINA ÖNEM VERİYORUZ”

Geçtiğimiz hafta ülkemiz piyasalarında yurt dışındaki gelişmelerden meydana gelen dalgalanmalar görüldü. Gelişmiş ülkelerin tahvil faizlerinde yaşanmış olan artış pek oldukca gelişmekte olan ülkeyi etkiledi. Bu tip küresel dalgalar ne ilktir ne de son olacaktır. Bizim için mühim olan bu tür risklere karşı dirençli, sağlam ekonomiyi tesis etmektir. Enflasyon, faiz, kuru denetim altına almış, büyümesini, ihracat, istihdamını korumuş olan iktisat bu şokları kolayca savuşturabilir. Bilhassa fiyat istikrarının sağlanmasına, cari açıkla mücadeleye ehemmiyet veriyoruz. Iktisat alanında hayata geçireceğimiz reformun da hazırlıklarını yürüttük. Arkadaşlarımız sahaya indi.

Tüm taraflarla bir araya geldi. İletilen talepleri dikkatle dinledi. Çözüm odaklı bir yaklaşımla üstüne gideceğimiz alanları öncelikli hale getirdik. Her düzeltim şeklinde bu çalışmalardan da rahatsız olanlar elbet çıkabilir. Biz kısa mesafe koşucusu değil maraton koşucusuyuz. Hiçbir mücadeleden kaçmadığımız şeklinde her defasında kendi sınırlarımızı zorladık. Gelecek hafta açıklayacağımız reformları kararlılıkla uygulayacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Reformların devamının da geleceğini belirtmek isterim.

Türkiye inşallah salgın sonrası devrin dünyada yükselen yıldızı olacak. Hem mevcut riskleri en aza indirecek hem de karşımıza çıkan fırsatları en iyi şekilde değerlendireceğiz. Makro ekonomik istikrar kapsamında kamu maliyesi, enflasyonla savaşım, finansal sektör, cari açık şeklinde alanlara öncelik verdik. Mali disiplin her dönemde olduğu şeklinde bugün de bizim eğer olmazsa olmazımızdır. Gelir ve harcama tarafında aldığımız tedbirlere uygun şekilde bütçe açığı hedefimizi yüzde 3,5’a indirdik. Bütçe açığı ve borç stokunda Türkiye birçok ülkeye bakılırsa iyi durumdadır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Büyüme oranımız, başarıların en somut örneği #2


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler