Connect with us

Gündem

Bilgi ve belge yoksa ihraç kanuna aykırı
Demet ARAN


ANKARA (Anayurt) – Zonguldak İdare Mahkemesi, terör örgütleriyle ilgisi yada irtibatı olduğuna dair hakkında bulunan kuşku iddiasıyla kamu görevinden çıkarılan R.E.’nin açmış olduğu davada R.E. hakkında terör örgütlerine üye olma yada terör örgütlerine ilişkin sair öteki suçlar yönünden herhangi bir soruşturma yada kovuşturmanın bulunmadığı açıklandı. İdare Mahkemesi’nin sonucunda R.E.’nin kamu görevinden çıkarılması kararının hukuka uygun olmadığı ifade edildi ve yürütmenin durdurulmasına karar verildi.


R.E. 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 35/b-9 maddesi uyarınca kamu görevinden çıkarıldığını öğrenince kendisine soruşturma sürecinde herhangi bir data verilmemesi, savunmasının alınmaması ve disiplin soruşturmasının ilgili mevzuat çerçevesinde yürütülmemesi sebebiyle yönetim mahkemesine başvurdu. R.E. hakkında verilmiş bir ceza mahkûmiyetinin olmaması, hangi gerekçelere dayanılarak işten çıkarıldığını bilmediği ve işlemin dayanağı mevzuat hükmünün Anayasa’ya ve internasyonal sözleşmelere aykırı olması sebebiyle işten çıkarma işleminin iptalini talep etti. R.E. ek olarak işlem sebebiyle yoksun kalmış olduğu parasal ve özlük haklarının da yasal faiziyle beraber iadesine karar verilmesini talep etti.


MÜFETTİŞ RAPORU: SOMUT BİLGİ VE BELGE YOK


Talepleri değerlendiren Zonguldak İdare Mahkemesi, R.E. hakkında kurum müfettişi tarafınca hazırlanan müfettiş raporuna yer verdi. Bu raporda R.E.’nin terör örgütleriyle bir bağlantısının olduğuna yönelik somut bir data ve belge olmadığı, kurulca yapılacak değerlendirme sonucunda da terör örgütleriyle bağlantısı olmadığına dair başkaca data ve belge bulunmadığının tespiti halinde davacının göreve iade edilmesinin uygun olacağı değerlendirildi. Raporda R.E.’nin Berkin Elvan’ın ölümünü protesto eylemine katılmış olduğu bilgisine de yer verildi.


SORUŞTURMA VE KOVUŞTURMA YOK


Raporu göz önünde bulunduran Zonguldak İdare Mahkemesi, UYAP üstünden meydana getirilen sorgulamada davacı hakkında terör örgütlerine üye olma yada terör örgütlerine ilişkin öteki suçlar yönünden herhangi bir soruşturma yada kovuşturmanın bulunmadığını belirtti.


Kararda R.E.’nin terör örgütleriyle yada Ulusal Güvenlik Kurulunca devletin ulusal güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapılara bağının olduğuna dair bir verinin bulunmadığı belirtilerek kamu görevinden çıkarılma işleminin yürütmesinin durdurulmasına hükmedildi.


Sadece bu karar hemen hemen kesinleşmiş değil. Kamu görevinden çıkarma kararını alan kurumlar Ankara Bölge Adalet sarayı Mahkemesi’ne  başvurarak bu karara itiraz edebilecekler.

Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Ameliyat olan çocuğu ve buzağısına aynı odada bakıyor


class=”cf”>

Yüksekova’ya bağlı Akalın Mahallesi’nde yaşayan Hikmet Dilce’ye ilişkin İnek, bir süre ilkin ön ayakları sakat buzağı doğurdu. Dilce, 5 yaşındaki oğlu Asaf’ı yumurtalıklarından, yeni doğan buzağı ise ön ayaklarından ameliyat olması için Van’a götürdü. Van’da ameliyatları gerçekleşen Asaf da buzağı da aynı gün taburcu oldu. Hayvancılık yaparak geçimini elde eden Dilce ailesi, biberonla besledikleri buzağıyı da Asaf’ın odasına alıp, burada bakmaya başladı. Hayvancılık yaparak geçimini elde eden Dilce ailesi, taburcu olan oğlu Asaf ile buzağını aynı odaya alarak bakımlarını yapıyor.

Ameliyat olan çocuğu ve buzağısına aynı odada bakıyor

BUZAĞIYI BİBERONLA BESLİYOR

Meydana getirilen ameliyat sonucu aynı gün taburcu olan oğlu ve buzağına aynı odada gözü şeklinde baktığını özetleyen Hikmet Dilce, “Buzağım doğum sırasından sakat olarak dünyaya geldi. Veteriner bir arkadaşın tavsiyesi üzerine buzağımı Van’a götürdüm. Van’da hayvan hastanesinde yapılan ilk müdahalenin ardında ameliyata alındı. Aynı sırada çocuğum da hastaydı. Çocuğum da buzağımla beraber aynı gün ameliyata alındı. Çocuğumu bırakıp buzağımın yanına gittim. Buzağım ameliyata çıktıktan sonra hastaneye çocuğumun yanına gittim. Her ikisi de çok seviyorum. Her ikisi de aynı anda ameliyata alındı, aynı anda taburcu oldular. Aynı evde ve aynı odada kalıyorlar. Şu an ikisinin de sağlık durumu iyidir. Buzağımı kucağımda annesine götürüyorum emzirmek için. Ancak ayakta durmadığı için kucağımda emzirmeye çalışıyorum. O da annesi buna müsaade etmiyor. Tekmeliyor. Ben de çocuklarımla beraber evde onu biberonla beslemeye çalışıyoruz. Her iki ön ayaklarında ters olduğu için tutunamıyordu. 5 çocuğum var, bu da 6’ncı çocuğum oldu. Evimizin en küçüğü ve neşesi oldu” diye konuştu.

 


Okumaya devam et.

Gündem

Tüpraş İzmir rafinerisi bu ay tekrar üretime başlayacakTüpraş’ın üretime geçen yıl aralık ayında ara veren İzmir rafinerisinde üretim bu ay başından itibaren kademeli olarak yeniden başlamış olacağı duyuruldu.


Tüpraş İzmir rafinerisi bu ay tekrar üretime başlayacak

Tüpraş İzmir rafinerisi,  bakım ve iyileştirme emek harcamaları amacıyla 2 Aralık 2020’de üretime ara vermişti. Tüpraş’ın üretimi bu ay başından itibaren kademeli olarak yeniden başlamış olacak.

DAHA ÖNCE DUYURULAN TAKVİME GÖRE HAREKET EDİLECEK

Firmanın cuma akşamı Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapmış olduğu açıklamaya bakılırsa İzmir rafinerisindeki üniteler daha ilkin duyurulan takvime paralel olarak devreye alınacak.

Tüpraş İzmir rafinerisi bu ay tekrar üretime başlayacak #1


Okumaya devam et.

Gündem

78. Altın Küre Ödülleri sahiplerini bulduYeni tip koronavirüs (Covid-19) sebebiyle ilk kez sanal ortamda ödüllerin dağıtıldığı programı Tina Fey ve Amy Poehler sundu.

Nomaland filmiyle drama branşında en iyi film ödülünü ve aynı filmle en iyi yönetmen ödülünü kazanan Chloé Zhao, Altın Küre kazanan Asya kökenli ilk hanım olarak tarihe geçti.

Öte taraftan geçen yıl 43 yaşlarında yaşamını kaybeden Chadwick Boseman’in de drama branşında en iyi adam oyuncu ödülünü kazanması dikkati çekti.

78. Altın Küre Ödülü alanlar şöyleki:

– Drama Branşında En İyi Film: Nomadland

– En İyi Yönetmen: Chloé Zhao (Nomadland)

– Müzikal/Güldürü Branşında En İyi Film: Borat Subsequent Moviefilm

– En İyi Yabancı Film: Minari- En İyi Animasyon Filmi: Soul

– En İyi Senaryo: Aaron Sorkin (The Trial of the Chicago 7)

– Drama Branşında En İyi TV Dizisi: The Crown

– Müzikal/Güldürü Branşında En İyi TV Dizisi: Schitt’s Creek

– En İyi Film Müziği: Soul (Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste)

– Drama Branşında En İyi Hanım Oyuncu: Andra Day (The United States vs. Billie Holiday)

– Drama Branşında En İyi Adam Oyuncu: Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)

– Müzikal/Güldürü Branşında En İyi Hanım Oyuncu: Rosamund Pike (I Care A Lot)

– Müzikal/Güldürü Branşında En İyi Adam Oyuncu: Sacha Baron Cohen (Borat Subsequent Moviefilm)


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler